Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Fiftis

Prekvapujúco dobre stvárnenie pokračovania skoro 40 ročnej klasiky. Stíhačkový fetišizmus je prítomný hneď v úvodných titulkoch, rovnako ako zvyšok filmu je natočený s takou ľahkosťou a štýlom, že strhne aj diváka, ktorému inak táto tematika nič nehovorí. Zásluhu na tom bezpochyby majú aj sympatické, príjemne zahrané postavy. Obzvlášť očarujúca Jennifer Connelly dráždi v kinosále nejednu predkožku svojim úsmevom, tak dokonalou riťkou v obtiahnutých rifliach. Záverečná mission impossible pripomínajúca útok na Hviezdu smrti aj tréning Cruisových študentov na ňu sú úplne strhujúcou a audiovizuálne úchvatnou filmárinou. Pri pohľade na zábery z kokpitu i mimo neho, nakrúcané najmodernejšími imaxovými kamerami, nemožno pred Cruisom smeknúť divácky klobúk. (3.8.2022) ()

DJ_bart

"No ty vole, to je pěkný retro." ___________ To muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? Top Gun: Maverick je totiž takovej ten typicky kýčovitej, patetickej, předvídatelnej, přímočarej a klišovitej akční blockbuster který jede dle klasicky zajetý melodramatický šablony – ale v tom nejlepším slova smyslu. Doopravdy neočekávejte nikterak komplexní, hlubokomyslný či originální příběh, ale poutavou adrenalinovou atrakci se stíhačkama, která vás chytne, a jen tak nepustí. Celý zážitek v mnoha ohledech umocňuje finální akční inferno – a i já uznávám, že již nějakej ten pátek jsem v kině nezažil tak intenzivní nadzvukovej randál, z kterýho málem vyletíte ze sedačky, ne-li vám z toho málem rupnou gatě...... Každopádně, zdejší hodnocení 88% je fakt overrated úlet, který vybízí k následující otázce: doopravdy jde o tak kvalitní a přelomový spektákl? Rozhodně ne – na to je tenhle film až moc monotematický a schématický. Jde však o učebnicový příklad poctivýho hollywoodskýho bijáku ze starý školy, který je jak výborným upgradem, tak důstojným pokračováním, díky čemuž vzdává hold prvnímu Top Gunu? Určitě.... Co dodat? Tom Cruise je novodobý král akčního žánru. Mimochodem: skvělej soundtrack! #koudeluprdele ()

Shakers

Jedno s mála pokračovaní, ktoré je lepšie ako jeho predchodca, aj keď treba podotknúť, že prvý diel žiadne veľdielo nebol a jeho kvality sa určite ľahšie prekonávajú. Dvojku na rozdiel od jednotky, chytil do rúk Tom Cruise už ako skúsený a ostrieľaný producent niekoľkých výborných akčných filmov. Za chrbtom však má aj režiséra, ktorý ma vizuálnu stránku v malíčku (Oblivion, Tron Legacy) a taktiež aj producenta a scenáristu v jednom, s ktorým to ťahá úspešne už dlhší čas (Christopher McQuarrie - Jack Reacher, Mission Impossible) a tak záruka kvality sa pretavila aj do Top Gunu. Jednotka nebola zlá, ponúkla rivalitu medzi hlavnými postavami, tragickú smrť, romantiku, hromadu nalietaných hodín a akčné finále. Dvojka ma podobný príbehový oblúk, akurát je logický posunutá viac v čase. Maverick takmer na dôchodku už síce nezostreľuje nepriateľov, ale dostal za úlohu vyškoliť najlepšiu mladú krv, ktorú Amerika ma v kokpitoch, aby splnili takmer nesplniteľnú úlohu. Je to veľmi pekne prepojené s prvým dielom a postava a aj herec Milles Teller, ktorý hrá syna, zosnulého Maverickovho kamoša, ma veľmi bavil. V prvom diely sa hlavná postava musela preniesť cez smrť kamoša, tu musí nájsť spoločnú reč s jeho synom. Taktiež aj romantika nechýba a na rozdiel od prvého dielu, kde to bolo prehnane sladké, tu mi prišlo v pohode. No a záver neponúkne tento krát iba tri zostrelené Migy, ale väčší rozpočet rozpúta hotovú akčnú adrenalínovú jazdu v oblakoch, ktorá je výborne ozvučená (zvuk, strih zvukových efektov, hudba), perfektne natočená (kamera) a predovšetkým strhujúca až do konca. Pre maximálny zážitok doporučujem vykopať odniekiaľ aj prvý diel. Spokojnosť, určite jeden s kandidátov na film roka. 85% - 4* ()

