Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Gilmour93

Je to snadné. Když harvardskému nerdovi nejde sport, začne si honit místo něčeho jiného jedničky a nuly, aby připoutal mládež po celém světě k počítači a udělal z některých podobné sociopaty, jako je on. A máme tu pohnutou true story vizionáře nové generace. Nebo snad říci degenerace..? Lehce přikrášlené drama o zparchantěném zplození, prvních dětských nemocech, rodičovských půtkách a právních přích ohledně určení otcovství v případě jednoho dolary čím dál tím víc vyměšujícího Sociálního Netvora. Monstra, které se přes původní úmysl snadněji si vrznout změnilo v žrouta času, jenž izoluje lidi od nevirtuálního života, ba co navíc, žere už i malé děti.. V Columbia Pictures chytře vycítili velký zisk za poměrně nízkou investici a vsadili na jistou kartu. Eso Fincher se v "Praxi velkého třesku" drží narativního stylu Zodiaca, leč kulometné konverzace, nevýrazné herecké výkony (ten veslař - Terminátor s hlasem boha Ra z Hvězdné brány, co má digitálně přidanou hlavu na druhém dvojčeti, to bylo proboha co?) a až příliš velká režisérská rutina, kterou jen občas rozčísl T.Reznor, mě nechaly zcela lhostejným a jak si tak ti hoši přerozdělovali akcie, napadlo mě, jakpak je asi placený chirurg za transplantaci srdce, nebo hasič, co vynese dítě z hořícího domu. Asi hůř, ale můžete si ho přidat do Přátel, že jo.. ()

robbiee

[imdb: 8.4/10] | me: Strhujúci príbeh o geniálnom nápade. Tento film je presvedčivý (aj po technickej stránke samotnej témy), má šmrnc a nenecháva diváka ľahostajného. Od samého začiatku je pútavý a v tomto štýle aj ďalej napreduje. Herecké obsadenie (od "Zuckerberga" až po "Napstera":) ) je výborné a zohráva podstatnú rolu v celkovom náboji. Je to premakaný film o dnešnom e-fenoméne, ktorý zaujme ako samotným nápadom a jeho prudkým vývojom, tak aj tou ľudskou stránkou celej veci a teda tým čo taká (jedná) myšlienka so sebou prináša. ... You have part of my attention - you have the minimum amount. The rest of my attention is back at the offices of Facebook, where my colleagues and I are doing things that no one in this room, including and especially your clients, are intellectually or creatively capable of doing. [4 a pol *] ()

Mertax

Aneb komu děkovat/koho nesnášet za to, že se refreshování stalo celodenní náplní mnohých. Ale film o tomto fenoménu vůbec není a mohl se zrovnat tak věnovat jakékoliv jiné aplikaci nebo programu. Ty totiž vždycky navrhne nepopulární nerd a ne urostlý atlet... ()

Kryšpín

Pro mě je těžké se na film dívat z pohledu nezaujatého diváka, když jsem měl možnost seznámit se s Markem Zuckerbergem osobně. Takže to vezmu pouze z řemeslného hlediska. David Fincher nepřekvapil (pro mě bohužel) a odvedl prvotřídní práci, která se nějak nepřevyšuje nad ostatními jeho filmy. Díky dobře napsanému scénáři tu máme dvě linie. Jedna z "přitomnosti" a druhá z dob, které předcházeli právě k té přítomné situaci. Film obsahuje vše, co správný příběh obsahovat má a tím si zaslouží plný počet hvězd. A však pro mě to není film roku. ()

Lynn

Fejsbúk, horký fenomén současnosti. Ať se nám to líbí nebo ne, ovládl během několika let životy nás všech. Nejenom těch pěti set miliónů připojených (pro srovnání: zhruba tolik obyvatel má celá Evropská unie), ale právě že i těch nepřipojených. Platí, že kdo není na Facebooku, jako by ani nežil. Technologicky a komunikačně vyspělá současnost stvořila Facebook a ten na oplátku onu současnost tak silně ovlivnil, že výsledky ani následky odstartovaného vývoje nejsme nyní schopni dohlédnout. Nedivím se Davidu Fincherovi, že jej tato modrá ikona zaujala natolik, že o ní točí film sotva pár let po jejím vzniku. Jiní se něčeho podobného dočkají až desítky let po své smrti, Marku Zuckerbergovi se to povedlo v šestadvaceti (a s pár miliardami dolarů na kontě). Zápletka filmu se víceméně drží známých faktů kauzy Zuckerberg - Saverin - bratři Winklevossovi. Nicméně interpretace motivů a vztahů postav či psychologická kresba jednotlivých charakterů jsou již čistě autorskou spekulací. Je tedy možné pouze se dohadovat, nakolik ztvárnění situace odpovídá skutečnosti. K filmařskému řemeslu samotnému není v případě zkušeného Finchera třeba cokoli dodávat. Scénář, režie, hudba, výběr herců - to vše je vynikající; přičemž zejména Justin Timberlake mě svým solidním výkonem velmi mile překvapil. Na relevantní hodnocení vlivu a dopadu Facebooku na svět je ještě brzo, nicméně biografie jeho vzniku se povedla velice dobře. ()

TheDarKnig

perfektní film, skvěle zrežírován, minimálně na oscarovou nominaci hlavních aktérů zahrán, a hlavně taky napsán. Prostě sem se cítil strašně skvěle hned po úvodní scéně, kde bylo jasně cítit jak dokonalý scénář bude. Na některé scény jsem zíral s otevřenými ústy, prostě sem nevěřil tomu, že i takhle relativně "nudný" film s nudným tématem mně dostane, ale mistr Fincher to znovu zvládl. SAmozřejmě nic zas tak jiného jako Klub nečekejte, ale stále je to vysoký nadprůměr, který by se měl stát pro dnešní tupou mládež povinným. Aby když už celé hodiny jsou na tom podělaném Facebooku viděli, jak to vlastně začalo. Úžasné, a abych nezapomněl ta hudba to samozřejmě taky skvěle doplňuje a bez ní by pár scén nemělo tak dobrou atmosféru, zůstalo by "jen" dechberoucí hraní, úžasná technická stránka a dialogy, které na sebe navazují v absolutně propracovaném sledu a hlavně mají smysl i když často je řeč o věcech, které normálnímu člověku nic neříkaj. PS: Mohl by mi vysvětlit, co měla znamenat ta scéna závodu v Londýně? Nějak mi do celkového vyznění filmu vůbec nepasovala. Ale byla skvělá :) Tenhle film rozhodně uvidím ještě mnohokrát. 95% ()

TeeAge

| Scenár: Aaron Sorkin | Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross | Produkcia: David Fincher, Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin, Kevin Spacey | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Relativity Media, Trigger Street Productions | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržba: 203,098,706 $ | 500 miliónov uživateľov. 25 miliard dolárová hodnota. 1 prostý nápad. The Social Network je reflektovaním procesu, ako sa môže jednoduchý, ale invenčný nápad zrealizovať do nevšedných veľkostí virtuálnymi prostriedkami. Film je plný gagov a skutočných ľuďských emócii, no mám pocit, že svoju silu čerpá prevažne z populárnosti sociálnej siete, ku ktorej má väčšina ľudí už zo základu vybudovaný vťach. Fincherovský rukopis viac než podarený, ale nie výnimočný. Ps: nápad môže byť geniálny, ale musíte byť prvý, ktorý ho premení v skutočnosť. 80% | Cinestar Praha, 1.11.2010 | Aj po druhej projekcii vynikajúci zážitok, dokonca by som povedal, že intenzívnejší vďaka lepšej orientácií v hromade dialógov. A druhá vec, ktorá sa trošku tiež zmenila od zhliadnutia predpremiéry: 1,28 miliárd uživateľov. 104 miliard dolárová hodnota. Veľa dobrých nápadov, a hromada reklamy... 88% | Blu-Ray, THX, HU DTS | ()

Aluska88

David Fincher to zase dokázal. Vytvořil další ze svých filmů, na který může být právem pyšný jak on, tak jeho fanoušci. Jesse Eisenberg coby Mark Zuckerberg (ta podoba!:) na sebe strhává veškerou pozornost a herecky mu výrazně šlape na paty Andrew Garfield, který mě opět více než příjemně překvapil. Byla jsem zvědava, jakou postavu bude ztvárňovat Justin Timberlake a byla jsem překvapena, že mu byla svěřena postava dalšího internetového velikána, jednoho ze zakladatelů legendárního Napsteru. Social Network je film, který ukazuje, jak se psala historie, kterou stvořil jeden obyčejný kluk z Harvardu, který jednoho dne dostal "dobrý" nápad. Nápad, který z něj učinil nejmladšího miliardáře na světě. Nápad, který vytvořil novou etapu v sociálních komunikacích a z milionů lidí vytvořil pravidelné závisláky na fenoménu moderní doby, který se nazývá Facebook. Perfektní atmosféru dotváří minimalistická hudba Trenta Reznora a Atticuse Rosse. "As for any charges stemming from the breach of security, I believe I deserve some recognition from this board." - "I'm sorry?" - "Yes." - "I don't understand." - "Which part?" ()

genetique

Unikát. Rovnako ako facebook sám. Natočenie tohto filmu tak krátko potom, čo si sociálna sieť Marka Zuckerberga získala po celom svete milióny priaznivcov (či odporcov) len potvrdzuje fakt, že facebook je v súčasnosti fenomén, ktorý v rámci virtuálneho sveta nemá obdoby. Aj keď Fincher mal voči producentom výhrady, že trvali na podmienke vtesnať minutáž do dvoch hodín, práve zhustenie obrovského množstva faktov na minimálnom priestore prispelo k perfektnej súhre s príbehom, ktorý zobrazuje tak neuveriteľne dynamický sled udalostí. Línia rozprávania ma spočiatku trošku rozhodila a nepripravenosť na tak geniálne prebiehajúcu rozprávačskú rošádu ma donútila pozrieť si film v krátkom časovom horizonte aj druhýkrát. Ale tým sa len potvrdili a podčiarkli prvotné dojmy. To, že Fincher zo seba znova vyžmýkal maximum je už prakticky ohraná pesnička, že sa to isté podarí aj všetkým zúčastneným hercom, tak to som teda čumel. Rovnaká pochvala putuje aj technickej stránke, hlavne kamera a strih boli neskutočne živé, priam akčné. Moderne komponovaná hudobná zložka už len vyrazila piatej hviezdičke punc zlata. 100%. ()

TheRaven

Už vim proč nejsem na Facebooku. A navíc, co maj ti dnešní nerdi proti sportovcům? Nepřekonatelná nuda, poprvé v životě jsem pocítil intenzivní nutkání odejít ze sálu, protože neustálé koukání na hodinky už mě nebavilo. Social Network by nefungoval ani jako hodinový dokument. Příliš nudné dialogy, příliš nudný děj, příliš nudní lidé. A abych nezapomněl, příšerná, opravdu příšerná hudba. A ta, která nebyl příšerná, byla alespoň nevhodně použita. EDIT: To hodnocení a vychvalující komentáře zde jsou nějakým spiknutím nebo jak tomu mám rozumnět? ()

StarsFan

Film, po kterém mám pocit, že znát pana Marka Zuckenberga v reálném světě, asi bych si ho i přes jeho geniální IT schopnosti do přátel na facebooku nepřidala. Stejně tak David Fincher může být režisér s řemeslnou precizností, ale když mě Social Network nikdy v průběhu filmu nepohltí a nevtáhne plně do svého světa, je to celkem k ničemu. ()

LihO

Tento film ma zaujal hlavne kvôli obsahu, pretože som chcel vidieť príbeh, ktorý stojí za vznikom faceooku. To aj splnilo svoj účel, no nepáčil sa mi spôsob, akým to bolo podané. Striedanie príbehu so súdnymi pojednávaniami mi miestami dosť vadilo a trochu mi to pokazilo dojem z filmu. Mne osobne by vyhovovalo, keby že je tam viac informácií a "spojlerov" o facebooku samotnom, prípadne súčastiach facebooku a vypustil by som nejaké súdne veci... to, že niekomu ztrhli podiel z facebooku o 0.03 % mi nepríde ako informácia atraktívna pre diváka. S filmom som spokojný, no nebolo to celkom ono. ()

Hellboy

The Social Network nemá žádnou výraznější obecnou výpovědní hodnotu, nic, čím by se zásadně odlišoval od již vzniklých filmů o lidech, kteří byli přáteli a přestali být přáteli atd. Film není v žádném případě převratný, naopak ho řadím mezi Fincherovy slabší kusy. Samozřejmě i tak je velmi povedený, Fincher je nesmírně zručný režisér, takže po režijní stránce se mu dá těžko něco vytknout... po scenáristické je to ale téměř paskvil. ()

Botič

Sex, drogy a Facebook aneb co dokáže jedna nenaplněná láska a "závist" (asociálního) jedince. Vymazlená „GEEK TRAGEDY“ (Empire), která je skutečně temným, ale proklatě zábavným filmem. Filmem, který v divákovi vyvolá nutkavý pocit, že by svůj „život online“ měl co nejrychleji sprovodit ze světa virtuálních vod. (pozn. Nejlépe ihned!) Noření se do samotné struktury vzniku Facebooku sice nenabízí to, co Nolanova expanze do Morfeovy říše, jenže Fincher, Sorkin a Trent Reznor / Atticus Ross jsou lepšími průvodci a jejich TSN je smrtící zbraní útočící na solar geniální dialogovou smrtští, i když je ve hře jen ten modrý virtuální rybníček. Respektive virtuální země, která kdyby figurovala na mapě světa, hned by se stala třetím nejlidnatějším státem (A Mark Zuckerberg by byl její prezident nebo král?). The Social Network je spotřebním filmem, nikoliv však filmem na jedno použití. Kdo ví, jak moc aktuální bude za deset let. Film roku? Pravděpodobně nikoliv, ale momentálně má pro mě neskutečnou vypovídací hodnotu o jedné době, které jsem shodou okolností součástí. A TO letos už nic netrumfne! S Facebookem a klávesou F5 za lepšími zítřky. ()

Arachneuss

„We lived in farms, then we lived in cities, and now we're gonna live on the internet!” Deset let internetové evoluce a vývoje dospívající mládeže shrnuto do dvou dokonalých hodin. Koukat na The Social Network „pouze” jako na film o Facebooku pod taktovkou krále thrilleru, Davida Finchera, je hodně krátkozraké. Všechny ty příběhové podrazy, vypiplané dialogy, úderné hudební tóny, fantastičtí herci a mistři svého oboru za kamerou jsou pouhou kulisou k tomu, co dělá „Život online” (ten původní název se mi výjimečně líbil) kinematografickou událostí roku. Podobně jako Matrix, i The Social Network je dílem definujícím život jedné generace. Hudebně, sexuálně, sociálně a módně na pozadí zlaté éry kabelového spojení s celou planetou skrze jedničky a nuly. Je to jedinečný nad-film o životě, kde i zpočátku nenápadný projekt dokáže globálně ovlivnit myšlení celé společnosti. ()

3DD!3

Sorkinovy do nejmenších detailů vypiplané dialogy, opojná vizuální stránka a Fincherova bezchybná režie dělá z "filmu o facebooku" jeden ze zážitků roku. Charaktery všech aktérů jsou důkladně rozpitvány a herci ze sebe sypou to nejlepší. Eisenbergovi se dokonale povedlo vklouznout do nerdích bot a Zuckerberg v jeho podání působí víc než věrohodně. Garfield nijak neoslnil (pořád nechápu proč zrovna tohle má být příští Spidy), ale působil jako nejsympatičtější hráč v téhleté skvadře. Každopádně mu nelze cokoliv vytknout. Hodně však na mě zapůsobilo duo veslujících bratří, Armie Hammer byl v obou rolích hodně přesvědčivý. A ty drobnosti, ty drobnosti. Kamera ve scéně v klubu, prohraný závod podbarvený digitální In the Hall of The Mountain King atp. Když už jsme u té hudby. Parádní prácička. Takové Ghost V. Umažte to "the", "facebook" je elegantnější. ()

berg.12

Upřímně, přes všechny režisérské kvality nechápu obecné nadšení nad něčím, co je tak zoufale dobové, tezovité a s jedinou scénou (závod veslic), která mi v hlavě zůstala jako nějaký filmový zážitek. ()

hellstruck

Na Fincherův utahaný a zdlouhavý styl jsem už zvyklá, ale co je moc, to je příliš. Označení drama je výsměch, protože tady se celou dobu jen mluví o počítačových kódech a řeší se investice za účelem ohromit diváky a nalhat jim, jak je tohle dílo vlastně geniální. A podle hodnocení tady to všichni Fincherovi zbaštili i s navijákem. Podle mě Zuckerbergův příběh není vhodný jako filmové téma. Ale chápu, že na tom chtěl ještě někdo něco trhnout. Námět je dost nezajímavý a nezáživný, bavilo mě to vlastně až ke konci, celkově mě to zkrátka ze židle nezvedlo. A co říct k Zuckerbergovi? Je to nerdovská svině. Facebook denně používám, ale neřekla bych, že si to zaslouží takové pozornosti, jaké se mu dostává. Paradoxně vznikl za podmínek, za jakých jede i dnes (zničené přátelství..) Ale abych jen nekritizovala, Andrew Garfield a Rooney Mara byli jediní sympatičtí herci, díky kterým jsem to celé vydržela a líbil se mi tak trochu ironický konec (Zuckeberg neustále aktualizuje svůj profil na fb, aby zjistil, jestli mu bývalá přítelkyně přijala žádost o přátelství) a samozřejmě napjatá scéna, kdy spoluzakladatel přijde o svoje akcie. Jinak si vážně myslím, že pozornost, jaká je filmu věnovaná je opravdu přemrštěná-hle, zrovna jako je tomu u facebooku... ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)