Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

LBsmoke

naprosto úžasné.. nejsem fanoušek z vrhu nějaké poblbané mrtvé nevěsty, který si přišel na ukradené vénoce timu burtnovi po pirátech z karibiku nebo tak... tohle je prostě naprosto geniální.. úžasné onehdy sem to znovu chytil v televizi a jak mě to znova po několikété za pár minut nadchlo.. dokola a znova úžasné.. na světě dosud není nic srovnatelného tomuto ()

Morlok

Tenhle film je pro mě už takovou citovou záležitostí... jedním slovem by se to dalo označit za "zbožňování". Oceňuju loutkové zpracování, navození temné atmosféry, námět (snaha vymanění se ze stereotypu) a až neocenitelnou hudbu Dannyho Elfmana. V době vánočních svátků velmi příjemný povzbudivý snímek. ()

TwoFace

Příběh o kostlivci, který chce do města Halloween přivést Vánoce, ale jakpak asi mohou Vánoce v podání strašidel vypadat? Kultovní klasika od mistra Burtona. Tak trochu horor pro děti. Krásný snímek se skvělými loutkami a Burtonovým osobitým stylem a hudbou Dannyho Elfmana. ()

Movie Gourmet

Tomuhle říkám Burton v plné síle! Vánoce naruby? Vánoce tak trochu jinak? 100% burtonovské ale rozhodně originální. Stojí za to vidět! Verdikt: 5* a 85 %. ()

Garch

Předvoj k "Mrtvé nevěstě" . Báječná klasická loutková animace, trocha černého humoru a plná lebka songů, jak z Fantoma kosťopery. PS Třináctiletá dcera sjíždí songy z "Ukradených vánoc" na YouTube v různých mutacích (zatím je pro ni No.1 dost jalešná perská verze :-) .... Hodnocení? Vánoční dárek! ()

kritiklon

Dokonale temný vizuál s promyšleným dějem i zápletkou a překrásnými loutkami. To je přesně to, co nabízí spojení dvou hlavních strůjců tohoto klenotu Tim Burton ( předloha ) a Henry Selick ( režie ). Již to samo o sobě svědčí o tom že ten film nemůže být špatný. On je přímo výborný. Další nestárnoucí klasika. 4* za 82% ()

Renfield

Ukradené Vánoce Dannyho Elfmana. Hudba je bezpochyby výborná, občas se "vnucuje" tak moc, až mám pocit, že obrazu nevěnuji patřičnou pozornost, přestože ten též stojí za to! Záhrobní loutky jsou fantastické, povětšinou propracované a to i ty v menších rolích. Příběh je potom klasicky Burtonovský, ale samozřejmě obsahuje i spoustu menších příběhů, z nichž nejvíce zaujal ten doktora Finkelsteina, vůbec ve vztahu se Sally. Dále například postava Oogie Boogieho a její konec, pomalu jako v Terminátorovi... Závěr ve sněhu je vůbec povedený, především upíři, kdo by to do nich řekl? Mrtvá nevěsta ale přeci jen o něco málo výše. 75% ()

Jimmy15

Vůbec jsem tento pěkný animák neznal. A Burton se prakticky nemění. Často jsem narážel na drobnou podobu s Mrtvou nevěstou. Ale krátký příjemný snímek, který potěší diváka. ()

Oralfabet

Sice je ta hudba po animaci rozhodně nejvýraznější složkou filmu, stejně bych si ale přál, aby se méně zpívalo a více mluvilo. Takhle mě to místy trošku nudilo i navzdory velice skromné stopáži a kvalitě hudby. Ale Jack, Sally i ten doktor s odklápěcí hlavou jsou dost boží. 8/10 ()

ASSEMBLEDSK

Ďalšia vizuálne nádherná Disneyovka, ktorá má zo všetkých pravdepodobne najtemnejší a najstrašidelnejší príbeh, ktorý som zatiaľ videl u Disneyho tvorby, pravdepodobne je aj temnejší než môj najobľúbenejší Zvonár u Matky Božej z roku 1996 a to je čo povedať. V prvom rade má Predvianočná nočná mora (Ukradnuté Vianoce) veľmi zaujímavý a originálny scenár od Tima Burtona, no a to je to hlavné lákadlo celého animáku a je to dosť cítiť na ňom. Atmosféra bola pre mňa na prvý krát veľmi desivá a dosť som sa čudoval, že či je to fakt pre deti spravené, pretože keď to muselo vidieť nejaké dieťa, tak by pravdepodobne z toho malo nočné mory kľudne týždeň a je tam veľmi veľa piesní, ktoré sú väčšinou skvelé a pre Disney fanúšika ako som ja, tak som bol proste nadšený. Hlavná postava Jack je veľmi zaujímavá postava a hneď sa stal jeden z mojich najobľúbenejších postáv vôbec a v celom filme nielen Halloween, ale aj Vianoce čo je veľmi zaujímavá kombinácia. Hlavný záporák Oogie Boogie je dosť strašidelný záporák, ale trošku škoda, že sa mi ho moc nedočkáme, ale mal asi jednu z najnechutnejších smrtí z Disney záporákov, ktoré som videl a fakt je nechutná a odporná. Celý animák trvá 76 minút, čo je proste málo, ale to je jediná výtka. Na to, že milujem tvorbu Tima Burtona, tak táto jeho poviedka je naprosto skvelá a za tú snahu musím dať tomuto animáku päť hviezdičiek. Veľmi dobrá práca. 9/10. ()

alenka

zuzo! proti mrtvy neveste je tohle ten pravej narez. uzasna hudba a vtipny pribeh - to jsou veci, ktery by animovanym filmum nemely chybet. a kdyz do toho vstoupi cernej humor, nadsazka a skvele vymodelovane postavicky, jsem spokojena .)) ()

Geller

Písně skvělé, humor téměř žádný, příliž krátké na to aby se podařilo rozvinout už tak prořídlí děj. Celkově se mi to zdá nedotáhnuté - bohužel. Mrtvá nevěsta u mě vítězí, je to protože jsem ji viděl dříve? ()

zdenur

Víc než samotný film mě zaujal soundtrack Dannyho Elfmana, který jsem dokázal poslouchat ještě několik týdnů. Úžasné písničky s chytlavými melodiemi, které si určitě zamilujete. ()

Phillo

Nuda a sklamanie z filmu, od ktorého som (aj vďaka predtým videnej Mŕtvej neveste) čakal veľa viac. V porovnaní s ňou zaostáva hlavne v animácii (čo by sa dalo ospravedlniť „rokom výroby“), humore (čo by sa vekom NEDALO ospravedlniť) a v schopnosti zaujať. Karikatúrne postavičky nestačia, pokiaľ sa nevyužijú v prospech príbehu alebo aspoň jeho spestrenia. Predvianočná nuda, ktorej zdvíha hodnotenie len to, že som ju videl 23. decembra v značne predvianočnej nálade. 50% ()

Oxymoron

Tak trochu zklamání. Skvělá Mrtvá nevěsta mě navnadila v hledání dalších Burtonovských animáků, ale u Ukradených Vánoc je vidět, že byly první a tak nějak se na nich Selick s Burtonem teprve zahřívali. Vše tu končí na půli cesty - ztvárnění postaviček (některé jsou povedé, u některých ani nevíte, kde mají oči a kde pusu), hudba, děj (najde se tu celkem dost hluchých míst)... Prostě půl na půl. ()

chalp

Oproti neskoršej mŕtvej neveste veľmi slabé, na svoju stopáž prekvapivo nudné a tých piesni bolo fakt viac akoby malo, niežeby neboli výborne, ale... ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)