Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

Tommassi3

"Na zdraví !! Na konec světa !!" ;) Třístá projekce, zvláště v souvislosti s Emmerichovým sequelem, znovu potvrzuje jak většina, na čele se zdejšími bodovými kapacitami, zcela přehlíží širší souvislosti, a Den nezávislosti zavrhuje tak svým krátkozrakým nazíráním mimo jiné jako přehnaně nacionalistický brak.. Jakkoli právě tenhle Emmerichův majstrštyk platí za nesmírně sebeuvědomělý a nadčasový, ve smyslu určování či předjímání postupů právě dnešních blockbusterů, biják, navíc natolik ozvláštňující žánr, až mě to ignorantství zaráží.. Den nezávislosti spojuje zejména katastrofický žánr, rovněž jej aktualizuje, s padesátkovým scifi, brakuje jiné ikonické bijáky a své zásadní scény činí tak přepálenými, až poučený divák slintá blahem.. ()

bouncer

Nechutně americké...to už je moc, aby to pouštěli vůbec do světa. Jinak to jako sci-fi, spíš hodně nenáročně sci-fi ujde. Ale radši se kouknu tisíckrát na 2001: Vesmírná odysea než na tuhle slátaninu bez myšlenky... ()

MoiJe

Keď si odmyslíme tú rodinku okolo nakoniec-hrdiny a vobec odkazy v štýle Amerika je naj... je to super. Všetky tie vizuálne posobivé efekty, všetky tie hlášky, hlavne od Willa ("vítej na Zemi"). Posobivá zábavka. Ak by sa nejak nevošiel do osobnej Top 10, do Top 15 určite. ()

Agatha

Ano, vizuální efektvy jsou velkolepé, užasné a fascinující,ale to je asi tak všechno. Scénř je tak trapný a americký, že mě to nutilo pořád se smát a předvídat co asi z hlavních hrdinů vyleze za vlastenecký rozum. V Americe asi umějí všichni všechno a stíhačku tam zřejmě zvládne ovládat i malé děcko. Většina dialogů je opravdu směšná a trapná, ale nápad tu byl asi dobrý. Takže pro jedinkrát proč ne... Zdravim pane prezidente, jistě pane prezidente, sbohem pane prezidnte... ()

Terva

Záběr, kdy si kapitán Steve Hiller ( Will Smith ) čte ranní noviny a pak zahlédne létající talíř " stojící " nad městem, mě vždy nažene husí kůži. V tom záběru je něco děsivého a zvedne mi to adrenalin. CITÁT : PRESIDENT USA ( Bill Pulman ) - Vážení spoluobčané, došlo k historicky významné bezprecedentní události. Máme odpověď na otázku zda jsme ve Vesmíru sami.... " Snad nám vrátí Elvise ". Koupil jsem si dvd na kterém je prodloužená verze filmu. A je opravdu na co koukat. Tak třeba ve 35 minutě se Russell Casse ( Randy Quaid ) dohaduje se svým synem, zda je jeho nebo ne.... 38 minuta zase přináší světlo do života Jasmine Dubrow ( Vivica A. Fox ) , která dává výpověď z klubu ve kterém dělá tanečnici..... ve 39 minutě zase sledujeme prodlouženou jízdu Davida Levinsona ( Jeff Goodblum ) a jeho otce Juliuse ( Judd Hirsch ) po dálnici směrem k Bílému domu...a tak dále a tak dále. Nebudu vypisovat všechny přidané nebo prodloužené části, prostě se podívejte sami. CITÁT : HILLER - Vítej na Zemi.....bum....tomu já říkám blízká setkání !!! Film je rozdělen na čtyři části. 1, 2, 3, a 4, července. Čtvrtá část z názvem Den nezávislosti je pak vyvrcholením celého filmu. Naprosto úžasnou " chorálovou " hudbu dělal David Arnold. A víte kdo dělal " Miniature Pyrotechnics Mechanical Effects Supervisor ? ", no přece Joseph Viskocil, který má nečeské měké í za v. ()

adamo_znk

V mládí neskutečná smršť akce, mimozemšťanů, výbuchů - sen každého dítěte. Později jsem samozřejmě objevil všechny ty klišé (svět = USA, americký prezident na konci likviduje alieny ve stíhačce ...) ale celkově to i po letech zůstává velice zábavným blockbusterem. ()

m.krudenc

Neuvěřitelně americký film, někdy hraničící až se stupiditou. Pokud se chcete pobavit Sci-fi podívanou tak ano, ale rozum nechte doma. Triky jsou výborný, ale jinak je to fakt šaškárna. ()

JohnCZ

Filmový klenot a jeden z nejlepších 90kových filmů, který se může pyšnit snad nejlépe natočenou mimozemskou invazí v historii filmu. 20 let staré triky neztrácí nic ze svého kouzla, epičnost z toho přímo čiší a nechybí ani humor, který obstarává dvojka Goldblum/Smith. Do toho všeho burácející orchestriální hudba majstra Davida Arnolda podtrhující silně patriotistické vyznění, které mi ale na rozdíl od mnoha uživatelů vůbec nevadí. Pro mě kultovní sci-fi a jeden z nejoblíbenějších filmů vůbec. Ultimátní popcorn. ()

svik

Velice akční, nadupané energií se skvělým Willem Smithem, který svým černošským umem rozesměje i mrtvého. Myslím si že se nějáké informace z toho filmu zakládájí na jistých pochybách veřejnosti například jak v podzemí mají američané ukryté informace o existenci mimozemšťanů, tyto fámy jsou do paměti lidí vryty velice hluboko, alespoň u některých, a konečně je někdo zfilmoval. Velice gigantické scény skvěle napínaly příběh, ale bohužel někdy se scény přibližovali Armagedonu. Za film 3* + Smith 1*=4*. ()

corpsy

Obrovský komerčný fenomén 90. rokov a zároveň jedinečný filmový zážitok. Veď kto v tej dobe nebol ohromený, keď sa z ohnivých mračien prvýkrát vynorila gigantická mimozemská loď. A rovnako funguje celý film. Ako perfektne premazaný stroj, ktorý divákovi sprostredkuváva skvelú zábavu. Roland Emmerich sa trafil do celosvetového diváckeho vkusu a vyhral na celej čiare. ()

Marek1991

Tento film je jedna veľká intergalaktická jazda sústreďujúca sa na USA, ktoré zachránia všetkých, do všetkého vtiahnu konšpirácie, z ktorých spravia pravdu, amerického prezidenta, žida a černocha, ktorí zachraňujú svet, veľké efekty, budovanie sveta odznova, nuž šialené. Tento film je sám o sebe šialenosť a jedinečný, všetky, ktoré sa naň hrali nedopadli dobre a boli umelé a komerčné, tomuto sa to dá prepáčiť, lebo patril k prvým a každé kopírovanie je hlúposť. V 90. rokoch chceli niečo, čo by malo grády a tu sa im to všetkými výjavmi a detailami podarilo, síce nie v dokonalom filme, ale špecifickom filme. Nechcem brať Američanom ich patriotizmus, ale naivitu a trápnosť by som rád, ale nechám im toto, nech sú hrdí, veď sme sa na tom nakoniec viacerí zabavili a strhlo nás to, keby to chcelo byť propagandistické, tak na to nemá, ale ako film to bolo skrátka ono. ()

ConanVJ

tak toho už je pro mě klasika sci-fi žánru. Filmek je místy až moc upovídaný, ale když neni, tak je zde spousta skvělých efektů a pěkných akčních scén. Dnes je spousta lepších scifáren, ale pro mě je tento filmek klasikou, kterou mám rád. Za mě 90% :) ()

sidzej

Je to klasika. Ako decko som ten film zbožňoval a mám ho rád aj teraz. Ale za tých 20 rokov neskutočne trikovo zostarol a na digitálne CGI výbuchy sa už dnes nedá pozerať. Herecky a dejovo má však stále čo ponúknuť aj dnes. ()

Kryton

Tento film mě dokonale utvrdil,že se ubráníme každemu kdo nás chce vyhladit!Už vím proč nás mimozemštané nechtěj zničit!Tolik virů co vzniká spolu s naší vyzbrojí!Raději se vyhnou velkým obloukem! ........skvělý sci-fi akčnák,který stojí za to! ()

pivo

Nechápem čo sa na tom ľuďom nepáči. Možno to je príliš dlhé a nelogické jak sviňa, ale čo na tom. Všetci predsa vieme, aké filmy točí Ronald Emmerich. Príjemná oddychovka s výbornými trikmi a cool Willom Smithom. ()

Andersis

Ronald Emmerich je ten nejuspěsnější Béčkař jakeho sem kdy viděl. Ale tenhle fim se mu fakt poved to se mu musí nechat. Triky jsou skvělé a nekteré akce jako třeba v tunelu se psem si musím pouštět furt dokola. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)