Jurský svet

• Česko Jurský svět (viac)

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi. Od tej doby sa toho veľa zmenilo, park ide na plné obrátky, ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov, ktorí s sledujú v akcii desiatky,, vyhynutých" živočíchov. Lenže vedenie parku neustále hľadá nové spôsoby, ako túto jedinečnú atrakciu ešte viac zatraktívniť. A v tej chvíľu prídu komplikácie. Vedecké experimenty s novými druhmi veľmi podporuje manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá v zvieratách vidí predovšetkým čísla. Na rozdiel od nich biológ Owen Grady (Chris Pratt zo Strážcov Galaxie) vidí hlavne nebezpečie, zvlášť vo tvoroch, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov doslova utrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch a aj na návštevníkov parku medzi ktorými sú aj synovci Claire, ktorí za tetou prišli na prázdniny. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť. (Barracuda Movie)

filmfanouch

Pro nostalgika jako já je tento film dokonalý. Stejně tak jako se mi líbil nový Star Trek i nové Star Wars tak se mi líbil nový Jurský Park. Ten zábavní park konečně funguje (Teda alespoň ze začátku) a zápletka s mutantím dinosauřím křížencem není tak hloupá jak se zdála. Pratt si to zase dává, Trevorrow je důstojný zástupce Spielberga a když film končí a vy zase slyšíte tu známou znělku Jurského párku.............. paráda. ()

lamps

Čistá práce. Takhle vypucovaný, mezi sebeuvědomělostí a vtahujícím aranžmá světa vybalancovaný, rodinný i dynamikou intenzivní blockbuster opravdu nevzniká každý rok. Vlna nostalgie z kultovní jedničky přináší i tsunami vlastních nápadů a příběh drží logicky i motivačně pohromadě, je rytmicky skvěle vyvážený v procesu oddělování i osudového slučování aktérů (tří nejzásadnějších dinosaurů / dinosauřích druhů nevyjímaje) a vrcholí v klimaxu, u něhož mi mráz na zádech opakovaně kreslí noty z celého soundtracku Johna Williamse. Trevorrow to ustál s velkou grácií, ukazuje velké režijní sebevědomí a jsem stále velmi zvědavý, jak v jeho podání dopadne završení trilogie. Jurský svět ho sice nepřekonal, ale velmi razantně mi připomněl, proč tak miluji původní Jurský park, a navrch si dokázal udržet jeho přemýšlivou formální tvář a pracovat s hlavními atrakcemi v systematickém diváckém vývoji - od slepě obdivovaných atrakcí, často skrytých před davem jiných zvědavců, až k nekontrolovatelným silám přírody, jímž lidé poroučet zkrátka nemohou (a na než se nahlíží z bázlivých podhledů). A Pratt je jako trochu akčnější Alan Grant samozřejmě super. 90% ()

Pepinec

S blockbustery se nám tohle jaro roztrhnul pytlik. A pokud má být blockbuster (asi nebudu doslovně citovat encyklopedii) jednoduchou až připitomělou jednohoubou, ve které lítají vzduchem dolary, budovy, ještěrky nebo prsa Dallas Howardové a která mě na dvě hodiny zabaví víc než utkání v plážovém volejbalu žen, tak v tom případě se Jurský svět vyvedl přinejmenším stejně dobře jako výše zmíněná samička. Oku lahodící efekty a pěkné odkazy na Štefanův Park umocňují zážitek z tohohle filmu, který do kin vešel nenápadněji než prd do tramvaje a jehož režisér je pro mě překvapením roku. ()