filmfanouch

Původní Top Gun je kultovní film. Mohou dlouhou dobu vznikat diskuze nad jeho kvalitami, nad jeho přepáleností a do jisté míry primitivnosti, Tony Scott dal ovšem v roce 1986 světu, který je i po letech fenomenální. Testosteronový, dost možná skutečně latentně homosexuální, ale nestárnoucí a pořád fenomenální, kdy jen tak neomrzí. Dlouhá léta se poté diskutovalo na téma Top Gunu 2, plány na nějakou dobu očividně zastavila sebevražda Tonyho Scotta v roce 2012. O 10 let později (nebýt COVIDU-19 dva roky zpět) ovšem přeci jen po 36 letech dochází na návrat Toma Cruise v jedné z jeho nejslavnějších rolí Petea ,,Mavericka´´ Mitchella. Má poté Tony Scott důvod obracet se v hrobě? Nikoliv, naopak je velmi snadné odtušit, že se ze záhrobí potěšeně usmívá. Scottův náhradník Joseph Kosinki se totiž Scottovo stylu dokázal v mnoha ohledech přiblížit takovým způsobem, že se dá snadno zvažovat, že přesně nějak takto by Scott pokračování realizoval. Kosinski už má ostatně nejen s vizuálem, ale i budováním odkazu. Jeho režijním debutem byl ostatně TRON: Legacy, kdy v roce 2010 navázal na odkaz Stevena Lisbergera a původního Trona z roku 1982. I zde poté pokrok dle očekávání spočívá v tom, že Kosinski a spol. využívají moderní filmařské technologie, kdy jsou hlavní hvězdou především IMAX kamery, které byli umístěné i do samotných kokpitů. Už ukázky mohli lákat na to, že se z Top Gun: Maverick stane jedním z vizuálně nejopojnějších snímků roku, už na samotném počátku filmového léta se dá ovšem spekulovat, že mají diváci dost možná tu zkušenost s nejlepším blockbusterem léta.  Rozepisovat se nad kvalitami Top Gun: Maverick je radost. Především i proto, že jde o jeden z nejintenzivnějších blockbusterů posledních let, jeden z nejlepších filmů Toma Cruise, ale i o film, kde Cruise předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Scénář k druhému Top Gunu je možná víceméně stejně jednoduchý jako první film, styčné plochy jdou víceméně ruku v ruce s původním filmem, stěžejní je ovšem to, že Top Gun: Maverick nesází na laciné předávání pochodně nové generaci. Není to film pouze o tom, že stárnoucí pilot ještě nepatří do starého železa a pořád dokáže v akci předčít mladší piloty. Je to film o Maverickovi, který se vyrovnává s traumatem, dilematy a faktem, že i přes jeho nejvyšší snahu nejspíš jeho výcvik vyšle někoho na smrt. Maverick je pořád tak trochu frajírek, rázem se ovšem stává o poznání komplexnější postavou. A Top Gun: Maverick je i díky tomu rázem film, který je velmi snadné probrečet. Je to totiž nejen vrcholná blockbusterová záležitost, ale i funkční horská dráha emocí, která dokáže pobavit, vyrazit dech, ale i skutečně dohnat diváka ke gejzíru slziček. Ano, mohlo se zdát, že se na konci Top Gunu Maverick se smrti Goose vyrovnal, takové události ovšem ve skutečnosti nikdy nejde zcela vypustit z hlavy. Už od samotného počátku je sázení na nostalgii jasné a funkční (díkybohu dojde i na Danger Zone), Top Gun: Maverick ovšem nekráčí lacinou cestou. Zdrojový kód původního Top Gunu je spojen s moderním přístupem a Top Gun: Maverick tak ukazuje, jak správně by se mělo s legacy sequely pracovat. Nejen díky fenomenálnímu Tomu Cruiseovi, který jde opět do role naplno, nejen díky úžasnému mininávratu Vala Kilmera do role Icemana, ale i díky bravurnímu představení nové generace pilotů. Ve výcviku funguje předávání mouder, zkušenosti, reflexe i nevyhnutelné setkání s minulostí. Od počátku bylo jasné, že stěžejní bude především vztah Mavericka a syna Goose s přezdívkou Rooster v podání Milese Tellera. A postupná práce se vztahem těchto dvou v rámci tohoto filmu je fenomenální a vybízí k těm nejemotivnějším momentům filmu. Funguje to především i díky tomu, že se dá snadno rozumět Maverickovi, který nechce, aby se minulost opakovala, zároveň jde ovšem z odlišných důvodů fandit Roosterovi. Jejich vztah díky tomu není černobílý, dialogové konfrontace mají neskutečnou energii a zajímavější než výsledek chystané mise se rázem stává čekání na to, jak se vztah Mitchella a Roostera vyvine. Během dvouletých odkladů způsobené pandemií snadno svou genialitou dokáže Top Gun: Maverick vyvolat pocit, že byl snad celé 2 roky vybrušován k ještě větší dokonalosti. Návrat, který mohl dopadnout všelijak tak funguje po scenáristické stránce, stránce střihu, vynikajícího vizuálu (v IMAXU to musí být ještě silnější zážitek, stejně silné to ovšem z mého pohledu bylo i v normálním kině) i vynikajícího soundtracku kvarteta Lorne Balfe, Harold Faltermyere, Lady Gaga a Hans Zimmer. Především závěrečná píseň Lady Gaga je výtečná. O to překvapující je ovšem vidět, že jde do jisté míry skutečně o upgradovanou verzi původního Top Gunu, kde ovšem vše šlape ještě o poznání líp (i romantická linka, kdy má Jennifer Connelly svou nejlepší roli za hodně dlouhou dobu). Především i proto, že Kosinski za kamerou skutečně využil ty nejmodernější možné technologie a Cruise i tentokrát hodlal realizovat celý film s tím nejmenším možným počtem CGI. Dá se těžko věřit tomu, že do konce roku vyjde pocitově intenzivnější blockbuster. A i když je na počátku filmového léta možná přeci jen předčasné mluvit o blockbusteru léta, skutečně se dá těžko věřit tomu, že Top Gun: Maverick do konce léta něco trumfne. Tak dokonalý blockbuster se totiž neobjevuje každý den a přiblížit se kvalitám Top Gun: Mavericku nebude snadné. Jedná se totiž o mistrovské dílo, jeden z nejlepších blockbusterů i filmů poslední doby a ukázku toho, že Tom Cruise pořád ví, co dělá. A i toho, že po posledních dvou dílech Mission: Impossible by mu poloha mentorů mohla velmi sednout. Nyní se jen dá doufat, že Cruise jeho smlouva s Ďáblem udrží na světě ještě hodně dlouho, tak poctivé blockbustery jako v případě série Mission: Impossible i právě Top Gun: Maverick totiž též nevznikají na běžícím páse. V mých očích zatím filmový zážitek roku, hlásím to ještě před návštěvou v IMAXU..... Viděno v kině: 4x () (menej) (viac)

