Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Pajky3

Eastleigh, 19.6.2022 Prostě mi to nedalo a na pokračování Top Gunu jsem si do kina zašel. Po té chvále, která se valí za všech stran a neuvěřitelně vysokých hodnoceních nešlo odolat. Než jsem se k tomu dokopal, tak jsem se znovu podíval na první díl, aby mi zbytečně neutíkaly odkazy a pomohlo to. Nostalgie funguje, hudba šlape a musím uznat, že i příběh je lepší a závěr napínavější. První polovina sice nebyla nijak dokonalá, ale jak došlo na akci ve druhé části, tak se rázem dostavilo i slušné napětí. Tom Cruise si tu akci uživá ještě víc než předtím, je skvělé, že se vrátil i Val Kilmer a nové přírůstky v podobě Jennifer Connelly a Milese Tellera zapadly bez problémů. ()

Motinski

Kto nevidel v kine tak prišiel o poriadny kus zážitku. Kosinski dokazal zobrať to najlepšie z prvého Top Gunu a pretaviť to na moderný blockbuster. Opäť jednoduchý a priamočiary scenár bez poriadnych zvratov ale zato obrazovo dokonalé letecké scény, chytľavý soundtrack, Cruise pôsobiaci ako čerstvý štyridsiatnik a menej otravná romantická linka ako minule. Hlavne tu ale konečne o niečo ide a postavy vám nie sú ľahostajné. Krásne z filmu cítiť staré akčňaky a ajkeď som sa nebral za fanúšika značky tak som bol dojatý, ohromený a užil som si to od začiatku do konca. ()

PROCESOR

Čekalo se především na pořádnou akci a té je tady opravdu hodně. Bylo potřeba se vyrovnat s minulostí a rozvést některé charaktery postav. Vše bylo splněno. Hudební složka také výborná. Nevím, co bych měl filmu vytknout. ()

FrankSusta

Neohrožený hovado se super motorkou, ale žádnou helmou, co nedodržuje příkazy, na všechny je drzej a jsem fakt zvědavej, za jak dlouho by ho v realitě zavřeli, je zpět. Ale je to překvapivě lepší a docela lituji toho, že jsem nestíhal kinoprojekci. Protože vizuál je vskutku úžasný a ten zvuk... ty vole, slyšet tohle na prostorových reproduktorech musel být přímo mrazící zážitek. Scény s letadly by byli bez toho věčnýho řvaní trysek a kmitajícího vzduchu sotva poloviční. I když si tvůrci i se samotnými bojovými/letovými scénámi v rámci přehlednosti dali od jedničky více záležet a že je na záběrech aspoň něco vidět a střihy působí aspoň trochu přechodně musí být doceněno samo od sebe. V rámci příběhu jinak nic překvapivého, herci (s vyjímkou Cruise, Kilmera, Tellera, Powella a Hamma) nijak zvlášť výkony zapamatovatelní (stejně jako jejich charaktery, které nadějně začali, ale v půlce jejich příběhu film skončil, což je na škodu v případě Monici Barbaro). Hudba docela fajn, výprava fajn, kamera naprosto boží... Zkrátka a dobře vizuál zde hraje jako v případě Gravitace tu největší roli (až na to že u Gravitace měli jenom hodinu a půl, a ta díky námětu byla úderná). Ještě ale v ke konci řeknu, že mě velice potěšilo, že film byl celkově takovým retro, takovým krásným klasickým starším akčňáčkem, jenom natočeném v této době,což mu jen a jen prospívá. A lidi to i dle zdejšího hodnocení zkrátka chtějí! 8/10 ()

Ondatra

Před 35 lety vyšel Top Gun a po tolika letech jsem netušil, že bych se někdy dočkal pokračování. Dnes je to tak moc kultovní film, že ho viděl snad každej. Každej byl odvařenej kvůli mladýmu Cruisovi a na tu dobu neuvěřitelným efektům. Po takové době přichází dvojka a z kina přicházím velmi potěšen. Dokonce i víc, než z jedničky. Příběh je sice dost podobnej prvnímu dílu, ale už když jsem slyšel při první scéně úvodní písničku, tak se na mě dala vlna nostalgie. Nechybí samozřejmě ikonická scéna z pláže, tentokrát něco jako americkej fotbal. Na to, že Cruisovi je přes 60 let, tak ve filmu vypadá skvěle. Myslím, že mu každej chlap v těch letech může závidět. Tentokrát jeho "partnerku" hraje Jennifer Connelly, což je příjemná změna, protože patří mezi moje oblíbené herečky. Scény se stíhačkami vypadají výborně, celková akce je zábavná a ani v jednom momentě jsem se nenudil. Proto bych zařadil Top Gun: Maverick mezi nejlepší filmy roku 2022 a pro mě jednoznačně 9,5/10 ()

PavelVanekArt

Nejsem fanda prvního filmu hlavně skrze zbytečnou romantickou linku, spíš letecký akce a tady jich je jednou tolik a bez zbytečných souloží. Cruise je dělo ve všem co dělá a umí, mladá garda s Tellerem a Powellem je hodně fajn, přímo to navazuje a postavy mají progress. Ve finále mi asi nic ani nechybělo, jen nejsem moc velkej fanda lítajících bojových želez za miliardy dolarů. Hodně solidní 4* a.k.a 85% ()

BoXBe

Tom Cruise drží akční žánr z osmdesátek a devadesátek nad vodou a dává mu parádní energetické šlehy. Sází na osvědčené ingredience fungujícího receptu prvního dílu a přidává nad to technicky vyšperkovanou akci, která nemá chybu. Protože co jiného očekávat od filmu, který má být o špičkových pilotech, stíhačkách a průletech nad úžasnou krajinou, než co doručila parta kolem Cruise, McQuarrieho, Kosinskeho, Bruckheimera, Zimmera a spol? Špičkovou zábavu, co jiného? Upozadím, že zápletka má parametry pro to, aby uspěla na všech světových kinotrzích, takže i LEGO Ninjago má oduševnělejší storyline a nepřítel je jen nepřátelský stát a nebezpečí je obohacený uran, respektive krabice a díra za horami ve stylu Star Wars - Nové naděje. (Mimochodem, Kosinskemu a spol bych SW v klidu svěřil.) Scénář je založen na tom, aby zbytečně diváky s popcornem nepřekvapoval a nepokazil ani na chvíli pohodový dojem. Tu a tam se tlačí více na image než na postavy a zápletka se synem kamaráda a barmankou taky trochu zavání ohraností. Jenže zaduní Zimmer, prošlenhou paprsky slunce, zažehnou motory, vzlétne se a blockbuster prvního řádu je na světě a jednoduše nemá chybu. Dobrá, chybí seřvání od nadřízeného a pak vyslání do Top Gunu, karaoke na baru, příchod instruktorky z baru, špičkování s Icemanem a nadlítávání nad nepřátelským kokpitem, ale víte co? Nechybí - je to tu znovu, jinak a vůbec to vykrádání nevadí, protože se jim z toho povedlo udělat víc než koukatelný film - udělali z toho zážitek a proto je třeba jít do kina a poctivou práci ocenit. Neváhejte. Takhle se povedli naposledy třeba i Bad Boys 3. Pokusím se dostat i do IMAXu :) P.S.: Kdo to nevidí v kině, neodvažujte se ani hodnotit...:-P Trailer zcela odpovídá i kvalitě filmu: https://www.youtube.com/watch?v=giXco2jaZ_4&ab_channel=ParamountPictures ()

ondraondra

WOW. Nekonečné čekání se vyplatilo. Nový Top Gun je neskutečně pohlcující film, který s přehledem překonává první díl. Celé je to prošpikované napínavými akčními scénami a vrcholí to finále tak epickým a nervy drásajícím, že se mi až tajil dech. K tomu si připočtěte charisma neustále se tlemícího Toma Cruise a týmu mladíků, kteří rozhodně nestojí v jeho stínu. Dlouho jsem neměl tak velkou potřebu vidět film znova okamžitě po jeho zhlédnutí. Je mi jedno, že je teprve květen, tohle je zkrátka film roku. 10/10. ()

LasT_Olt

Důvody proč jsem tomu dal čtyři hvězdy: Kosinski je velmi šikovný režisér, který mě upoutal zatím vším co natočil (Only the Brave vede, ale Oblivion ani TRON neztrácejí). Má to tedy skvělý vizuál a emočně vypjaté scény, které sice nemusí člověka nepolíbeného originálem tolik vzít, ale celkově mám v úctě tvůrce kteří dokáži oba faktory šikovně zkombinovat. Kamera super, akční scény fajnové, herci dobří. Prostě fajnový nadprůměrný filmek. Důvody proč jsem tomu nedal pět hvězd: scénář je tak basic jak jen to jde, opravdu až na elementární úrovni. Je to jedno velké klišé, které mi silně připomínalo druhou půlku filmu Pearl Harbor, které se mi navíc líbilo víc. Dále doplněno dvěma pěkně nehezkými deus ex machinami, které ve filmech z celého srdce nenávidím, jelikož jim to neskutečně přidává na lacinosti. Fakt mě to až sralo, jak moc předvídatelné to bylo. Ženě, která mě do kina doprovodila, jsem to takhle vyložil, načež odpověděla “a co jsi čekal od filmu s Tomem Cruisem?“. Moc často na něj nechodím to jo, takže jsem tím dějem byl asi jako jediný v kině nepříjemně zaskočený. Celkově si to těch 80% cca zaslouží, ale momentální skore 92% je tak přestřelené, že nestačím zírat. ()

mortak

StarWars s reálnými stíhačkami je super, ale zabírá cca tak půlku filmu. Zbytek je na mě už moc velká vata, u které přemýšlím, proč je božská Connelly v posteli s Cruisem oblečená a řeší "hluboká" traumata místo toho, aby se šlo na věc. Škoda, že Cruise nešel ve směru přepáleného úvodu (etuda v restauraci nemá chybu), a místo toho natočil prostě nostalgickou dvojku, která vrcholí tak harmonickým a patetickým závěrem (a Zimmer se zase vytáhl, tuhle hudbu ze sebe nedostanu), že jsem si připadal, jak v náboženském náborovém centru. ()

KajusaK

Po dlouhé době druhý díl filmu předčil ten první. Úžasný nejen Maverick, ale i ostatní herecké složení, hudba (ačkoliv místo Gaga na závěr bych ocenila Take my breath away..), efekty a hlavně kamera. Vychytané do posledního puntíku. ()

pakobylka

Tom Cruise alias "Nebeský gauner" znovu v akci ... "Na hraně zítřka" ... na své další "Mission: Impossible". Těžký frajer - v tom prapůvodním slova smyslu. Trochu bilancuje. Má na to nárok - otřískaný, leč nezlomený životem se s lehkou nostalgií ohlíží přes rameno ke svým začátkům, ale k přítomnosti a k budoucnosti se staví zpříma - jak je jeho zvykem. Tudíž nemůže zklamat ... sebe ani nás. Milý Tome Cruisi, bývaly doby, kdy jsem Tě neměla až tak v oblibě. Mám-li být upřímná, dokonce jsem Tě do určité míry nenášela ... ale to už je dávno pryč. Přeju Ti dlouhý a šťastný let ... daleko za obzor ... vzhůru k nebi ... třeba až k Měsíci ... ke Slunci ... nebo za hranice naší sluneční soustavy, k cizím, vzdáleným, jasným kvězdám - kam se Ti jen zachce. A taky hladké přistání, pochopitelně. ()

Danikaa

Nemusíte vidieť jednotku, aby sa vám dvojka páčila. Všetky súvislosti čo potrebujete vedieť sa tu dozviete. Nič extra sa tu nedeje. Najskôr výcvik pilotov, potom reálna akcia. Je však na čo pozerať. Stíhačky ma proste fascinujú. Ku koncu sa slabším jedincom môžu aj oči orosiť a práve za ten patetický americký koniec, som jednu hviezdu ubrala. ()

Lachtaan

Když jsem před 2 lety začínal číst první zvěsti o tom, že se chystá další rýžování kultovní klasiky skrze sequel po x letech, cloumaly mnou nejčernější předsudky. Když teďko sedím pár hodin po zhlédnutí, cloumá mnou euforie a naprosté nadšení. Druhý Top Gun má totiž naprosto všecko, co by mělo sebevědomé pokračování obsahovat. Nosnější zápletku, dokonale precizní hudbu, hrátky s kamerou, ze kterých si správný filmový fajnšmekr nejednou ucvrnkne a v neposlední řadě hravě fungující herecký ansámbl. Kosinski to dokázal a servíruje nám hned po Batmanovi nejlepší film roku. A to říkám s naprostým předsvědčením, že už jej letos v kině nic netrumfne. [viděno v Kino Šumava Klatovy 28.5.2022] ()

StanislachKo

Príbehovo tu toho veľa nedostať, to na rovinu treba povedať. Ale KSAKRU(!) Ten film je dokonalosť sama. Sám som bol skeptický pri ceste do kina, ale prebehlo prvých pár minút a bolo jasné, že sú predo mnou 2 hodiny neriedenej radosti, akú Ti film môže dať. A tak aj bolo. Netreba mať vzťah ku predchodcovi. Toto si bohate vystačilo samo. Vďaka Ti Tomík! ()

UhLee

(8,5/10). Top Gun: Maverick je v dnešní době naprostým unikátem. To samé platí o představiteli hlavního hrdiny. Tom Cruise je vymírajícím druhem herců, kteří nehrají pouze před zeleným plátnem. Hrají na hraně vlastního života a filmu obětují úplně všechno. Už od prvních minut, kdy se ozvala báječná hudba mi naběhla husina po celém těle a nezmizela po většinu filmu. O nostalgii se v mém případě nejednalo, protože původní Top Gun jsem viděl poměrně nedávno. Ale ta hudba je sama o sobě dokonalá. Nedokážu si ani představit, co prožívali lidé, kteří na Top Gunu vyrostli. Dechberoucí záběry střídají překrásné širokoúhlé záběry na krajinu. Místy se mi opravdu špatně dýchalo, protože jsem sledoval herce, kteří reálně pociťovali géčka na jejich hrudnících. Kino zážitek to byl opravdu intenzivní. Tím nejlepším je však práce s postavami. Po dlouhé době se jedná o nějaký film, kde mi opravdu záleželo na osudu postav a při některých scénách jsem musel zatlačovat chlapské slzy. Miles Teller a Tom Cruise mezi sebou mají neviditelné, přesto hmatatelné napětí. Mám z tohoto filmu fakt ohromnou radost. Ve společností CGI komiksových filmů je Top Gun: Maverick hvězdou s čistého nebe a bude se určitě řadit mezi highlighty roku 2022. Aktuální skóre je opravdu vzhledem k povaze ČSFD neskutečné a film si to rozhodně zaslouží. Plná kina vhledem ke konci pandemie jsou už jen pomyslnou satisfakcí. ()

alchac

Rymejk jedničky s fyzikou tentokrát úplně vysazenou na neutrál, až jsem se mírně obával, zda si to tam Tomík na závěr nepřihasí úspěšně kosit fiktivní supersoniky fiktivní nepřátelské mocnosti (veškerá podobnost čistě náhodná a ten Hind se tam zatoulal určitě omylem) svým soukromým Mustangem, říznutý Ďábly v oblacích, resp. možná spíše prvním Hvězdným válčením (jsem fakt místy čekal, že Mav sdělí Roosterovi obligátní ájemjórfádr). Ale ve výsledku je ta čalamáda vlastně docela poživatelná, takže jako jo. ()

sir-dave

Letní good-feelingová jízda, která prakticky postrádá záporáky. Respektive no name bandité se tu mihnou, ale jejich role zde není tak důležitá jako důraz na přátelství, rodinu a utužování partičky mladých pilotů. Mimochodem Cruise si to tady dává s takovou lehkostí, že zapadá mezi ty mladé jak slunce za horizont. Celkově trochu retro nádech a plážová scéna s hledajícím admirálem perfekt. Nemám skoro co vytknout. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí