Ray Breslin (Sylvester Stallone) je bežec na objednávku. Živí sa totiž ako expert na infraštruktúru väzenských zariadení. Necháva sa v nich zatvárať a hľadá diery v zabezpečovacích systémoch, ktoré sú potom následne na základe jeho analýz - a efektných útekov - odstraňované a zdokonaľované. Teraz nastupuje výkon trestu na novej zákazke, ale pozor: väzenský komplex, v ktorom sa ocitol, bol kompletne postavený na základe jeho doterajších poznatkov a pripomienok k zabezpečeniu väzníc. Tie Ray pred časom vydal knižne a pre tyranského riaditeľa tohto "nápravno- výchovného zariadenia" sa jeho manuál stal doslova bibliou. Ray sa tak ocitá vo svojej vlastnej dokonalej pasci. Nikto navyše nevie o tom, že by bol niečo iné ako radový väzeň, takže priepustka na slobodu po dobre odvedenej práci akosi chýba... Po obvyklých počiatočných nezhodách sa Rayovým parťákom v novom "domove" stáva miestny väzenský boss - Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger), ktorý si tu odpykáva trest za kyber-terorizmus. Ani jemu sa vo väzení nepáči. Ale kto iný, než títo dvaja chlapíci by sa mali dostať cez Rayove bezchybné zabezpečovacie systémy a celú armádu dozorcov pod vedením fanatického riaditeľa? A je to, že sa obaja ocitli v tejto bezvýchodiskovej situácii, naozaj len nedorozumenie a zhoda náhod alebo niečí starostlivo premyslený plán? (TV Markíza)

major.warren

Plán útěku je příliš hollywoodský. Slušela by mu větší komornost a natočení o dvě dekády dříve. I když se film jeví jako nesmyslný pokus o comeback dvou hereckých legend, pod pláštěm je mnohem rafinovanější. Drží si řemeslný styl, který odráží jen přehnaná hollywoodská přetechnizovanost, a čítá spoustu velmi originálních nápadů. Scénář Milesa Chapmana a Jasone Kellera je stručný, dobře exponuje zápletku a velmi pozoruhodně nás seznamuje s hlavním hrdinou - útěkářem Reyem Breslinem v podání starého Sylvestera Stallonea. Stallone a jeho postava jednoduše baví, avšak pod designem staré hollywoodské legendy, která vévodí v akčních scénách, se jeví jen jako obyčejný neohrožený hrdina, bez silnějších emocí a citů, a výjimečně špatně, ba dokonce chvílemi trapně, mu neprospívá dabing Pavla Rímského. A scény, kde vidíme Breslina ve společnosti krásné Amy Ryan, působí též trochu komicky a uvnitř je zaráží fakt, že projekt nebyl natočen o dvě desetiletí dříve, kdy Stallone i jeho partner byly ještě mladí hoši:-). Arnold Schwarzenegger Stallonea chvílemi herecky přebíjí, ovšem jeho postava je sama o sobě více komplikovaná a ve finále je zbytečně odhalená. Je ale hezké vidět dva akční velikány vedle sebe při útěku z tajemného vězení. A právě jejich útěk je hlavní dramatická jednotka, která diváka chytne a pomůže odpustit všechny chyby. Jakmile totiž Stallone odhalí skutečnou pravdu o svém novém vězení, divák jeho postavu pochopí a vžije se do ní, protože je náhle stejně udiven jako on. Scénář zrazuje jen finále, jenž není vysvětleno příliš dobře, a banální pointa s postavou Schwarzeneggera. Režijně Mikael Hafström neselhává, ale spíše se věnuje technickým hloupostem, a až moc se zasnívá do faktu, že chce točit akční podívanou se vším všudy. Vizuální efekty a technické detaily jsou tu ve finále i během středu dosti rušivé, a celkově by prospěla větší komornost, které bychom zřejmě docílili právě natočením o pár let dříve. Dnes jsou v trendu nečekaná odhalení, vizuální efekty, bezduché akce, a samozřejmě klasické hollywoodské hrdinství, které bohužel čítá i Plán útěku. Hudebně žádný výrazný zázrak, a další herci v čele s prostoduchým záporákem Jamesem Caviezelem a Vincentem D'Onofriem to také není žádná sláva. Ve finále však Plán útěku navnadí milovníky "béčkových" akčňáků s Rambem i Terminátorem vjednom, a jednoduše je chytne. Originální Plán útěku totiž jednoznačně je. 60% a tři hvězdičky. Nejlepší scéna je Reyovo odhalení pravdy ve vězení. Nejhorší je finále na lodi, ale film by u milovníků nejspíš propadl, kdyby Stallone zavěšen na laně z helikoptéry nezvítězil. Zamrzí, že Plán útěku se dočkává dalších pokračování, a tím se z něj paradoxně a s velkou škodou stává kompletně utnutá série. ()

salalala

Hodnocení bude záležet částečně na tom, jaký máte vztah k akčním filmům přelomu osmdesátých a devadesátých let. Z mého hodnocení je jasné, že žánr mám rád, takže ani jinak hodnotit snad nemůžu. Hafström byl dobrou volbou, protože ač to celé má nádech "osmdesátek" a je tu spousta pomrkávání na fanoušky, je to zároveň hodně současné. Hafström umí akci natočit velmi slušně a ani vizuál není nejhorší a zejména jeho záběry zhmotnělého náčrtu věznic jsou výborné. Celé je to ale samozřejmě o dvou hlavních hvězdách - ač tu nemají příliš akčních scén, oba jsou výteční a role si užívají, hláškují o sto šest, všechno berou s nadhledem a svým fanouškům dávají přesně to, co chtějí. Navíc je tu bonus v podobě Arnoldovy rodné němčiny, který stojí za to. K osmdesátkovým akčňákům odkazuje i úděsně přehrávající (a místy křečovitý) James Caviezel, který si záporáka taky parádně vychutnává. Scénář není špatný, samozřejmě, že někdy tu náhoda hraje velkou roli a všechno do sebe tak úplně nezapadá, ale v kontextu nálady filmu jsem neměl problém tohle odpustit. Dost jsem se toho bál, ale příjemně jsem se bavil a byl jsem mile překvapen. Snad se na to bude chodit a tyhle legendy dostanou další šanci. 75% ()

JohnMiller

Nostalgická a na moje prekvapenie aj celkom podarená spomienka na "staré, dobré" osemdesiate roky. Keby to natočili pred 30 rokmi dneska by to bol kult ako niektoré klasiky akčného žánru. Avšak mohol som to sledovať v kľude bez žiadneho nadhľadu či nadsádzky. Nakrútené je to skvele. Dúfam že Escape Plan keďže samotná zápletka je originálna a celí čas ma príjemne prekvapovala sa nestratí v toku času tak skoro. Zvraty a odhaľovania dávkovali v rozumných množstvách. Akcie dostatok, len záporáci až na Vinnieho Jonesa nestáli za nič. Hlavná zápletka bola hlavne o úteku ale mohli tam vložiť nejakého krutého bossa a nie také "špáratko na zuby" ako sme mohli vidieť. Celi väzenského komplexu mi pripomínali trocha PC hru portal. Celé to malo ten feeling. Možno náhoda možno nie. Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger si vybrali, možno už neskoro, ale dobre biják v ktorom si spoločne zahrajú. Ešte taká zaujímavosť: Prvý krát som počul švarziho kričať po Nemecky ako o život. ()

FilmFan24

Trvalo to dlouhých 30 let aby se v jednom filmu objevili spolu Arnie a Sly. Nepočítám Schwarzeneggerův štěk v Expendables. Tady mají oba borci dostatek prostoru aby předvedli na co jsme tak dlouho čekali. Ve svém věku oba hravě strčí do kapsy nevybouřené mládí a pod dohledem Håfströma tady máme napínavý skoro špionážní thriller s dostatkem výbušné akci...A říkejte si co chcete, stejně v závěru válí nejvíc Arnold, když poté co vyleze na vrtulník se chopí samopalu jako zamlada v Komandu.... ()

Colby Sawyer

Nevím proč, ale mám rád filmy z vězení a když pracují se zajímavým nápadem je to ještě lepší. Arnie a Sylvestr jsou fajn dvojka a je škoda, že se nepotkali za mlada. Napínaví akční thriller s fajn souboji a mysteriózní zápletkou. Má to navíc překvapivě nápaditý scénář. ()

Dont

Základní devizou filmu je obsazení. Dvojice akčních megahvězd minulosti baví více než dobře a určitě by jim seděla nějaká společná buddy komedie. Hlavně Arnold Schwarzenegger se blýsknul řadou vtipných replik a také nás nechal vzpomenout na jeho „legendární“ akci v Komandu. :-) Ale zmínit chci i herce ve vedlejších rolích, Amy Ryan nikdy nezklame a Jamese Caviezela jsem viděl po hodně dlouhé době ve slušné roli. Vlastně mám jen jednu kritickou připomínku, tohle měli Arnold a Sly točit před dvaceti lety, tehdy po jejich filmové spolupráci prahli všichni fanoušci akčních hitů. Včetně mě. ()

milan0301

Na film jsem šel kvůli hereckému obsazení, námět samotný mě ani moc nezajímal. Musím přiznat, že Stalone v roli intelektuála mě mile překvapil :D, stejně tak ani Arnie nezklamal - smál jsem se a to ani nemusel promluvit. Film samotný obsahuje vtipných scén jen pár, celkově ale působí velmi uvolněně. Jako odreagování na páteční večer jasná volba. Za Arnieho dávám 4*. ()

TominoLa

Arnie být guvernérem nebylo to pravé. Jsem rád, že si se vrátil tam, kam patříš a to na filmové plátno. Plán útěku je možná křečovitý, natahovaný, ale co ...? Já jsem se bavil stejně jako kdysi, když jsem chodil do kina na vaše filmy. A je pravda, že se ještě nenašel nikdo kdo by vás nahradil. A ono to asi ani nejde. Prostě je super, že si to i kolem sedmdesátky užíváte a děláte radost svým fanouškům. Pořád na to máte. Jen tak dál pánové ... 8/10 ()

Sokka_

Doufal jsem, že to bude aspoň trochu dobrý, jako Prison Break, ale ono vůbec. Příběh byl skvělej, ale bohužel z toho udělali film, kde Schwarzenegger dokáže zabít snad 208 lidí najednou bez toho, aby ho vůbec někdo škrábl. Fakt škoda. ()

higuain

Akční béčko, které táhnou Sylvester s Arnoldem a zdatně jim sekunduje Caviezel. Má to docela tempo a dlouhou dobu to vypadá i na poměrně inteligentní žánrovku, závěr je však z kategorie lacinějších. ()

Skip

Sly a Arnie se sešli v jednom filmu a předvedli ucházející "útěkovku", která sice nenudí, ale o něco k opakovanému zhlédnutí, neřku-li nezapomenutelného se rozhodně nejedná. ()

stuntmanMIKE

Svoj komentár by som chcel do určitej miery venovať užívateľom, ktorí filmu dali nízke hodnotenie. Takže vážení a milí násťroční kokoti a samozrejme aj vy fundovaní filmoví kritici, ktorí masturbujete pri mene Lars von "TomaRadšejzabIakotomámdopozERaťdokonca" na tento film sme MY akční fanúšikovia čakali vyše 20 rokov. VY odborní kokoti nemáte nárok. Ja som šiel do kina s tým, že idem páliť plný počet. Všetky filmy čo pozerám sa snažím hodnotiť čo najobjektívnejšie, ale aj ja som len človek a preto som si povedal, tak toto je výnimka. Aj keby to bola neviem aká sprostosť tak pod štyri nejdem a viete prečo ? Lebo Sly a Arnie... áno mudrlanti tak málo mi stačí k ejakulácii. Do režiséra som vkladal veľké nádeje a nesklamal. Urobil to presne tak ako som si to predstavoval. A keď sa v záverečnej prestrelke -SPOILER- spomalí obraz a Arnie berie do rúk guľomet s pohľadom jemu vlastným, vytlačil som zo všetkých telesných otvorov nejakú tú tekutinu. Scenár nieje žiadna Žena, ktorá nenávidí muža, ale koho to sere ? Mňa teda nie. Že sú tam trošku dierky v deji, ktoré zvyknem filmom vyčítať a pri tomto nie ? Znova opakujem... čakal som 20 rokov. Takže spočítané, vydelené, odmocnené a podčiarknuté. 100% ()

