Old Shatterhand

• Západné Nemecko Old Shatterhand (viac)

Náčelník Apačov Winnetou sa snaží s belochmi uzavrieť mier, ale kapitán Bradley tomu chce za každú cenu zabrániť. Využije tlupu banditov, ktorá napadne farmu i vojenskú kolónu a na miestach masakrov ponechá niekoľko zákerne zavraždených Apačov ako falošný dôkaz, že páchateľmi boli oni. Do ich rúk padne i Winnetouov adoptívny syn Tujunga, Old Shatterhand ho však zachráni... (RTVS)

topi80

Patříte k těm, co trochu litují, že se v dospělosti změnilo jejich vnímání filmů s Vinnetouem? Že se ve vašich očích proměnily z velkofilmů s monumentální výpravou a napínavým dobrodružstvím spíše v nostalgické pohádky s naivními zápletkami? Pak je tady pro vás film Old Shatterhand. Je výrazně drsnější, výpravnější a napínavější. Odehrává se v méně malebných kulisách, hraje tam psychedeličtější hudba a umírání tam opravdu bolí. Vztah Vinnetoua a Old Shatterhanda zde není tak patetický a Vinnetou tady není naivním pacifistou, ale i odhodlaným válečníkem. Dějově bych tak film zařadil hned za první díl, kdy se naši hrdinové seznámili. I z toho důvodu, že Old Shatterhand je tady pořád trochu greenhorn, kterého je občas nutno vytáhnout z bryndy. A i když závěrečná scéna trpí obvyklým neduhem (útočící síly padají z koňů jak hrušky, přesto je jich pořád víc a víc), je opravdu napínavá. Chcete-li mít z koukání na Vinnetoua stejný pocit jako kdysi dávno, pak je tento film přímo pro vás. ()

Syna.1990

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Příběh lepší než "Údolí smrti", ale horší než "Stříbrné jezero"!! Moje rozhodování, ale ovlivnila hudba u tohoto filmu. Přišlo mi, že Martin Böttcher používal hudbu, která tak nějak k těm filmům pasovala, to o Riz Ortolanim říct nemůžu.. ()

eFOXsize

Stejně jako u Pokladu a Vinnetou - stejná nostalgie, stejná pohoda a překvapivě (na změnu režiséra) i podobné zpracování. Zde musím ještě přidat, že zápletka udržela mou pozornost celistvou. Za mě i v obecném měřítku (tj. nejen Mayovek) 3,5, zaukrouhlím nahoru už jen za Lexe Barkera :-) ()

helrohir

Vidím, že nie som sám, kto považuje túto mayovku po vinnetuovskej trilógii a Poklade na Striebornom jazere za najlepšiu a vlastne za jedinú nadpriemernú. Páči sa mi jej dospelejší tón, ktorý je znázornený napríklad militantnejším chovaním Vinnetoua, ale aj celkovým drsnejším príbehom. Taktiež sa mi tento film zdá a výpravnejšie poňatý, než ostatné mayovky, ale je aj trošku rozťahaný, čo je asi jeho jediná slabina. Veľkým highlightom filmu je určite záverečné dobýjanie pevnosti, ktoré aj po rokoch pôsobí veľkolepo. ()

JosefTomas

Je mi líto to úplně odepsat. Základ by tu byl. Postavy také ujdou a poslední akční sekvence je skoro dokonalá a když odpustím ten souboj Vinnetou s indiánem, kde je jasně vidět, že zastupují kaskadéři, tak jsem se u filmu solidně bavil, takže 70% ()

PlayEasy

Tak tady Lex zazářil!!!! Old Shatterhand je dle našeho největší borec a největším borcem jak ukazuje Lex také hodlá zůstat. Prostě tento film už opět funguje jak má fungovat a nikdo nám tuhle klasičku nezebere!!!!! Protože tento film fakticky stojí za to (no vy víte za co:) 75% ()

Pitryx

Já nevím. Mi tam prostě chybí alespoň motiv pana Bochlera. Ano, myslím hudební. Mám pocit, že mně o něco ošidili. Ale jinak jde o klasiku, která nemá s knihami pana Maye nic společného. Přesto je to taková milá vzpomínka. A musím se přiznat, přidávám dvacet, ani ne tak za film jako to vše kdysi dávno kolem něj. ()

ostravak30

Old Shatterhand vlastně vůbec není mayovka. Z toho asi pramení hlavní problém. Děj vycucaný z prstu postrádá v první řadě romantiku, kterou se Karlovi M. podařilo do příběhů vtisknout. Vinnetou se znenadání nebrání válce mezi indiány a bílými lidmi. To se ale nedaří, protože jsou tu padouši, kteří dělají věše proto, aby tomu zabránili. A právě podobný děj tomuto již použit byl. Konkrétně ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman, kde se také měl dohodnout mír, ale našli se lidé chtějíc mu zabránit. Zatímco klasické filmy K. M. mají již zmíněnou romantiku, možná někdy nevěrohodnou, ale zato krásnou, divokého západu, k tomu krásné prostředí i samozřejmě legendární hudbu, zde se z tohoto neobjevuje prakticky nic. Poprvé ve filmu s Oldem Shatterhandem a Vinnetouem sleduje divoký západ opravdu drsný a kmen Apačů válkychtivý. To nemluvím o nahotinkách. Old Shatterhand je zcela jistě jiný film než většina z těch klasických psaných opravdu pod K. Maye a je to poznat. ()

Tominni

Zajímavý, tak trochu jiný (drsnější) film, který tak úplně nezapadá do romantických / pohádkových příběhů od Karla Maye - přesto velmi dobrý film. Snad u žádného z filmů s Old Shatterhandem a náčelníkem Apačů jsem si neřekl, že bych čekal jiné rozhodnutí či výsledek. Ne vše se tentokrát daří a mír není vždy na prvním místě. Za mě stojí za vidění! ()

Richie1

V tomto filmu Old Shatterhand pokazí snad vše, na co sáhne. Neumí se strefit při přestřelce, ztrácí důležité důkazy, koho má ochránit, tak neochrání, koho má osvobodit, tak neosvobodí a naopak je sám zajat - vlastně vůbec nevím, proč se film jmenuje po něm. Karel May určitě nebyl předlohou, nic v jeho dílech nepřipomíná tuhle pomotanou slátaninu. Pokud filmu dávám průměrné hodnocení, tak jen z části z nostalgie, z části pro krásnou přírodu nebo pro některé sekvence filmu (koupelová scéna nahé Palome - byť za Daliah Lavi zaskočila modelka, taneční večer osadníků, či závěrečný akčnější boj o pevnost - byť byl v podstatě nesmyslný a zbytečný). 60% ()

Brit

Tento díl mi připadá takový nejwesternovatější. Myslím, že si při něm dali záležet víc, než třeba při Apanači nebo asijské sérii. ()

swinevenca

Nejlepší díl mimo původní čtyřku. Parádní sound, záporáci to mají dost dlouho na háku, k čemuž patří i oběti na straně dobra,Olin dostává moře prostoru ukázat, co je zač. Vinnetou není ten za každou cenu mírumilovný beránek jako v Posledním výstřelu, důkazem budiž zabití Velkého Medvěda a vzteklý nájezd na vojenskou pevnost, kde má bratra a svého adoptivního syna, smutně marnou postavu tohoto dílu. ()

Gig

Co mě nutí dát čtyři hvězdičky? Původní dabing, Guy Madison a paní Buttlerová. I když je to trochu jiná mayovka. Spíš bych to nazval kavaléristka z vojenského prostředí. Vinnetou snad žil v kamenných bydlištích u Rio Pecos a hle, tu jsou stany.... Trochu mi to nezapadá do Rainlovského formátu. Ale dá se na to koukat jako na fajn detektivku. Jinak souhlasím s Ištván87. Apropos kdyby nebylo původního dabingu a udělali by to, nebo spíš podělali, v letech devadesátých, tak bych tu viděl uplné jiné komentáře. Tím chci říct, že se najde daleko víc rovnocenných Vinnetuovek a dabing dělá divy. Je mi líto, že Údolí smrti se nedastalo půvabného toho starého dabingu. ()

papuchalk

Narvalo se evidentně víc peněz na stavbu všech těch pevností, osad, měst, domů, obchodů, narvalo se víc peněz do výpravy (více míst), narvalo se více do hudby, více peněz do kostýmů, do herců (daleko víc postav než dřív), a bohužel efekt to mělo uplně opačný. Májovky jsou nejlepší v té jednoduché, lehce čitelné formě, s jednoduchým příběhem, s jedním padouchem, a s dvěma hudebními motivy. Jednoduchý příběh plyne daleko přirozeněji a dynamičtěji než tento paskvil, který se jakoby nemůže rozhodnout, co chce vlastně vyprávět. Mnoho scén film spíš brzdí, než aby ho posouvaly dál. Teď koukám do zajímavostí a zjistil jsem, že film se začal točit aniž by existoval nějaký scénář. Tak to hovoří asi za vše. Těžké je to vůbec dokoukat. ()

JenYu

Očekávala jsem film zasvěcený Old Shatterhandovi, který vyzdvihuje jeho chrabrost a smysl pro čest. Dostala jsem nezajímavý snímek s podivným dějem, koncem nekoncem a spoustou zbytečných scén i postav. ()