Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

Hjuud

Je to od začátku do konce jízda, odsýpá to, střet s mimozemšťany je přitažlivé téma. Ovšem ten americký patos... :-D 4* ()

tavvva

Jooo, počkat ... ona to není parodie? Jeee ... že jo! Prej ... "UPLOADING VIRUS" :D :D :D :D :D A to to přitom má tak pěkný nádech sci-fi. Ale, ten zbytek=zblitek se prostě prominout nedá. Všechny hvězdičky, které si to zaslouží za technické provedení se utopily v lejnech ... ()

Hawaj

Americkej entertainment z pohledu německýho režiséra, aneb když je neameričan američtější než američani. Zábavné, ale klišé a patriotismus z toho odpadává po velkejch mastnejch hroudách jak když naložíte na valník 2x tolik hnoje než se tam vejde. Spláchněte si mozek do hajzlu a jděte na to. ()

kubas369

Letní popcornovka z méně komplikovaných časů. Snad jediný film, který se tak moc snaží všechny kolem sebe přesvědčit že není béčko až přesvědčí sám sebe. ()

knihovna

Je to vlastně obrovská reklama na kvalitní antivirus. Zřejmě to sponzoroval Avast nebo AVG. Ale já se u toho bavil, občas nechtěně, to při blbých vlasteneckých proslovech, ale celkově to je pěkná podívaná. Vlastně jako největší sci-fi mi tam přijde to, že by se Židi spojili s Arabama - to je fakt nesmysl. ()

DoNotCross

Začíná to moc hezky. Dokud Emmerich tvoří napětí strachem z neznámého, šlape všechno jako na drátkách. Jak se ale situace začíná projasňovat a film se blíží k bombastickému vyvrcholení, stává se scénář čím dál debilnějším. Závěr je tak příšerně patetický a "americký", až z toho běhá mráz po zádech a film neuvěřitelně shazuje. Je to škoda, protože když se na scéně objeví ohromné mimozemské talíře, člověk se opravdu těší, z čím se filmový štáb vytasí. A pak je mu smutno. ()

johnny01

Ve filmu jinak plném akce zaujme scéna táhnutí ufona pouští, povedl se i zlom (po poslední střele). Děj jinak celkově nepřekvapí, ale provedené je to pěkně. ()

honzia

Den nezávislosti mě nebavil, nemůžu si pomoci, ale vtipnost jsem v tom nenašel, spíše trapnost. V různých místech tupé. Shlédl jsem film na 2x, jelikož mi víčka padala nudou, a i na podruhé jsem je jen tak tak držel. Z postav jsem si nikoho neoblíbil, všechny mi prišli nesympatické, žádná nedostala větší prostor a ani Will Smith to nezachránil. ()

Tominni

Akční sci-fi od Rolanda Emmericha, který to pojal velkolepě a zcela po americku. Přesně na Den nezávislosti se objeví obří mimozemské lodě, které se zastaví na klíčovými místy na světě a odpočítávání začíná..... Film plný podařených efektů a celkem slušných hlášek. Jasně, mozek si u tohoto filmu odpočine, ale film splňuje to hlavní, podařenou zábavu. Kdyby to Roland opravdu nepřehnal s tím americkým cítěním (asi vrcholem je role prezidenta), tak by to možná bylo i na 5*. ()

PAVLIS

Když to tak po letech vidím v televizi a s dabingem (03/2018), tak si sice tahle devadesátková kravinka stále lepší hodnocení nezaslouží, ale tak velké množství klišé a patosu za hranicí „normálna“ mi už překvapivě často přijde ve své směšnosti zábavné. Jen mi v jinak povedeném castingu v dnešní korektní době „chybí“ hrdinná hispánská/asijská pilotka :-) ()

Gamekeeper77

Ještě že měli amíci tenkrát, v tom šestadevadesátým Jeffa Goldbluma, kterej strčil do kapsy všechny ty vědce z Nasa, z 51. oblasti i všechny ty hlavouny z Bílýho domu a tím, že sám rozkódoval odpočítávání, zahájil evakuaci, nakazil ochranej štít, během pár hodin zprovoznil 40 let zkoumaný UFO, tím se infiltroval do mateřinky a zajistil tak zničení nepřítele, zachránil tak celou naší civilizaci. Jemu měly ty davy tleskat, ne vlastenecký řeči pana prezidenta před finálovým útokem, to se mohly zbláznit:-). Ale to je holt ten jejich patriotismus, tím se nesmí jeden moc zaobírat. V devatenácti bych nad plným počtem neváhal, teď už pro mě film to kouzlo co tenkrát měl, ztratil, určitě je to ale pořád pěkná, zábavná a velkolepá podívaná. Jednoduchej, ale fungující scénář, příjemný herci, slušná akce, vtip, dobrej hudební podkres, výbornej vizuál a národní hrdina kam se podíváš. 80%. ()

horor2

Abych se přiznal po prvním zhlédnutí jsem měl smíšené pocity a čekal něco víc a úplně jiného. Když jsem tomu dal ale po letech znova šanci a věděl do čeho jdu, změnil jsem názor a dnes tenhle počin považuji za skvělé dílo. Samozřejmě nechybí v něm patriotismus a že vlastně celý svět je jakože jenom USA apod. Má to super efekty, akci a povedené hlášky. Will Smith jednoho ufouňáka natankuje a přivítá ho na zemi :-) Jeff Goldblum je taktéž parádní. Bill Pullman jako prezident :-) Randy Quaid se taktéž zapíše do dějin :-) Nakonec to je to pravé ořechové :-) ()

johnsnow

Tomu sa vraví mazec. Emmerich ničiteľ natočil super film konečne na 4-krát som ho dopozeral dokonca a môžem mrdnúť plné hodnotenie. hej a scéna jak mávajú emzákovi je top. Jo a mladý Will už tu ukazuje svoj talent. ()

PlayEasy

Dunivá hudba, hvězdy a pruhy, motivační proslovy POTUSe... Z toho všeho se může člověku snadno zvednout kufr. Jenže když s tím tak nějak počítáte už dopředu, užijete si výbornou popcornovou podívanou (podobně jako u Armageddonu)! A Co víc, jedná se o vrchol Emmerichovy tvorby; teda ne že by to byla nějaká čest, ale přece ;) 80% ()

Joe16210

Tenhle akční scifi film už patří mezi klasiky, i když je z roku 1996, na svou dobu bych řekl značně nadčasový. Dobré herecké obsazení, svižné tempo i když na tehdejší dobu také docela značná stopáž. Rád se vždy podívám znovu. ()

Mistr_Moon

I po 25 letech se na to dá dívat. Akce, triky, hlášky, proslov Billa Pullmana. Emerich se vyřádil v detailech výbuchů a zničení měst je opravdu působivé. ()

Frog.cz

Ale jo,jak píše golfista, efekty na tu dobu luxusní a že jim to jůesej natře bylo nasnadě, nicméně jsem se celkem bavil i díky hereckému obsazení, za mne 4*. Dokonce jsem viděl s titlema a mám někde na dvdýčku prodlouženou verzi asi o 15 minut. ()

hrumsrt

Další kultovní nálož, která si sebou nese pořádný nádech devadesátek.. Přes malinko pomalejší první třetinu se to rozjede do i někdy celkem fajn sci-fi, ale přijde mi, že ta snaha udělat z toho nakonec akční blockbuster zvítězila. Jenže na konci si říkám, zda nakonec nebyl ten pomalý úvod napínavější a spíš teda lepší? No, něco na něm je. Samozřejmě nechybí Emmerichův typický styl ve vyžívání se v epických výbuších a několika cool momentech, ovšem trpí na tom jak příběh tak nerovnost celého příběhu. Kde někdy to efektově působí naprosto zaměnitelně s dnešními kousky a jindy (třeba samotní emzáci) to zase trhá oči. Přijde mi, že Smith je za tohle snad až přechválen, jakože je dobrý, ale Jeff Goldblum mi sedl přesně tak, jak jsem zvyklý. Místy mimořádně nacionalistické, až propagandistické (viz. třeba samotný název), což mi začíná na podobných amerických klasikách vadit čím dál více. Každopádně legendární scéna rozstřelení toho mrakodrapu bude působit vždycky cool! 60% ()

majk_n

O takovémhle filmu jsem už jako malý kluk vždy snil, mohlo to být o něco lepší a ten tolik zesměšňovaný americký patriotismus mi vůbec nevadí ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)