Vyháňač diabla

• Slovensko Exorcista (viac)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

kirmakX6on

na nezaujatého diváka film musí působit jak nějaký studentský projekt. Po zdlouhavém poněkud nudném úvodu se konečně rozjíždí akce - dívka s sebou stále víc a víc začíná házet na posteli. A je drzá na doktory. Pak jednomu dá dokonce i facku. Tohle asi lidi v 70. letech konsternovalo. S dnešním člověkem zacloume asi jen jedna scéna z celého filmu, totiž když je na chviličku ukázáno, jak se bodá krucifixem kamsi do stehen a je celá od krve - tady uznávám, že to příjemný pohled není. No, zpět k synopsi. Tohlecto sebedestruktivní chování je nejen nepříjemné na pohled, ale je asi i nad rámec jakékoliv psychiatrické diagnózy a tak se zavolá pro kněze, ovšem ne jen pro tak ledajakého kněze. Tento kněz má totiž problémy se svou matkou! S těmito jeho problémy je divák nucen se obeznámit jen a pouze z toho důvodu, aby pochopil, na co pak démon při vymýtání -asi ve dvou větách- poukázal a z čeho kněze obviňil a snažil se ho tak oslabit. Tento naivní úskok kupodivu docela funguje, víc než komatické levitování, které dívka v reakci na jejich vymýtání také předvádí...asi jako důkaz satanovy síly, ehm. Samozřejmě, třískaj okna a vysouvaj se poličky. Když ale začně dívka, jejíž obličej je celý od jakéhosi bláta (asi to má znamenat, že hnije?) plivat jakési zelené bláto, myslím, že většině dospělých se začnou cukat koutky a fakt už nebude vědět, jestli to má být parodie nebo co to vlastně je tato ehm "klasika". Určitě to není horor - nejtísnivější a "nejhororovější" částí filmu, jsou totiž skutečně ona lékařská vyšetření, jak už tu psali jiní. Pokud chcete horor, fakt nedoporučuji. Pokud se chcete podívat, jaké skoro až odpadní filmy tu dokážou nabrat přes 80% jen proto, že před půl stoletím způsobily poprask a od té doby je každý "dobrý" novinář zahrne do žebříčků "10 nej..", pak prosím - klidně to zkoukněte. 20% ()

JosefTomas

Naprosto zdrcující atmosféra, výtečné masky a bezchybní herci, kteří podporované skvělou režií a scénářem, dělají z tohoto snímku jeden z nejlepších hororů vůbec. ()

Matte27

Nevím, jestli to bylo mojí verzí, ale byla tam hromada naprosto nesmyslných střihů a sem tam i nemožných dialogů. 2,5 hvězdy za na tu dobu skvělé efekty, masky a super atmosféru. ()

kelto44

Hororova klasika so spickovimi hercami, vybornym napadom, scenarom, hudbou, ale.. preco ma nezaujala? Aj ked Exorcist patri medzi topove horory a najlepsie veci co moze hororovy zaner ponuknut a je to naozaj dobry film, podla mna velmi precenovany snimok v ktorom som vlastne ani nezachytil ziadnu originalitu aby to kazdy chvalil... /80%/ ()

horor2

Mistrovský skvost, který byl - je a navždy bude patřit do TOP HORORŮ. Ve své době musel vyvolat v kině rozruch jako prase. Samotná proměna Lindy Blairové je působivá a děsivá! Kněz alkoholik deprimující a finální vymítání...nemám slov! ()

adamix

Friedkinov kult je proste klasika. Horor s takými áčkovými parametrami vyvolal celosvetový ošial, či už z náboženskej alebo diváckej strany. Motivoval mnoho dnešných úspešných hororoviek (CONJURING), ale i mnohé neúspešné pokračovania. Píši sa svojou inteligenciou, postavy nie sú naivné a rozhodne nie protivné. Práve naopak, sú vypointované a každý si tu nájde svojho obľúbenca. Mojím je utrápený pastor Karras, ktorý spoločne so Sidowovým exorcistom v poslednej ,,vymetačskej" polhodine tvorí super duo. Film má svoje grády a vďaka slušnej atmosfére zo seba urobil ikonický horor, v mojom poradí 3. najlepším (po legendárnom OSVIETENÍ a drsnom remaku HILLS HAVE EYES). Čo by som jedine vytkol je prerýchlený strih, ktorý účinkuje skoro vždy v dôležitých momentoch, ktoré by si zaslúžili viac rozvinúť. Ináč spokojnosť. U mňa 5* a 90%. ()

Scanerior

Tento film by potřeboval dosti sestříhat, ale vzhledem k tomu, kdy film vznikl a jak skvěle je tu uděláno posednutí a vůbec všechny scény s ďáblem a jeho "arogancí" si dovolím dát ještě 4 hvězdy. ()

Arigato

Je mi jasné, že jde o jedno z nejvýznamnějších děl a možná i o takový etalon hororového žánru, o to víc mě mrzí, že jsem tomuto filmu udělil čtyři hvězdy. Efekty jsou velice nadprůměrné na to o jak starý film jde, což o to. Co mi vadí víc je však ustavičné zpomalování tempa tou veškerou omáčkou kolem, což dle mého naprosto nuluje celkové napětí, které co si budeme, na dnešní poměry není úplně silné, byť samotný akt vymítání je natolik ikonický, že stále váhám nad svým hodnocením. Jsem hodně zvědavý na letošní remake – je totiž možné, že až po jeho shlédnutí tento film patřičně ocením a mile rád se sem vrátím a tu poslední hvězdu přidám. ()

koty2201

Ďalšia legenda, ktorú som si chcel doplniť, aj keď ako veľa krát spomínam, nie som na horory. Hlavne také kde sú duchovia alebo démoni, strašidelné ksichty (nie, sú hrošie veci ako dievča v tomto filme) a jump scares. To našťastie v tomto prípade nehrozí a trochu som to poznal aj z rôznych paródií. Napríklad z takého Scary Movie, takže občas som sa skôr zasmial ako znechutil. Aj keď chápem, že to nebolo účelom filmu. To je tým, že niektoré efekty z dnešného pohľadu skôr pôsobia komicky ako strašne. Avšak v prvom rade som sa k tomu odhodlal hlavne kvôli tohtoročnému duchovnému nástupcovi, kde hrá ešte pôvodná herečka vo veku 90 rokov. Čo je priam až neuveriteľné, že je stále tak čiperná a stále hrá vo filmoch. Každopádne beriem do úvahy, že je to 50 rokov starý film a že vtedy sa točili filmy inak ako dnes. Napriek tomu to pôsobí na svoju dobu dosť moderne tými rôznymi zábermi kamery a praktickými efektami. A má to celý čas skvelú temnú atmosféru, ktorú dobre dopĺňa dnes už legendárna skladba ako hudobný podklad. Vtedy bol exorcizmus originálnejší, ale ani dnes to nie je úplne bežná téma vo filmoch. Má to skvelú gradáciu deja, kedy sa stav ústredného dievčatka stále zhoršuje a predvádza dosť brutálne scény. Možno mi tam ešte chýbalo lezenie po strope. Film dobre pracuje s postavami a scenár všeobecne je dobre a pútavo napísaný. Hlavná hrdinka, matka Regan, je známa filmová herečka a má pocit, že sa jedná u jej dcéry len o psychickú poruchu. Má aj svoje služobníctvo a taktiež dej sleduje kňaza, ktorý má chorú matku a druhého, ktorý sa venuje vykopávkam v Iraku. Až ich osud zvedie dohromady, aby dievčaťu pomohli. Jediné čo mi možno trochu vadilo, je to, že vám film nedá odpoveď úplne na všetko. Napríklad ako sa dostala vykopávka z Iraku na schody uprostred LA v USA.  Takže ak to náhodou niekto nevidel rovnako ako ja, tak to môžem len a len odporučiť. Ide o dobrý a mrazivý creepy zážitok s celkom nečakanými vizuálnymi výjavmi. Tak snáď nebude duchovný nástupca z tohto roka robiť originálu hanbu. ()