Big Bear

Možná si i přes záplavy hvězd nejste jisti zda na nový Topgun jít do kina nebo ne. Vypracoval jsem vám pro lepší rozhodování  jednoduchý test. Za každou odpověď - ano -  si dejte jeden bod. V závěru body sečtěte a já vám Váš výsledek vyhodnotím a návštěvu případně doporučím. Tak mužeme začít? Super! Jdeme na to! Topgun 2022 test právě začíná. 1) Máte rádi Toma Cruise? 2) Stíhačka je letadlo většinou špičaté, většinou vojenské? 3) Dojímají vás americké armádní funusy s čestnou salvou, večerkou na trubku a skládáním vlajky? 4) Ještě stále pláčete při náhodné vzpomínce na Maverickova parťáka, který zahynul při katapultáži? 5) Máte rádi letní americké západy slunce s oranžovou oblohou? 6) Sbírali jste céčka? 7) Měli jste doma jednoho či více mončičáků? A poslední otázka - 8) letadla se kterými Maverick bojoval v osmdesátkách byly ruské Migy? --- Tak máte to? Tak kolik máte? 8? Fakt jo? Tak to blahopřeji, a doporučuji návštěvu kina! Podle mně dáte filmu 100%! Ne, 148%! Tak moc je super! ----- Jen tak si lze asi vysvětlit k dnešku 91% a ty superlativy typu: Nejlepší film na světě! 10 Gé mně drželo celou dobu v sedadle, nebo celý film jsem dojetím proplakala... Eh... Podle mne je nový Maverick něco jako nabídka ,,retro" sortimentu v rámci retro týdne v Lidlu. Doslova. Koupíte si tam v socialistických obalech (a to často ještě ne zcela dle originálních předloh) třeba gulášovou polévku. A emoce jedou. Ty jo, ten obal, no jo, to je jak za socíku... Úplně zapomenete, že socík sám, byla celkem šílená kapitola sama pro sebe. To zlé je pryč a vy jen dojatě vzpomínáte třeba na nějaký čundr, výlet s dnes už nežijícími příbuznými či studentská léta na koleji. Tak to prostě jak člověk stárne je. I na obyčejné, průměrné věci, pokud si je později vybavuje  má docela hezké vzpomínky. Jenže je to jen ten rádoby starý obal, uvnitř je zcela nový výrobek, byť podobné chuti. Výrobek, který se ale lépe prodává v tom retro obalu. Maverick je taková socialistická gulášovka, ale samozřejmě s americkými klasickými ingrediencemi svého žánru. I u něj se tvůrci spoléhají na vaše vzpomínky. Já ho poprvé viděl u sousedů na videu a tenkrát jsem byl samozřejmě z filmu paf. Vidět tehdy něco u nás takového v ČST bylo naprosto nemožné. V devadesátkách jsem si díky tomu při první návštěvě kapitalistické ciziny koupil za opravdu moc a moc peněz plastikový model F-14 od Academy...  A na tuhle retro vlnu film hraje. Počítá s tím, že tehdy jste tu americkou gulášovku ochutnali, že si to pamatujete a dělá vše pro to aby diváka na původní film co nejvíce odkazoval. Hudbou, fotkami, starými jmény, Porschem 911... Z hlediska scénáře je příběh naprostou recyklací původního filmu bez jakéhokoliv nápadu jen s tím s rozdílem, že starej mazák Maverick teď školí mladé piloty. Žádná originální zápletka, nic. Už tam jen chybělo aby na starý kolena kempoval někde ve srubu na samotě v divočině a přiletěl tam k němu armádní