Big Bear

Tak se nám konečně objevila čtyřka... Co vám budu povídat. Jsem odkojený Augustou s Burianem a Plutonií Obručeva. Několikrát jsem dohrál na PC Trespassera i Turoka (ano modří už vědí!). Proto mně tyhle filmy o ještěrech budou vždycky bavit. Velmi jsem byl zvědav na Jurský svět, který jako již několikáté pokračování peripetií pánů z Ingenu s vedením dinoparku v Costa Rice toho nemohl mnoho nového nabídnout. Ano, je možno do filmu obsazovat stále nové druhy ještěrek, případně jejich křížence, perfektně vyrenderované ve Full HD kvalitě. Jenže to už dnes nikoho neohromí. Po všech těch godzilách, a kaiju potvorách je toho divák nasycen. Zbývá tedy příběh a ten přiznejme si rovnou není nikterak originální. Opět jsou tu dětičky co se ocitnou za ploty tam venku, opět je tu hero a jeho sexy protějšek (vnadná nazrzlá tetička v roztrhaných šatečkách a ve střevíčkách na podpatcích nevádějící světlicí T-Rexe - to jsme tu pravda ještě neměli!). Opět je tu nějaký záporák zpravidla dodaný armádou, který by Kájdisty z Afghánu vyhnal smečkou armádou vycvičených raptorů... A opět díky nějakému pochybení a selhání dojde k problému v Jurrasic Parku. Tohle všechno ve filmu je a bylo to více či méně i v předchozích dílech. Já se ale spíše zaměřil na ty ještěry a vůbec celé prostředí parku, které od první vize Johna Parkera Hammonda samozřejmě doznalo značných změn. A to bylo provedeno na jedničku. A aby bylo věrnému divákovi jasno, že je stále na stejném místě do filmu mu zaznívají původní motivy soudtracku Giacchina... Oceňuji i věrnost značce, kdy všechna vozidla Ingenu jsou Meďáky, stejně jako v roce 1993 (samozřejmě vyjma okruhových Fordů a Jeepů). Když to shrneme, nenajdete ve filmu mnoho neočekávaného. Bude vás však pořád bavit a držet si vaši pozornost což je naopak u čtvrého pokračování rozhodně hodno uznání. Já se bavil dobře. Pokud uvažujete z důvodu ochrany vašeho majetku o nákupu psa, zauvažujte o raptorovi! :-) . Já dávám za 4 chromozómy. * * * * ()

JohnnyD

Už mám pokrk tých nostalgických koláží, kde je scenár pozliepaný z odkazov a parafráz na pôvodný film. Toto je na peniaze hraná štylistická hra na Jurský park bez Spielbergovho srdca. Najväčšou devízou Jurského sveta je tak pripomenutie nedostihnuteľnej geniality pôvodného filmu. Chémia medzi postavami absolútne nefunguje a obmedzuje sa na pár hlášok a naliňajkované "zmeny charakteru", úplne v protiklade s prirodzenými vzťahmi detí a dospelých v Jurskom parku. Podobne triky a dinosaury. V Jurskom svete je všetko over the top a chýba tomu súdnosť Spielberga, alebo čo i len Garetha Edwardsa z minuloročnej Godzilly. O polovicu menej trikov (no raz takých kvalitných) by urobilo lepší dojem ako tento digibordel. Stačí si spomenúť, ako málo záberov na dinosaurov bolo v Jurskom parku a aký efekt to malo. Celý záver vo svojej až komickej preplácanosti v spojení s nostalgickým prepisovaním originálu vyprchá do prázdna a vôbec neprichádza ten bombastický efekt, ktorý mal vyvolať. Kým záver Jurského parku bol vyústením príbehu, záver Jurského sveta je len lacná nostalgia za veľké prachy a bez súdnosti. Presne ako samotný hlavný zloduch filmu: Indominus Rex. Je to strašná škoda, lebo k dispozícii bol najzmysluplnejší námet zo všetkých pokračovaní (i tak je to stále franchise, ktorý nemá po udalostiach z jednotky veľmi čo povedať - ak teda v ďalšom filme nebude Jeff Goldblum cestovať v čase) a minimálne jednu úplne ultimatívnu, hoci len krátku scénu a to útok na "guľu". Škoda, sklamanie roka. ()

sheen

Překvapivě kladné pocity, nečekal jsem nic a po 22 letech jsem se dočkal skvělé ještěří zábavy. Jedničku to samozřejmě nepřekoná, to ani nemůže ale řadím ji mezi první díl a Ztracený svět. Je tam plno nostalgie, narážek na předchozí díl, ať už třeba legendární znělka od John Williamse a další, vlezlo se i pár trefných vtípků, bez toho by to nebyl správný popkorňák a samozřejmě hlavní devízou jsou digitální ještěři a souboje. ()

Pilda17

Velkolepý Jurský svět měl být hitem letošního roku, ale takhle silně přeceňovaný film jsem ještě neviděl. Scénář nemohl být snad horší, opakovaní Jurského parku, zvolení podobných postav, málo zvratů a dokonce i méně scén, které by si divák mohl zapamatovat. Jurský svět má výhodu, že áčkových filmů s dinosaury je jen minimálně, a proto přiláká pozornost. Díky výdělkům bude další díl a doufám, že teprve tam se vymyslí něco lepšího a originálního. Už je na čase s takovým rozpočtem a hlavně možnostmi. Jenže 4x se dívat na to samé, to už je opravdu moc. Stejná zápletka a pomalu žádný nápad. Výhodu vidím v tom, že efekty jsou pěkné, celková vizuální stránka se povedla a příjemně se na to kouká. Zařadím to někam do průměru, ale příště bych prosil víc originality a nápadů, tohle nemůže fungovat věčně .. 5/10 = 52% ()

Rosaviva

"If something chases you...run!" Na Jurský svět jsem se docela těsila, ale očividně jsem měla příliš vysoké nároky, protože jsem z kina odcházela dost zklamaná. Začátek byl hrozně zdlouhavý, představení nesympatických postav - dvojice kluků, oba příšerní spratkové na ránu, nevím, který mi lezl na nervy víc, vůbec by mi nevadilo, kdyby je někdo sežral hned v prvních deseti minutách. Pak do toho ještě jejich teta, co nemá vztah k dětem (ale samozřejmě dojde během filmu k prozření!), která tam celý film běhá v bílém kostýmku (který se jí jako zázrakem podaří skoro přes půlku filmu neušpinit!!). První třičtvrtě hodina filmu nemá naprosto žádnou akci a jen rozehrává nudné rodinné drama (když jdu do kina na dinosaury, tak chci sakra vidět hodně dinosaurů, a ne nezáživné rodinné drama, které bylo jen trapnou výplní času). Pak se to teda mírně rozjede a ven uteče (no, oni ho vlastně pustí, ale to je detail) obří dinosaurus a konečně se dočkáme zasloužené akce, která víceméně trvá až do konce filmu. Akorát je i v té akci spoustu nesmyslů, hlavně, že borec Chris Pratt může bez problémů projíždět na motorce skrz les (spadlé stromy, kořeny, pařezy, v pohodě, on to zvládá přeskakovat jako kaskadér). A konec mi taky přišel dost nedomyšlený. A ani nemluvě o 3D, se kterým si zrovna při takovémhle filmu mohli vyhrát mnohem víc. Ale zase tam bylo i pár plusů - speciální efekty byly úžasné, o tom žádná, ale docela mě mrzelo, že jsme si nemohli těch atrakcí prohlédnout víc a vidět tak víc dinosaurů (třeba ty pojízdné koule byli fakt super) a..no vlastně už na tom asi nic dalšího pozitivního nenajdu. Jedničce Jurského parku se to nevyrovná ani po kolena, ale asi to bylo lepší než dvojka a trojka. Průměr 3* (rozhodně jedna hvězdička jen za ty dinosaury, člověk by fakt věřil, že jsou opravdický). ()

Cappuccino

Ako povedal môj kolega - "bolo to trochu u*ebané, ale páčilo sa mi to" - čím výstižne definoval moje pocity po zhliadnutí filmu. Pretože hollywoodska vykalkulovanosť sa nevyhla ani Jurskému svetu a niesom si istý či by pri niektorých scénach (tí, ktorí videli, zrejme vedia, na ktoré narážam) dinosaury reagovali tak ako reagovali, ale keďže je to už nejaký ten piatok čo vyhynuli, asi nikto nemôže dôveryhodne predpovedať ich reakcie na podobnú situáciu, ale tak či onak, bola to kvalitná zábavka. ()

GilEstel

Ale....ale.....Babičko, proč máte tak velké zuby? "Protože sem genetický mutant a musím se smát do kamery ty huso hloupá." Víc zubů, víc blockbuster. ()

S.Quentin QUALE

Popcorňák s puncem tématické audiovizuální orgie, který účel plní na sto procent, bohužel se zištných důvodů se v něm originalita nenachází žádná. Je to docela škoda, takže i když jsem se na Prattovi a přečipovaných dinosaurech bavil nadprůměrně, chybělo mi tam za ty prachy víc vyšponovanýho napětí a něco navíc. Hype nesdílím. 80% ()

Allien.9

Trailery plné moderních vychytávek a Star-Lorda dávaly tušit, že nejnovější pokračová "Jurského parku" bude čiré zlo. Ale ono NENÍ a troufám si dokonce říct, že jde o pokračování nejzdařilejší (zápletkou, postavami, provedením i vtipy). Hvězda dolů za idiotského D'Onofria, za lidem pomáhající raptory a za možná až nedůstojně rychlý skon geneticky vytvořeného super-dinosaura (samotný skon, ne fight k němu vedoucí, ten je dlouhý až až), jinak jsem ale opravdu nadšená. A i když je myšlenka na novou trilogii blbost (moment, když o tom teď tak přemýšlím... vzorky, vrchní genetik, iNGen... jojo, bude z toho další trilogieXD), tak zachovat si to stejnou kvalitu...:o)) P.S.: Při připlouvání hlavní dětské dvojice na Isla Nublar za notoricky známého doprovodu Johna Williamse mi vytryskly slzy. Fuckin' nostalgia!!! Už chybělo jen ústřední trio. ()

misterz

Tak toto je comeback v plnej paráde. Netreba zabúdať, že tu išlo predovšetkým o popcornové zábavné vyžitie a tak treba k tomuto filmu aj pristupovať. Nič hlbokomyseľné ani náročné, avšak s ambíciami zabaviť malých aj veľkých. V tomto smere sa snímok vyrovnal legendárnemu Jurskému parku. Síce málinko zdĺhavejší úvod, ale potom príde na rad akcia, napätie, dinosaury, zmutovaná hybridná príšera, megalomanské zábery..... a to všetko postupne vrcholí do grandiózneho napínavého finále. Dej ani chvíľu nenudí, stále sa niečo deje, stále je niečo v pohybe a stále je sa o koho báť. Keby bola trocha sympatickejšia herecká zostava tak idem do plna. 85/100 ()

