Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Jordan.17

Nemůžu jinak než za pět hvězdiček, jasně, nebylo to tak epický jako Dark Knight s Jokrem a sem tam jsem polemizoval nad logičností určitejch momentů, ale pořád to je Temný Rytíř, film jak má bejt. Taaak a teď se konečně můžu podívat na ty tři "nový" Batmany jako na jeden celek ;) a kdo ví, třeba nás ještě Nolan něčím překvapí... ()

Yancl

Jak hodnotit film, který si ve všech ohledech zaslouží vysoké hodnocení ... Po technické stránce dotažený k dokonalosti a herecky naprosto exceletní záležitost, která holt dokáže každého filmového fanouška posadit na prdel. Není toho moc co vytknout, až na pár 'nahraných' momentek se jedná o skvost filmové scény. [90%] ()

Jeand´Boa

Být to normální film, jistě by to bylo úžasné..problém je, že starší bratr tohoto snímku nastavil laťku poněkud jinde a Nolan sám ukázal již víc...onen moment "To už je konec? Musím to vidět znovu! Hned!" se nedostavil...jediné, kde film byl opravdu Nolanovým, byla pasáš líčící zcela naturalisticky okupované město...vládu lidu přinášející beznaděj, hrůzu a zoufalství...snad se mnoho lidí dívalo pozorně...Velká francouzská revoluce, Hitler, komunismus, apod. ...nic z toho nebylo o moc jiné... ()

Luisis

Velké zklamání.Bez Jokera to prostě není ono.Batman se vůbec nepředvedl.Pegi rating z toho udělal večerníček.No a ty desetiminutové rozhovory o hovnech a vracení se k nějakým nesmyslům.Stejně jako u Matrixu 3, už proboha netočte trojku!!!!!!! - 65% jedna hvezda navic za hudbu.Hans zachránil ()

Darckol

Zo všetkých plusov, ktoré som si tu prečítal vytiahnem len zopár pre mňa najvýraznejších - hudba od Zimmera, postava Banea a Michael Caine (ako herec logicky :)) - títo dvaja zatienili aj samotného Batmana. K tomu samozrejme výbuchy, demolácia a všetko čo vo filme malo byť sa taktiež vydarilo! Z mínusov však musím udať najmä príliš idealizovaný koniec a typické scény väčšiny filmov (obeta a reči okolo toho mi tam dosť vadili). Popritom ešte také taľafatky ako priama paľba zo samopalov na policajtov a tuším len 3 spadli (buď boli slepí strelci alebo mali všetci policajti v sebe nadávkovanú tú najnovšiu jamajskú drogu), trocha obyčajná zápletka okolo mačacej ženy, ale ako vravím - taľafatky. Žiaden film nemôže byť dokonalý i keď niektoré sa mu môžu priblížiť :) 9,0/10 a ľudia, to čo trepete o zložitom príbehu a kope zvratov? Ja som narátal 3, možno 4 zvraty, ktoré stáli za pohľad a už vôbec som nemusel namáhať mozgové bunky ako napríklad pri Prestige... PS: Poznámka na zamyslenie - keby tam ešte bol Joker v podaní Ledgera, o koľko by vzrástla hodnota filmu? :) ()

Jajar

Tříhodinové epické zakončení Nolanovy klíčové trilogie. Nejkomplexnější díl ze série si pohrává s velkým množstvím témat, příběhů a myšlenek, z nichž všechny dávají smysl v rámci rozpracované legendy. Velký film, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. ()

PanMaur

Už během filmu jsem to tušil a po konci filmu jsem si byl jistý. Právě jsem viděl nejlepší film v historii. Nic jiného ve světě kinematografie jsem si takhle nikdy neužil. Velký klobouk dolů všem tvůrcům, hercům a lidem, kteří se okolo toho motali. Jedním slovem - strhující! ()

Don Carlos

Nolan mě opět překvapil. Tentokrát však laciným scénářem, nevhodným dějovým obloukem a zbytečným důrazem na násilí. Nedůstojné a zapomenutelné zakončení slibné trilogie. /// V porovnání s Temným rytířem mi vadilo především: (1) Glorifikace násilí. Bane je bijec pyšný na své svaly a sílu, je možné zničit ho jedině silou. (2) Nemorální postavy Catwoman je zlodějka a zabiják, přesto nakonec dojde svého štěstí po boku Bruce, místo aby nesla následky (vždyť nemusela ve filmu zabíjet, když byl pro ni přichystán happy end). (3) Logika je sprosté slovo Nelogické chování postav, nelogické dějové linky, dokonce celé nelogické postavy a sekvence. Co se stalo? Nechal se snad Nolan semlít hollywoodským soukolím? /// Podtrženo, sečteno: moje největší filmové zklamání posledních let! ()

vitautas

Na můj vkus (a na Nolana) trochu moc záchran na poslední chvíli a nevysvětlených zjevení se ve správný čas na správném místě. ()

rainman93

Každý píše, mluví či se mu zdá o třídním boji odehrávajícím se v Temný rytíř povstal. I já jsem takto krutě pochybil, ovšem probudil jsem se z tohoto dogmatického spánku a uvědomil jsem si něco tak jasného, až mě zamrzelo, že jsem na to nepřišel dříve. To čeho si většina kritiků, diváků a dalších existencí všímá teprve ve třetím díle, je obsaženo již v dílech předchozích. To že Bruce Wayne je konzervativní aristokrat ochraňující status quo svého království (Gothamu) je přeci základním prvkem. On nebojuje proti obyčejným lupičům, masovým vrahům nebo pedofilům. Batman bojuje s terorismem! Od snímku Batman začíná je nám tento vzorec předkládán. Batman je personifikací politiky Spojených států amerických. Jeho výhoda je moderní technika, kterou získává jen díky efektivně fungující ekonomice své společnosti. Z celého svého srdce miluje svoje město a neváhá pro jeho záchranu riskovat vše co má. Jeho nepřátelé jsou obskurní postavy usilující nejen o vlastní obohacení, ale především o destrukci zavedeného systému. Někdy se stane, že občané svého ochránce Batmana (vládu USA) nenávidí a proklínají, nakonec se však ukáže, že to s nimi dobře myslel jedině on. Jak se tedy na celou Nolanovu trilogii máme dívat? Jedná se o skrytou propagandu konzervatismu? V prvé řadě se jedná o aktuální zpracování mýtu boje dobra a zla. Mýtu o hrdinovi, který se rozhodl konat dobro. V čem je atraktivnost takového klišé? V jeho iluzi realističnosti. Svět v Batmanovi se snaží co nejvíce okopírovat aktuální problémy světa a přetavit je do večerních zpráv z domova i ze světa v netopýřím vydání. Na rozdíl od zpráv, které se k nám dostanou se sdělovacích prostředků, a nad kterými si můžeme lámat hlavu jak to doopravdy je, nám Nolan dává jasnou cestu, kudy se máme vydat. Nolan nám dává svým Batmanem teplou deku kolem ramen a dává nám možnost zapomenout na neřešitelné problémy dnešního světa plného lží. Nakonec proč ne. Pořád se mi tahle pohádka líbí víc, než ty ve večerních zprávách na Nově. ()

Biopler

Obrovský film. Sám režisér prehlásil, že natočil najväčší film svojho života. Aj pre mňa je snímok tým najmajestátnejším vôbec - od mnohoúrovňového deja, množstva postáv, chorálových hudobných motívov maestra Zimmera až k epickému koncu legendy netopierieho muža. Druhý diel bol famózny a právom sa zaradil medzi najlepšie filmy histórie a čakal som, že Chris ako veľmi rozumný muž natočí úplne iný film, čo sa aj stalo. Splnil moje očakávania, ale v niečom zaostal. Výber komiksovej postavičky Banea, neľútostného buldozéru Gotham City, v podaní Hardyho už nemohol byť lepší. Avšak nakoľko sa jedná v tomto diele o významnú zápornú postavu, jej záverečné cynické odstavenie nemôžem prepáčiť. Taktiež mnoho postáv, ktoré sa objavia v zopár scénach a neskôr zmiznú je mínus. Zvyšok klape a film je cenný i vďaka Batmanovmu zbesilému finišu. Jeho "Not everything, not yet" ma rozochvelo a pripravilo na fantastickú akčnú naháňačku. Nolan sa opäť raz vyhral s množstvom detailov, nolanovsky prekvapoval, vkusne zakončil famóznu filmovú trilógiu. Batmovo "Anyone can be a hero. Even a man who put a coat around a young boy's shoulders to let him know the world hadn't ended" vás poteší a krásne na konci utvrdí, ako je celá trilógia prepojená a ako perfektne gradovala. Ono to prepojenie je vidieť aj skôr, ale táto veta, adresovaná komisárovi Gordonovi, stojí za všetky drobné. ()

Stíba

Během pár dnů už podruhé odkazuji na komentář jiného uživatele, ale POMO to zkrátka popsal dost výstižně. Navrch ještě dodám, že bych více ocenil méně té velkoleposti, jejíž snaha o vtalčení do filmu byla z Nolana až moc cítit a raději bych volil snahu o větší temnost a noirový nádech, decentnost a charakterovou rozpracovanost ve stylu Batman Begins. Přesto přeze všechno se jedná o krásnou filmařinu, která naplno využívá moderní techniky a jen se v jejích možnostech netopí tak jako většina dnešních bijáků. Nebýt to Batman od Nolana, bylo by asi i tak za 5*, ale vzhledem k jeho schopnostem, srovnání s předchozími díly a prolínání filmařské kvality s některými neduhy, které díky tomu o to více vypluly na povrch se musím uchýlit k nižšímu hodnocení. ()

desolator6

Vážne ľudia? To je ono? To je to na čo ste čakali celý rok a dočkali sa? Zaujímave že ako som sledoval ohlasy, tak vačšina už bola rozhodnota pred prvou premiérou ako bude film hodnotiť... nasrat na vás.... ()

maciii

Ve srovnání s temným rytířem slušný krok zpátky, hlavně z hlediska atmosféry, charismatu postav a toho idiotského patriocismu, co se v posledním díle objevil. Ale ono se špatně překonává něco, co je téměř dokonalé. ()

Kremik

Pravé vyvrcholení příběhu, který se vrací zpět k prvnímu dílu a tedy i zpátky ke kořenům. Oproti dvojce mnohem více Batmanovský příběh, pojetí a herecké výkony, které zde sahají k výšinám...A to i bez zbytečného přehrávání. Bane ve mně budil mnohem více emocí než Joker, kterému jsem prostě nedokázal věřit tu jeho šílenost. Narozdíl od Jokerovi směšnosti, evokuje Bane strach a smrt. Takhle to skončit mělo a takhle to taky končí...Poslední díl mozaiky zapadl, všechno do sebe zapadlo a celá série se tím povyšuje na plné hodnocení. Jediné co může Batmana ohrozit je prosincový Hobit :) ()

karinakari

Jsem ohromena a nadšena! Lépe Christopher Nolan trilogii o temném rytíři uzavřít nemohl. Pro mě rozhodně nejlepší ze všech tří dílů. Temný rytíř totiž stojí spíše na hereckém umu Heatha Ledgera než na samotném příběhu. Temný rytíř povstal je přesně ten snímek, od kterého nemůžete odtrhnout oči, u kterého jen nevěřícně kroutíte hlavou a na konci máte tak otevřenou pusu z překvapivého zvratu, že byste spolkli i velrybu. Nemohla jsem se dočkat, až uvidím princezničku romantických komedií Anne Hathaway v roli „catwoman“. Zvládla to, ale stejně bych si v téhle roli uměla představit sto tisíc jiných hereček. Naštěstí se tvůrci vyhnuli srovnání s Michelle Pfeiffer. Postavy Banea se Tom Hardy zhostil dobře, ač přes tu masku stejně nebyla vidět žádná mimika. Na druhou stranu jsem se rozhodně víc bála vyšinutého Jokera než hromotluka se sdrátovanou hubou. A konečně po 3 dílech byl hlavní hrdinou samotný Batman. Závěrečná scéna á la zrození Robina byla dosti zbytečná, ale tak nu což, nějaký ten odkaz na starého dobrého Batmana tam prostě být musel.. ()

longercz

Po prvním shlédnutí jsem si pár věcmi nebyl úplně jistý, na Nolenovy filmy se holt člověk musí podívat minimálně dvakrát. Po té co konečně vyšel TDKR na dvd jsem to shlédl znovu a ono to vážně dává smysl. Není to tak úplně dokonalé jako TDK, třeba moc se mi nelíbilo, jak "Robin" poznal identitu Batmana, to vážně nedává smysl, na druhou stranu jsem moc rád, že to není třeba cirkusák. Catwoman by si taky asi zasloužila uvozovky, dobře ale, že jí kočky neokusují prsty, no a když na bat motorce vyšpulí zadek, vypadá to úúžásně. Celkově shledávám tady tento realistický přístup ke klasickým postavám velice, velice kladně. Z počátku na mě působil rozporuplně i Bane, nakonec se mi ale ten hlas a tak všechno okolo začalo líbit. Moc se mi nelíbila úvodní letadlová scéna, první souboj Bane vs. Batman byl ale úžasný, ten závěrečný jsem zase čekal, o něco lepší, delší, krvavější, ale není to propadák. Tak jak tak je to ale film velkolepý, úžasný. Scéna propadajícího se hřiště nemá chybu, lidové soudy jsou moc zajímavé a ta nejnovější Foxova hračka, myslím to vznášedlo nebo jak to nazvat, to je vizuální slast, a je snad ještě lepší než Batmobil a Batmotorka dohromady. Já nepíšu moc dlouhé komentáře, Ale u Nolenových filmů to jinak nejde. Úžasná práce úžasného člověka. Možná by nebylo na škodu nakázat režisérům nedělat nikdy víc jak 1 film za dva roky, třeba by se dělalo více kvalitních filmů. ()

Castielo

Já jsem byl spokojen. Možná ti bylo slabší než předchozí díly, ale nijak dramaticky. Batman jede a hlavního záporáka jsem si užíval do poslední minuty. A ten jeho přízvuk! Lepší 4* ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)