vrtulník s nějakým generálem který by jej překecával,   že prezident USA potřebuje s něčím pomoci kapitáne Mavericku... Jste naše jediná naděje USA. - Však to známe z jiných kousků :-). Co je cílem školení elitních stíhačů ale zajíců? Samozřejmě letecký úder. Jedna nepřátelská země s jednou nepřátelskou aktivitou - jadernou pochopitelně. Film má sice rozpočet, který by ufinancoval celoroční chod nejedné africké zemičky, ale kucí scénáristé neměli koule té zemi dát jméno. Je to prostě jen něpřátelská země! :-). Asi by bylo náročné ustát diplomatickou roztržku třeba se Severní Koreou, nebo Turkmenistánem.... :-) Samozřejmě její vzdušné nepřátelské síly (jak jinak) mají na křídlech jako výsostné znaky podivná kolečka, zjevně nepřátelská. U nového Topgunu jsem se těšil na nová letadla v moderní akci, moderně natočená. Pořádnou mlatu na obloze. Doba pokročila, čas odvál krásné Tomcaty a americké námořnictvo dnes používá jako palubní stíhače převážně Hornety různých verzí. Už není doba studené války, nedostupné Migy nemusí hrát na černo natřené americké F5 s rudými hvězdami (Za Regana filmaři alespoň koule měli) . Letadel jsou dneska všude mraky a když chybí, jsou tu nadupaný písíčka a grafické orgie. Leckdy dnes nepoznáte už animaci od reálné mašiny. Pravda, letadel si ve filmu člověk užije dost, leč nesmí nad jejich létáním a tím co se na obloze děje, vůbec přemýšlet. Což je také hlavní myšlenka, kterou Maverick vštěpuje zajícům a podvědomě zřejmě i divákovi. Co se týče reálnosti a logiky a film plynule navazuje na pohádku o  Perníkové chaloupce... Tom Cruise hrál fajn, vypadá celkem dobře na svůj věk, jeden by až záviděl. Jennifer je pořád nádherná a i když je to ve svých 51 letech vlastně už taky taková F14, mohla ještě ve filmu předvést nejeden afterburner...  Mohla, ale nepředvedla. Nu co k této americké gulášovce dodat závěrem. Chuť to mělo lehce po té původní, to jo. První polovina docela ušla, ten test byl super i ten vtipnej příchod do hospůdky. Výcvik ještě dejme tomu, ale ta závěrečná mise proti nepřátelské zemi... Eh... Taky mi to rvalo kule a chtělo se mi brečet... . Ty roje protileteckých raket a ty F18 se tím proplétající jak létající pevnost B17 flakem někde nad Berlínem... Výbuchy raket těsně za prdelema stíhaček a nic, protě bytelný americký výrobky z kalený oceli!  No a ten závěr kdy všichni tleskali všem... Jeden knír nezůstal suchý!  Bože...  Jedno je jisté. Dokud mají USA Mavericka, Čína ani Rus na ně nezaútočí. Ten by jim sundal narušitele i na rogalu. --- Kdo mne zná, ví že mám moc rád letecké filmy. Válečné preferuji. Takže je jisto, že jsem se na tohle těšil. Bohužel po odchodu z kina převládá těžké zklamání a údiv nad zdejším hodnocením. To jsme fakt všichni viděli to samé? Ten stejný film ? Dal bych za 4 hvězdy, ale ať je to tu objektivně zprůměrováno, nakonec dávám jen za 3 otočky v oudolí při rychlosti jednoho Macha,  bez Šebestový. * * * () (menej) (viac)

JohnnyD

Desiatky filmov ročne sa snažia o to isté, ale podarí sa to len raz za uhorský rok: Maverick je monumentálny blockbuster rangu Jurský park alebo Avatar, ktorý je vyprecizovaný do najmenšieho detailu a povyšuje hollywoodske popcornové remeslo na regulérne umenie.  Scenár neskutočne šľape a šikovne dávkuje napínavé, vtipné a emotívne momenty, hlavná dejová os, hoc pomerne predvídateľná, má fantastickú dialektiku a práve tá predvídateľnosť je kľúčovou devízou filmu, lebo všetko sa síce končí tak, ako divák čaká, ale zároveň aj tak, ako divák chce. Štedrá dávka endorfínov do depresívnej post-covidovej vojnovej doby. Do toho nadupadný soundtrack a NESKUTOČNÁ kamera, ktorú je treba vidieť na čo najväčšom plátne (ideálne IMAX).  I tá nostalgia je tu tak akurát, aj chytí za srdiečko, aj je vkusná a nie otravne repetitívna ako v Jurassic World či Force Awakens. A navyše je to na súčasné pomery komerčných spektáklov nevídane civilné (žiadni emzáci, superhrdinovia, či fantastické prvky).  Tom Cruise síce je blázon, ale filmy si vie vyberať fantasticky. A Joseph Kosinski potvrdzuje, že je vizionárom a jedným z najlepších režisérov generácie. ()

sheen

Tom Cruise je poslední akční hrdina starého, dobrého Hollywoodu. A je stejný jako jeho hrdina Maverick, odmítá jít do důchodu a my fanoušci mu za to děkujeme. Neskutečná nostalgická šleha. Jak začala znít Danger Zone tak byla husina :) Akce, kamera naprostý top, i když je ta hlavní akce až na konci tak je naprosto kulervoucí. Scénář taky supr, nese se to dle mně na odlišné vlně než první díl, který byl víceméně jen reklama. Na prvním díle jsem tak trošku vyrůstal, takže návaznost mi problém nedělala. Kamarádi co si první díl nepamatovali byli naprosto nadšeni. [Kino Veselí n. M] ()

Aky

Řemselně dokonalé, skvěle zahrané, nabité emocemi a napětím. Ve výsledku naivní pohádka o dalším dokonalém Američanovi. ()

Cappuccino

Od momentu, kedy Maverick ukázal, že je misia splniteľná, som bol v neustálom napätí. Viaceré záverečné zvraty som však dokázal vopred predvídať, čím sa z môjho pohľadu strácala údernosť niektorých scén. Navyše vzhľadom na to, že som nevidel prvú časť (pozrel som si iba recap) na mňa nostalgická prvá tretina až polovica extra nefungovala. ()

Ruut

Je téměř zázrak, že se povedlo po 38 letech natočit takhle smysluplné a vybalancované pokračování dost prostoduchého původní filmu. Cruisův perfekcionismus si zaslouží potlesk. ()

Allien.9

Jedno se novému "Top Gunu" musí nechat - ví, jak divákovi vykouzlit úsměv na rtech. (A je jedno, jestli se jedná o první tóny ústředního hudebního motivu, nasazování legendární bundy, záběr na týmovou fotku z dob výcviku, prohánění se na motorce po ranveji vedle přistávajících stíhaček nebo třeba Maverickův ledy rozpouštějící tak-už-mě-vem-konečně-na-milost pohled. Klišé? Pohádka? Samozřejmě. :-) Ale natočená tak, že i když zrovna 2x nemusíte původní film, americký letecký program nebo Toma Cruise, tak na ty dvě hodiny přesto zapomenete na všechny problémy mimo kinosál a zažijete nefalšované, s láskou natočené retro. Zasmějete se, kdy se máte zasmát, dojmete se, kdy se máte dojmout, zafandíte, když máte zafandit. Netvrdím, že se jedná o nejlepší blockbuster za poslední roky, ale stojím si za tím, že se jedná o jeden z nejlepších návratů za poslední roky a ta pocta výše zmiňovanému původnímu filmu, americkému leteckému programu i Tomu Cruisovi dýchá z každého kokpitového i nekokpitového záběru... Pokud ještě stihnete 4DX, tak vřele doporučuji; minimálně ta finální patnáctiminutovka je fakt skvostná.;-) P.S.: Ať je Cruise v osobním/vztahovém životě jakýkoli k0k0t, je to legenda, která na rozdíl od většiny ostatních nepotřebuje ani Marvel, ani cool seriály, a přesto dokáže válcovat kina a rvát do těch projektů sám za sebe neskutečný prachy, aby vypadaly, jak vypadají (fuck the green screen) a já mu za to upřímně tleskám. ()