Satan

Velmi dobře zvládnutá reinkarnace již polomrtvé značky, která dobře rozpracovala vynikající námět (fungující park a hraní si s genetickými mutacemi) a pouze občas zaškobrtla. Nejvíce oceňuji super casting (včetně dětských rolí), velkou dávku sebeuvědomění a práci s nostalgií. Jakožto letní blockbuster to šlape suprově, některé zkratky jsou prostě nutné (nahánění se na ostrově, opodstatnění motivací postav) a efekt již viděného se zde chtě nechtě musí přebít něčím over the top. Asi takto: správný směr a provedení, jinak to zřejmě udělat nešlo. Pouze hůř, MNOHEM hůř. ()

Vančura

Kvalitní odpočinková podívaná, která skýtá nemalou porci zábavy. Osobně mi tam sice pár věcí trošku vadilo (na můj vkus je například celý film až moc mírný a málo krvavý, aby si udržel rating PG-13), ale jako celek nemám za sebe problém film hodnotit vcelku velkorysými 4 hvězdami (ačkoli jsem původně uvažoval i o 3). Akční scény s dinosaury jsou super a děj příjemně odsejpá (film mě paradoxně nejvíc bavil na začátku, než nastaly první komplikace); s mým názorem na herecké obsazení je to horší - z herců mi sedla v podstatě pouze Bryce Dallas Howard, a to ještě ne bez výhrad (figuru má perfektní a sledovat její proměnu z uťáplé manažerky ve zpocenou špinavou hrdinku, která v sobě objeví nečekaný rezervoár srdnatosti, je fajn, ale v obličeji se mi prostě nelíbí), zbytek herců mě spíše otravoval. Hudba celkem fajn, i když bych si asi dovedl představit i něco zajímavějšího, a celková stopáž asi tak nějak akorát. Celkově tak nějak vlastně nechuť sem cokoli psát, ten film bude trhák tak jako tak, ať o něm kdokoli napíše co chce; za sebe tak snad jen soukromý názor, že největší zážitek z filmu bezpochyby zaručí jen 3D projekce s titulky v IMAXU, kde jsem to viděl i já; vidět film kdekoli jinde automaticky znamená připravit se o maximální dojem z filmu. ()

mzss1

|85%| Shlédnuto v kině ve 3D s českým dabingem. První dva Spielbergovi filmy mám rád. Nejsem z toho teda až tak nadšený, ale ty 4* slušný hvězdičky jsem jim udělil. Je to taková stará dobrá klasika. Třetí díl mi přišel už poměrně dost slabší, takže slabé 2*. No, tenhle nový film o dinosaurech se teda opravdu povedl. Snad i trochu předčil ty Spielbergovi. Plné hodnocení hvězd jsem nakonec nedal, ale i tak tu u mě převládá velká spokojenost. Příběh je jednoduchý, o ten tu ani nejde – funguje tedy dobře. Dinosauři a podobní zvířátka jsou zde krásně vytvořené, efekty jsou solidní, akce i nějaké menší napětí, výborná hudba, která dost kopíruje tu Williamsovu, dobří herci, krásně vytvořené prostředí – to jsou všechno velké klady. Vlastně tu není žádný velký problém. Jen bych více zdobrodružnil některé scény, trošičku vylepšil konec a něco víc bych se rád o těchto zvířátkách ve filmu dozvěděl. Jsou to detaily, takže to kritizovat moc nebudu. Hluchá místa film snad ani nemá. ½ snímku má pozvolnější tempo (což mi vůbec nevadí), pak se to více rozjede. Zajímavých scén je zde moře. Herci jsou v pohodě. Hlavní hrdina mi zde sednul (mnohem více než v lonském: Strážci Galaxie). Ostatní bez problému. No, výsledně jsem opravdu spokojen. Doufám, že vznikne alespoň ještě jedno pokračování a to se stejným hereckým obsazením. Uvidíme. ()

liskam

Opravdová popcornovka, která nenechá diváka ani na vteřinu vydechnout. Vřele doporučuji všem, zejména mladším ročníkům, ochráncům zvířat, pejskařům, zoologům, genetikům, a nesmím zapomenout na milovníky Zorbování. Za tuhle zábavu musím dát jasných 80% ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (viac)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (viac)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru