Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Frajer42

Hunger Games musím chápat jako film, který je určený výhradně dětem. Všimněte si především slovíča ,,výhradně". Není v té větě náhodou. Naopak je v té větě zcela záměrně, protože do té věty prostě patří. Tu větu si bez něj nedovedu ani představit. S tím, že se jedná o film pro děti je spojeno mnoho úskalí. Pro plnohodnotný zážitek nesmíte ani na 5 vteřin začít přemýšlet. Je zde uvedeno, že stopáž má 142 minut. Myslím, že to odpovídá, takže tomu zkusíme věřit. Za tak dlouhou dobu je opravdu nadlidský úkol, když se pokoušíte vyhnout se přemýšlení. Mně se to například nepodařilo. Přemýšlel jsem tedy nad vývojem příběhu a cestě k vítězství v té digitální aréně. Zdálo se mi, že takových těch nelogických, ba dokonce naprosto nesmyslných zvratů, tam bylo příliš mnoho. Bylo to skoro až na zvracení. Mnoho uživatelů si zde vychvaluje ústřední duo. Z mého pohledu to byla lesba a teplouš. Tím chci naznačit, že jsem si nenašel sympatie pro žádného z nich. Ačkoli v reálném životě samozřejmě netrpím předsudky proti chybně orientovaným jedincům. Úplně nejhorší byl však ten digitální oheň. Ten jsem chápal tak, že si chtějí tvůrci z diváků udělat obrovskou, slušně řečeno, prdel. Ups. Špatné slovo. Vlastně když tak nad tímto komentářem přemýšlím, tak možná stačilo napsat, že mě to prostě nebavilo. Dávám 2* a ptám se sám sebe: ,,Za co?" Odpověď samozřejmě nenacházím, takže to nechám raději na hvězdičce jediné. Jen doufám, že ty 3 pokračování nejsou myšlena vážně, protože konec tohoto filmu byl až nepříjemně otevřený! ()

Socrates

Zpočátku jsem byl trochu v nejistotě, ale zběsilej střih, mihotavá kamera a srdceryvný scénky se po úvodní celkově slabší půlhodině vytratily a pak už to šlo. Hodně sympatický bylo, že Katniss není žádná superhrdinka (ona vlastně neustále dostávala přes čumák a taky páchala samý blbosti), ale je to jen normální holka, která zná les, umí střílet z luku a spát na stromech, hihi. Film může připomínat sto jinejch, hlavně Běžícího muže nebo Battle Royale, mně připomínal atmosférou moderování v nabitým sálu i videohru Devil Inside, ale to mě nechávalo v klidu. Co dneska nepřipomíná - ať už víc nebo míň - něco, co už jsme viděli? P.S. Zdejší přirovnávání ke Twilight je úplně mimo mísu. P.P.S. Nejpovedenější scénka, start tý zábavy v lese, se mi moc líbila. ()

Kothy

A tak nebylo to vyloženě špatné. I když se z toho určitě dalo dostat víc. Přece jenom je to pro děti. Některé věci mi tam trochu neseděly. Ale Jennifer Lawrence je kočka a Woody Harrelson taky nebyl špatný. ;) "Ve 12. oblasti máme prvního dobrovolníka!" ()

boshke

První hodina jednoznačný odpad a přehlídka bizarností. Z počátku mi bylo líto, že se osoby jako Tucci či Harrelson angažují v takovém nesmyslu, po čase se však záběry s nimi staly jakýmisi ostrůvky potěchy pro mé oko. Na rozdíl od většiny mne totiž Jennifer Lawrence oku nijak nelahodila, dokonce si nepamatuji, kdy by mi naposledy někdo na plátně takhle lezl na nervy (nejvíc těmi jejími vyžranými tvářičkami). Po začátku samotných Hunger Games došlo k jednoznačnému zlepšení, avšak stále v rámci žánru a možností tohoto pitomého filmu. Doufám, že další pokračování mezi oblíbené nepoletí, rád bych se jim vyhnul... 30% ()

AllShallFall odpad!

Rozhodně to není dobrý film. Nudil mě od samého začátku až do konce. Asi tak 600x se mi rozevřela držka od zívání, jak jsem byl znuděný. Nemělo to nic. Žádný náboj, žádný smysl, žádný dobrý herecký výkon. Prostě pejčovina. Ještě jsem si říkal, že ta Jennifer Lawrence tam něco předvede. Nějaký ten super kousek s lukem, když už byla tak dobrá, ale pořád nic. Bylo to dost ubohé. Chtěl jsem dát aspoň jednu hvězdu za ní, ale vůbec mě neoslovila. Další pokračování už raději ani vidět nechci. Velmi smutné kino. ()

teutates

Jako první bych mněl říct, že je to chujovina. Na druhou stranu to tu už několikrát bylo, přesně to samé na opuštěném ostrově formou psanců, vyhnanců, nájemních vrahu a teď sedláku z každého districtu yeaj. Odnošení kojenci na steroidech po atomovém výbuchu jsou vybraní v rámci výchovy na tzv. tábor mezilidských vztahu a rodiny pro vzájemné sblíženi jednotlivých districtu a pobaveni hlavního stanu naděje. Film je debilní, povrchní, hereckýma ksichtama přeplněni (kromě Harrelsona hrůza a děs) aá pevně doufám, že se dalšího dílu nedočkám. 3/10 ()

Okara

No tak tohle vážně ne. Pochopitelně jsem se před spuštěním psychicky připravil na film pro teenky a vzal tedy v potaz předpokládané nelogičnosti a zbytečné odbočky. Ale co jsem viděl, to přesáhlo všechny meze. Člověk by totiž alespoň čekal, že když člověk nevymyslí vůbec nic nového (!) a zpracuje již nespočetněkrát použité téma, tak do něj zakomponuje něco svého, nebo ho přinejmenším nějak ozvláštní. To jediné, v čem se ale liší od svých vyvedených předchůdců (Battle Royale, Condemned), je cílené zaměření právě na pubertální skupinu. Což bohužel znamená všechny možné zápory, které si můžete představit. Celý děj se naprosto evidentně ubírá k předem jasnému happyendu, ke kterému se dostává díky nelogickým scénám, kdy jedna je méně pochopitelná než druhá. Neumím si totiž představit, že by hlavní hrdinka měla více štěstí i kdyby jí přál celý Olymp. Jako třešnička je, že se mi neuvěřitelně příčila. Namyšlená, zakomplexovaná kravka, která se usměje za celou dobu snad jenom třikrát, a to když jí někdo naleze do prdele podlejzáním jak je úžasná, nejlepší a nevím co všechno ještě. Vyvražďovačka je jedno velké nic, ta neomylná lukostřelkyně totiž přežívá předem jasné smrti (scénáristi se asi nudili a nepotřebovali to nějak zdůvodňovat) a není ani pořádně vidět nějaká úmrtí, kácejí se někde mimo záběry kamery pouze ti, "co si to zaslouží, protože jsou móc zlí". No a naprosto mě dodělal milostný trojúhelník, no to dá rozum že bez něj by to přeci nešlo, to by pak světaznalé panny ani pořádně nevěděli, čím zdůvodňovat svojí ovčí zahleděnost do tohohle kultu. Takže Hunger games má u mě štěstí jen díky tomu, že nedávám odpady. Nejlepší soundtrack z filmu 10% ()

swamp

Zprvu docela zábavné, ale jakmile se skupinka dětí dostane do lesa, začne to skřípat. Knihy jsem nečetl, ale ta plytkost filmu je nesnesitelná. Ovšem jako továrna na peníze to očividně zafungovalo. Jennifer Lawrence mě nijak zvlášť neoslňuje (ať už vzhledem či hereckým výkonem), digitální triky jsou příšerné a děj žádný (a jestli, tak předvídatelný až na půdu). Hrozné mi přijde i obsazení Peety, který vypadá jak nevyvinuté árijské embryo - docela dlouho jsem nebyl schopen určit, zda se jedná o kladnou či zápornou postavu (působí na mě svým zevnějškem jako echtovní zmrd). Nakonec potěší hlavně Stanley Tucci a Woody Harrelson. Pokud vám však přišel námět zajímavý, doporučuji バトル・ロワイアル. ()

Dalda

Z počáteční přehlídky transvestitů, kterou bych se zaťatými zuby s přijatou výmluvou ohledně knižní předlohy ještě překousl, se tento film vyvinul v jakýsi chabý pokus zaútočit na teenagerovské city a dojmout náctileté publikum. Žel se to nezdařilo a já jen sledoval tu akční vatu spolu s dějovými zvraty, které se daly vytušit se značným časovým odstupem před tím, než se vůbec staly. ()

Ant

Jako první bych měla říct, že tahle filmová adaptace je lepší než kniha (z té jsem přečetla asi 60 stran, protože víc průměrnosti bych asi nesnesla). Na druhou stranu má film strašně moc nevyužitého potenciálu. Stačilo by aspoň trochu rozšířit psychologii postav a okolností Her. Ten film má tolik zajímavých postav a většina z nich zůstane trestuhodně postávat v koutě (Bentley, Harrelson, Kravitz, Sutherland). Ale co víc mohl člověk čekat? Pořád je to teenage film. A nebýt té kýčovitě působící love story, která zabíjí poslední třetinu filmu, asi bych byla ochotná přimhouřit obě oči. Nemám nic proti "realisticky" působící kameře. Jen ji proboha nepoužívejte v akčních scénách! Další hvězdu přidávám za skvělou Jennifer Lawrence a velmi dobrou hudbu, která obstála i bez Elfmana. 7/10 a doufám, že se v druhém díle polepší. ()

predators

HG sází na to, že ti piškoti s našimi city nějak zacvičí. Bohužel si zacvičili maximálně oni samotní a to ještě pouhých pár hodin tělocviku na základní škole. Nevkusné, nelogické a rychle zapomenutelné vyvražďování dětiček a s odvahou natočit další pokračování. Mimochodem půjde o souboj novorozeňat, kterým machři u holografických pultů umožní chodit a střílet z kuší. Spoiler...sorry... Kdo toto proboha vymyslel?! 20% ()

Slartibarkfast

Film s podobným námětem jako Zabij, nebo budeš zabit, takže už zpočátku jsem měl k tomu všemu averzi, ale říkal jsem si, že tomu dám šanci. Slaboduchá vyvražďovačka, napasovaná v jemně dobrodružném kabátě a v náprsní kapse trocha romantiky, která je tak nepřekonatelný problém, až bych řekl, že měla stejné účinky, jako ledovec na Titanic. Za diváka mohu jasně naznačit, že jsem tajně doufal, že se filmaři přeci jen odváží a vypustí veškeré klišoidní hlouposti a udělají z toho opravdu zábavný a poněkud odvážný film. Žel, nestalo se. Tak nám tedy červená karkulka zabloudí do lesa s lukem a krosnou, picne pár lotrů a nakonec si najde fajn kluka, ač se jí rosí klín z úplně jiného. Moderní pohádka, ze které se mi místy chtělo na velkou. Spíše průměr, než nějaké překvapení.. 55% ()

Eawy

Niekde na 100 mieste v rebríčku knižiek, čo si možno prečítam sídli i Hunger games. Avšak, necítim sa nútená to čítať, hlavne po tomto filme. Verím, že pokiaľ je niekto fanúšikom knižky odpustí filmu mnohé a možno ho aj vníma inak. V prvom rade je príbeh zaujímavý (to nikto nemôže vytýkať), nápaditý a celkom som sa aj tešila ako ho spracujú. V druhom rade, má film veľmi dobrú "ponurú" atmosféru, ktorá vás okamžite pohltí. Napriek tomu, je to niečo, čo priateľovi neodporučím. Tak nesympatické herecké obsadenie som hádam ešte nezažila. Keby mi bol nesympatický jeden herec, ešte by som to prežula, ale všetci? Od hlavnej hrdinky, cez jej pre mňa "nevysvetliteľnú" lásku/náklonnosť/hrané city??? k tomu divnému chlapcovi, po pre mňa absolutne nepotrebnú postavu jej bývalého frajera, až po nespočet detských hercov ovládajúcich bojové umenia je tento film absolútnym prepadákom. Rozmýšlala som, či dám ostatným častiam nejakú príležitosť a rozhodla som sa, že áno. Sama neviem prečo, ale chcem nakonci ohodnotiť všetko a vidieť, či sa nejako zmení charakter postáv. Efekty sú...nééé...no, celkom fajn, boje sa vcelku dajú....ale ten scenár ma ubíja! Neviem čo dodať. Sklamanie, vlastne ani neviem, čo som očakávala 35% ()

nash.

Nemusím kritizovat lapsy ve scénáři, herecké výkony, pokulhávající napětí, tunu klišé, ani další prvky nabízející se ke kritice. Na tom už se vyřádili jiní. Mohu si dovolit přepych odložit stranou to negativní a podívat se spíš na to dobré. Námět zabijáckých reality show není nijak nový (Running Man). Dokonce ani motiv dětí vržených do takového mlýnku na maso (Battle Royal). Přesto musím uznat, že několikrát na mě film zapůsobil. A tím se dostávám k otázce koho může film oslovit? Náročné publikum? Těžko. To najde kdejakou hnidu a omlátí ji filmu o hlavu dřív než Katniss mrkne. Ty mladé, o kterých je řeč a kterým je film primárně určen? Ti v něm většinou uvidí jen nepříliš "hustou" zábavu, ve které je málo krve i všeho ostatního. Napadá mě, že jediný, koho film může v některých momentech opravdu zasáhnout jsou rodiče. Ať už je to úvodní velmi působivá část s výběrem dětí, které dodává sílu i několik drobných detailů, možná celá první část, než se hráči dostanou do lesa, a pak samozřejmě smrt Rue, která je přes všechna klišé zřejmě nejsilnějším momentem filmu. Mrzí mě, že po ní dochází k nelogickému a hloupému zvratu, který bourá dosud budovanou strukturu příběhu a sráží vše na úroveň jalové slátaniny. Škoda, ovšem bez ohledu na počet "Cože?", které mi během filmu bleskly hlavou, i bez ohledu na to jak zapomenutelné jsou jako celek, něco z Hunger Games mi v paměti zůstane. ()

silentname

Bolo to ešte koncom marca, kedy som povedal, že otvorím "Hunger Games maratón", aby som si pozrel, ohodnotil a okomentoval všetky filmy z tejto série. Otváram maratón síce oveľa neskôr ako som pôvodne plánoval, no nakoniec som sa konečne dostal k prvému filmu zo série. A ospravedlňujem sa za to zdržanie. Ale teraz, aby som oficiálne už začal svoje hodnotenie, tak môžem v prvom rade povedať, že oproti sériam ako sú Divergent, Maze Runner alebo nedávno otvorenej The 5th Wave"The Hunger Games" veľmi dobre spracovaný príbeh sám o sebe. Dokáže to zaujať, má to nápady a má to postavy, s ktorými sa vieme spojiť a vieme ich chápať a radi ich sledujeme. Čiastočne za to môže aj výber hercov, ktorý je veľmi uspokojivý a dokonca by som mohol aj povedať, že veľmi dobrý. Jennifer Lawrence funguje veľmi dobre, rovnako aj Josh Hutcherson, no musím povedať, že kto ma riadne dostal bola Isabelle Fuhrman. Musím povedať, že tu má veľmi dobrú a silnú momentku, ktorá ostane. Keby to skôr potom nepokazili scenárom, ktorý je tak trošku mix všetkých súčasných teenagerských filmov. Ale na druhú stranu je treba asi povedať, že táto séria bola medzi prvými a v tom čase tieto klišé neboli ešte tak výrazné klišé, ktoré sme potom videli stále znovu a znovu dokola. Páči sa mi ale napríklad fakt, že je to poňaté všetko ako reality šou, ktorú ľudia milujú a čakajú na víťazov. Napriek tomu, že sa tam ľudia zabíjajú. Páči sa mi aj postava Haymitcha. Ale myslím si, že na tom to aj celkom stojí. Pretože postavy sú dostatočne zaujímavé na to, aby nás po celý čas ťahali a chceli sme vedieť ako dopadnú. A úprimne, Rue nám bude všetkým aspoň trošku ľúto. A to je práve to, v čom filmy ako "Divergent" alebo "Maze Runner" dosť zlyhávali. Mali výborné koncepty ale nezaujímavé postavy. Tu je silný aj koncept aj postavy. Ale samozrejme tu bude love story, bude tu budú aj bojovníci, ktorí chcú vyhrať za každú cenu a všetky ďalšie klišé, ktoré su v dnešnej dobe veľmi dobre známe a miliónkrát používané. Otázkou len ostáva ako veľmi otravné sú v tomto filme. No musím povedať, že tu mi až tak veľmi ako vo vyššie spomenutých filmoch nevadili. Celkovo mám dobrý pocit aj z efektov a vizuálnej stránky filmu. Vyzerá to veľmi uveriteľne a aj pôsobivo. Myslím si, že sa aj celkom teším na pokračovania filmu. Pretože dobrá nová filmová séria mi v tomto filme práve odštartovala. A sľubujem, že pokračovanie ohodnotím skôr, než za ďalšie 3 mesiace. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

Repríza Hunger Games, filmu, který mne před pár lety znechutil a vedl k odpadovému hodnocení. Na druhý pokus jsem se s prvním příběhem Katniss Everdeenové sice nesmířil, ale řekněme, že jsme alespoň uzavřeli příměří. Problémem Hladových her, tedy problémem, který s nimi mám já, není příběh o statečných dětech, kterým jsem při prvním projekci tak pohrdal, ale spíš podbízivá heroizace hlavní postavy. Ano, tím problémem je Katniss sama, která se od samého počátku stává středobodem veškerého dění, hrdinkou, kterou musíte jako divák od samého počátku milovat a uctívat. Spravedlivé a statečné děvče v ošklivém světě zlých, slabých nebo jen bezmocných lidí. Nemá to pochopitelně jednoduché, o čemž vás režisér v každém druhém záběru přesvědčuje pomocí detailů, polodetailů, velkých detailů, pohledů přes její rameno a dalších technických vymožeností, které na vás doslova chrlí čistotu, sílu, bolest, pochopení, soucit a vše ostatní, na co si jen vzpomenete a co by nemělo chybět v žádné duševní KPZ pravých hrdinů. Chápu, že první díl ságy musí představit své hrdiny, ovšem soustředění se na Katniss je tak úporné a vnucující se, že zabilo veškerou mou možnou náklonnost k její postavě hned v zárodku. Abych propadl kouzlu nějaké osobnosti, kterou mi někdo takto vnucuje, musel by v tom být buď zřetelný nadhled (jakýkoliv akční hrdina, na kterého si jen vzpomenete) nebo musí být něčím jiný, odlišný a já té odlišnosti věřím nebo chci věřit (Saga Noren, Amelie z Montmartru a další). Ovšem de facto rodokapsovou hrdinku s tvářičkou Panny Marie Sedmibolestné, ee. Nevytáhnu to výš než na hvězdu. ()

Arsenal83

Kedysi hit, dnes už "čo ja viem", ale dalo sa, lebo kto nemá rád šípy v chrbtoch a tak. Ale tiež sa čudujem. že dvojka je v červenom a jednotka nie, hoci dvojka lepšia nie je. Film so smiešnymi mejkapmi, kde najväčším sympaťákom je, ako inak, ožran. ()

eLeR

Čítala som všetky tri knihy, tak som bola zvedavá ako to všetko dopadne na plátne. Celkom sa držali predlohy, ale mne osobne tam chýbali dve veci, ktoré sa mi v knihe páčili, a to lepší popis, ako to tam všetko prežívali, ako sa starala o rodinu, aby prežili, no a potom trochu väčšie napätie pri samotných hrách. Herecky vydarené, predovšetkým Tucci a Harrelson, naopak Hutcherson mi tam moc nepasoval. Kostýmy výborné. 3,5* ()

Lenny.M

Návštěva kina se oplatila. Začátek a asi až do půlky filmu to byla nabitá podívaná, opravdu akční a zajímavá, hlavně prostředí. Bohužel poté už to začalo být zbytečně natahované, klidně bych si Hunger Games dovedla představit o 30 minut kratší a zasloužilo by si to plný počet hvězd. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)