Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

BOURQUE

Film, u ktorého sa počet nominácie na Oscara vyšplhala na neuveriteľných 10. Podľa môjho názoru je však toto číslo príliš vysoké. Ja by som nominoval na Oscara jednoznačne H. Steinfelda. K tomu by som ešte pridal kameru a zvuk. M. Damon ma trošinku sklamal – ten cowboy štýl mu príliš nesedí. Na druhej strane však J. Bridges opäť bodoval – u neho platí, že čím je starší, tým kvalitnejší a vyrovnanejší výkony dáva. Réžia od Coenovcoc je teraz „len“ priemerný. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

J. T. Kirk

Nejsem žádný fanda westernů, vlastně je nemám rád, ale Opravdová kuráž je něco jiného. Možná je to kvůli skvělé režii bratrů Coenových, nebo jako vždy skvělému Jeffu Bridgesovy. Každopádně jsem si tento film oblíbil a od teď věřím, že Coenové s Jeffem dokáží natočit film jakéhokoliv žánru a pokaždé to bude super. ()

Pet 510

Tenhle film je plošší než můj hrudník v jedenácti letech. A to ve všech ohledech. Jak v honbě za hlavním zlejšem, tak ve vztahu mezi hlavními postavami a dokonce i v postavách samých. Vše tu bylo naprosto stereotypní, nudné a předvídatelné. Ani herci mě nijak zvlášť neuchvátili. Připadalo mi že jakž takž splňují šablonu danou svou nezajímavou postavou a toť vše. No a tak se náš milý filmík valí jako parní válec s několika málo zajímavějšími přestřelkami ke svému dojem nezanechávájícímu konci. Asi by bylo nespravedlivé dát nižší hodnocení, protože True Grit není odfláknutý. Je prostě a jednoduše stupidní. ()

Norus88

Strašne nezáživné, aspoň pre mňa, či to je tým že je to western alebo celkovo atmosférou netuším, ale musel som sa premáhať aby som to dopozeral. Dve hviezdičky za príbeh. ()

mourinho

Ten děj je skutečně hodně jednoduchej, takovej přímočarej bez nějakých zvratů, jak tady bylo v pár komentářích poukázáno. Přiznám se, že mě to u bratří Coenů docela překvapilo, nicméně vzhledem k tomu, ža se jedná o remake stejnojmenného filmu z roku 1969 u nás uváděného pod názvem MARŠÁL, těžko s tím mohli něco dělat. A tak film alespoň nazdobili po technické stránce. Vynikající herecké výkony, úžasná kamera, kdy atmosféra Divokého západu sálá téměř z každého záběru, hudba, prostě to všechno okolo bez čeho se dobrý film neobejde, s tím si vždy dokázali pohrát bez ohledu na žánr, který zrovna zpracovávají. A proto jsou jejich filmy tak ceněné. ()

GOREGASM

V posledním týdnu zkoukávám jeden majstrštyk za druhým a True Grit z této řady nevybočuje. Coenovi rozhodně nepatří do starého železa a se svým dvorním hercem Jeffem Bridgesem vnášejí do skomírajícího westernového žánru tu pravou živou vodu. Příběh, který mě dostal velice rychle do sedla s prvním záběrem a vyplivl až na konci závěrečných titulků, které jsem plný emocí­ dokoukal až do konce. Coeni jsou kouzelní­ci filmového plátna a western je jejch rytmu vyprávění­ doslova šitý na mí­ru. Pří­běh pomsty, jenž volně míří­ do slepé uličky, a který s první­m zoomem na neuvěřitelného Joshe Brolina (až uvidí­te jak tenhle panáček zahrál psance Johna Chaneyho, tak pochopí­te) nabere výrazně hutnější­ tempo a je zakončen emocionálně vyčerpávají­cí­m soubojem o holý život. A propos, nejlepší­ herecký výkon nepodává ani jeden z hvězdných gentlemanů, ale mladinká Hailee Steinfeld. Té budete držet palce předevší­m. 100% ()

pospech11

Tak přesně takhle si představuju, aby byl natočený western v dnešních možnostech. Bratři Coenové opět ukázali, že mají čich na scénáře a vybrali další úchvatné dílo - klobouk dolů. ()

Majkak

Pokud to má být renesance westernu, nesmí to být to tak ukecané. Je evidentní, že Coenům jdou daleko lépe jiné žánry. Jakoby nevěděli, jak western dobře uchopit. Výsledkem je pak akademická práce na téma, jak si Coenové představují western, což automaticky nemusí znamenat, že se jedná o dobrý western. Za hlavní nedostatek považuji, že těm postavám nejde úplně uvěřit, že to fakt myslí vážně. A to je pro western významná chyba. ()

Wargoo

Opilecký Rooster Cogburn je pre Jeffa Bridgesa ako Don Vito Corleone pre Marlona Branda. Coenovci nám ponúkli skvelú westernovú drámu plnú tabaku, whiskey, strelného prachu a jednu mladú dámu, ktorej meno budem v budúcnosti s väčšou pozornosťou sledovať. Čo sa hlavných, ale aj vedľajších postáv týka, nemám absolútne čo vytknúť. Asi len, že sa mi tam Matt Damon zo začiatku moc nehodil, ale nakoniec som sa s ním v danej role stotožnil (ale stále je u mňa Bourne :D) Silné momenty, ako sú hlavne prestrelky (tie sú oku i uchu lahodiace) nechýbajú, rovnako aj ako komické...(kopance do mierne trtnutých malých indiánov týrajúci chudáka somára). Koniec koncov tu máme krásne natočený film, s nádhernou kamerou, prostredím a hudbou a ja tak trochu váham, ktorý film sa mi páčil viac. 3:10 to Yuma ???!!! Asi hej, ale len o kúsok. 4**** a 78,894% ()

WillyMarks

Westernové filmy jako takové už mají svojí éru dávno za sebou, nicméně jednou za čas se najde pár odvážných lidí, kteří si střihnou nějaký ten snímek z divokého západu a tenhe snímek je jedním z těch velice vydařených. Film je skvěle zahraný, je poutavý, dobrodružný. Dílo má skvěle naladěnou hudbu, dialogy a kameru. 14leté "děvče" a její cesta za pomstou má šmrnc. Jeff Bridges s jedním okem je chlap na správném místě a uslintaný Ranger Matt Damon svými chytrými řeči doplnil takto vydařenou dvojici. Největší plus jsou rozhodně herecké výkony 78% ()

P.J.2

Správně suché a špinavé westernové dílo, jenž je povinností nejen pro milovníky žánru, ale jako poctivá práce i pro ostatní. ()

Mbeast

Dobrý western s výborným obsazením. Akorát...prostě mi přišlo, že mě nestrhl, tak jako třeba 3:10 to Yuma. Těžko říct proč, možná to bylo aktuálním rozpoložením. ()

Bohnice05

Tak tohle mě dost zklamalo. Čekal jsem pořádný filmový zážitek a dostal jsem obyčejný průměr. Jediné co vyčuhuje a opravdu stojí za to, je soundtrack. ()

Raziel_cz

Dobře zahrané, přesně tak netradiční, jak se od tvůrčí dvojice dá čekat, ale něco tomu chybí. Možná je to tím, že jsem od ní zvyklý spíš na komedie, možná tím, že ačkoliv je True Grit zcela prokazatelně western, skoro se v něm nevyskytují elementy, které mám na westernech rád, nebo jež si s westerny aspoň asociuji. Přesto jde o příjemné pokoukání, u něhož ty necelé dvě hodiny utečou jako splašený poník. Dlouhé záběry při dialozích dávají vyniknout umu herců a násilí, pokud na něj dojde, je prezentováno přesně tak žoviálně jako třeba ve Fargu. Navíc jsou tu krásně zamíchané charaktery hlavních hrdinů a padouchů, kdy se ti špatní chovají férově a ti dobří jim nemají problém vyprázdnit bubínky revolverů do zad. Přes tyhle kvality jsem však na snímku nenašel nic extra zajímavého či zapamatování hodného a v kontextu jiných filmů od Coenů mi vychází jako jejich nejslabší dílo. ()

Fujara777

ÁNO: Ak človek, čo neholduje westernom dá 4 hviezdy, asi pôjde o zaujímavý film. Nuž, poviem vám len, že westernom neholdujem. Hviezdičky si spočítajte sami. Bridges aj Damon sú tu kvalitný, ale človek si všimne aj mladú Steinfeldovú. A veruže dievča to pánom v žiadnom prípade nekazí. Zábavné je sledovať vzájomné doberanie sa drsňáka Cogburna s rendžerom LaBoeufom. NIE: Inak, zápletka, odhalená aj v popise od distribútora, je neuveriteľná. Navyše sa vo filme zobrazuje s prílišnou ľahkosťou. Ako, doparoma, môže decko ísť pre pomstu zabíjať a ešte aj získať dvoch dospelých komplicov? ()

MickeyStuma

Jedná se o velmi povedený remake klasického snímku 'Maršál' z roku 1969, kde Johna Waynea vystřídal Jeff Bridges. Příběh malé Mattie Rossové toužící po pomstě za smrt svého otce rozehrává drsnou cestu neobvyklé dvojice za spravedlností. Přesvědčivá kamera zobrazuje skutečnou krajinu plného nebezpečí, kterou navíc zvýrazňuje povedený a hlavně trefný soundtrack. Herecké výkony na takovém stádiu, že herci své role nehráli, ale vyloženě žili. Tento dobrodružný western v mnohém překvapil a žánr opět posunul zase o něco dál. S onou klasikou se srovnávat nedá, neboť je každý hlavně vizuálně naprosto jiný. Dá se tedy říci, že snímek předčil veškerá očekávání. ()

KHkomiks

Dobrý novodobý western, který si řadíme mezi ty nejoblíbenější novodobějších vedle Jesseho Jamese a zbabělce Roberta Forda, Proposition a komediálních westernů Maverick a hodný zlý a divný. Bridges je vynikající starý pardál, co se s nikým nemůže a Damon je k smíchu, ale v dobrém slova smyslu. Jeho texaský Ranger je nejzábavnější postavou celého filmu. Coenovci nezklamali. ()

xmy

Opravdová kuráž rozhodně není špatný western. Nicméně Coenové už mají na svědomí řadu mnohem lepších filmů a tento byl bohužel trošku slabší, i když stále jde o docela dobrý film. 3*+ ()

Rathalos

V dnesnej dobe sa uz netocia tak skvele westerny ako niekedy davno a prave preto film Skutocna guraz musim pochvalit,lebo bolo z neho citit to,co by v tomto zanri malo byt,zaujimavy pribeh,vyborna vyprava i hudba a herecka Hailee Steinfeld bola perfektna,co k tomu dodat,asi len to,ze zasluzene davam pat hviezdiciek...:-) ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)