Satan

Plnotučný blockbuster, který mistrně kombinuje oldschoolová dramaturgická témata se závanem nostalgie se současnými audiovizuálními možnostmi kinematografie na maximum. Je to napínavé, patřičně osudově rozehrané a příjemně nostalgické a byť se občas míří k hranici sebeparodie a divák se hladí až příliš po srsti, ve výsledku Maverick vítězí svým buldočím tahem na bránu a neprůstřelným scénářem. Vklad Toma Cruise je neoddiskutovatelný a tady jen potvrdil, že je snad jediným posledním žijícím mohykánem, jehož jméno ve filmovém světě znamená záruku kvalitní blockbusterové zábavy. Ta zabejčenost, odhodlání, tvrdohlavost a totální zasvěcení dané profesi jsou v podstatě kopírkou osobnosti Mavericka. Po dlouhé době jsem odcházel z kina nadšený, což je na pokračování po 36 letech v podstatě malý zázrak a zaslouží si pětikvalt. ()

Vančura

Určitě je to lepší než původní Top Gun (což není zas tak těžké, vzhledem k tomu, jaká to byla sračka), ale přesto všeobecné nekritické nadšení nesdílím. Bojová mise, na kterou se postavy vydají, mi přišla zcela směšná, a nepochopil jsem, proč se film neobtěžuje sdělit, v jaké části světa se to má odehrávat - kdo má být tím nepřátelským státem (toto si vysvětluji přizdisráčstvím tvůrců, kteří si proti sobě nechtěli nikoho poštvat). Nepochopil jsem taky, kde se tam vzala postava Penny (ztvárněná Jennifer Connelly), protože v původním filmu Maverick chodil s někým jiným, a vzhledem k tomu, jak se sequel utápí v nostalgii po Scottově osmdesátkovém kultu, prostě nedává smysl, že se film snaží budit dojem, že Maverick a Penny k sobě patřili odjakživa. A poslední hlavní výtkou z mé strany je dojem, že až do momentu začátku mise je ten film nesnesitelně nudný a veskrze zbytečný (řeší se tam v podstatě pouze vztahy mezi jednotlivými postavami, které jsou opět - jak jinak - do značné části poznamenány původním Top Gunem). Teprve někdy v posledních 30 minutách, kdy se tam konečně začne něco dít, dává ten film smysl a je to skutečně zábavné, ale člověk si pořád musí odmyslet tu stupidní povahu mise a tu všudypřítomnou oslavu amerických uniforem, byť už to není tak komicky propagandistické jako kdysi. ()

mzss1

[100%] Viděno v kině. A je to tady! V létě 2019 byl vypuštěn trailer na tento nový TOP GUN! Už tehdy to bylo kvůli náročnému natáčení letadlových a reálných scén ve vzduchu o cca rok vydání filmu posunuté, jenže pak přišel přiblbý COVID a Cruise samozřejmě logicky myslel na úspěch svého filmu, do kterého vložil snad všechno, co měl a odložil ho. Takže nyní dnes 26.5.2022 jsem v kině zažil neskutečnou pecku a po skončení jsem si říkal, jestli vůbec bude stačit abych dal 100%. Spoustě filmům jsem dal velké hodnocení a i 100%, ale když se v téhle době poohlídnu zpět, tak Cruise je prostě neskutečný borec a v posledních jeho počinech neskutečně vede před jinými filmy využívající digi akci viz současné marvelovky (které samozřejmě hltám). Ale tak jako tak Cruisova úroveň jeho novějších filmů je fenomenální. Třeba jeho skvělá série Mission Impossible. Trailer na jeho sedmý M:I mě neskutečně poslal do kolen … No nic, nyní k tomuto novému TOP GUNU po dlouhých více než 30 letech. Co se týče prvotiny, tak starý Top Gun mě určitě bavil, v posledních letech jsem si oblíbil ještě víc, je to klasika, ale tohle? Tak důstojné a kvalitní pokračování jsem snad dlouho neviděl. Před začátkem promítání tohoto filmu jsem se jen obával toho, aby mě nové postavy nenudily a akční sekvence nebyly přehnané. Nic z toho se nestalo a naopak jsem dostal od všech myslitelných aspektů snímku od každého něco ultra navíc. Nostalgická vata je zde velká, krásně spojená se známou hudbou od původního skladatele z jedničky. Trochu jsem zmaten, v kině jsem četl, že jej skládal opět Harold Faltermeyer spolu s Hansem Zimmerem, ale zde na různých stránkách čtu, že se na tom podílel Lorne Balfe … Ale to je fuk. Známé motivy jsou stejné a nové krásně vypilované. Nové postavy mě bavily, starý Maverick byl super, Cruise je prostě úžasný herec a s touto postavou se krásně a citlivě vyřádil. Jeho role učitele byla výrazná. No, nechci se tu moc rozepisovat. Konverzační scénky byly dobré, měly emoce, a co se týče leteckých scének? Tréninkové pasáže byly výborné a v jedné hrozilo i skutečné nebezpečí. Finální letecká akce natvrdo proti nepříteli byla fakt dlouhá. V jedné chvíli jsem si říkal a končí to a ne ono to pokračovalo ještě strašně dlouho a já byl za to strašně rád. Ani nemůžu říci, že to bylo nějak přehnané. Jasně, ke konci jsem si říkal, když Maverick vtrhl do letecké základny nepřítele a zmocnil se jejich letadla, že je to snad další Mission Impossible, ale i tak super. No, o čem mám dál psát? Byla tu i upřímná a romantická linie Cruise s jednou ženou a sakra se mi líbila. Nebudu se zde rozepisovat o dalších postavách. Každého jsem si získal i malou roli Val Kilmera (scénka, kdy jsem měl co dělat, abych se nerozbrečel). Stejně mi ve finále trochu vyrašily slzy. Sem tam to mělo i dobré nadlehčené dialogy. Rád bych psal ještě dál, několik stran, ale to bych už přeháněl. Čekal jsem solidní počin, ale toto jsem fakt nečekal. Tome, skvělá práce, na tohle se ještě podívám víckrát, děkuji!!! ()

liskam

Letecké scény jsou tak dobře natočené, že celé Rychle a zběsile a jim podobné Akční snímky jsou oproti Top Gunu na úrovni Hrdinové velkoměsta (seriál) (2012) Top Gun posunul Akční žánr někam, kam se jen tak někdo neodváží.  Realita akčních leteckých scén je naprosto brutální! Upřímně řečeno, je mi v podstatě úplně fuk, co se celý film na plátně dělo. F18, F14 mi naprosto stačili k tomu abych pálil za 5* ()

Goldbeater

Nemusí to být zrovna nejpřekvapivější, nejinovativnější a nejbezchybnější filmařina, přesto je v novém Top Gun: Maverick vše udělané tak efektivně, poutavě a zkrátka a jednoduše „správně“, že jsem u toho měl asi nejdokonalejší divácký zážitek za poslední měsíce. Takhle se dělá pokračování po letech, takhle se dělá hollywoodský blockbuster, takhle se zkrátka dělá FILM. A vracet se z kina neplánovaně během magické hodiny při oranžové auře zapadajícího slunce, to už byla jen třešnička na dortu. ()

Posheidon

V mnoha ohledech lepší film než jednička, což se stává zřídkakdy. Myslím si, že by film obstál i samostatně tzn., i kdyby jednička neexistovala. Dvojka naštěstí příliš často nezabředává do minulosti, ale sem tam drobnými mini spoilery naznačí momentální rozpoložení jednotlivých postav. Fanoušci letadel budou odvaření z některých leteckých dech beroucích scén. Zajímalo by mě, jak by se film líbil Tonymu Scottovi. Pozor spoiler:🧑‍✈️👨‍🚀💥🏍️🧑‍🍻👩👨‍✈️👨‍👩‍👦‍👦🛦🛦⏱️🛦🛦👨‍👩‍👦‍👦🏈⏱️🛦🛦👬⚰️👨‍✈️🧑👨‍👩‍👦‍👦🛦🛦🛦☢️💥🚁🛦💥🏃🏃🛧🛩️💥💑🏼 ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí