Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Gastovski

U Coenů bývá zvykem, že po nějaké "oddychovce" natočí film doslova vypiplaný v každém detailu. Proto jsem po příšerném zážitku u Seriózního muže měl velká očekávání. O to větší bylo zklamání. V jejich předešlých filmech je poznat jejich osobitý rukopis (který mám velmi rád), ale u True Grit jsem ho ani jednou (!) nezaznamenal. Herecké obsazení je možná trochu příjemnější a opravdovější než u originálu, avšak standardní. Žádných oslavných ovací se tedy ode mě nedočkají. Režijně je to rutina. Žádné pamětihodné scény tu také nejsou. Chtěl jsem dát slabší tři, ale epilog na mě zapůsobil jako facka přes držku. Už dlouho jsem neviděl tak ubohej konec. Od Tahle země není pro starý to jde s Coeny z kopce. Já jen doufám, že se zmátoří, a začnou zase pořádně šlapat. ()

KoleckoR

Dívatelný. To děvče bylo až moc přechytralý, asociovalo mě to šprtku ze základky. Jinak kdyby jsme ji z příběhu odstranili, tak celý film klekne. Zastínila Bridgese i s Damonem. ()

Martyr

Bratři Coenovic ako sa im zvykne hovorit v kruhoch intelektualnych divakov obdivujucich kazdy ich výprd su KULT so vsetkym co k tomu patri. Prdia jeden priemerny film za priemernejsim a aj napriek tomu sa najde milion blaznov, ktori dychtia po kazdom ich dalsom pokuse ako deti po vianociach. K tejto sekte som sa myslienkovo priblizil iba na malinky momentik pri "No Country for Old Men" ale s pribudajucim casom a zhliadnutim vacsiny ich tvorby som uspesne odolal. A to som sa tak snazil. Skutocna guraz ma proste nabity trailer, v ktorom je ukazane uplne vsetko. Inteligentna pubertiacka baziacia po smrti, naozaj podareny kravi chlapec Bridges a... a to je asi vsetko. Priemeer. Ale nebudte trapni a dajte aspon 3. ()

Theoretic

Přišlo mi to jako westernové lingvistické cvičení. Bridgesovi jsem nerozuměl ani slovo a Damon naštěstí nezapomínal, že má mít prokousnutý jazyk. Postavy, pravda, zvládnuté a zajímavé, přesto příběh plochý a poměrně předvídatelný. Je třeba pochválit mladičkou Hailee Steinfeldovou za její postavu emancipované čtrnáctky i když nominovat ji za to na oskara mi přijde přehnané. O Bridgesovi se netřeba rozepisovat, je evidentní že role mu sedla a alkoholika mu snad už všichni věříme. Co se westernového žánru týče pro mně spíš průměr až podprůměr. ()

Honny2

Povedený western. Bridges v roli ochlasty opět exceluje. Damon fakt hezky mumlá s prokousnutým jazykem. A Brolin se ve svém štěku, taky předvede. Holt kvalitní režie... Občas jsem se u filmu i přestával bavit a přišel mi trochu zdlouhavý, ale vzpomínáte si na Tenkrát na zapádě? Takhle má totiž western vypadat, syrový, rozvláčný s důrazem na postavy - herecké výkony. ()

Košoun

Vynikající film s vynikajícími herci a s opravdu výjimečnou režií a kamerou. Poctivý snímek, který nesází jen na efektym zběsilé střihy a heroickou hudbu. A to se v dnešní době vidí málokdy... Jen škoda konce, který mi přišel značně... nevyvážený vzhledem ke špičkovému zbytku. Prostě to skončí, nic víc. Ale i tak velice krásné 4* a můžu opravdu vřele doporučit! ()

Darth Vader

Naprostá pecka ve westernžánru "nové doby". Dokonalý J. Bridges v roli Maršála a okouzlující Hailee Steinfeld, coby slečinka s opravdovou kuráží, mě dokázali pobavit na dvě dohiny a já myslel, že je to teprve deset minut. Tento snímek jsem vzal jedním dechem a obrazová preciznost Coenů mě opravdu baví. Vynikající herecké výkony a zbytečně hledat nějaké chyby, protože když se dobře bavíte asi jich moc není. 90% ()

kowalski

Film se rozjíždi z nulové rychlosti až do plných obrátek. Jak se to celé ze začátku táhlo tak postupem času jsem se do filmu zaříral a na konci byl v sedmém filmovém westernovém nebi. O hereckých výkonech hlavních tří hrdinů se nemá ani smysl zmiňovat ale Barryho Peppera jako záporáka s těma jeho zkaženejma zubama jsem se vyloženě bál. ()

Vrata88

Někde jsem tady četl komentář jednoho uživatele a ten kritizoval Opravdovou kuráž kvůli tomu, že do žánru nepřináší nic nového. Zajímavá myšlenka, díky které mé očekávání tohohle filmu dosti kleslo. Ona je to pravda, v tomhle filmu nenajdete nic, co by nebylo v nějakém jiném westernu k vidění, když to ale fungovalo jinde, tak proč by to nemohlo fungovat znovu. Pravdou je, že je to skvělí Coenovský film plný chytrých rozhovorů a rozmanitých charakterů. Přičemž hádky morouse a ochlasty Jeffa Bridgese a rangera Matta Damona patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. ()

Platom

True Grit není úplně má oblíbená žánrová podívaná. Obyčejně si na westerny moc nepotrpím a většina z nich je spíše nudnějším zabitím času. Tento byl v něčem jiný, příjemně jiný. Nejde tady jen o zběsilé přestřelky, koně šlapající prérii a jiná další klišé, na které si člověk po zhlédnutí několika westernů přivykne. Příběh je vykonstruovaný na spravedlnosti, kterou se stůj co stůj pokouší získat čtrnáctileté přechytralé a přidrzlé děvče, které přijde o svého otce rukou chladnokrevného bandity. Mladá Mattie neváhá a díky svému důvtipu, ostrému jazyku, kuráži a vytrvalosti najímá soudního zřízence Roostera Cogburna. Ten má slabost pro alkohol, za žádných okolností si nebere servítek a celkově je drsnější, než kartáč na koňskou srst... Společnost jim dělá texaský ranger LaBoeufa a zábava může začít. Film je plný černého humoru, sarkastických narážek, napětí, ale i hezkých momentů, které divákovo srdce zahřejí i v tom nejmrazivějším počasí, jež panuje na obrazovce.. Velmi povedená podívaná - silnější 4* ()

Petrus1

Malá fúrie v kalhotách Mattie má víc než kuráž. Je vychcaná jak mraky a drzá jak opice! A taky "mladá, nemocná a nepřitažlivá". No, texaský blázen LaBoeuf má taky docela ránu a myslím, že v něm dřímá skrytej sadista. A třetí do kurážné party - Rooster Cogburn - je snad ptáček největší, teda nejkurážnější! Opilec, špindíra, trošku přestárlej, trošku pupkatej, trošku impulzivní, kterej nakope i retardovaný indiánský děti...ale prý dokáže trefit komára do oka na 90 yardů. To sice nevím, ale mušku má i přes svá ustavičně prolitá játra whisky dobrou. A dobrý jsou i jeho prupovídky "Zem je zmrzlá. Jestli chtěl být řádně pohřbenej, měl se nechat zabít v létě." Já sem v poslední době hrozná měkota a musím říct, že se mi příběh hodně líbil. No jenže...jenže je tu jeden problém, kterej sem si měla zjistit dřív! A to, že tohle je remake. A já remaky všeobecně moc neuznávám. Především remaky dobrých věcí. Takže pro Opravdovou kuráž je velká výhoda, že sem ji viděla dřív než původní western Maršál. Jinak by možná mé hodnocení nebylo tak vysoké. Mimochodem, u nás je každej film přeložen jinak, v originále je však název stejný, tj. True Grit. No a protože mi to nedalo, původní verzi sem si sehnala a můžu říct, že si myslím, že i když si scénář kluci Coenovic napsali sami, je to v podstatě úplně to samé jako původní verze. Dokonce i některé dialogy. Asi jsou tak vystavěny i v předloze. V románu Charlese Portise. Konec se teda liší - Coenovi se prý vrátili spíš k původní předloze než ke snímku. Nevím, nečetla sem. A taky nevím proč je tento film Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete a ne verze původní, ale co už..."Charakterem kostýmů, složitou biblickou mluvou postav i závěrečným zúčtováním kdo s koho naplňuje Opravdová kuráž klasické metafory westernového žánru. Kamera Rogera Deakina snímá skalnatou nehostinnost indiánského území Čoktavů a hudba Cartera Burwella odkazující k snímku Lovcova noc vychází z evangelikálních hymnů. Bratři Coenové smíchali náboženskou symboliku se vzrušením šestákových příběhů a vytvořili tak paján na vyprávění i na odvahu." Tse. Tady je zas někdo chytrej...pokud (stejně jako já) nevíte, co je to paján, je to chvalozpěv. :-) ()

Eragon93

Těšil jsem se na to jako kdysi na autodráhu, ale Coeni mě tentokrát neodrovnali. Kladně hodnotím jen Jeffa Bridgese a ukecanost tý malý treperendy. ()

Rockerman

Filmy bratrů Coenů jsou vždy něčím zvláštní,mívají překvapivý děj,často hodně absurdní a ještě překvapivější závěr.Většinu těchto jejich filmů miluju,protože jsou skvěle natočené.Na tuhletu novinku jsem se těšil a jak už to tak bývá,trošku mě zklamala.Jistě,výkony herců jsou excelentní,ale chybělo mi tam právě to překvapení,nějaký zvrat v ději.Možná,že to bylo tím,že je to vlastně remake filmu s J.Waynem,takže se museli držet originálu,nevím.Každopádně je to lepší,než" Serious man",ale dal bych tak 3 a půl *.Že to jsou mí oblíbení Coeni tak dávám 4. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na plný počet,neboť poprvé mi toho dost uniklo.Díval jsem se na to,mírně indisponován a v hodnocení jsem se unáhlil.Je to výborné!!! ()

Axident

Já mám prostě Coeny rád a jejich styl je moje gusto. K tomu navíc můj oblíbenec Jeff Bridges ve westernové variaci Biga Lebowského, téměř nepoznatelní Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper a skvělá Hailee Steinfeld, k tomu doatžená kamera, scenérie, prostě všechno jak má být. ()

Páně

Coeni zase skvěle umíchali směs svojské střeštěnosti, příběhovosti a v neposladní řadě westernové poetiky. V celku to pak působí velice vkusně a záživně. True Grit se nebere smrtelně vážně, naopak dokáže nabídnout řízný vtip, zálesáckou idylu i mocné kulervoucí scény. Doslov se tentokráte povedl a dá se říct, že mě téměř dojmul. Takhle citově nachýlen jsem se s Coeny cítil snad poprvé. ()

Hapretor

Od Coenů bych něco špatného nečekal. Můžou jen mile překvapit. Tady jsem překvapen nebyl, ale hezky se koukalo na jednotlivé postavy a jejich dialogy. Jeff Bridges hraje dobře, jeho postava byla fakt "cool", vrcholem je pak onen výprask na 14letou zadničku v podání Matt Damona. Kupodivu zde ani Josh Brolin, kterého nemusim, nebyl špatný a působil jako záporák přirozeně. No, a ta dívčina byla nějak moc přechytralá a suverénní. Ale nepůsobila protivně. Zkrátka Coenům se opět povedl film po stránce režijní, herecké a scénáristické, jen to nebylo překvapující nebo více vtipné - jen dobře koukatelné, záživné. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)