Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

Tominni

Bohužel - zatím nejslabší série Temného případu. Na jednu stranu dobrá Jodie Foster, zajímavé prostředí Aljašky, trocha toho tajemna. Nicméně na druhé straně celkem některé nelogické prvky, nepříliš sympatické postavy a nepříliš dokonalý scénář, takže z toho je takový slabší průměr a zamyšlení, zda ještě má smysl čekat na pátou sérii. ()

koty2201

Na tento štvrtý pokus to už opäť nevyšlo a nie je to Temný prípad, aký by mal byť. Očividne sú tie párne série prekliate v rámci tohto seriálu. Nehovorím, že to nebola veľmi solídna kriminálka a rovnako netvrdím, že tu nebolo tak trochu nadprirodzeno. A ani, že sa tu neodkazuje na istých zločincov z 1. série. To áno. Ale napríklad sa tu neodohráva viacero časových línií naraz a nie je to roky tiahnuci sa prípad. Čo sú už také charakteristické znaky tohto seriálu. Došlo k zmene aj na režisérskej stoličke a nemal to na starosti Nic Pizzolatto, ale Issa López. A to vidieť na celej štvrtej sérii dosť výrazným spôsobom. Niekto kritizuje aj postup polície a všeobecne priebeh vyšetrovania a uznávam, že tentokrát to tvorcovia nedomysleli, tak ako zvykli kedysi. A teda nakoniec to u mňa zostalo na úrovni 2. série. Dobrý seriál, ale nie ten starý dobrý True Detective. U hlavných vyšetrovateliek opäť riešime aj ich osobné problémy. Elizabeth Danversová (Jodie Foster) sa stará o nevlastnú dcéru Leah (Isabella LaBlanc), ktorá je lesba a aktivistka. A to sa nepáči každému obyvateľovi aljašského mestečka. Jedno dieťa jej umrelo a manžel opustil. Evangeline Navarrová (Kali Reis) má otca vo väzení, matka spáchala samovraždu a mladšia sestra Julie (Aka Niviâna) na tom psychicky nie je dobre. Vzájomná chémia oboch detektívok nie je prakticky nijaká a ani trochu to medzi nimi nefunguje. Respektíve sú tu pokusy, ale veľmi sa nepodarili. No a neďaleko miestnej výskumnej stanice nájdu nahých zamrznutých vedcov, oblečenie majú zložené ďaleko od nich a v stanici nájdu vyrezaný jazyk zo 7 rokov starej mŕtvoly. Mám pocit, že sme sa ani nedozvedeli, kto ho vyrezal. Aspoň ja som to nejak nepostrehol. A o tomto to celé je.  Postavy nie sú napísané tragicky. Každý má niečo do seba a nejakú backstory. Ku každému si viete vytvoriť nejaký ten vzťah. Len niekto to zahral lepšie, niekto horšie a niekto je len ako krovie. Zopár ľudí v recenziách spomína, že všetci obyvatelia mestečka, sú sústavne nahnevaní, že sú to dosť nevrlí ľudia a tak ďalej - nevidím v tomto rozdiel oproti predošlým sériám. Aspoň u ústrednej dvojice, pretože hlavní hrdinovia Temného prípadu nikdy neboli na 100% dobrí a čestní ľudia a každý mal nejakú vadu charakteru. Jodie Foster mi prišla herecky asi ako najlepšia a mala takú prísnu, tvrdú povahu. Jej kolegyňa Kali Reis sa mi herecky neosvedčila. Mohli vybrať inú herečku. Ešte sa mi páčili výkony Johna Hawkesa ako policajta Hanka. Ten stvárnil výnimočne prefíkaného sviniara. A jeho seriálový syn, Peter (Finn Bennett), fungoval ako dobrá protiváha jeho otca a asistent Elizabeth. Tiež ma potešila menšia úloha pani Rose, ktorú si zahrala Fiona Shaw; pre mňa navždy teta Petunia z Harryho Pottera. Zvyšok hereckého obsadenia už nebol nejak výrazný. Po technickej stránke si seriál stále drží laťku vysoko. Kamerové zábery sú tu perfektné, ako aj hra so svetlami a podanie farieb. Hudba je mrazivá rovnako ako prostredie v ktorom sa dej odohráva. Úvodná znelka bola použitá aj v Madame Web, takže to nie je veľmi chvályhodné. Tá pieseň ako taká však nie je zlá. Zasadenie deja na Aljašku počas polárnej noci je výborný nápad pre hororovo podanú kriminálku a občas je to naozaj creepy. Postavy, totižto, sem-tam vidia určité halucinácie. Masky sú skvelé, lebo zamrznuté mŕtvoly, ktoré sa dva dni roztápajú treba nejak vymodelovať. Kostýmy neprekvapili, keďže nikto nebol oblečený v niečom pamätnom. Mimochodom, časť deja je počas Vianoc, ale sviatky sú z väčšej časti ignorované. Takže ak vás bavili predošlé série, myslím, že by ste nemali byť až tak sklamaní vo väčšej miere. Len tentokrát to nie je tak dobré ako mohlo byť. Kiežby sa k 5. sérii vrátil pôvodný tvorca. () (menej) (viac)

husak_k

Pokud do tohoto seriálu jdete s tím, že koukáte na komedii, je to vyloženě k popukání. Lepší scénář by snad napsalo dítě v první třídě. Brak, scénáristé ať si sáhnou do svědomí. ()

jim_clark65

Nezaslúži si to byť súčasťou tejto značky, je to definitívne najhoršia séria s pomedzi všetkých, chýba herecký "ťahúň", atmosféra absentuje, scenár je priemerný a hodný tak soap opery, ktorá vyšla na NF, réžia je chaotická, príbeh nie je ucelene rozprávaný, vykrádačky rôznych lepších materiálov, zbytočné referencie na S1 hodné pijavice, ktorá nevie sama o sebe fungovať, zbytočná vsuvka paranormálnych elementov, ktoré absolútne nezapadajú do rámca, ktorý je notoricky známy pre túto značku. Skôr je to vzťahová melodramatická soap opera a nie detektívny príbeh, absolútne to nezapadá do značky TD a na betón to neprežije žiadnu fanúšikovskú renesanciu, pretože to objektívne nie je dobré. ()

steinbauer81

Tak jo, je to detektivka. Všechny indicie jsou od začátku k dispozici a dokonce jsem chvíli pachate... měl v hledáčku. Ta "duchařina" jen odvádí pozornost. Takže za mě: dobrý, ale je to jiný než zbytek. Ale pokud upřednostňujete hledání pachatele - ideálně celý seriál - tak si užijete. ---- PS: na netu PAK najdete i to jak to bylo s jazykem, se zmizelou detektivkou i s posledním vědcem (a reálně - bez duchů). ()

spoock

Z počátku mě to bavilo, ale s přibývajícími díly jsem si říkal, že něco úplně nesedí, bohužel poslední díl jen ukazuje jak špatné to vlastně bylo. Nakonec nejhorší True Detective série. ()

Raskoslav

Velká škoda, první díl navnadil celkem zajímavou situací, nevšední krajinou a celkem pěkným mysterióznem. Bohužel pak se velice rychle pozornost od hlavní detektivní zápletky přesunula do zbytečných a unylých rodinných problémů všech možných postav a následně si až ke konci scénáristi vzpomněli, že by tam měli vymyslet nějaké to krimi finále. Tak tam něco splácali, ale bohužel, chování postav už v tu dobu nešlo ukočírovat, bylo hodně iracionální ba až otravné, dialogy se změnily ve vatu (kdyby tam nebyly, pro děj to nic nemění), velice málo sympatických postav a ke konci už mě ani nezajímalo co se vlastně stalo a proč. Plus to má celou dobu celkem zbytečně na pilu tlačicí girl power vibes - což by bylo šumák, kdyby to opět jako ve většině těchto případů nebylo na úkor kvality příběhu. JF mi přišlo se jako jediná snažila nějak ten seroš potahat, ale značku true detective si to rozhodně nezaslouží. ()

GNTRS

Gratuluji tvůrcům, resp. hlavně režisérce (a spoluautorce scénáře) k úspěšnému zazdění celé parádní série. 1* dávám aspoň za to, že má série oproti ostatním 8dílným "jen" 6 dílů. Nedivím se Nic Pizzolatto, že se k tomuhle majstrštyku nehlásí – já během sledování vyloženě trpěl a občas jsem se přistihnul, že režisérce nahlas nadávám 😂, ale masochisticky jsem protrpěl veledílo do konce. A teď ještě pár zlých slovíček… vedlejší dějové linky jsou totálně mimo, vedou jako české dálnice odnikud nikam a při jejich sledování zapomenete na tu hlavní dějovou linku, která dostává na můj vkus překvapivě málo prostoru, i když se tomu vlastně nedivím. Vedlejší postavy do jednoho/jedné nezajímavé, hlavní postavy nesympatické a Jodie Foster je tam vyloženě za krávu. Napětí téměř 0, strach o postavy 0, atmosféra místy lehce nad 0. Mysteriózní prvky v podobě digitálních umělohmotných zvířat jsou k uzoufání – smůla je, že se objeví hned v prvním záběru prvního dílu, což nevěstí nic dobrého. Jakási levná studiová imitace ledových jeskyní i s celou zápletkou, rozuzlením a závěrem jsou pro mě pomyslným posledním hřebíkem do rakve seriálu. RIP Temný případ 😎 ()

Brenda.Ch

Viděla jsem první, třetí a teď čtvrtou sérii. Pro mě je čtvrtá úplný top. Možná je to tím, že mám ráda mysteriózní filmy či seriály, a toto mělo přesně to kouzlo, co to mělo mít. Moc hezky to bylo dějovo propojené, ta polární noc tomu dávala punc, detektivové dobře vyprofilovaní a nevadila mi ani Jodie Foster, která mi třeba dost vadila občas v nějakém filmu - tady zapadala skvěle. Docela mě překvapuje, že to má tak slabé hodnocení - já zkoukla třetí sérii, a měla jsem problém to dokoukat, docela nuda. První série je výborná. Druhou ještě asi zkouknu. Celkově moc dobrý seriál a Noční krajina si zaslouží minimálně 75 %. ()

CAR0DEJ

Tak v tejto sérií je len jedna kvalitná epizóda a to hneď tá prvá, ktorá ukazuje potenciál, ktorý bohužial nebol naplnený. Zvyšné epizódy sú skôr variáciou na "veľmi krehké obvody po dievčensku". To, že nevedela hrať a bola mi nesympatická Kali Reis nemusí vytvárať priveľkú záhadu, ale Jodie Foster si pamatám ako dobrú herečku, takže je až nepochopiteľné, čo tu predvádza. Škoda, že to nebolo viac True Detective meets The Thing, to by som si dal viac, ale toto nie. Od prvej epizódy "čakanie na Godota", ktorý ale nepríde... ()

Crejdl

Konečně je to za námi. Něco tak debilního jsem dlouho neviděl. Naprosto zbytečný seriál. Kdyby dali 3/4 balastu pryč, měli by z toho průměrnej 90 min film. ()

misiaq

Štvrtá séria True Detective nemá s "True" nič spoločné. Ide o vymyslený príbeh, odohrávajúci sa v neexistujúcom meste na Aljaške. Aby som nespoiloval, ide z môjho pohľadu o najslabšiu sériu. Očakávania boli, že si vychutnáme skutočný detektívny prípad, celé to je vyfabulované a zápletka nie je nejako hlboko spletitá. Rovnako sa mi nepáčila príliš duchovne ladená atmosféra, ktorá zasahuje už do hororového/mysteriózneho žánra a má so skutočnými detektívnymi prípadmi pramálo spoločného.  Aby som iba nekritizoval, niektoré postavy a ich motívy boli vykreslené pomerne verne, režijne a scenáristicky ide o priemerný počin a pani Foster mi do tej úlohy nesedela, aj keď snaha stvárniť zatrpknutú provinčnú policajtku sa jej nedá uprieť. Kali Reis - ešte má na čom pracovať. Na druhú stranu Finn Bennet vyzerá byť veľmi talentovaný herec. Celkové hodnotenie je medzi 2-3* oproti prvej sérii, ktorú by som ohodnotil na plný počet * tak táto nová séria iba ťaží z dobrého mena celej ságy. ()

sus

Prvni a druhy dil nebyl vubec spatny, treti a ctvrty slabota, paty to zase narovnal, ale finalni sestka to totalne pohrbila - 50% za temne prostredi a atmosferu, za dva dny nebudu vedet o cem to bylo ()

PeteBuck

Priznám sa, že som neveril, že nový autor, pardon autorka, dá temnému prípadu dobrú sériu. Už Nic Pizzolatto sa v 3. sérii akoby krútil v začarovanom kruhu a vytvoril jemnú kópiu 1. série. A tak to aj dopadlo. Ale že kvalita pôjde až takto dolu... Tak v prvom rade príbeh začal ako epizódka Aktov X, pokračovala ako veľmi priemerná kriminálka a ešte k tomu silne reznutá buď jalovými rečami alebo búrlivými vzťahmi na štýl nejakej telenovely. Vždy je súčasťou detektívky alebo krimi nejaké to percento príbehu, ktoré je vyplnené charakteristikou postáv, ich vzťahmi. Ale ak to je nevyvážené a ešte k tomu nudné a diváka to nasiera, tak je to prúser. Ďalším nešvárom sú postavy, ktoré sú vrcholne nesympatické. Zatiaľ čo kedysi boli ženy väčšinou vo filmoch prívesky chlapov, ktoré situáciu v mnohých príbehoch často komplikovali a boli proste brané ako ujačané stvorenia, dnes je to opačne. A tak v tomto seriáli vidíme silné ženy, ktoré všetko riešia, na všetko majú názor, všetko ťahajú dopredu, zatiaľ čo chlapi sú tu (ako to už povedal niekto iný a budem parafrázovať) ako slaboši, zloduchovia, magori, no proste banda nepoužiteľných a bezcharakterných chujov. A ak už stoja na strane zákona, tak je to reprezentované mlaďasom, ktorého kľudne sfackuje a urazí dokonca aj zavretá tinedžerka, nad ktorou sa mladý policajt zľutuje, prinesie jej kus žvanca do cely a na oplátku dostane ohodnotenie svojej osobnosti, že je idiot a že to, čo jej doniesol, dotyčná obvinená a zavretá, nežerie a nepije. Bohužiaľ, často som nad týmito vecami krútil hlavou. Je tu proste vidieť opačný extrém. Fosterka je tu vyobrazená ako ťažká koza, buzeruje ľudí, kritizuje ich, ale bežne necháva robiť nadčasy mladého otca rodiny (už spomínaný mladý policajt), ktorej žena ešte k tomu študuje, kurví mu vzťah a miesto toho, aby mu aspoň raz dala vydýchnuť, tak mu pridá robotu, ona si ide oddýchnuť, poprípade sa ožrať, alebo si dobre zajebať. Následkom čoho potrebuje taxík, takže znovu už spomínaného otca rodiny vytiahne z postele. A tak ďalej, a tak ďalej. Nepočítam jej parťáčku, ktorá je bežne naladená ako ženská obdoba Mika Tysona. A už vôbec nepotrebujem čumieť na trtkajúcich starcov - Fosterka a jej kapitán. Ja viem, dnes je to v móde, ale mne to zrovna nesadlo. Zádrhelov je tu more, skratov v uvažovaní postáv tak isto, zápletka tuctová a nijak originálna, evidentne sa autorka viac sústredila na vzťahy a citové výlevy postáv než na to, o čom True Detective je. Poriadne zašmodrchaná zápletka, ktorú si človek musí pozrieť viackrát, aby poriadne strávil postavy a hlavne komplexne rozostavaný príbeh. Tu som motív tušil od začiatku, aj keď zločincov veľmi nie. Občas som mal pocit, že čumím na Aljašku v plameňoch a už som pokukoval, kedy sa tam zjaví Seagal. Túto sériu netúžim vidieť znovu. Keď som sa nad tým zamyslel, pre koho je toto robené, tak mi napadlo, že je to ako keď si človek prečíta časopis o ženských a pre ženy, napísaný ženskými, poprípade zamilovaný román od Danielle Stellovej. Bežný chlap toto asi nedá. A kľudne ma za môj názor ukrižujte. () (menej) (viac)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)