Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

joora1

Unikátní filmový zážitek, který se nedá jen tak vidět. Bez 3D a velkých pláten ale ztrácí smysl, takže kdo si ho pustí doma v obýváku asi film moc neocení. Nevadilo mi, že Gravitace nemá děj nebo, že se nevykreslí postavy, ale občas mi trošku vadily klišé emoce, které film srážely. Přesto vizuální zážitek na maximální úrovni a za to tvůrcům patří obdiv. ()

serger

V průběhu chabých 90 minut stopáže jsem se stihl při promítání začít pěkně nudit a doufat v brzký konec. Některé záběry, situace a chování postav jsou úplně nesmyslné (jako z laciného komediálního akčního filmu) a herecký výkon Sandry mě taky zrovna nenadchl. Nebýt působivých vesmírných 3D záběrů na IMAX plátně, asi bych filmu musel dát ještě míň, než už tak slabé tři hvězdy, ale čistě po vizuální stránce to naštěstí alespoň chvílemi bylo pěkné pokoukání. ()

Rudinsky

Po dlhej dobe som konečne videl film, ktorý patrí LEN do kina a LEN v kine si ho môžete vychutnať. A naozaj neľutujem ani jeden cent (okrem tých, ktoré padli za okuliare, ktoré som si zabudol doma). Cuarón je el diablo! A to som si myslel, že po Children of men sa skončili časy týchto kolektívnych kino-orgií. Originálny survival servírovaný v plynulých nestrihaných makrách s decentným duchovným presahom, prďáckym Clooneym a veľmi snaživou Sandrou (a prajem jej tie prachy z podielu). Nulový dej, nulová gravitácia, technicky brilantná režisérska presnosť a zážitok, aký v dnešnej dobe neposkytne nikto iný. Ostal síce v kinosále, ale bola to dokonalá jazda a rád si naň spomeniem - najmä pre tie momenty, kedy som ohýňal opierku na sedačke. ()

bari68

Bez Imaxu a 3D bol môj zážitok určite oveľa chudší a prostejší než pozeranie doma na DVD. Aj tak, ale to bol hlavne veľký klaustrofobický zážitok s pocitom samoty a stiesnenosti. ()

cachina

Gravitace je prostě úžasný film. A to hned v několika ohledech. Za prvé v jednoduchém leč napínavém příběhu, za druhé ve své vizualitě a zobrazení vesmíru. A zejména za třetí snímek nadchne po své technické a stylové stránce. Jedná se ve skutečnosti o komorní drama s minimem herců. Za celou dobu vidíme tři postavy, ale postupem času se příběh zaměří pouze na osud jedné z nich, doktorky Stone (Sandra Bullock). Tento fakt je ale v kontrastu s prostředím, ve kterém se děj odehrává - nekonečně dlouhý vesmír. Příběh používá opakování a variace (některé scény se opakují ale s různými rozdíly). Režisér se vyžívá v používání dlouhých záběrů. Hned ten úvodní trvá mnoho minut. Kamera je odpoutaná, neustále někde poletuje a rotuje, což odpovídá prostředí a absence gravitace. Každý záběr je ale přehledný a divák se v něm neztrácí. Dlouhé záběry se střídají s hlediskovými, pří kterých slyšíme nervózní dýchání hlavní hrdinky. Což má za následek větší emocionální dopad na diváka. Méně střihu znamená, že naši pozornost (kromě přerámování) vede i vynikající práce se zvukem. Tento film byl stvořen pro velká plátna a pro mě znamenal největší kinozážitek roku. ()

DavidS.

Boj o přežití v prostoru, kde vás nikdo neuslyší křičet...Brilantní technologické demo maskované za film, které po letech zase ospravedlňuje 3D zážitek...Věřím, že kluci z NASA se při mnoha scénách museli pobaveně usmívat, i když tvrdí jako konzultanti opak...Nicméně to nic nemění na faktu, že řada momentů je doslova ikonických a epických... ()

Darth_Jenda

Gravitace v číslech: 35x jsem umřel, 4x se posral, 3x pozvracel, chytil 4 letící matice a jednou jsem přemýšlel, jaké by bylo učení se na zkoušky ve stavu bez tíže. Pokud bylo záměrem 3D kin vtáhnutí diváka více do filmu, tak až s příchodem Gravidity se podařilo úkol splnit. Na Panděře se díváte na trojrozměrné třímetrové modráky, kteří vás akorát donutí hodit vypitou petku od koly do žlutého kontejneru. Na oběžné dráze se ale dostanete do skafandru Sandře i Bullockovi. Budete se chytat madel a šetřit dechem spolu s ní a pokud by byla zveřejnitelná fotka mých slipů z promítání, viděli byste jak hluboko se film zaryje pod kůži. ()

Seti

Jsem přesvědčen, že absencí 3D a IMAX plátna ztrácí Gravitace alespoň čtvrtinu své údernosti...a přesto mě dokázal Cuarón přicucnout k obrazovce a vyplivnout až za hoďku a půl na břehu jezera. Jedním z největších trumfů v režisérově ruce, tedy samozřejmě krom naprosto úžasné audiovizuální stránky, je dokonale vystupňované tempo, kdy si divák nejprve v pozvolném úvodu hledá k Sandřině studené doktorce cestu, ovšem když se věci dají do pohybu a Alfonso kopne do vrtule, tak s ní začne naplno prožívat každý nádech a každý zmáčknutý čudl. Cuarón dokázal zcela využít jednoduchý survival koncept, když ho zasadil do lákavého a úžasně zpracovaného prostředí, osadil ho zajímavými ústředními postavami, kterým chcete fandit a ponořil ho do tak našlapané atmosféry, jež vás nechá vydechnout až při závěrečných titulcích. Gravitace je prostě parádní filmový zážitek a mám s ní jediný vážnější problém - nestihl jsem jí v IMAXu :-( ()

Chipsonator

Tak mám konečně tenhle "zázrak" kolem kterého bylo po vydání tak velké haló za sebou. Jenže můj hlas se nepřidá k těm kteří jsou z toho dle dílka paf. Kdepák. Ale začnu chválou a to jak jinak, než na vizuální stránku, která se vážně jeví reálně (především když se jde na ničení stanic v naprostém tichu, to je kurňa paráda), až by si člověk pomyslel že to fakt v tom kosmu točily (a co teprve jak to v tom kině muselo vypadat....fíhá). Dále pak herecké výkony jsou velice slušné (hlavně tedy Clooney, ten když byl na plátně, tak jsem se bavil....i Bullcok hraje slušně, ale v sólo hře mě moc nebavila a na Oscara to tuplem není). Jenže to je tak vše. Film i přesto že má jen 90 minut, tak mi přišel ukrutně dlouhý. Celý film má strašně pomalé tempo což se dá pochopit, ve vesmíru to nějak extra nefičí, ale přeci jen sledovat znovu a znovu a znovu a znovu a ještě znovu fuňící a křičící a točící se Bullock není nikterak záživné. Ono to v podstatě až na ty efekty a dva slušně hrající herce nemá co pořádně nabídnout. Příběh tu není, je tu jen spousta točení se a vzdychání ve vesmíru, kde se lítá z jedné stanice za druhou a třetí. Navíc i ten hype okolo toho dle udělal své a já čekal víc než jen poletování v dokonalém digitálním vesmíru (který však bohužel husinu nedokázal vyvolat). 60% PS: Pokud letošní Oscary vyhraje Bullock a Gravitaca (za film) tak snad sežeru skafandr. ()

korndaddy

Teprve teď lituji, že sem si snímek nechal utéct v kině. Věřím, že tam je teprve zábava. Každopádně jsem u některých scén skoro nadýchal a to se mi za poslední dobu opravdu nestávalo. Vynikající práce. ()

honzii

Krásná horská dráha vesmírných atrakcí namontovaná na jakž takž fungující drama o jedné ženě a jejím znovuzrození. Forma je zde naprosto jasným tahákem číslo jedna a nezachrání to ani pár metafor. Velmi složitá filmařina formálně, velmi jednoduchá tématem. A to je můj problém. Nedokážu se smířit s tím, že takhle úžasně natočený a ambiciózní prostorový film je vlastně dost plochý. A Sandra Bullock, ač je mi zde velmi sympatická, to dle mého názoru od druhé poloviny prostě neutáhla. Filmová revoluce se koná, ale pouze co se týče obrazových postupů. Původní název - Gravity: A Space Adventure in 3-D - možná měl zůstat - lépe vystihuje podstatu filmu. ()

Mistickzz

Gravitácia je o zážitku, o precítení, o pocite spolupatričnosti. Alfonso Cuarón pripravil nevšedný filmový zážitok, pri ktorom sa tají dych a fandí hlavnej postave tak, ako už v žiadnom filme dlho nie. Absencia deju tu absolútne neprekáža, hlavná dvojica Bullock - Clooney výborná (z toho som mal trochu strach) a samotnému filmu jednoducho nemám čo vytknúť, TOP film roka. ()

Chegi

Neviděl jsem to ve 3D, což mi nejspíš ubralo 70% ze zážitku, ale od (dobrého) filmu krom obrazové extáze požaduji i dějovou linii a (zvláště v tomto případě) uvěřitelnost. Abych se dlouze nerozepisoval, můžu s klidným svědomím říci, že film mě nezaujal a až na pár scén témeř nudil. Jestli je tohle kandidát na Oscara, pak nevím... Na druhou stranu po technologické stránce je to skvělá podívaná a Sandra Bullock poprvé (podruhé) v životě opravdu hraje. Kolem a kolem jako nadšenec kosmických letů musím dát čtyři hvězdy, byť s odřenýma ušima. Na Oscara se mi zatím jeví jako jasný favorit Rush, ale ještě jsem neviděl 12 years a slave, takže soudy budu vynášet až po shlédnutí. ()

matolas

Po vete "I had a daughter." som vedel, že to mám vypnúť. Bohužiaľ som to neurobil. Ale každý robíme vo svojich životoch chyby, stane sa. ()

klukluka

Pro mě osobně milník světové kinematografie. Neskutečná podívaná! Vůbec nechápu, jak ty záběry vznikaly. Kamera se blíží k zamlženému sklu přilby a projede jím jako nůž máslem... Teď už se dívá snímané osobě přímo do tváře. Například. O čtvrthodinovém intru ve stavu beztíže ani nemluvím... Přijdou mnozí napodobitelé, ale originál bude jen jeden. Gravity! P.S.: Po druhém zhlédnutí chápu, že nad tím odborníci ohrnovali nos. Já hodnotím film (scénář, režii, herecké výkony, kameru...), oni všechno ostatní. Věřím, že to místy hodně drhne. Když něco letí rychlostí 80 000 kilometrů za hodinu, tak to asi vypadá jinak, než když něco letí rychlostí 80 kilometrů za hodinu. To je taky hukot, ale trochu jinej. Trochu jinej, než v Gravitaci. Jindy má zase Ryan ve skafandru 10 procent kyslíku, během dvou minut je na pěti. S těmi pak vydrží další čtvrthodinu. Těch chybek tady asi bude dost a dost, nic to ale nemění na tom, že je to úžasná podívaná. ()

666Carnage

Vizuální slast s úžasným soundtrackem. Naprosto jednoduchý příběh, kde se má pouze přežít. Krásné survival sci-fi. Tak nádherně se spolu prolíná akce s pocity kdy se vcítíte do role a chcete aby uprchla.Sanda Bullock na výbornou. Je to rychlá jízda ale za těch 90 minut se královsky bavíte. Pro mě nejlepší film roku 2013. 100% ()

jirijost

Moc jsem se na tento film těšil, nikdy předtím jsem se o film nijak blíž nezajímal nijak ale ta poslední věta v popisu ve mě nějak vyvolala dojem že astronauti najdou ve vesmíru nějaký další život, kromě toho našeho a tak jsem byl dost zajímavý jak se s tím popasují. No tak to ale vůbec nakonec nebylo, což byla možná škoda. Gravitace trvá sice jen 91 minut ale nějak to ve mě vyvolávalo dojem že trvá snad tak o hodinu déle. Jakmile jsme přišli o George Clooneyho, tak to úplně ztratilo náboj a film se stal neuvěřitelně zdlouhavým a relativně nudným, hned bylo jasné jak to všechno dopadne. Co by to mělo za smysl točit film ve kterém hrají dva herci a oba dva zemřou, tomu jsem prostě nevěřil. Dávám pouhé tři, mě tenhle film nějak nezaujal. Sandra Bullock ale odvedla skvělou práci, dost mě překvapila. ()

Nassau

Gravity je audiovizuální paráda. Jako film to sice moc nefunguje a poměrně nevím co si mám myslet, ale na tu audiovizuální smršť asi jen tak nezapomenu a ještě ji párkrát sjedu. (7/10) P.S. Létající Clooney v úvodní scéně nemá chybu! ()

DonQ

Typický nadhodnocený hollywoodský brak. Nulové napětí (nechápu to zaryté nadšení některých uživatelů). Zbytečně natahované scény, kde jedna akce splývá s další akcí a v podstatě jediná zápletka je "honem honem, než mi dojde vzduch, honem honem než mi zase dojde vzduch...etc.". Pro mne zcela obyčejný průměr, kde dávám o hvězdu míň záměrně, vzhledem k té nafouklé vzduchoprázdné bublině.Sorry ale v roce 2014 rozhodně nebudu vyplácaný z hezkých obrázků z vesmíru - to si mohu s prominutím pustit National Geographic a nemusí mne tam otravovat prostřihy na stárnoucí Sandru. 45%. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)