Boxer, ktorému sa rozpadá život, musí zabojovať a prepracovať sa opäť na vrchol, kam patril predtým. (Forum Film SK)

Will_X

Jediné, co stojí za zmínku jsou 2 songy od Eminema a opravdu parádní výkon Gyllenhaala. Jinak je to klasické béčko, jehož děj je jasný hned od začátku.. ()

luka4615

Filmy s boxerskou tématikou mám ve velké oblibě již od dob prvního Rockyho. Tudíž se mi nedivte, že tento snímek hodnotím velmi pozitivně. A teď něco málo k filmu. Fenomenální výkon Jakea Gyllenhaala a jeho cesta za vlastním vykoupením. To jsou ty hlavní atributy, které snímek Southpaw pohání vpřed. A i když se sice někomu může zdát, že tento styl příběhu byl již tolikrát zmíněn v nespočetných zástupech filmové tvorby, v okamžiku, kdy uvidíte závěrečně titulky na to ihned zapomenete a uvědomíte si, že i přes svou "otřepanost" to má pořád své velké emoční kouzlo. To vše se totiž zároveň snoubí s perfektně načrtanou atmosférou a vedlejšími hereckými výkony, kterým vévodí Rachel McAdams a Forest Whitaker. Na závěr snad jen dodám, že i přes občasnou "vykrádačku" Rockyho se jedná o výborné boxerské drama, které se okamžitě po zhlédnutí řadí na přední příčky mého pomyslného boxerského toplistu. „Billy Hope knows how to take a punch, but he also drops bombs.“ ()

becki_tu

Southpaw má počáteční nevýhodu v tom, že nastavuje laťku očekávání až příliš vysoko. I přes solidní úvod a rychlý pád hlavního hrdiny až na dno se však film nedokáže dostat více pod povrch a v důsledku vyloudit na divácích nějaké ty emoce. Fuqua opět předvedl kvalitní řemeslo, které podpořil svým výkonem výborný Gyllenhaal, ale vzhledem k příběhové houpačce jsem čekal víc, než jen šablonovitý závěr s minimálně jednou zásadnější nezodpovězenou otázkou. ()

Lucasion

Bojovník je stejný jako všechny ostatní dramata o sportu. Hned v úvodních minutách vidíme drsnou výměnu úderů dvou namakaných chlapů. Jedním z nich je Billy Hope (Jake Gyllenhaal), který je ve svém sportu jednička. Divák tak může sledovat, proč právě on je světovým šampiónem. Nutno říct, že Jake trénoval na roli Billyho dvě hodiny denně sedm dní v týdnu a fyzičku na tu roli bezpochyby má. Zápasy v ringu navíc působí skvěle a velmi reálně. Řekněme, že člověk co jde na Bojovníka s tím, že se dočká nějakého zajímavějšího či doslova jinačího příběhu než je Rocky (1976) nebo Warrior (2011), tak bude jistě zklamán. I Bojovník se nevyhne v žádném případě klišé, jako je vítězství, pád, ztráta a návrat na scénu. Film do puntíků sleduje tuhle cestu a neodbočí z ní ani jednou. Už z traileru je příběh jasně definovaný a tak divák pouze čeká na herce Foresta Whitakera, aby dokázal postavit Billyho na nohy. Billy díky tragédii přichází o rodinu a musí si finančně i citově sáhnout na samé dno, aby se mohl odrazit. Přičemž cesta je protkána několika emotivními scénami. V tomhle případě to vypadá jako by režisér (popřípadě scénárista) a hlavní herec měli zcela odlišnou vizi finálního filmu. Zatímco Jake Gyllenhaal hraje oscarový výkon, tak režisér Fuqua točí „jen" další z dlouhé řady sportovních dramat. Díky hudbě od zesnulého Jamese Hornera se dočkáme velmi emotivní pianové skladky, která dodává atmosféře na citech. Naopak v tréninkových a zápasových scénách duní hudba od Eminema, které vévodí „Phenomenal". Z příběhu tedy nejvíce těží Jake, protože nad jeho výkonem nelze jinak než tleskat. Ať už v roli otce, zápasníka nebo zlomeného člověka zkrátka exceluje. Rachel McAdams se opět vrátila do role přesvědčivé milující přítelkyně. Z obsazení pak velmi překvapí i jejich filmová dcera Oona Laurence. Z mého pohledu, kdy menší herecký tým nijak zvlášť neoceňuji, tak Oona zahrála dceru s absolutním přehledem. Co může Southpaw nabídnout kromě hudby, známého příběhu a skvělých výkonu herců? Právě že nic. V porovnání s Warriorem (2011), který dokázal vytvořit dokonalou atmosféru jak dramatickou tak sportovní, tak Bojovník je daleko za ním. I když s Billy Hopem soucítíte, přesto film nebuduje emoce zdaleka tak jako Warrior. I když se o to celé dvě hodiny urputně snaží. Scény zlomeného Hopea a jeho návrat na scénu nicméně rozhodně patří ke skvělým momentům ve filmu. Fanoušky boxu by film rozhodně neměl zklamat. I když se drží zajetých kolejí, tak díky skvělé snaze herců se z filmu stává skvělé drama. Místy i dokonce pobaví situačními hláškami. Nejedna scéna pak připomíná originál Rockyho. Osobně jsem měl na film velké nároky a od prvního traileru jsem se na něj těšil. Jako fanoušek boxu a bojových umění mám k tomuhle žánru velmi blízko a Bojovník působí po všech stránkách dobře. Pokud vám nevadí nalinkovaný příběh, tak jistě budete spokojeni. Navíc vidět Jakea Gyllenhaala v této roli je prostě úžasné. Diváky co neměli, co dočinění s jinými sportovními dramaty jistě překvapí emocionální linky rodiny a obdivovatele boxu pak určitě potěší reálné scény z ringu. Sportovci navíc mají díky hudbě a scénám tréninků další motivační film. Za mě osobně je to skvělé překvapení roku a jistě se zařadí mezi favority letošního roku. [Csfd projekce6] (94 %) () (menej) (viac)

