Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

ARI50

Můžu s velkou jistotou říct že po dlouhé době mě zase film dostal do kolen. Neskutečné dobře povedený film. Skvělé herecké obsazení, nádech velke akce a mrazení po těle bylo obrovské, film utekl jako voda, ale nebyla sekunda kdy by sem si tuhle nádhernou chvíli neužil. Soundtrack byl opět velkolepy i s kapkou slz v očích. Konec byl nervy drásající a překvapivý, nenašel jsem nic co by bylo špatně. ()

luka4615

Na samotný začátek musím poznamenat, že je mi více než jasné, že divák “neodkojený” kultovním prvním snímkem a jeho nekonečnými reprízami na lokálních televizních stanicích zkrátka nedokáže plně docenit onu osudovost a nostalgii, jež na Vás z každého filmového políčka dýchne se zdrcující naléhavostí. Každý skalní fanoušek legendárního prvního “Top Gunu” ale tento počin musí označit zkrátka jako dokonalý film. Všechno zde totiž funguje jako precizně sestavený a neuvěřitelně komplexní stroj, jehož správný chod stojí či padá i na té nejmenší součástce. Je zde ale záhodno zmínit, že tvůrčí tým okolo Toma Cruise si všechny užité ingredience velmi bedlivě pohlídal, takže se před Vámi na ploše čítající 131 minut rozprostře dokonalá filmová symfonie s nezaměnitelným řevem motorů výkonných stíhaček za doprovodu úžasně střiženého soundtracku s několika notoricky známými melodiemi. Co se vizuální stránky týče, tak ta je nádherně vyleštěnou výkladní skříní celého filmu. Kameraman Claudio Miranda nás vezme přímo do kokpitu stíhaček, takže se všemi piloty můžeme prožívat všechny ty nebezpečné, avšak oku lahodící manévry umně balancující na hraně života a smrti. Celý tento epický výjev pak rámuje vysokooktanová finální akce, při níž občas zapomenete i dýchat. Přičtěte si k tomuto všemu i návrat známých tváří z původního snímku (Iceman!) a nic jiného než fenomenální úspěch se zkrátka dostavit nemohl. Co tedy dodat na závěr? Top Gun – Maverick je úžasnou filmovou krasojízdou, která funguje ve všech myslitelných i nemyslitelných rovinách. Akce je zde jaksepatří chlapská a neuvěřitelně osudová, přičemž sám Maverick je pořád stejný, neřku-li i větší bourák než před lety. Tohle se vážně moc povedlo, pročež byste si tento filmový klenot měli určitě dát v kině. Troufám si totiž říci, že nic lepšího na plátně tento rok opravdu neuvidíte. Výborná práce! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „You think up there, you're dead, believe me.” ()

mm13

Najväčším šťastím je, že tu zo seba inak nič extra režisér Kosinski vydoloval maximum... respektíve, že mu táto hra s pokračovaním ikonického filmu tak dobre sadla, či dokonca, že sa v nej vyslovene našiel. Natočené je to totiž neskutočne gustiózne, s evidentným záujmom o príbeh a s nadšením mať možnosť to točiť. Akurát finále už prešvihli, a to hneď dvakrát - v miere predvídateľnosti a s príliš šťastným koncom. Tu prvý Top Gun dokázal ostať viac pri zemi. Ale len v tomto jedinom sa mu nový Top Gun nevyrovnáva. ()

Earl_23

Vlastně to dějově není nic extra. A ani se to nečeká. Co mě doslova uchvátilo, je úvodní část filmu s testováním rychlosti. Na velkém plátně to bylo úchvatné. Stejně tak jako zbytek leteckých scén. Tohle musí být viděno v kině. Skvělé. ()

