Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

ceskyhonza

Když jsem nyní zahlédl začínající film na ČT2, už jsem dál nic nehledal a byť jsem to viděl vícekrát, sedl a koukal a znovu si to užil. U mne prostě tento film patří k nemnoha z těch, kdy - jak ochutnám, "pokračuji, dokud to nedojím". Ta chuť je známá a dobrá, tak se dá i opakovat konzumace. Prvně jsem tento film viděl jako kluk, kdy tu byl v 70 mm formátu, jako dvojprogram, podobně jako třeba Tora, Tora, Tora, i přesto, že se zabydlovali Rusáci a utužoval režim "strýčka" Husáka. Mnozí mi to nevěří, ale pár těch fantastických bijáků tu i v těch normalizačních letech, tedy počátkem 70. roků bylo. Asi to bolševik vše tak nestíhal hlídat, při tom vyhazování lidí z práce a ničení karier i životů jen za to, že někdo tiše odsuzoval vpád vojsk. Byl jsem pak i v ozdravovně a světe div se, tam se promítaly vždy v neděli odpoledne filmy z 16 mm kopií a i Le Mans to bylo. Jsem přesvědčen, že, jako u té Tory, ale byla původní metráž delší. U Tory si pamatuji scény, které dnes nikde už nevidíte, zde to tak markantní není, ale byl to skutečně dvojprogram a nikdo mi nevymluví, že v součtu opravdu tehdy delší, než nynější obnovená verze. Auta mám rád, i když ze závodů zejména rallye, ale tento film má nějaké magické kouzlo. Asi tím, že i dnes, nejen v době vzniku, to je stále naprosto prvotřídní řemeslo. Špičkové záběry výborné kamery, opravdu odježděné sekvence, ve velkém stylu. I s dnešními možnostmi by to byl úctyhodný výkon, dosáhnout takového vizuálu, jako Le Mans má. Ani po těch 45 letech neztratil nic. Ani se době vzniku nechce věřit, jak dobré to pořád je. I díky prolínání prakticky reportážního, dokumentaristického stylu, který právě s tak atraktivním obsahem umí udělat to, že vás vtáhne, s filmem klasickým. Vynikající zvuk a pozor, ne jen aut, je tam i velmi dobrá hudba, zejména v závěru, která mluví za postavy, výborně dokresluje to, co se odehrává v mysli hlavních aktérů. Steve McQueen opravdu sedí, sotva si lze představit někoho jiného, pokud ho znáte nejen jako herce, ale i kým byl. On byl totiž velmi blízko sám, ve svém životě tomu, co zde představuje. Myslím, co do názorů a přístupu k životu obecně. Byl ovšem i opravdu závodníkem, a to jak na motocyklech, tak autech. Není žádnou náhodou, že je v titulcích uveden 2x. Jako řidič ve scénách a jako představitel hlavní role. Queen opravdu hodně záběrů a situací i sám odjezdil a nejde jen o nějakou propagační story. Skutečně to tak dobře uměl jak ostatně předvedl i na plátně už o několik let dříve v jedné z nejslavnějších filmových automobilových honiček všech dob, a to ve snímku Bullittův případ. Pokud patříte k fandům aut a filmu tak, jako já, doporučuji juknout i zde na film o filmu Bullittův případ, který jsem si dovolil před lety ČSFD dodat a je tam i jak Queen provádí Mustanga před natáčením na dráze a dává základní instrukce k akčnímu řízení i svým kolegům, které pak ve filmu samém pronásleduje. Někdo tu už napsal, že Le Mans je film pro fandy, souhlasím a přidávám, že za mne je to 100% jasnějších a zaslouženějších, než kdy jindy. () (menej) (viac)

WolfR

Neskutečné záběry a zachycení atmosféry, obtížnosti a nebezpečnosti slavného závodu. ALE absolutně bez příběhu, 3 hvězdy. ()

otík

Tomuto filmu bohužel zcela chybí jakákoli dějová linie. Příběh je vlastně jen sestříhání závodu v Le Mans. Steve McQueen si zahrál závodníka, který si rok po své nehodě opět zazávodil. Závodní den je dokumentován sice dobře a závody jsou natočeny výborně, raději si ale v neděli pustím formule a vyjde to téměř na stejno. ()

klida

Krásný film. Kdo si zamiloval nenapodoitelnou atmosféru motorsportu, si narámně užije i sledování kroužících speciálů. Atmosféra před startem je vykreslená perfektně, ty tiché momenty před odmávnutím startu mě naprosto pohltily. Ze stránky emocí všechno pracuje stoprocentně, totálně nefunkční je ale to, co snad měl být příběh. Romantická linka narušuje celkový dojem a navíc je značně nedotažená. Působí totiž jako kdyby se nad ní někdo z autorů zamýšlel tak pět minut před tím, než mu přinesli jedenáctý pivo. Celkový zážitek zůstává silný, ale nemůže za toho McQueen ani jiný z "živých" herců. ()

vesper001

Pomalu plynoucí film o rychle jedoucích autech. Je snadné zařadit automobilové závodníky do kategorie nevděčníků, co riskují život pro adrenalin a peníze, a mezičas mezi závody vyplňují, čím se dá. Protože skutečně žijí jen při hře se smrtí. Ale něco podobného tvrdí i umělci, které stejným způsobem naplňuje jejich tvorba, a mimo jeviště, pracovnu nebo ateliér jakoby žili jen napůl. Ty neodsuzujeme. Obdivujeme je za to, jak se dovedou oddat svému povolání. A když se některý předčasně zničí, hovoříme o křehké umělecké duši. Ale nad hrobem závodníka si pomyslíme jen něco o hazardu a bláznovství. Jenže copak závody neposkytují potěšení podobně velké skupině lidí jako třeba obraz? A není dráha ve své podstatě divadlem? ... Takže ano, film se mi líbil. A navíc jsem spala se Stevem McQueenem. Tedy v jistém slova smyslu. V úplně vymyšleném a nepravdivém slova smyslu. ;) ()

andrii

3, 2, 1... Nejslavnější závod byl odstartován. Spojka, brzda, plyn. Za volantem Steve McQueen. Hájí barvy stáje stříbrné, stáje značky Porsche, která zlatou přilbou ověnčena je. Start, cílová rovinka. Poražení, vítězové - vavřínů přehlídka. Automobilový ráj i šrám. To je Le Mans. ()

Mol

BUT WHAT IS SO IMPORTANT ABOUT DRIVING FASTER THAN ANYONE ELSE? LOTTA PEOPLE GO THROUGH LIFE DOING THINGS BADLY! RACING'S IMPORTANT TO MEN WHO DO IT WELL! WHEN YOU'RE RACING, IT'S LIFE! ANYTHING THAT HAPPENS BEFORE OR AFTER IS JUST WAITING!! Bacha na spoilery. Mno začátek filmu je vlažný jako půl hodiny odstáté kafe a člověk to málem vypne, pak ale po asi 28 minutách zjistíme, že to všechno bylo jen důležité intro před tímto bodem filmu. Z bouřlivých ochozů je náhle klid. Slyšíme jen tlukot srdce jezdců, kteří hypnotizují vlajku Le Mans s trikolorou, která přesně v 16:00 promění zvuk ticha v rachot motorů, požírání benzínu a oleje. Za dalších 10 minut konečně Steve řekne první slovo: "hello" a po další půl hodině vám přeběhne mráz po zádech, když Ferrari vyletí z dráhy. Film mě překvapil v tom, že Erich nezemřel, ačkoliv v karavanu tý svý slečně říká, že tohle je jeho poslední závod. A trošku zklamal, ne až tak vyburcovaným finále. Ale pořád je to Steve a adrenalin. ()

sator

Já mám se zážitkem s filmu,který sem prvně viděl v 70 mmv kině Kosmos v Mostě ještě jeden.. Chvilku po návratu z kina kdy jsme projížděli kolem "staliňáku" onen závod vybouchl... Já druhý den na pionýrák, takže mraky emocí... ()

CinemaRanger

Tak tohle mě nebavilo. Skoro žádné dialogy a spousta ježdění bez skvělých záběrů a nervydrásajících bouraček. V podstatě dokument. Slabota. ()

chelseaman22

Tohle není film, to je dokument! McQueen NeMcQueen, je úplně jedno, koho posadíte za knipl stíhačky, důležité bude, když bude vát a při volnoběhu bublat radostí. Pokud jste o Le Mans nikdy neslyšeli, budou vám sdělena pravidla a ještě nahlédnete do zákulisí. Ideální meet and greet movie. 78 % ()

Mrkvič

V současnosti hodně jednoduchý, ale ve své době s takovými závodními záběry (které neposkytne ani žádný součastý podobný film) nezapomenutelný snímek. Stejně minimalisticky jako působí Steve McQueen, působí skoro všechna komunikace ve filmu. Divák si může jen z blikání světly nebo pohledů očí pod helmou a nad šátkem představovat, co se jezdcům honí hlavou. ()

Mirokukii

JEN A POUZE PRO PŘÍZNIVCE AUTOMOBILOVÝCH ZÁVODŮ. Výtečný film nahlížející na jeden z největších silničních závodů téměř až dokumentární cestou. Napětí a ticho před startem, po němž začnou pravé motoristické orgie létajících vozů po okruhu. Výborná kamera. Děje a dialogů poskromnu. ()

Liznic

Já vim, zase mě někdo označí za mainstreamového požírače popcornu... Když mě to nestrhlo. Dokumentární styl a minimalistický příběh byli super, ale celková utahanost filmu je znatelná hned při startu závodu. Chápu, že v roce 1971 točit něco takového nebylo zrovna lehký, ale závod vypadá často hrozně zmateně a pro mne jako pro laika, který o Le Mans ví jen 2 věci: jede se ve Francii a jede se 24 hodin, byl sakra problém se z počátku v závodě orientovat. Jezdci i auta strašně zaměnitelný a pak... ono je tam těch Ferrari a Porsche víc?! Tohle mne opravdu mrzí, protože ten dokumentárně-minimalistický styl mne skoro vzal za srdce... skoro. ()

Jizni Tlapa

70 % a víc ani ťuk. Tahle auťárna je výjimečná kamerou. Rozhodně dokazuje náročnost,se kterou se museli potýkat tvůrci. Co mi však opravdu vadí a nedovoluje lépe hodnotit, jsou dialogy, zazděné charaktery všech účinkujících, hudba a absence jakékoliv gradace,kterou snímek s tak velkým námětem,jako je nejznámější auto závod světa rozhodně mít musí!! ()

anglanek

Videl jsem ten film jako dite a myslim,ze jsem hned chtěl byt pilotem ale mama rikala,ze je to moc riskantni,tak jsem sel na kadeřníka. Film vybornej, sice se tam moc nemluvi ale zase hodne jezdi ha ()

geklon

Démonická koláž. Nevím čím, ale nejblíž má tenhle monumentální pomník filmového experimentování, asi k Holy Moutain od Jodoráčka. Dneska by tahle epileptická klipovka, ve mě budila spíš předimenzovanou famáckou prvotinu, ale 71. je Vážně hrana nejšpičatější. Nekonečný dechy a rozbimblaná funky basa to posílají do sedmesátkové síně slávy. Zlatá éra míckého artu, kontra sportovní drama. ()

noriaki

Málomluvný film, kterému škodí nedostatek děje, nebo naopak přebývají i ty zbytky příběhu. To podle toho, z jaké perspektivy se na něj díváte. Režisérovi se zaměřil na prostředí a zázemí slavné čtyřiadvacetihodinovky a lidem přidělil až třetí roli. Tu druhou si pro sebe zabrala auta a výtečná atmosféra. Steve McQuen se svým charismatem a úsporným herectvím vytáhl o trošku víc, ale mimo modrých očí Elgy Andersen si z herců nevybavím nikoho dalšího. Zápletka v podstatě chybí. Pokud tedy nepočítám závěrečnou pětiminutovku. Za takové deus ex machina by se měl scenárista stydět. ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)