Jurský svet

• Česko Jurský svět (viac)

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi. Od tej doby sa toho veľa zmenilo, park ide na plné obrátky, ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov, ktorí s sledujú v akcii desiatky,, vyhynutých" živočíchov. Lenže vedenie parku neustále hľadá nové spôsoby, ako túto jedinečnú atrakciu ešte viac zatraktívniť. A v tej chvíľu prídu komplikácie. Vedecké experimenty s novými druhmi veľmi podporuje manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá v zvieratách vidí predovšetkým čísla. Na rozdiel od nich biológ Owen Grady (Chris Pratt zo Strážcov Galaxie) vidí hlavne nebezpečie, zvlášť vo tvoroch, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov doslova utrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch a aj na návštevníkov parku medzi ktorými sú aj synovci Claire, ktorí za tetou prišli na prázdniny. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť. (Barracuda Movie)

Marze

Jurský svět není zdaleka tak dobře napsaný film jako původní Jurský park. Staví na kooperaci lidí a prehistorických zvířat stojících proti hybridní obludě z laboratoře. Akční pasáže indianajonesovského ražení střídají momenty takřka hororového rázu. V kategorii jednoduchého, upřímného letního hitu nasadil film laťku sympaticky vysoko. Zatímco rané Spielbergovy či Lucasovy dobrodružné série jako Indiana Jones a Hvězdné války představovaly novinky a v 80. letech se stále ještě vymykaly typické většinové produkci, Jurský park z počátku devadesátých let už stojí u zrodu trendu, který přinesl zahlcení kin dobrodružnými akčními blockbustery, byť dnes tomuto trendu dominují především komiksové filmy. ()

packa

Hrdě se hlásím ke skupině diváků, které se čtyřka líbila víc než jednička. Důvody? 1. Dvojice Pratt + Howard mi sedla mnohem víc než naturščici Neil + Dern; 2. děti jsou sice otravné, ale naštěsí ne tolik jako ten mazel Mazzello v jedničce; 3. skvělí raptoři; 4. a suprové finále gigantických monster. V prvním filmu byla šíleně dlouhá expozice. Jasně - s tehdejší technikou byl úspěch, že vyrenderovali deset minut záběrů s dinosaury, proto museli do dvouhodinové stopáže narvat tuny vaty a udělali to asi nejlépe jak to šlo. Ale když se na prví jurský film podívám dnes, ta vata mě docela dost štve. Ve čtvrté části se jede na plné obrátky od začátku až do konce, a to zcela bez kompromisů. A finální souboj - to je už taková třešnička na dortu. Rejžo - dobrá práce! Sakra dobrá práce! ()

lillien

Dvě hodinky dinosauří etologie v Disney podání, aby to pochopily i pětiletý děcka. Což nemusí být nutně handicap, koneckonců jsme nešli na přednášku docenta Frynty, ale na akční rodinný film. Být tam trochu víc krve a méně nesympatických postav, byla bych spokojená na pětku. Dva ústřední haranti mě ze začátku hrozně srali a scénář zoufale postrádal Crichtonovu knižní předlohu, ale stále to zachraňovala ta legračně zkomercionalizovaná prehistorická zviřátka , místama jsem si dokonce musela připomínat, že je to jen fikce a do tohoto dino parku patrně vstupenku neseženeme. Slečna Howard mě opravdu fascinovala. Celý film prohopkala na nude lodičkách s podpatkem, o kterém bezpečně vím, že v něm rozhodně nelze sprintovat lesem. Zato hezounkovi Prattovi jsem sežrala toho alfa samce bez diskuze. Clicker a trocha Prattova smradlavého pižma udělal z raptorů smečku pozorných border kolií, ale kurva proč ne, bylo to zábavný. Pravá akce samozřejmě začíná až s uprchlým predátorem, jako ostatně v každé zoo, takže pak už stačí jen zabořit se do sedačky a trénovat oční svaly. Je fakt, že jsem stále trochu nostalgicky vzpomínala na Hammondovo dětinské nadšení, na to třepotavé zašimrání v solaru, když na louce proplul první brachiosaurus, na ten vzrušující pocit, že tu úžasnou Crichtonovu fikci a filozofii můžete nejen číst, ale i vidět. Kvůli Jurskému světu možná nepřibude více paleontologů, ale jako svěží, zábavný a moderní letní relaxant posloužil dobře. ()

heyda

Abych řekl pravdu, vůbec jsem se na Jurský svět netěšil, naopak jsem měl fakt velký strach, aby z toho nebyl totální propadák, protože původní Jurský park miluju. Jsem rád, že nakonec z toho průser nebyl, některá místa mě naopak velmi nadchla, herecky taky nevidím žádný problém. Každopádně jedno obrovský mínus dát musím. Nevím čím to je, ale Jurské parky, které byly natáčeny v devadesátých letech měly jednoznačně lépe zpracované dinosaury. Nechápu to a hlavně ani nevím, jaký je rozdíl v technologicích, které před 22 lety Spielberk používal oproti těm současným, ale ta akce i samotní dinosauři v tomhle filmu vypadaly fakt hrozně digitálně. Současná digitalizace nepřinesla ještě nic pozitivního, zatím jen mrví film za filmem. 75% ()

VenDulin85

Musím přiznat, že jsem k Jurskému světu přistupovala úplně bez předsudků i očekávání. Měl to být poslední film páteční špionské noci v Turnově a tak, i kdyby to nebylo ono, člověk prostě zavře oči a přehraje si svou vlastní videotéku. Spát? No nedalo se! Výhrady by samozřejmě byly (tvrdím a budu tvrdit dál, že když není dobře vykreslený záporák, jde celá akce do kopru a tady byl fakt záporák ala 'jsem blbý a zlý, baf'), ale jinak to není vůbec špatné. Zachraňuje to převážně Chris Pratt, kterého před nedávnem políbila štěstěna a od té doby jede na plný plyn a pak taky ti.. dinosauři. Asi už stárnu, ale nějak mě to vtáhlo a předzávěrečná scéna (Potřebujeme víc zubů!) prostě neměla chybu. ()

Stanislaus

Jakožto skalní fanoušek původního Jurského parku a všelijakých kvalitních filmů a dokumentů o dinosaurech jsem se na Jurský svět těšil asi jako dnešní malí caparti na nový film s Mimoni. A to čekání se opravdu vyplatilo, protože se mi dostalo ultimátně akční podívané oplývající pěknými audiovizuálními efekty, sympatickým hereckým obsazením a okatě odkazující na původní trilogii. Pro mě coby diváka a věrného fanouška v jednom to byly pravidelně dávkované návaly nostalgie, jimiž jsem se nechal pohltit a nabažit, navíc se mi dostalo bohaté podívané na nové druhy dinosaurů (včetně IR). (SPOILERY!) U závěrečných scén, v nichž Bryce Dallas Howard utíká na podpatcích se světlicí a nahání nejznámější veleještěrku a při následné bitce titánů, kterou určitě chtěli tvůrci vykompenzovat bitku ve trojce, jsem jen seděl se zatajeným dechem a měl jsem doslova oči přilepené na plátně. (KONEC SPOILERŮ!) Mohu s klidem říct, že jsem odešel z kina nadmíru spokojený - a to i přes pár WTF! scenáristických prvků, které jsem byl však schopný hodit za hlavu, abych si mohl naplno užít "jurské dobrodružství" se vším všudy. ()

Oktavianus

Když pominu dvě věci, který mi fakt vadily - totiž skutečnost, že chytré dinosaury si lze něco jako vycvičit a pak s nimi dokonce frčet na motorce, a ještě víc "detail", že Tyranosaurus už je kdovíproč asi moc obyčejnej, tak si tvůrci museli vymyslet nějakýho mutanta, aby to bylo zajímavější a zábavnější -, nemám zásadnějších výtek. Nejen proto, že jsem se dobře bavil. Nejen proto, že mi k Chrisu Prattovi, což je poslední roky jeden z mých největších hollywoodských oblíbenců, Bryce Dallas Howardová fakt sedla. Dokonce ani nejen proto, že vizuál snímku je fantastickej, a jak jsem fanouškem triků dělaných poctivě a postaru, smekám před dokonalým CGI. Ne, mě ze všeho nejvíc na Jurském světě bavilo to, že jsem při sledování cítil pocity vzdáleně podobné těm, které jsme vnímal jako desetiletej kluk v kině, když jsem s očima navrch hlavy sledoval první Jurský park. Fakt už je to čtyřiadvacet let, jo...? No nic. Právě tím, že Jurský svět je pokračování s mnoha odkazy, ale zároveň i do jisté míry remake Parku, na chvilku byly zpět všechny dojmy a pocity z doby, kdy šel u nás do kin poprvé. Ta radost, hraní si s detaily, vymazlení každé scény, důraz i na jakous takous vědeckou možnost (byť vycucanou z prstu, já vím)... tak nějak před lety vypadal i Spielberg. Pak to sice pojebala dvě úplně blbá pokračování, ale čtyřka je důstojným nástupcem. Jen škoda, že u ní to neskončilo... ()

Flego

Nadupaný blockbuster vhodný na letný podvečer je inovatívny v grandióznosti sna excentrického milionára Hammonda, ktorého vystriedal indický investor. Celý film chce byť veľkolepý presne ako záujmy majiteľa dokonale ohúriť svojich návštevníkov jurského parku. Punc tomu dá pochopiteľne skrížená potvora, ktorá si inteligentným sposobom dovolí utiecť zo zajatia a ohrozovať návštevníkov. Snímok má vyvážené tempo, je okorenený ľahkým vtipom, žiaducou akciou, trikmi na úrovni, ale aj nelogickými kotrmelcami. ()

BMW12

Původní snímek si už vůbec nepamatuji, takže to hodnotím, jako kdybych viděl film z tohoto prostředí poprvé. Příběh mě celkem překvapil, myslel jsem si, že to bude globální, ale odehrávalo se to pouze na jednom ostrově. Ale tak to samozřejmě nevadí. Velká část filmu je natočena jako rodinný, mírně akční film. Tohle mi tam asi až tolik nepasovalo, že to bylo dost rodinné. Ale závěr pak je určen už jenom pro dospěláky, tam už se odehrává opravdu krvavá řežba. Celkově hodnotím pozitivně a jak by řekl Slávek Boura, dávám SEDUMdesát %. ()

anais

Není to dokonalé - kolem poloviny se to trochu převaluje na místě, a ta dětská dvojka v člověku dvakrát starosti o svůj osud také neprobudí. Když by si člověk jen přečetl synopsi o geneticky vyšlechtěném naddinosautovi a kamarádských raptorech, asi by to hodil do ranku dalších zbytečných pokračování... Ale počáteční nostalgické nadšení z návratu do oblíbeného světa, s uctivými narážkami na jedničku, a hlavně naprosto ultimatní závěr z toho dělají opravdu jeden z nejkrásnější holywoodských zážitků posledních let. Těžko říct, nakolik to ocení diváci nemající vztah k filmu z roku 1993, ale tohle prostě funguje. A nejlépe na tom funguje právě ta šílená překombinovanost, která jednotlivé prvky nedává dohromady nahodile, ale s ohledem na nostalgii...ať už po jednom velkém filmu z 90.let, nebo po celé dobrodružné kinematografii obecně. ()

Roman.Ticka

Dnes mám dobrou náladu, a proto budu shovívavá. Dinosauří ságu mám ráda, protože jsou to tvorové tajemní, nedostižní, nevyzpytatelní a mají tak přirozený respekt. Vlastně i ze strachu, aby mě za nízké hodnocení nesežrali, pálím plný počet, raději nepodceňuji jejich inteligenci a vlastně už z principu...Teď vážně - bylo to přesně akční, dobrodružné, sci-fi a thriller, jak si představuji zábavu a poučení o tom, jak jsme malí a noví. Tohle zjištění nikdy znovu neuškodí nebo ano?! ()

honajz

Naprosto klišoidní a natahovaná nuda. Člověk by mohl napovídat, co se stane v další scéně. Opět dvě děti, opět rodina, a i když je zde pár narušení klišé („Mám přítele.“), jinak to celé stojí za starou belu. Nejděsivější monstrum mělo mít 15 metrů, ale raději se celou dobu plazilo při zemi. Inteligentní, ale nakonec se rve jedině jako Rambo v ringu bez mozku. Závěr - odchod do slunce. Na jednu stranu si tvůrci z tohoto mýtu dělají legraci, na druhou se berou strašně vážně. Přišlo mi to prostě celé povrchní, začátek k nepřečkání, a teprve od 38. minuty se děj konečně nějak pohne. Logiku bych tady nehledal, ale občas už je to vážně za hranou. Možná to tvůrci mysleli jako parodii? Ale i na tu je to málo parodické. ()

poz3n

Ani moc nevím kolik tomu dát. Možná jsou 2 hvězdy málo, možná moc. V podstatě nejsem zklamaný, protože jsem ani nic jiného nečekal. Namísto něčeho, co by se alespoň vzdáleně mohlo ve filmových kvalitách rovnat Jurskému parku, tu máme megalomanskou cgi jízdu, která postrádá cokoliv hlubšího, ať už týkající se postav, anebo příběhu. Jediné co funguje, je občasná nostalgie. První intro na ostrov a Williamsovo téma vyvolává jasnou husinu a i všechny ostatní odkazy k jedničce jsou milým povyražením. Bohužel film podobného ražení nemůže fungovat jen jako nostalgické popíchnutí, měl by umět existovat i jako samostatná filmová jednotka, což se bohužel nekoná. 4/10 ()

rikitiki

Ohromeni z oživlých dinosaurů už jako tehdy před lety, kdy to natočil Spielberg, nebudeme. Takže, co film nabízí jiného, aby stálo za to ho vidět? Odpověď je jasná: Nic! Spielbergův příběh byl poměrně jednoduchý, skutečně hodně sázel na atraktivitu nových technologií, ale režisér přece jen snímek prošpikoval nezapomenutelnými scénami, s nimiž budoval napětí. Namátkou hodně citovaná a parodovaná scéna chvějící se vody ve sklenici, která signalizuje blížící se nebezpečí. Nic podobně ikonického se současnému režisérovi nezadařilo. Prostě dinosauři útočí a žerou lidi. Do toho jeden pouze naznačený milostný příběh a jeden opět pouze naznačený rozklad rodinných vztahů (což je typicky spielbergovský motiv). Jako poctu staršímu předchůdci tu sice uvidíme několik odkazů na něj, ale co z toho, když snímek naprosto postrádá humor, nápady i napětí. ()

Pítrs85

Zeptala se mě moje milá fena, zdalipak vím, o čem ta komedie byla a na tohle ti odpovím, že mi to bylo hnedka jasný, zahyne oběť nevinná a i když měli efekty krásný, řekl bych, že to byla píčovina, pardón, ale opravdu... Chtěl jsem napsat delší koment o tom, jak moc je Jurský svět zbytečnej film (počtvrté tu máme dinosaury a lidi, kteří před nima utíkají- schválně, o čem tak asi bude JW 2...), jaká je to přeplácaná blbost, jak moc mě tam srali ti dva dementi (všichni víme, koho mám namysli), jak moc jsem jim přál zkapat ještě dřív, než se tam objevil první dino, jak moc mi připadají ochočení raptoři jako vymletej nápad... Ten film je zkrátka umělej jako ten jejich trapnej Indominus Rex, ovšem naučil mě dvě věci- nenávidět Bryce Dallas Howard (jejíž postava je fakt neskutečná kráva) a ještě víc milovat originální Jurský park. Chtěl jsem tu napsat, jak má původní snímek tolik skvělých charakterů (včetně vedlejších postav typu Samuela L. Jacksona), pořádný drajv, spoustu wow scén (u výběhu T-Rexe mám kůži jak struhadlo ještě i dneska, když na to čumím) a taky hlubší myšlenku (teda ne tolik jako v knížce, ale byla tam), kritiku lidstva, že hrát si na bohy nepřináší nic dobrého. Ale nic takového tu psát nebudu, vy se nechejte dál opájet touhle slátaninou (místní hodnocení je fakt blbej vtip) a já si jdu radši po dvacátéprvé pustit JP. (Jurský park 3 může slavit- už není nejhorším dílem v sérii :-) Současný blockbustery jsou fakt v prdeli). Originální knižní předloha > Jurský park > Ztracený svět > Jurský park 3.......... > Jurský svět. ()

Othello

Paradoxně je film nejvíce na koni, když komentuje sám sebe, potažmo celý koncept letního blockbusteru. Ono koho by zajímala pouhá patnáctimetrová ještěrka za ohradníkem, když minulý týden viděl v San Franciscu jinou takovou, akorát velkou jak barák. Jurassic World tedy hraje zejména na licenci a postavy, přičemž minimálně to druhé selhává, protože to reprezentují dva ohavný potrati, afektovaná neherečka Bryce Dallas Howard a frajírek Chris Pratt, který se mi daleko více hodí do rolí, kde by měl tahat z bonga se Sethem Rogenem nebo tak něco. Jeho údajné budoucí angažmá v Indyho frančíze pak vyvolává děsivé predikce, že novým modelem hrdiny bude apatowský flákač, který se nějakou náhodou místo pracáku či mamahotelu ocitnul kdesi v aztécké pyramidě, kde svačí nad zlatým vejcem. Jo ale proč se mi to vlastně líbilo... No takový ty normální scény, jak tam padaj helikoptéry, bortí se baráky a dinosauři žerou lidi tam jsou. I'm the man of simple taste. ()

anderson

Nechápal som ako sa stupídna prehliadka dinosaurieho panoptika mohla stať hitom už v dobe svojho vzniku. A u tohto filmu to nechápem dvojnásobne. Pardon - štvornásobne. (6.8.2016) ()

eraserhead666

Kdyby neexistovali tři Jurské parky před tímhle, tohle mohlo mít potenciál strhnout, pohltit a srazit na kolena jako svého času Jurský park. Ale oni existují a s mnohým novým, nečekaným a bombastickým Jurský svět tak prostě nepřichází. Ano, je zde výborný vodní dinosaurus, je to stejně okázalé (paradoxně mě odkazy k prvnímu Jurskému parku docela sraly) a je tady skvělá a okouzlující (lhostejné v jakém pořadí) Bryce Dallas Howard, naopak Chris Pratt působí docela tuctově. Potěšili mě Omar Sy (dlouho jsem dumal, jestli je to on) a Jake Johnson. Závěrečný dinobattle mi přišel až moc přehnaný. Zda potřebuji vidět další kousek fakt nevím. 3.5* ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (viac)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (viac)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru