Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

michalkop

Jak tu mnozí píší o Battle Royale, údajné předloze, tak jsem se na ní nejdříve podíval. Mohu tedy bezprostředně srovnávat. Vůči BR jsou HG mnohem velkolepější. HG mi připadají svým způsobem mnohem logičtějěí než BR. Je tu důvod proč, jak a na co. Avšak nepřijde mi, že by poslušnost 12 krajů udržely jednou ročně zvrácené hry s pouhými 12 krát 2 lidmi. Bojové scény jsou zajímavě provedené, ačkoliv občas poněkud najivně - několikrát by v reálu už museli zemřít... A samotný konec se snažil být velmi originální - nejdřív happyend ano, pak ne a nakonec zase ano. Závěrečná douška s nevyřčeným pokračováním mě irituje. Jinak film má i výborně zasazený zvukový doprovod. Dost ujeté jsou kostýmy a účasy obyvatelů země Panem. Něco tak překombinovaného spojující hi-tec s barokem jsem ještě neviděl. ()

nakamura

Dle komentářů zde jsem nečekala žádný zázrak, byla jsem přesvědčená, že je přede mnou další z mnoha pokusů o sci-fi pro teenagery s nádechem fantasy, kde krásná, milá a odhodlaná hlavní hrdinka prochází strastiplnými zkouškami, aby nakonec skončila v náručí neméně krásného, milého a odvážného mladíka. Čekala jsem asi něco ve stylu Twilight ságy, která pro mě byla vrcholem bezduché teenagerské telenovely zasazené do prostředí upírů a vlkodlaků, kteří mají samosebou jak jinak než vzhled řádně svalnatých mladíků, s neskutečně přehrávající a nesympatickou Kristen Stewart a nezajímavým Robertem Pattinsonem. Místo toho jsem se ale dočkala celkem dovedně zpracovaného příběhu, který zaujme rozhodně širší okruh diváků než jen depresivně laděné teenagery se slabostí pro černou barvu a tajemno. Zde se jedná o něco mnohem hrozivějšího než jsou skryté nástrahy v samotné hře, film totiž poukazuje na tu nejkrutější stránku lidské osobnosti, která má potěšení z pozorování utrpení druhých, a nestydí se do krvavé podívané zapojit i děti. Funguje jako kritika společnosti, v níž silní a mocní vládnou slabým a chudým, kde je i cit a láska pouze prodejní hodnota, naděje jako pečlivě dávkované sérum poslušnosti a dojem, kterým zapůsobíte na tuto zvrhlou a znuděnou společnost tím jediným, co vás drží naživu. Ve filmu nechybí dramatické zvraty a hlavní hrdinka je sympatická a působí přirozeně. První polovina filmu je postavena na ukázce poměrů, které panují v této společnosti, a člověk se prostě musí pozastavit nad myšlenkou, že nejsme až tak daleko od bodu, kdy by se pro nás právě tento scénář mohl stát realitou. Velmi realistické vylíčení, které je tvořeno i vstupy ve vysílání s dokonalým moderátorem vždy předvádějícím divákům svůj "úsměv číslo 10" , přehlídkou Splátců ve stylu Miss, přehlíživými sponzory a množstvím detailů, které odkrývají zkaženost společnosti, jen přidává tomuto filmu na celkovém dojmu. Abych pravdu řekla, tento brilantní úvod do dění se mi líbil ještě více než druhá, akčnější polovina filmu, kde se již koná samotná hra, ačkoli ani tato část nebyla vůbec špatná. Konec pak nebyl ryzím happyendem, takže i na něm bylo poznat, že se nejedná o slátaninu pro děti, ale o hodnotný film, který je ovšem mladým lidem více nakloněn zpracováním. Myšlenka, že i za tvrdě vydobyté vítězství musí někdo zaplatit vysokou cenu, se mi moc líbila, ačkoli v tomto případě patří chvála spíše knižní předloze, podle které se celý film řídí. Abych to tedy shrnula, podle mne tento film není vůbec špatný, je jen zpracováním trochu blíže mladým lidem, ale myšlenky má přesto hodnotné. Film mě navnadil i k přečtení knižní předlohy, která pak ještě umocní celkový dojem doplněním některých mezer v příběhu, které se do filmu nevešly. Pro mě je tedy film velkým pozitivním překvapením, zřejmě i vzhledem k tomu, že jsem od něj nic moc neočekávala. ()

naytsirk

První, co mě asi po deseti minutách sledování napadlo byl Running Man. Ve finále jde přeci jen o něco jiného, ale základ tam zůstává stejný, tedy lidi honí lidi a chtějí (musí) se navzájem povraždit. V Running Manovi mi bylo naprosto jasný, proč to dělají, tady mi to až tak jasný nebylo. Pravidla jsem do konce nepochopil a i když jsem to viděl před dvěma dny, vlastně už ani nevím, jak to skončilo... asi dobře.... ()

macoslavek

oddechovka, akční výplach.. ale stejně to působí jako krutá (a hodně nepovedená) parodie na Orwellovo 1984.. třetí hvězdičku dávám jen za účast za Lennyho Kravitze. ()

A.lis

Většinou se film, o kterém se mluví jako „o aktuální fenoménu“, zase tak moc nepovede. Možná protože tak masově zaujme. Ale Hunger games jsou (alespoň pro mě) výjimka. Celkem zajímavý nápad, který je v knize bezpochyby detailnější, přesto se člověk celých 142 minut nenudí. Krutá budoucnost je sice trochu přetažená za vlasy a móda postav vyvolává v napětí, které se táhne celým filmem, jakýsi rušivý dojem, přesto jsem prakticky nedutala. I ten romantický prvek je udržen v přijatelné rovině a nesklouzne ke kýči. Jednoduše povedené sci-fi. ()