Coleator

Boxerských filmů, kde prostě víte, jak všechno dopadne, je spousta - a Southpaw je dalším z nich. Co z něj tedy dělá film, který byste si neměli nechat ujít? Spíš než co by v otázce mělo být kdo - a to jednoznačně Jake Gyllenhaal. Mám ho opravdu rád a jeho boxera jsem si vážně užíval... Forrest Whitaker zahrál postavu trenéra také dobře a co se týče třetího plakátového jména - Rachel McAdams, o těch jejích pár minutách na plátně snad nejde říct nic jiného, že se na ní rozhodně nedívalo špatně :-) Jestli máte rádi box, J. Gyllenhaala nebo jste ulítlí na slavné německé tři pruhy, na Southpaw si určitě zajděte - všeho se vám dostane ve více než dostatečném množství... ()

Morholt

Chápu, že boxerské i další zápasnické filmy musí do určité míry zachovávat jistá schémata, ale tady to bylo moc. Fuqua použil snad všechna myslitelná klišé, přidal laciný motiv pomsty za mrtvou manželku a poslal film do světa po jasně vytyčených kolejích, kde není žádný prostor pro byť jen minimální výhybku. S jiným obsazením by si film nejspíš zasloužil odsoudit do zapomnění, ale výtečný Gyllenhaal, velmi dobrý Whitaker a solidní ztvárnění zápasů přeci jen tahají Southpaw do pozitivnějších čísel. Ale upřímně řečeno čekal jsem trochu víc. 60% ()

jerry12

65%. Jake Gyllenhaal je neskutečný kanón. Od Donnieho Darka uběhla dekáda a půl a za tu dobu ani jednou neselhal. Southpaw je filmem scenáristicky velmi slabým, až smutně slabým na Gyllenhaalovy poměry, napsaný šablonovitě dle známých a předvídatelných konceptů, neopírá se tedy o absolutně žádný narativní aspekt, kterým by překvapil, upozornil na sebe, zaujal. Ovšem ve chvíli, kdy se konstruktivně téměř laciné role ujme herec formátu Jakea Gyllenhaala, stává se z něj najednou dynamický snímek, který je radost sledovat. Právě Gyllenhaal je tady tím velkým dílem skládačky, která zapříčinila, že i ze slabého scénáře se dá vytěžit zábavná podívaná. Navíc v doprovodu dalších skvělých hereckých výkonů, především Foresta Whitakera, ale i Rachel McAdams, která v poslední době přijímá i nabídky na vážnější nekomediální role a prokazuje svoje nesporné herecké kvality. Kupodivu slušný zde byl i Curtis Jackson a pochopitelně omamující hudební podkres nebožtíka Jamese Hornera, kterému tento snímek - ač z něj kult nikdy nebude a pravděpodobně na něj pár hodin od projekce nesvědomitě zapomenete - vzdává poctu. Southpaw se snaží o určitou moderní renesanci boxerských legend dřívější doby, což se mu sice po tvůrčí stránce nedaří, ovšem Gyllenhaal film pozvedává na vyšší úroveň. Za snímek samotný a to, že vůbec (a celkem zbytečně) vznikl, mám chuť udělit ponižující dvě až tři hvězdičky, ovšem Gyllenhaal si jich zaslouží minimálně pět, takže zůstanu optimističtější a výsledné skóre je - slabší čtyři. A to už jen proto, že nezapomenutelný pro mě tento snímek nakonec zůstane, právě díky hlavnímu hrdinovi, jehož výkon splňuje pravý opak dříve použitého pojmu "zbytečný". Herecký zážitek. ()

seale

Začátek byl slibný a střízlivý, dával tušit solidní porci filmové zábavy. Postupně se ale tento nádech vytrácí a vedení se ujímá klasický americký produkt - heroismus pocukrovaný emocemi a pravdoláskařstvím. Plus musím udělit hudbě pod taktovkou Jamese Hornera. Aniž bych předem znala skladatele, bylo to zaujmutelné a libozvučné. A pro tohle patří James mezi mé nejoblíbenější, čest jeho památce. ()

Lacike

Klasicky boxersky film o pade a naslednom vzostupe jedneho boxera. Box nemam rad, ale mam rad Gyllenhaala, takze som dufal, ze ma zaujme pribeh hlavneho hrdinu. Bohuzial nezaujal, pretoze neprinasa nic nove, len milionkrat obohrate klise. Boxerske zapasy su natocene kvalitne, ale tie ma na celom filme bavili najmenej. Jednu hviezdicku nakoniec davam za skveleho Gyllenhaala a druhu za Whitakera v ulohe jeho trenera. Pre mna je vysledok tuctovy boxersky priemer, ale fanusikovia boxerskych filmov urcite pridaju minimalne jednu hviezdicku. 5/10. ()

Caszidy

Bohužel šablonovité až běda. Jake Gyllenhaal je opravdu výborný, jenže co je to platné, když rutinér Antoine Fuqua a scénáristé Kurt Sutter s Richardem Wenkem vyplodili to vůbec nejklasičtější sportovní drama s kostrou příběhu o pádu a škrábání se zpátky na vrchol, jaké může být. Ani nemám co dalšího napsat, jelikož tohle už víc šedivě průměrné být nemůže. Nebýt Gyllenhaala, tak nevím, nevím. Pro dokreslení - v sále při ČSFD projekci přede mnou seděl Franta Fuka a vypadal, že každou chvílí usne... ()

BoPo

Bojovník nemá hrdinský náboj ako Rocky ani pútavý príbeh ako Million Dollar Baby, a pritom sa snaží byť obidvomi. Nezáživné a nudné, presne ako reálny boxerský duel. Najhorší herecký výkon kupodivu nepredviedol 50 Cent, ale Oona Laurence. Už dlho som nevidel tak blbo hrajúceho a nesympatického detského herca/čku. ()

CiTrus007

Nikdy jsem příliš neholdoval upoceným filmům, v nichž se hlavní hrdina musí po devastující životní tragédii vykoupit surovým násilím. Tento film není nic jiného – zcela neoriginální a příběhově prvoplánový, akorát místo Stallona stojí v ringu Gyllenhaal. I přes všechny tyto výtky mě ale Bojovník nenudil, a to zejména díky dobré režii a pozoruhodně snažnému herectví představitele titulní role. 6/10 ()

Ouwen

Phenomenální. Ovšem mohlo to být ještě lepší - chronologicky mi film nepřišel nejlépe seskupen a celkově všecko působí uspěchaně, chtělo by více prohloubit nespočet situací. Jinak nemám co kritizovat, na můj vkus dost inspirativní (zřejmě člověk potřebuje tváří spadnout na dno, aby se dvakrát více ode dna odrazil.) Emocionálně nabitá vzpruha, na nic si nehrající, citově autentická. Gyllenhaal působí v roli chameleona racionálně, tu trosku i juggernauta v ringu jsem mu sežral do úplnosti a prošel fakt ukrutnou fyzickou transformací, ten pekáč buchet .. amazing! Tréningové pasáže krátké, jenže efektivní za doprovodu Phenomenálního Eminema, který nám v závěru připomene, že Králové Nikdy Neumírají. Soundtrack je jedna z nejsilnějších stránek filmu a samotné boxerské zápasy i přes trošku horší střih, dynamické, drsné a nemilosrdně kontaktní. První půlka filmu doják, katastrofální pád Billyho jsem měl problém sledovat. Whitaker jako tréner přirozený, dcerka se chová úplně normálně a fighty jsou naplněny atmosférou. Mám chuť začít opět cvičit, pro takové filmy má smysl žít! ()

Dale

Boxerských filmov sa natočilo dosť, takže je pochopiteľné, že Southpaw sa drží zabehnutej šablóny a nechýba typické klišé takýchto filmov, ALE - po technickej stránke je to zvládnuté na jedničku (tú krv kvapkajúcu z tváre doslova cítite), - herci sú excelentní (Gyllenhaal a Whitaker minimálne na nomináciu Academy Awards, no aj Rachel z malého priestoru vyťažila maximum) - má to správne emócie a ja som bol pri finálnom súboji v podobnom napätí ako malá Leila. Pre mňa asi najlepší boxerský film spolu s Raging Bull. ()

JohnCZ

Klasický boxerský příběh, který sleduje hrdinův pád a následný výstup na vrchol. V tomto případě je ten pád opravdu tvrdý a nekompromisní, ovšem Billy Hope není zrovna prototyp sympatického člověka a divák si sympatie k němu cestu hledá jen velice těžko, což může být trochu problém. Gyllenhaal ovšem podává tradičně velmi dobrý herecký výkon a je zajímavé sledovat, jakou proměnou za ty roky prošel. Když si vzpomenu, že před 15 lety hrál malého pohublého depresivního teenagera a teď je z něj nakorbená hora svalů s odvahou natočit nefalšované boxerské drama. ()

joehot

Zpočátku fajn. První záběry napovídaly, že Fuqua bude mít scény z ringu v malíku. Pak ale přijde ZVRAT a s ním ta nejvymatlanější scénáristická patlanina, jakou jsem kdy viděl. Pochopil jsem, že chtěli tvůrci dostat hrdinu na dno, dělají to však tak extrémně přehnaně (a skrznaskrz nedůvěryhodně), že se z filmu stává jen křečovitá melodramatická břečka, kterou jakžtakž drží jen Jake Gyllenhaal (sakra, a to měl v poslední době poměrně štěstí na dobré role a filmy, Southpaw mu tu povedenou řadu hrubě narušil). Když se Forest Whitaker (díky jeho přehrávání jej považuji za černošského Nicholase Cage) rozpovídá o Bohu v té jakože dojemné scéně, doopravdy jsem se rozbrečel - smíchy.A aby toho nebylo dost, i Fuqua se propadne do vod rutiny a průměru, v celém filmu se vytasí zhruba se třemi dobrými scénami. Což je málo, když je obklopuje kupa scénáristických sraček, které působí jako seminární práce na téma "boxerská klišé - jak je rozhodně nevyužívat". ()

corpsy

Film z boxerského prostredia a predsa nie o boxe. Tento šport tu hraje druhé husle. (Anti)hrdinovo padnutie na samé dno je síce podané über klišovite, ale sentimentálne dokonalo. Jake ako herec, nikdy neovplýval ktovieakým talentom, no možno práve preto parádne zasadol do telesnej role a ponúkol to najlepšie zo seba. Je pravda, že tento film možno viac sklame ako poteší, ale prečo sa rozčuľovať nad niečim, čo možno nemalo za úlohu toľko vytŕčať. Skvelý snímok. ()

Sedm statečných s unikátní hudbou

Sedm statečných s unikátní hudbou

21.07.2015

Už tento čtvrtek jde do kin Bojovník, boxerské drama s Jakem Gyllenhaalem, jehož hudbu složil nedávno zesnulý James Horner (Titanic, Avatar). Obecně se mělo za to, že bude posledním Hornerovým… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)

Tyrese Gibson pojede sólo

Tyrese Gibson pojede sólo

03.02.2015

Hláškař Roman Pierce z Rychle a zběsile 2 má kupu fanoušků. Není tedy divu, že na tom chce jeho představitel Tyrese Gibson postavit hereckou kariéru. Gibson se objevil třeba v Transformers nebo… (viac)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

31.10.2011

Nedávno se potkali na placu The Expendables 2 (naštěstí se jim nehoda, během které zahynul bulharský kaskadér, vyhnula). V akci budou pokračovat i poté. Arnold si ještě letos zahraje pohraničního… (viac)