Lucasion

"Then it's a dog fight. - An F-14 against 5th-Gen fighters? - It's not the plane. It's the pilot." Sequel nejlepší a nejkrásnější americké pohádky. Naprosto splněný sen o kterém jsem snil dlouhé a dlouhé roky. Já snad ani neumím lépe vyjádřit, jak moc je nový Top Gun skvělým filmem. Jednoduše bych řekl, že takovéhle filmy se už netočí. Jakmile totiž začne film a spustí se známá melodie, je to nostalgie jako prase. A jelikož jsem beznadějný nostalgik, tak já prostě jen zadržuju slzu a tleskám ve stoje. Maverick je totiž perfektní filmařina od začátku do konce. Je vidět, že si to Tom pohlídal po všech možných stránkách. Btw. Ten člověk prostě nestárne. On vypadá pořád stejně. Velmi oceňuji i návrat Val Kilmera, i když to pro něj nemohlo být uplně snadné. Proto má roli doslova na tělo. Miles Teller je naprosto perfektní herec. Nemám prostě slov. No a Jennifer Connelly je naprosto prvotřídní milfka, co už x-krát zvládla všechny mužské v sále poslat do kolen. Novému Top Gunu nechybí vůbec nic. Pláž se žlutým filtrem a hraní fotbalu, perfektní hudba, drama, emoce, přátelství i láska. A samo sebou letecké souboje... o můj bože letecké souboje. Už někdo řekl Tomovi, že poslední léta dělá ty nejlepší akční blockbustery pouze on? Zřejmě to tak už je, ale minimum digitálních efektů je skutečně poznat a ty letecké scény jsou po vzoru jedničky naprosto úchvatné. Vím, že letošní Krotitelé duchů mi způsobili husí kůži a plakal jsem u nich jako želva, ale Maverick je naprosto fanstastický biják se vším všudy. Je to americký sen, který znovu letí jako střela a zanechává za sebou ty nejsilnější emoce. Cruise dokázal udělat návrat v nejlepším možném stylu. Ano, takovéhle filmy se už fakt netočí. Takové, co vás svým megalomanstvým uhranou, svými city rozbijí a hlavně svojí technickou stránkou ohromí. Maverick se odkládal díky Covidu dlouhé roky, ale neumím si představit ani na sekundu, že to nestálo za to. Takovýhle fanservis má málokterý film a já jako fanoušek, co nosí v srdci hvězdy a pruhy jsem byl dojat. Maverick je jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Je to film, u kterého i mužské publikum pláče. Naprosto dokonalé. [Dolby Atmos] (100 %) ()

Morholt

Před pár dny jsem se mrknul na první díl a žasnul nad tím, jaká je to hovadina. Ale zároveň jsem si pamatoval to nadšení, které jsem cítil, když jsem to začátkem 90.let poprvé a rozhodně ne naposledy viděl. A přesně na to dvojka hraje. Na Cruise jsem si vypěstoval za ta léta alergii, ale k Maverickovi nejde cítit zášť a já ho tady chtě nechtě žral. A i mladé pušky z řad pilotů bavily a neleze zapomenout na Jennifer Connelly, která je pořád kus. Samotný film plus mínus kopíruje jedničku, ale dělá to natolik dobře, že si člověk ty opsané scény užívá a vlastně se na ně i těší a vyžaduje je. Samotné akční scény s letadly v hlavní roli jsou kulervoucí a finále je jeden velký napínák. Pro mě je to s Rockym Balboou nejlepší sequel, jaký kdy vznikl a Kosinski s Cruisem ukazují, jak mají vypadat velké návraty. Nemám ani tu nejmenší námitku. 100% ()

ScarPoul

Kosinski spravil výborný film. Slúži nie len ako pocta pôvodnému filmu, ale kradne si z neho to najlepšie, aby vyrozprával jeho novú verziu. Iste, nutné zlo v podobe sladkých, posledných piatich minút tam je, plus je tam romantická línia, ktorá je síce pekná, ale akosi do celého konceptu nezapadá ( aspoň pre mňa nie), ale zvyšok je filmárske potešenie. Dlho som nemal v kine zimomriavky, ani som sa tak príjemne neusmieval. Je to film na ktorý sa skrátka dobre pozerá. Má šialené tempo, funkčný fun service a ťahúňa Cruisa, ktorý tú hrá svoju srdcovku a je to na ňom vidieť. Všetky vedľajšie postavy sú rovnako plnohodnotné, ako tie hlavné. Má to emóciu, výborne nasnímanú akciu a typický americký príbeh, ktorému tá hra na realitu svedčí. Je síce stále cheezy, ale takým tým pozerateľným spôsobom. A Val Kilmer potešil veľmi. ()

BrooksW.Here

S menším oneskorením, ale aj tak, som sa rozhodol pozrieť pokračovanie Top Gunu (našťastie v kine, pretože práve na veľké plátno je tento film najvhodnejší), najmä kvôli jeho vysokému hodnoteniu a mimoriadne pozitívnym ohlasom. Bol som zvedavý, či film aj na mňa zapôsobí tak ako na ostatných, a aj sa tak stalo. Je tu množstvo dychvyrážajúcich scén (myslím, že všetci viete, čo mám na mysli), veľmi pekná práca s kamerou, skvelé herecké výkony, ale niečo tomu stále chýba... Tým "niečím" mám na mysli poriadny príbeh... Áno, všetky zábery sú tu premakané do posledného detailu, ale keď film nemá dobrý scenár, tak jednoducho o túto vadu začne zakopávať. No, a na čo týmito "vadami" vlastne narážam ? Po prvé, záporné postavy tu nie sú ani len konkrétne pomenované (krajina, vzhľad...). Po druhé, máme tu klišé, a to také, že napriek všetkým prekážkam, Tom Cruise všetko prekoná a po tretie, aspoň na konci som očakával nejaký poriadny zvrat, ale nič také sa nekonalo. No, čo už, asi som len priveľmi náročný, alebo je to jednoducho tým, že som pôvodný Top Gun zatiaľ nevidel. Ale, v každom prípade, je Top Gun: Maverick pekná oddychovka, na ktorú sa veľmi dobre pozerá a určite by mi nevadilo si ju zopakovať. Za mňa 8/10 ()

GeusX

Americkej biják jak se patří. Zájem o vstup k americkému námořnictvu zase o nejaké procento jistě stoupl. Parádní hudební motiv nostalgicky "starší" znalce jedničky příjemně pohladí a poplácá chlapácky po zádech zároveň. Film vyžaduje velký obraz a pořádný zvuk, že si na vás i sousedi musí přijít stěžovat, jen tak poznáte, že jste si letadlový nářez užili naplno. Být o chlup větší fanda do letadel, bylo by to jistě na plný počet. 85% (Viděl jsem 1× kino, 1x dvd cz) ()

Tommassi3

"Neříkejte mi, že jsme přišli o motor !!" - "Fajn !! Nebudu ti to říkat.." ;) Neskutečná Kosinského nálož a za mě překvapení roku.. Až neuvěřitelně mannovsky dokonalý salut Tonnymu Scottovi a zároveň komentář sebe sama, ať již postavě Mavericka, samotnému a stejně jedinečnému Cruiseovi či osmdesátkovému blockbasteru.. Fantazie. ()

Dale

Zjavne zapôsobila nejaká davová psychóza pri hodnotení tohto filmu. Jednička bola ľahko nadpriemerná oddychovka a dvojka je to isté, akurát s efektnejšou akciou vo vzduchu. Aj tu máme pohodára a najlepšieho pilota všetkých čias Cruisa, nechýba romantická linka, akurát miesto (v tomto čase už prestarnutej a ohyzdnej) Kelly McGillis máme stále na svoj vek krásnu Jennifer. Nechýba množstvo spomienok na postavy z jedničky, niektoré už mŕtve, iné umierajúce, takže fňuk fňuk, slzička v správnom blockbusteri nesmie chýbať. Ale inak tu máme hrozne jednoduchý a veľmi hlúpy príbeh (aký nájdete v každom slabšom B-čku) o nejakej superozbrojenej základni neznámeho štátu. Ani len pomenovať nepriateľa nevedia, to je veľká nemohúcnosť scenáristu, mohol si vymyslieť aspoň nejaký istan, aj keď asi žiadny istan nemá takéto zbrane a urán k tomu... Žiadne prejednanie misie v NATO, ale zaútočíme si na tento neznámy štát, však o nič nejde, tretia svetová z toho možno nebude... Ďalej tu máme bandu namyslených bažantích pilotov presne podľa schémy takýchto filmov. A samotná misia asi mala byť napínavá, ale je predvídateľná ako zajtrajší TV program, presne som vedel v ktorej sekunde ktorá postava koho zachráni, takže som sa vďaka tomu dosť nudil a neveriaco krútil hlavou nad jednoduchosťou scenára. Takže z pozitív ostali len efektné stíhačkové prelety, čo mne nestačí na to, aby tento film dostal viac hviezdičiek. Ale možno si niekto cvrkol z tých záberov Toma, ako myká hlavou zo strany na stranu v trenažéri... Nostalgia, sentiment, pátos, to je dosť málo na kvalitný film. ()

Ouwen

Top Gun je určitě film roku z několika důvodů. Sequel kterej je natočen někde 30 let po originu a ve všech ohledech ho převyšuje. Pokud jste neviděli první film, tak vás drobné flashbacky představí s charakterama a jaké sázky jsou ve hře. Tom Cruise všude hází stylové úsměvy, ale jakmile se odkrývají LIDSKÉ CHYBY A OMYLY hlavní postavy, jeho dramatickej výkon je fantastickej aniž by řekl jediný dialog. Revoluční audiovizuál a práce se střihem jsou doufám novou normou ohledně toho jak točit filmy, po všech stránkách precizní a hlavně syrová záležitost. Není zde žádná nucená politika, žádnej nucenej patriocismus, pouze boje s osobníma démonama a jak se vypořádat s jejich následkama. Maverick je rozhodně fyzická záležitost, bohatá na emoce a vášnivostí k filmovému žánru. Nenapadá mě co bych vytkl, spíš mě mrzí že to netrvalo další hodinu navíc. ()

Hismael

Velmi náročné letecké manévry v rámci tajné mise, která se téměř nedá realizovat a může stát někoho život, zde není něco, k čemu piloti přistupují odmítavě a doufají, že to nebudou muset zrovna oni absolvovat. Naopak je děj postavený na vztazích mezi nimi a na tom, kdo z nich bude vybrán, aby se zúčastnil operace ve vzdušném prostoru proti anonymnímu nepříteli. Ve chvíli kdy už se zdá, že nastala bezvýchodná situace, přichází záchrana v poslední možné vteřině. Dokonalé záběry kolem stíhaček vylepšují podobné klišé, které je možné několikrát vidět. Všechno co se stane ve vzduchu, pozitivně ovlivní relativně obyčejné drama na zemi. Oproti prvnímu dílu z roku 1986 je to obrovský upgrade ve všem a co se týče fanoušků letadel, je to asi to nejlepší, co můžou na obrazovkách vidět. ()

Chermy

Plná palba! Scénář je krásně prostý, naivní, filmový a nerealistický, ale je to naprostá kino bomba! Film který vás snadno vrátí do dětského snění o neuvěřitelných hrdinských činech a zneškodnění zla, které ani nemusí mít jméno. Film je navíc krásně staromilský s tím klasickým milým humorem, u kterého se pobavíte s celou rodinou. I když víte naprosto přesně, že tady nikdo nemine jedinou zatáčku, nebo cíl, chcete to vidět znovu a znovu, jen pro ten adrenalin, se kterým je to natočené. Kosinski nezkalamal a jakožto vizuální mág dodal záběry, ze kterých Vám spadne čelist! Já vážně nemám co bych vytkl. ()

JohnCZ

Tenhle typ dobráckých akčních filmů mě nikdy neomrzel a vlastně mi dneska i strašně chybí. Osmdesátky jsou tu zpět v plné parádě - ikonická hudba a západy slunce, sympatičtí hrdinové, jednoduchý příběh s tuny toho správného amerického patosu, kdy i lehký záchvěv vlajky ve větru vyvolává spontánní salutování spojené s příjemným šimráním u šulínka. Realistický vizuál a luxusní nasnímání leteckých manévrů mi trochu kazilo místy hodně do očí bijící CGI. Jinak je to starý dobrý Top Gun, který na zadek vyloženě neposadí, protože nepřináší nic moc nového navíc, ale který rozhodně nenudí. A byť mi je to téměř až absolutní hodnocení trochu záhadou, nelze popřít, že se jedná díky z technického hlediska o třídu lepší film, než je již trochu vousatý a sterilní originál. ()

jahol

No, já nevím. Tomík dost dobrý, ale za srdíčko mě nevzal. A přiznejme si, ta souvislá řada scénáristických klišé, to snad ani nemohla být náhoda, jenže se to celé tváří, jako by se to skoro bralo vážně. Letecké scény samozřejmě perfektní, ale pro mne emocionálně nevygradované. Zkrátka Jaholek, který se na stará kolena dojímá každou chvíli, zůstal suchý. ()

corpsy

Tak toto sa nesie v totálne nostalgickej atmosfére a v novom šate. Cruise opäť dokázal svoj hviezdny status a snímok samotný dal nápady, ako sa majú točiť pokračovania starších filmov. ()

salisbury

Top Gun: Maverick v lehkém pokračování zastínil prapůvodní Top Gun a Joseph Kosinski si může za povedený počin radostí mnout ruce, neb film vystřelil nadzvukovou rychlostí až do filmových nebes. Kosinski se v době minulé blýsknul pár zajímavými snímky jako Nevědomí, Hrdinové ohně či Tron a Maverickem svou tvorbu jen důrazně zvýraznil. Tom Cruise se opět skvěle zhostil své o pár fousů vyzrálejší role a ukázal, že i ve svém věku si stále může hrát na akčního hrdinu, aniž bysme se nevrle z toho vrtošili v sedačce. Film je samozřejmě předně opřen o klišoidní příběh, který v daném tématu funguje a vlastně to ani nechcem jinak, neb takhle to přesně u Top Gunu má být. Závěrem mohu tedy jen dodat, že jsem se velmi rád luxusně proletěl nostalgií provoněnou oddychovkou a v čase budoucím si tento let velmi rád zopakuji. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí