Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

Adiemus

Statistiky průměrného věku lidstva ve středověku neberou v úvahu, jestli člověk zemřel na smrtelnou nemoc nebo se stal obětí války nebo zvůle moci. Ve 12. století byla (soudě podle tohoto seriálu) odhadem příčina smrti půl napůl - a není divu. Miluju komplikované příběhy, miluju gotiku a neznám předlohu. A jako mě uchvátila Hra o trůny (zejména zpočátku jsem oba seriály srovnávala), stejně se to povedlo tomuto miniseriálu. Nevinný Donald Sutherland skončil na popravišti stejně jako Sean Pean, i vizuální pojetí úvodních titulků bylo podobné. Ale dost srovnávání. Eddie Redmayne jako zrzek úchvatný, zdá se, že s přibývajícím věkem bude stále přitažlivější. Matthew MacFayden byl velice uvěřitelný převor. Konečně jsem viděla Rufuse Sewella v zapamatovatelné roli. Ale během celého sledování seriálu mě provázela neodbytná myšlenka: ďábel má jméno - biskup Waleran. Velice zdařilá pohádka pro dospělé, kde postavy po desetiletí nestárnou. Jen těch bitev mohlo být míň. ()

RajAthen

Kniha se mi do rukou nedostala a ex post četbu nepreferuji, ale nutno uznat, že jsem si tuto sérii užil. Zajímavé (jakkoli v zásadě simplistické) postavy s možná prostou, ale jasnou motivací, která se, jak už to bývá, kříží s plány jiných. Poslední díl byl možná trochu moc velké klišé, což je škoda, protože děj má jinak vcelku spád a obvykle se najde nějaké to překvapení. Jinak má seriál jednu z nejhezčích úvodních sekvencí, co jsem za dlouhou dobu viděl. ()

Hellknight12

Predlohu som nečítal. Veľmi kvalitná historická miniséria. Neviem síce, kto robil casting na tento miniseriál ale za mňa si zaslúži Oscara. Výborne herecké obsadenie. Herci sa snažia od začiatku do konca. Charaktery postáv sú napísané výborne. Viete si bez problémov zvážiť, kto vám sadne viacej, kto menej. Trvá to síce 410 min ale ja som sa pri tom nenudil. Dialógy sú skvelé. Hudba v tejto minisérii je tiež veľmi dobrá. Za tých 410 min je tu rozobraných a uzavretých hneď niekoľko dejov. Nemám čo vytknúť. Takto spracovanú TV minisériu som asi ešte ani nevidel. Za mňa škoda, že takýchto projektov je buď málo alebo nie sú vôbec. Môžem každému odporučiť, kto má rád historické drámy, kvalitne spravene a hlavne zaujímavo romantické príbehy, komu neprekážajú dlhé filmy ( znie to divne ale ja to beriem ako dlhý film než ako minisériu pretože, keď som to pozeral tak som si od toho nevedel dať pauzu, tak som to zhltol za deň ). Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

GTS_PUNK

Ak človek nečítal knižnú predlohu spisovateľa Kena Folletta, iba ťažko môže posúdiť, či je v porovnaní so seriálovou adaptáciou lepšia alebo horšia. V každom prípade, ak sa zameriame iba na osemdielny seriálový počin z roku 2010, nemožno hovoriť o kvalitatívnom veľdiele. Príbeh o dlhočiznom stavaní jednej katedrály, zasadený do obdobia anglickej občianskej vojny v dvanástom storočí, predstavuje typické šablónovité dielo zo stredoveku so všetkým, čo divák od tohto tematického žánru očakáva. V adaptácii Follettovej knihy nechýbajú mocensko-politické intrigy a zrady, zobrazenie postavenia a moci kléru, rôznymi smermi sa vyvíjajúce vzťahy medzi postavami, a takisto aj stavba už spomenutej katedrály, ktorá je hlavným motívom celého seriálu. Problémom diela, pod ktorým je režisérsky podpísaný Sergio Mimica-Gezzan, je však jeho nevýraznosť. Nevýraznosť v zmysle, že sa skutočne ničím neodlišuje od iných obdobných seriálov či filmov, ktoré sa odohrávajú v stredoveku. Samozrejme, jeho námet je síce jedinečný, divák to však v praxi nemá možnosť až natoľko cítiť. A práve na toto "splývanie" a tematickú podobnosť seriál v konečnom dôsledku najviac dopláca. Divácke očakávania po úvode veľmi rýchlo klesajú a až na niekoľko málo zaujímavejších momentov, ktoré ich pokles na krátku chvíľu spomalia, klesajú ďalej až do záveru ôsmej epizódy. To sa následne odráža aj na kvalite seriálu, respektíve dojme, aký zanecháva. Príbehovo tento počin, bohužiaľ, veľmi nenadchýna. Jeho najsilnejšími stránkami sú pravdepodobne historická výprava a stredoveká atmosféra. Tými sa síce ponáša na nespočetné množstvo podobných diel, ale kvalitu im v tomto smere rozhodne nemožno uprieť. Plusom sú jednoznačne aj viaceré postavy. Zďaleka nie však všetky. Aj medzi hlavnými sa totiž nájdu také, ktoré pôsobia značne nesympaticky, okrem iných napríklad práve aj Tom Builder (Rufus Sewell), Jack (Eddie Redmayne), alebo Ellen (Natalia Wörner). Tými lepšími postavami sú Aliena (krásna Hayley Atwell) či kráľovná Maud (Alison Pill). The Pillars of the Earth možno vyznievajú oveľa lepšie v knižnej podobe. V podobe seriálu, respektíve minisérie, sú však značným kvalitatívnym sklamaním. Schopnosť predať sa sa dielu nedá uprieť, ale pod lákavo vyzerajúcim obalom sa v skutočnosti ukrýva genericky pôsobiaci stredoveký počin, ktorý nie je ničím extra zaujímavý. ()

Zombiepod

Absolútny vrchol televíznej produkcie čo sa týka výpravy, fantastického audiovizuálu a obsadenia. Seriál si svojim spracovaním zaslúži pozornosť najväčších historických velkofilmov a v žiadnom prípade neostane v hanbe. V porovnaní s knižným spracovaním riadne dejovo okresané, napriek tomu stále pútavé a zaujímavé až do posledných minút. Morrisova hudba dodáva sérii ešte väčšiu veľkoleposť a Ian McShane ukazuje, ako má vyzerať herecké umenie. Dokonalosť. ()

liberita

Zhodou okolností som seriálovú predlohu, teda rovnomenný román Kena Folletta, čítala v rovnakom čase, kedy bol vysielaný televízny seriál. Mala som teda jedinečnú príležitosť komparácie oboch médií rozprávajúcich síce ten istý príbeh, avšak každé ho podáva odlišnejšie. Oproti obsiahlej knihe je séria značne zjednodušená, aj napriek tomu, že ju tvoria štyri dvojhodinové diely. Siahodlhé popisy katedrál a ich stavieb nahrádzajú akčnejšie, napínavejšie a vzrušujúcejšie scény, vymyslené len pre divácku atraktivitu (mám na mysli hlavne záver druhého a takmer záver štvrtého dielu). Rovnako monarchistické spory o trón odohrávajúce sa na pozadí občianskej vojny v Anglicku sú v knihe spomenuté len veľmi okrajovo, čo ale považujem za pozitívum. Napriek tomu ma seriál oslovil viac a myslím, že pre bežného diváka je atraktívnejší a zrozumitelnejší než hrubá kniha plná opisov. Okrem zaujímavého príbehu seriál disponuje primeraným prostredím (producentov Ridleyov je v ňom skrátka „cítiť“) a vynikajúcou a majestátnou hudbou Trevora Morrisa, znamého predovšetkým ako autora soundtracku k Tudorovcom. Čo sa týka hereckých výkonov, presvedčivý výkon podal predovšetkým Ian McShane ako vypočítavý a nadmieru ambiciózny Waleran a Eddie Redmayne v úlohe umelca a staviteľa Jacka. ()

alldo.raine

Vím, že by se to nemělo srovnávat, ale oproti knize je toto velmi chabé, slabé. Je mi jasné, že by to jinak nemělo 8 dílu, ale třeba 20, ale stejně je to velmi chaotické, není zde mnoho věcí vysvětleno, důležité role jsou velmi nevýražně obsazeny (Aliena, Ellen, William, Williamova matka, Štěpán). Navíc si myslím, že by si tato knižní předloha zasloužila větší rozpočet, neboť i ty triky, kulisy, kostýmy jsou velmi slabé. Ale to by pak samozřejmě bylo i jiné herecké obsazení. ()

karlee

Od historického seriálu bych čekal něco historie, něco dobrodružstí a něco o tom, jak se žilo. Tady jsem se dozvěděl leda to, že Hayley Atwell má hezké kozy. Snůška černobílých postav a telenoveloidních intrik. ()

DJ Kritik

Nezrovnával by som tento seriál so seriálom Rím a ani podobnými historickými sériami. Na začiatok treba povedať, že úspech tejto fikcie je až tak veľký, že ľudia chodia do Kingsbridge hľadať katedrálu z 12 storočia, ktorá tam ale v skutočnosti nikdy nebola postavená. / odkaz na stranku v en http://clairevorster.com/blog/kingsbridge-cathedral/ Opäť sa ukazuje, že ak má človek pred sebou úchvatný dej, výborný scenár a skvelé historické pozadie, tak zaujať diváka je len otázka času. .... .... ..... .... ... .... ... .... .... ..... ... .... . Vtiahnutie do deja: ***** Realita: ** Akcia: **** Brutalita: **** Erotika: ** Historičnosť: ***** ()

tartan

Skutočne veľkolepo pôsobiaci seriál s výbornými hercami a relatívne atraktívnou témou (stavba katedrály na pozadí urputného a brutálneho stredovekého boja o moc a majetok (a kráľovskú korunu), poprepletaná ľudskými vášňami všetkých druhov a pohnutými osudmi ich majiteľov), na ktorom mi trochu vadili len tie príliš šroubované zápletky s priveľa okatými náhodami a ten trochu prepiaty záver. ()

nmarca

Pilíře Země Kena Folletta, ač vydávané reklamou za úžasný bestseller, nenabízejí příliš fundovaný pohled do duše středověkého člověka. Rozmáchle natočený čtyřdílný televizní film děj ještě více přiblížil "populáru", ale přesto se na to docela dobře koukalo. Solidní herecké výkony, slušná výprava, strhující hudba (zejména v kombinaci s úvodními titulky), poskytly neurážející zábavu a malé poučení o době anarchie po čtyři příjemné večery. ()

monikka87

Seriálové Piliere zeme sa mi zdali ako chudobnejší vzdialený príbuzný Game of Thrones. To, čo sa mi na knihe najviac páčilo - stavba katedrály (samotný technologický postup a pozadie - financovanie, prestíž, kumšt, inovátorské myšlienky) sa pochopiteľne do seriálu až tak neprenieslo, ostala rozprávka s happy endom, ale aj tak som si seriál obľúbila. Napomohla mu atmosféra a výborné obsadenie do posledného herca, vypichnem Eddieho Redmaynea (ten sa do tých historických vecí náramne hodí) a Nataliu Wörner (uff, to bola femme fatale ako sa patrí). A záverečný záber, odzoomovanie z katedrály v Salisbury na súčasnú krajinu, bol katarzický. ()

kubas369

Po hudební a výpravné stránce stoprocentní záležitost jen ten příběh postupem času ztráci dech a do cíle dobíha naprosto na prahu svých možností, ale nakonec přece jen doběhne. ()

J*A*M*B*O

Musím uznať, že film je to nekonečný, ale výsledok je celkom pekný. I keď sa dá povedať, že z filmu nie je taký pôžitok, lebo je rozdelený na časti, ako film to ujde takže veľa tam toho ani nevytknem. Na historický veľkofilm, to je veľké uznanie, ale celý film bol mietami nudný takže dávam 9/10 bodov. ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)