Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Shakers

Priznám sa že nesurfujem na Facebooku, ale film ma zaujal ... a bavil.David Fincher nenápadnou réžiou, perfektným strihom, presvedčivým Jesse Einsenbergom a skvelým scenárom vytvára atmosféru, ktorá nenudí až do konca.Čo je fakt skvelé, až na to, že Facebook pre mňa nieje látka, ktorá by bola nejak strhujúca. 85% - 4* ()

Pepinec

Nemohu si přeci nechat ujít příležitost opřít se do facebooku. Notabene, když o něm pan David Fincher natočil takto povedený film. O tomto režisérovi mám dobré mínění již delší dobu, svou řemeslnou prácí mě ani tentokráte nezklamal. A že k tomu byly předpoklady, bavíme-li se čistě o námětu, kterým jest facebook. Dozvěděl jsem se, jak onen fenomém dnešní doby vznikal, jaké byly prvotní pohnutky tvůrců a co tím zamýšleli. A znovu jsem sám sobě pogratuloval k tomu, že jsem facebookový panic. Fincherovi přeji nějakou odměnu v podobě sošky Oscara, i když za nejlepší film by to nutně být nemuselo...:-) ()

Big Bear

Jak jsem tak četl komenty ostatních, asi bych měl začít podobně jako oni - tedy co já a FB. Tak tedy - nic. Léta sleduji šílení kolem něj, léta jsem bez něj v klidu žil... Až jednou - bylo to asi před dvěma lety, jsem potřeboval nalézt někoho zmizelého. Byl to člen bombardovací osádky za druhé světové války, super chlap a hrdina, mimo jiné nositel Řádu britského impéria (MBE), které Angličané nerozdávali na potkání. Zjistil jsem, že po válce jej osud zavál k nám do městečka. A jelikož jsem chtěl, aby se na něj nezapomnělo - zahájil jsem rozsáhlé pátrání nejen v archivech, ale i ve světě. A tady přišel na řadu FB a nutná registrace účtu. A od té doby jej mám. Věřte nebo ne, část příbuzenstva onoho letce jsem takto vypátral. A také jsem zjistil, že na některé účty je možno se přihlašovat rovnou skrze FB, což považuji za celkem urychlení nudných registrací. V tom tedy vidím jeho sílu. Nemám potřebu fotit se když vylézám z vany ani než tam lezu, či ukazovat jaké nové tkaničky k botám jsem si koupil. Nemám potřebu mít stovky přátel, které ani neznám. K opravdovým přátelům nemám problém zajít osobně na kus řeči či pořešit problém, v nejhorším jsou tu telefony a mail. FB beru jako věc pro omladinu co se nudí. Co se ráda předvádí. Cítím z něj velké bezpečnostní riziko a v životě bych tam o sobě nevyplňoval to, k čemu všemu tam jsou kolonky a co někdo s chutí o sobě navykládá. Nikdy bych na něj necpal fotky svých blízkých atd. Jestli to byl od hošanů geniální počin? Asi byl. Nic proti. Každý má možnost výběru. Avšak pozor! I na FB řádí cenzura a tak to s tou svojí svobodou máme možná tak trochu zidealizované :-) ! Jen tam zkuste něco napsat !slušně! proti dnes tak moderním promuslimským trendům ! :-)) . Toto celé je jen omáčka k mému zhodnocení filmu. De facto se jednalo o hraný dokument, kterak FB vznikal, jaké překážky tvůrčí team na začátku měl a jak se posléze cesty tvůrců ( tak jak to většinou bývá u projektů s mnoha a mnoha miliony zlaťáků ) nakonec rozešly. FB tu však zůstává dál, roste a bubří a čím dál více prorůstá životy těm, kteří mu to umožňují. 4 kódy. * * * * ()

JohnnyD

Výborné dialógy, skvelí herci (Justin Timberlake milo prekvapil), zaujímavá hudba Trenta Reznora, brilantná réžia Davida Finchera - všetci dokázali, že aj tak nudnú a prefláknutú tému ako Facebook je možné uviesť na plátna kín a to dokonca v dobe jej otravného mediálneho ošiaľu. Môže za to najmä skvelý koncept rozprávania skrze súdne spory. Jedinou chybou na kráse sú početné faktografické úpravy pre zdramatizovanie. To v životopisoch neznášam. Je to podvod. ()

Niles

Teraz už viem, že ak niekto dokáže spracovať životopisný film tak pútavo, že skoro dve hodiny nenudí, je to Fincher. Ja síce nepatrím k závislákom na Facebooku, ale bolo zaujímavé sledovať vznik tohto fenoménu, dozvedel som sa veľa vecí, ktoré som ani netušil. Pre mňa, okrem Justina Timberlakea, úplne neznámi herci zahrali vynikajúco a Fincher skrátka opäť nesklamal. ()

playboxguest

Ještě lepší, než jsem očekávala. Je to milé překvapení, těšila jsem se na film o Facebooku, aniž bych pořádně věděla, co od toho čekat. Nakonec jsem se celé dvě hodiny dost slušně bavila a dokonce mi bylo líto, že film není delší. Navíc mě Eisenberg v Zábavnym parku děsně nudil, skoro až prudil a tady mě překvapil, že umí bejt i sympatičtější a koukatelnej. Fincher je holt borec. ()

Madsbender

Odpustím si citovanie Mattyho, ale musím s ním súhlasiť. Bez ohľadu na to, smer, ktorým sa Fincher uberá, sa ukazuje s každým ďalším zhliadnutím a každým jeho ďalším filmom správnejší. ()

sheen

Čekal jsem, že to budou jen 2h nudného žvatlání o xichtfooku, ale nakonec se z toho vyklubal zajímavý a poutavý film o založení tohoto "fenoménu". ()

hippyman

herecký koncert vycházející hvězdy jesse eisenberga pod taktovkou hvězdy dávno žhnoucí, navíc noty na aktuální téma, to se poslouchá samo, přátelé! dvouhodinka utekla rychleji než kliknutí na Like it a nezbývá než toto úsloví (pravda už ne zcela originálně, ale fakt mě to napadlo hned po filmu) zopakovat i zde v komentáři - To se mi líbí ! a komu ne, ať si... ehm... vyleje srdíčko třeba na Zdi za barákem... 90% P.S.: Děkuji ČSFD za projekci tohoto filmu! ()

Rosomak

OMG - - - The Social Network pasuju na nejlepší americký film, co k nám letos dorazil! Je však třeba chápat, že David Fincher točil adaptaci knihy The Accidental Billionaires a vzhledem k tomu musíme také film vnímat. Je tedy nedůležité, jestli je vše naprosto věrné realitě - umění přece nelze chápat za pouhou kopii reality ale tvůrčí proces, který je nutně vždy subjektivní. Jinak bychom například museli přehodnotit i takové filmy jako jsou Amadeus, Andrej Rublev či Sloní muž - všechny jsou totiž vůči realitě do jisté míry zavádějicí. - - - The Social Network propojuje formálně dokonalou stránku s výborným scénářem, jenž nikoho vlastně denémonizuje, ač se tomu tak možná může na první pohled zdát. Mark Zuckerberg není zobrazován jako padouch, ale jeho charakter je daleko bohatší a složitější. Může za to bezesporu také geniální výkon Jesse Eisenberga. Fincherovo vytříbené estétství (tentokrát nikoli v záporném slova smyslu) však není jedinou hodnotou filmu. - - - The Social Network mimo jiné přináší i velkou změnu v procesu natáčení. Fincher jednak navazuje na Soderberghovo úsilí a vylepšuje spolu se svým kameramanem Jeffem Cronenwethem kameru RED MX na stroj, který je schopný natáčet téměř bez světla s žádným digitálním šumem a naprostou ostrostí obrazu. Dopředu posunuje i CGI, kde musel vyvinout speciální software na výměnu tváří a posunul se tak zase od Podivuhodného případu Benjamina Buttona o kus dál. Na tom celém je nejvíce udivující, že Fincher takhle posouvá filmové možnosti v konverzačním filmu za 50 milionů, což se v současné době často nedaří ani letním blockbusterům za stovky milionů. ()

salahadin

Nemám rád FB a úplně nesnáším pozvánky z FB, co mi zaspamují mail. Tudíž tento film i přes své filmařské kvality může být rád, že dostane aspoň průměr. Fincher zkrátka má na plátně to, co tam chce mít. Celé je to natočené tak dobře, až film postrádá něco jako divácký aspekt. Něco, čím by vtáhnul do děje i ta individua 21. století, která o "fejsko" nejeví nejmenší zájem - a to se Fincherovi žel nepodařilo. Jako Mr. Shaker umí sice vyplivnout bezva drink, ale jen se ptám, jestli mu stálo za to natočit tak příšerně nudnou historku o založení FB. Chápu, pro lidi, co na téhle stránce tráví víc jak hodinu denně je to jistě velmi zajímavé téma, pro nás ostatní je to dějově zkrátka o ničem. Až na vztah Mark-Eduardo, to se dá brát i nadfacebookově. "Real life is better than Facebook" - založte někdo tenhle projekt. PS: Hudba, na níž se podílel Trent Reznor, je totálně mimo, hrůzná směsice pazvuků. ()

Disk

Hodnocení po první projekci, ale pokud bude druhá (v což doufám a chci), tak i ta patá hvězdička přibude. The Social Network opět dokazuje, že David Fincher patří už k nejlepším režisérům Nového Hollywoodu 21. století. Nevěřte řečem, že TSN je film o Facebooku, není to pravda. Ano, mluví se o něm, ale snímek se zaměřuje především na sociální vztahy mezi jednotlivými postavami. V žádném případě je nelze označit ani za kladné ani za záporné. Jsou však hodně komplikované a po první projekci jim podle mého názoru není možné dobře porozumět, což značí jediné - jít na další projekci (minimálně dvě). Ale i tak je možné o TSN říct toto: Je to velmi dravý film a dost mi připomínal kombinaci Klubu rváčů a Zodiaka - první svou dravostí a energií, druhý pro spoustu informací, které není možné vstřebat napoprvé. Proto bych Sorkinův scénář napopoprvé neadoroval - těch informací je zkrátka MOC. Ale rozhodně bych adoroval Fincherovu geniální režii (už jen za úvodní dialog mezi Zuckerbergem a jeho - bývalou - přítelkyní Erikou a scénu s veslováním bratrů v Anglii). V ruku v ruce s ním jde výborná kamera Jeffa Cronenwetha (právě on kameroval Klub rváčů). To zase skvěle demonstruje scéna na diskotéce, to osvětlení Zuckerberga jako ďábla (plus jeho úsměv) je naprosto dokonalé. Hudba Trenta Reznora je výborná - přesně jak píšou jiní -, ale za pozornost stojí i nepůvodní skladby, například Edvard Grieg u veslování. Původně ta skladba byla psaná pro Peer Gynta, a tak se zdá, že to nemůže fungovat, ale omyl! Funguje skvěle. (Asi jako funguje Na krásném modrém Dunaji v 2001: Vesmírná odyssea). O scénáři už byla řeč, takže zbývá ještě něco dodat? Jak pravil František Fuka (mírně parafrázováno): The Social Network je po Klubu rváčů další výpovědí o mladé generaci, která si vaši pozornost zcela jistě zaslouží. A Jesse Eiseberg se v mých očích přidal do mého hledáčku mladých herců, jejichž hereckou kariéru je nutno dále sledovat. ()

Rosaviva

"Drop the "The." Just "Facebook." It's cleaner." Od tohohle filmu jsem nečekala moc, byla jsem jen zvědavá na příběh chlápka co vynalezl Facebook, něco na čem každý den trávím až příliš mnoho hodin, a byla jsem zvědavá na jednoho z horkých favoritů letošních Oscarů. Byla jsem trochu vyděšená z délky 2 hodin, ale byla jsem překvapivě nadšená. 120 minut uběhlo jako voda, já si to ani neuvědomila a byl konec. A já začala propadat depresi, že jsem byla stejně stará jako Mark a Sean když vynalezli Facebook a Napster a jsem jen nula co tráví hodiny a hodiny sledováním filmů/seriálů a surfováním po internetu. Nikdy bych nečekala, že někdo kdo vynalezl něco tak populárního jako je FB bude arogantní loser s pouze jedním kamarádem, a dokonce i jeho obrátí proti sobě. No, předpokládám, že takový je život. Ale tenhle film se mi sakra líbil, jestli vyhraje letošního Oscara, bude to jenom oprávněně. Málokdy se mi stane, že jen co ten film dokoukám poprvé mám chuť se na něj podívat znova. Řadím ho rovnou do TOPky a dávám 5* btw. Těšila jsem se hlavně, že tam uvidím svého oblíbence Justina Timberlakeho, ale Andrew Garfield a Jesse Eisenberg vůbec nejsou k zahození :) ()

Cappuccino

The Social Network sa radí do sorty filmov, pri ktorých už v prvých minútach viete, že na plné porozumenie snímku a zachytenie každého detailu bude potrebné opätovné zhliadnutie. Fantastický scenár, predkladajúci nesmierne pútavú súhru dialógov. Navyše nedokážem nájsť ani jeden náznak proti sociálnej sieti Facebook a zároveň žiadne povzbudzovanie k registrácii. Režisér vytvoril komerčne-nekomerčnú záležitosť, kde snáď každá tretia veta obsahuje akúsi zaujímavú ideu na zamyslenie. Herecké výkony v čele s Eisenbegom a Timberlakom zaslúžia jeden veľký potlesk. Sakra, prečo sa ten Justin nedal miesto muziky na hereckú kariéru?! __ Mimochodom, Fincher dozaista upísal svoju dušu Belzebubovi! Ako inak by ste dokázali vysvetliť tak kvalitné a v určitých smeroch geniálne snímky (Button, Se7en, Fight Club)? Je to ukecané, je to novodobé, je to svieže, je to The Social Network! Najväčšie prekvapenie za posledné mesiace. http://www.youtube.com/watch?v=0YSsdWsbf4s ()

GilEstel

Životopisný film o zakladateli Facebooku, je pro mě téma natolik nezajímavé, že udělat z toho film, u kterého bych se nenudil, je umění. To se nakonec režisérovi přecijen podařilo, k čemuž mu gratuluji. Na všem tom humbuku kolem této sociální sítě mě zajímá jediná věc. V čem je pro lidi tolik úžasná, že jí podléhají a kolikrát jí zasvěcují celý svůj volný čas (nebo i pracovní)? Je to pro mě nepochopitelné a ani po shlédnutí filmu to pro mě pochopitelnější není. Chápu, že když to bylo nový, bylo to „cool“ a exkluzivní, studenty to lákalo. Dnes je to dostupný každému. Jsou na tom nalepený dvanáctiletý děti. Tyto jsou z toho stejně vyjevený jako ve filmu studenti Harvardu. Nepopírám, že Facebook má určitá pozitiva, ale jsou malá ve srovnání s riziky. Mark Zuckerberg si nezaslouží ničí obdiv, za to co stvořil. On pouze ukázal cestu, kterou jde jít od skutečného života k tomu virtuálnímu a jelikož se hodně lidí rozhodlo jít touto cestou, náležitě na tom vydělal. On se dopustil morálního poklesu, když zkusil dát rovnítko mezi přátelstvím a kliknutím myši. Facebook se snaží vzbudit dojem, že vytváří hodnoty. Tyto ale nejsou skutečné, pokud nechceme žít svoje životy z křesla obýváku. Proto jsem nesmírně rád, že se film nesnaží postavu Marka Zuckerberga jakkoli glorifikovat, i když nevím nakolik má ta duševní bezelstnost hlavního hrdiny blízko ke skutečnosti. Každopádně to není film, který bych měl potřebu sledovat znovu. 55% ()

Chlupis

Pod povrchem a 120 minutách neustálého dialogu, který slouží k tomu, aby film nakonec dovedl jen do absolutního ticha, se skrývá neuvěřitelně smutný a dojemný film pro odcizenou online generaci, které jsem součástí. ()

Mi Nü-Chai

Třetí hvězda za hudbu. Reznor s Rossem se vytáhli, těch pár klasiků také potěšilo, avšak film jako celek je velmi precisní a velmi prázdný. Mohla bych se podepsat pod Subjektivův komentář, ale asi by to skončilo soudem ohledně autorských práv, takže se spokojím s tím, že s ním budu veřejně souhlasit. Btw. jestli to na Harvardu i jiných prestižních US universitách vypadá jen z poloviny tak, jak je předvedeno zde, velice se divím, že tam nemají častější střelby studenstva; onen vzdělávací spolek působil ze všeho nejvíc dojmem monstrosního klubka zmrdů. Poznámka na okraj: Budiž toto zaznamenáno jako film, kde Fincher již přestává hovořit řečí mého kmene. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)