Mark1983

Hodinu a osm minut trvá,než se film dostane tam,co divák od toho filmu očekává a pak krátce přes hodinu je film lepší,než první polovina filmu,ale i tak musím říct,že o blbost se nejedná,ale je to čistý průměr,který může mnohé zklamat. ()

e-pilot

Utíkej, holka, utíkej, honí tě kocour divokej! Holka utíká, co může, kocour ji dohonit nemůže. Škoda přeškoda. Kdyby tu husičku dostali hned na té rozběhové pláni, nemusel bych čekat skoro až do konce na smrtelný zásah, kdy mě ubila nuda, co z tohoto ekopobíhání po lese čiší. Jestli se chystá pokračování, tak na mou maličkost, prosím, pamatujte se dvěma šípy - do každého oka jeden. ()

Elitan

Moc pěkné zpracování knížky, film dokázal navodit tu "drsnou" atmosféru jaká byla v knížce. Film (a spíš S. Collinsová) pěkně ukázal absurdnost reality show.Jsem velice spokojen a čekám na další díl, který se mi (v knize) líbil ještě víc. ()

kacudzde

Knižní předlohu neznám, a tak mě filmové zpracování téhle dobrodružně romantické sci-fi nijak zvlášť nenadchlo. Na mě to vzhledem k plánovaným pokračováním působilo asi takhle - Twillight končí, tak aby bylo zas něco pro náctileté... ()

haasha

Náhodou jsem viděl trailer a říkal si, že by to mohlo být hodně dobré. Ovšem knížka je většinou lepší. Další náhoda tomu chtěla, že jsem si koupil knihu a přečetl ji. Asi jsem čekal něco víc, ale rozhodně to byl nadpůměr. Pak jsem viděl film. To už jsem nečekal jsem nic a dle předpokladu to bylo slabší než kniha, ale zase žádná tragédie. Spíš takové plácání po povrchu tématu bez většího zapojení diváka. Je to v zásadě dvouhodinový videoklip / trailer na knihu. Tímto bych svoje nečekaně filozofické hodnocení ukončil a zpětně omlouvil knize, je fakt dobrá :) ()

fabregas1

Já bych v tomhle snímku použil naše politiky, ti by se tam upláceli, tunelovali a možná by to byl drsný masakr. Jinak se to dalo, ale místo děcek příště vězně ( Rátha ) a nebo aspoň dospělé. ()

Djflash

A máme tu další knižní bestseller, který byl převeden na filmová plátna (předně musím říci, že se mi do ruky nedostala knižní předloha, takže hodnotím pouze film jako takový.). O originalitě námětu by se dalo polemizovat. Reality show typu kdo přežije vyhraje, už byla zfilmována několikrát, přesto jsem do tohoto filmu určitě naděje vkládal, že to třeba dopadne dobře. Ve výsledku jsem byl, ale velmi zklamán. To co filmu paradoxně škodí nejvíc, je jeho vlastní délka. V první hodině film nemá takřka žádné tempo a působí zdlouhavě a v některých pasážích i nudně.(hodně se mluví, ale přitom se nic podstatného neděje.) V druhé pulce by se dalo říct, že film teprve nabírá dech a snaží se diváka vtáhnout do viru celého dění. To vše ale opět zpomaluje prokládané romantické vzplanutí obou hlavních hrdinů. Na druhou stranu cílová skupina náctiletých bude jistě nadšena. A konec filmu je taky takový nemastný neslaný, až pochvíli mi vlastně došlo, že to asi úplný konec nebude. Každopádně filmu by prospělo zkrácení asi tak na 100 minut. Jen doufám, že se s trilogie Hunger Games nestane obdoba Twilightu, které budou jedni diváci milovat a druzi ze srdce nenávidět. ()

mirror79

WTF? To byla ale sračka. Dvě hvězdy za soundtrack a vizuál. Zbytek je trapas za trapasem, vážný scény působily často komicky. A herecký výkony? Na úrovni českých telenovel. A to vše člověk musí trpět dvě a čtvrt hodiny. Zatím největší zklámání letošního roku. ()

Tomulka

Vzhledem ke slušně provedeným trikům, výborným kostýmům a vůbec pojetí Kapitolu, které bylo výborně pojato je film tak na 2-3 hvězdy. děj má občas dost hluchých míst a tak něják mně nedokázal emocionálně vtáhnou do děje. hudba dosti slabá možná tím to bude. Každopádně herci pozvedli film na trošku lepší úroveň Wes Bentley, Whoody Harrelson, Stanley Tucci aji Lenny Kravitz a Donald Sutherland byli dobří. Každopádně absoultní bomba, která u mně řadí tento film na horší čtyři hvězdy, ale přesto čtyři je Jennifer Lawrence. Tato velmi nadějná herečka předvedla naprosto famozní výkon. I v detailních záběrech byla super. Dokázala předvést emoční stránku své postavy přes několik postojů a nálad a moc mně její výkon zaujal. ()

katy72

Čekala jsem od toho víc. Je to zvrácená reality show,banda boháčů se baví nad tím jak někdo bojuje o život! To mi vadí! Ale film splnil účel protože probouzí emoce! Určitě se podívám na další díl,ale ne ni to můj top. A co musím říct,nechápu jak to mohlo být srovnáváno s Twilight ságou,když je každé o něčem jiném. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)