Hyperbolic

Půl století starý film a stejně nahání hrůzu. Nejdříve jsem četl knižní předlohu, adaptace je velmi slušná, atmosféra hustá a herecké výkony výborné. Theme song je jeden z nejlepších, spolu s plakátem. ()

filmuska

Jedinecne dielo svojho zanru,ale asi aj svojej doby.Dnesnu generaciu,zvyknutu na konzumaciu ludskeho mozgu ci ine brutalne lahodky na striebornom platne uz asi malo dojmu niektore,kedysi dychberuce sceny.Napriek tomu,svojou hrozivou atmosferou moze smelo konkurovat vsetkym tym nadupanym sucasnym hororovym monstram.P.S.Nezabudnutelny je hlavne Sydow v kultovej scene vymetania diabla,brrrr ()

kneekal

Je čas si doplnti filmové vzdělání a zapínám jindy mnou dost opomíjenou stanici prima.. Čekám velký nářez, něco co se mi zaryje do mozku a budu se bát i dojít do lednice pro něco pití, ale začínám být zklamaný, uplne první půlhodina a říkám si: "No super, samý doktoři, tak co bude s tím ďáblem???" Tempo je pomalé a trochu mě to nudí, ale s postupujícím časem do sebe začíná vše zapadat a nejednou mi začátek již ve zpětném pohledu nepřipadá tak zdlouhavý. Peklo začíná až s vizuální proměnou... ta holčička evidentně není v pořádku.. při vymítání zírám na televizi úplně ve vytržení... herci hrají jako o život, po dlouhé době koukám na film, kde jsou kněží opravdoví borci... film končí a mám pocit, že jsem opravdu viděl neco vyjímečného... ta atmosféra... zřejmě si to musím ješte nechat trochu uležet (a taky sehnat v originálním znění.. jak já nenávidím dabing!!!!)... a asi nestanu exorcistou.. je to povolání doslova o držku... Proč tedy ne 5? Mrknu se na to v originálním znění a pak se uvidí... P.S. nikdy jsem si nevšiml jak jsou Tubular Bells děsivý motiv... ()

Jack.Pott

Slibný námět - archeolog nalezne v kolébce civilizace - Mezopotámii či kde něco hrůzného, co zapadá do apokalyptických proroctví náboženských autorit... Kdyby se z toho vyklubal řekněme příchod Syna Ďáblova na Zem (obdoba narození Ježíše coby Syna Božího), dal by se z toho udělat parádní film (ve stylu třeba knih Umberta Eca). Ale tohle? Laciná agitka na puritánskou obdodu křesťanství: ďábel se projevuje sexismem a touhou kopulovat. To je stejně absurdní, jako sousloví "Neposkvrněné početí" - copak je početí prostřednictvím sexu něco nečistého, zavrženíhodného? Copak je sex sám o sobě synonymem zla? Tohle mohl vymyslet vážně jen nějaký impotentní mnich - a páni filmaři mu v tomto případě šli bezmyšlenkovitě na ruku. Co k těmto pověrám přidali svého? Pokaždé když posedlá dívenka vyprskla tunu hořčice, vyprskl jsem prozměnu já smíchy. Takže ne thriller, nebo nedejbože drama - ale něco mezi promarněnou šancí a parodií. ()

hRob

Klasika, kterou prostě každý musí vidět. Dal bych 5*, ale bohužel jsem se nedokázal vtělit do lidí tehdejší doby. Dále jsem - asi svojí blbostí - nepochopil pár detailů, tím pádem hodnotím, jak hodnotím. 8/10. ()

dražis

Rok 1973. To mluví za vše. Je to perfektní horor, u kterého se vážně nudit nebudete. O ději psát nebudu, název je dostatečně výmluvnej. Jenom napíšu, že začátek filmu mi příjde naprosto brilantní a zvuk všemu dodavá opravdu velmi stísněnou a ponurou atmosféru ()

me3x®

najsilnejší horor aký som kedy videl... po tomto som sa fakt bál... a dlho... . Veriacim odporúčam pozerať len po silnom zvážení. ()

sidcom

"Tvoje matka kouří ptáky v pekle!" Jeden z nejlepších hororů všech dob aneb "démon, kněz a malá holčička". Totálně mrazivá a depresivní atmosféra postupného odlidštování malé Regan , skvělé herecké výkony, masky a zvuk, ani po více než třiceti letech film neztrácí nic ze své působivosti, ve své době musel být film doopravdy šokující. ()

heavy66

Výborné triky, výborná atmosféra, výborní herci. Miluju satanskou tématiku, a tenhle film patří k její absolutní špičce. Sázel jsem na ďáblovo vítězství, nakonec to byla přijatelná plichta ! ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)

Vymítač ďábla se dočká rebootu

Vymítač ďábla se dočká rebootu

27.07.2021

Po úspěchu s oživením hororové série Halloween se režisér David Gordon Green pokusí provést to samé s další žánrovou klasikou, tentokrát Vymítačem ďábla. Práva k nové trilogii – ano, trilogii –… (viac)

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (viac)