dee-key

Konečně zase nějaký pořádný akční nářez s důchodcema. Útěky z vězení jsou cool, týmovky jsou taky fajn a když je film ještě dostatečně nápaditý, je to paráda na druhou. Ale trochu mi vadila nedořešená a trochu uspěchaná role doktora Sama Neila, jehož roli, motivace a vlastně celou postavu jsem tak docela nepochopil a který se celou dobu tvářil naštvaně. Asi že mu zrušili seriál. Dal bych asi i pět, ale na to by ten film musel být trochu víc doladěný. Jinak spokojenost. ()

kinderman

Když Walter Mitty v prvním ze svých fantazijních blikanců během úprku z hořící budovy vymyslel a sestrojil třínohému pejskovi funkční protézu, smál jsem se na celé kolo. Když si Ray Breslin ve vězení sestavil z nakradených pomůcek provizorní (ale dokonale funkční) sextant, má radost neznala mezí. Ale pořád je mi milejší, když dvě postarší herecká dřeva prchají na vlnách dementního scénáře a ve finálním ikonickém dešti kulek z vězení, než když se titíž coby "postradatelní 2" chovají jako vražední psychopati. ()

Fanucci

Toporná, levně natočená akční píčovina, která by byla snesitelná, kdyby se nebrala vážně. A provázel ji nadhled a sranda (viz Expendables 2). Ale ona se bohužel bere hodně vážně. A ty kecy o tom, že jde o poctu akčním filmům 80. let...jak dlouho se budou tihle dva touto kartou ohánět? Je to už trapný. ()

dyfur

...aby som bol stručný:slušný thriller-dá sa. Pozitívne je,že Stallone a Schwarzenegger /teda hlavne ten prvý/ nepatria ešte na smetisko,ale negativom je,že už to nie je čo to bývalo. ()

OG_Swifty

Objektivně vzato je Escape Plan slátanina bez špetky realističnosti. Na druhou stranu si film lze vyložit úplně stejně jako 80. a 90. akčňák, ve kterých oba hlavní herci dominovali. A jelikož tak to beru a protože mám Sly-e a Arnieho rád, dám tomu hvězdu navíc i přesto, že 50 Cent je ajťák, Vincent D'Onofrio dement a Amy Ryan sexbomba (haha). ()

Jigy

Výborná záležitost pro milovníky klasiky. Arni a Sly si zde vysřihli krásnou týmovku v plnohodnotném stylu. i přes pár slabších chvil filmek co potěší snad každého a jistě není naposled co jsem ho viděl. ()

buchli

Hodně velká očekávání a pak... průměr. Jako Arnie je super a jeho deutschácký tantrum ještě víc a když se mu do ruky dostal ten samopal, slintala sem blahem, ale hlavní postavou bohužel není on - a Sly jako by se tu snad ani nesnažil. Jako jo, plán útěku je patřičně složitý a geniální a vůbec (teď mluvím o tom plánu, ne o filmu), ale jako by se mu nedostalo té správné formy (filmu, ne plánu), a tak od druhé poloviny už jen tak tupě čekáte na závěrečnou útěkovou scénu, protože ta z té otupělosti aspoň vytrhne... ()

Druhý Plán útěku shání obsazení

Druhý Plán útěku shání obsazení

14.03.2017

Když Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger spojili síly, aby utekli ze supermoderního vězení, nebyla z toho v zámoří žádná velká hitparáda. Jejich Plán útěku ale nakonec vydělal 137 milionů… (viac)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Schwarzenegger slibuje Conana a Terminátora 5

Schwarzenegger slibuje Conana a Terminátora 5

06.06.2013

A taky Trojčata, ale nechtěli jsme vás děsit už v nadpisu... Přestože jeho plnohodnotný comeback nedopadl komerčně vůbec dobře (s celosvětovými tržbami 37 milionů dolarů při rozpočtu 45 milionů… (viac)

Oběti pro Schwarzeneggerovu vybíjenou

Oběti pro Schwarzeneggerovu vybíjenou

28.07.2012

Arnold nedávno dotočil se Slyem The Tomb, chystá se na nadpřirozený akční masakr Unknown Soldier (zahraje si v něm anděla pomsty, seslaného na bezohledného výrobce zbraní a jeho soukromou armádu) a… (viac)