Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

noriaki

Pamatujete si jak jste se dívali na dvojku a přáli si aby pokračovala věčně? Dobrá zpráva je, že se vaše přání splnilo. Ta špatná, že to není zdaleka tak super, jak jste doufali. Poslední díl trilogie je ve všem větší, než jeho předchůdce. Epičtější, bombastičtější, osudovější, emocionálnější, zamotanější a bohužel i delší. Delší jak objektivně, tak především subjektivně. Stopáž nabobtnala o dvanáct minut, ale díky příliš popisnému úvodu a protahované koncovce působí, jakoby Nolan přidal alespoň hodinu. Když se ovšem zamyslíte nad tím co by se dalo zkrátit, musíte si odpovědět "vůbec nic". Nejen že všechno parádně vypadá a byla by škoda každého záběru jenž by skončil na podlaze střižny, ale především má každá jednotlivá pasáž svůj smysl a přesně daný účel. The Dark Knight Rises tak jako tak působí sestříhaně. Je vidět, že Nolan sám sebe pořádně krotil, aby udržel film v rozumných mezích. Díky množství motivů a příliš rozvětvené zápletce, ale děj ztrácí údernost, jíž se vyznačovala perfektní dvojka. O kvalitativním propadu v případě obsazení hlavního Batmanova protivníka se toho napsalo už mnoho a myslím, že tyto výtky jsou oprávněné pouze částečně. Ano, Joker byl opravdu jenom jeden, ale Bane by se mu mohl vyrovnat. Bohužel i přes nekonečnost spektáklu nedostal tolik prostoru, kolik by měl. Chybí dlouhé Jokerovy monology, chybí bohatější interakce s ostatními postavami, chybí mimika, zkrátka chybí cokoliv, co by Banea hlouběji charakterizovalo. Od začátku téměř až do konce zůstane jednorozměrnou figurou, což je věčná škoda, protože potenciál jak v herci, tak v i v osobnosti samotného arcizločince byl obrovský. ()

Barvoj

Ještě ráno bych nevěřil, že to napíšu, ale co.. tohle je fakt pecka! Po Temném rytíři, který mě i přes ty všeobecně kladné reakce tolik nebavil, jsem se trojky celkem bál. Nicméně se ukázalo, že naprosto zbytečně! Film má poutavý příběh s odkazy především do prvního dílu, kterému se dle mého názoru celkem podobá. Některé pasáže filmu jsou hodně upovídané, což mi ani v nejmenším nevadilo a naopak jsem byl rád za seznámení s postavami. Krom klasické čtveřice Bale-Oldman-Freeman-Caine se mi samozřejmě líbila Hathaway a to nejen vzhledem, ale i postavou, kterou ztvárnila. Musím říct, že i když Nolan pokračování odmítl, já bych ho celkem uvítal. Půdu na to mají připravenou dobře. V opačném případě se budu těšit na některý Nolanův další projekt a doufám, že se v něm opět potkáme s Balem a Cainem se kterými točil filmy i dřív a nějak mi přirostli k srdci.. ()

anli

Zakončení Batmanovské trilogie,na které jsme si museli počkat 4 roky a které je v rukou režiséra Christphera Nolana strhující podívaná se vším všudy.Na začátku je dobré říct,že je velmi rozumné připomenout si předešlé dva filmy,neb je tu spousta odkazů a také spousta navazujících vysvětlování.Scénář je opět precizně napsaný a i když možná nemá onen překvapující náboj"Temného rytíře" ,z kterého byli všichni užaslí,je temnější,depresivní a navozuje opravdový chaos ,u kterého má divák pocit,že dobro nezvítězí.Po strhující úvodní scéně je poměrně douho klid,mnoho dialogů a vysvětlování.Divák přímo prahne spatřit Batmana a když se po více než hodině objeví,diváci v sále vydechnou úlevou(skutečně jsem to slyšel a nejen u sebe).Pak je to jedna velká a strhující jízda až do konce.Už dlouho jsem neměl tak velkou chuť skočit do děje a stát po boku hlavního hrdiny.Tak moc mě Nolan naučil nejen přijímat,ale i uznávat Batmana jako hrdinu.Nolanova režie je opět dokonalá,jak vizuálně,tak nápadově a umí přesně vystihnout atmosféru,dynamiku a gradaci děje.Herci jsou opět skvělí,jak staří známí ,tak ti noví a přírůstek v podobě kočičí Anne je opravdová lahůdka-nejen,že její kostým je k sežrání,navíc zvládá svou postavu dokonale a s přehledem.Všemu navíc pomáhá skvělá kamera,perfektní střih,zvuk a samozřejmě vizuální stránka celého filmu,která je opět úchvatná.O hudbě se nedá mluvit jinak než v superlativech ,neb Hans Zimmer je prostě génius.Byl jsem završením trilogie nejen spokojen,ale nadšem a okouzlen.Velmi jsem přivítal,že se v tomhle filmu neobjevil ani Joker,ani Tučňák a ani Hádankář.Nesedlli by sem a Nolan to moc dobře věděl.Ano,základní děj a padouch je celkem jednoduchý,ale jakým způsobem to dokázal Nolan pojmout a vytvořit hutnou,temnou a depresivní podívanou,nezbývá než smeknout.Z hlavního padoucha jde opravdu strach a z jeho hlasu mrazí,Tom Hardy byla perffektní volba.Je vidět,že Nolan je tady stále jako ryba ve vodě a neskutečně ho to baví.Jedině tak dokázal udržet laťku stále vysoko.Jediná moje malá výtka směřuje ke konci,který je klasicky americký a protože to nějak bez takovýhle konců v Hollywoodu neumějí,tedy spíše nechtějí umět,tak nad tím přívírám oči.Protože tenhle film si to přivření zaslouží.Bez problémů povstávám a dávám 100% a to hlavně díky tomu,že je to zatraceně skvělá filmařina a ukázka toho,jak má film vypadat.A taky pro to ,že se na to budeme chtít dívat zas a znovu.Díky onomu konci ho řadím o malinkou píď hned za"Temného rytíře".Nolan vzkřísil Batmana a když dnes vezmu celou trilogii,je až neuvěřitelné,jak se mu podařilo nejen udržet laťku,ale stále o kousek zvedat a nebýt toho konce,byl by u mě vrchol trilogie dílem nejlepším.Myslím,že Nolan pochopil co Batman potřebuje a dokázal,aby si ho oblíbili i ne-komiksoví fanoušci a to zřejmě pro to ,že celá nová Batmanovská trilogie je všechno ,jen ne komiks.P.S.Protože bylo více než hodina filmu natočeno na kamery IMAX a do některých kin,včetně Pražské Flóry se vrátily původní promítací stroje na klasický filmový pás,vypravil jsem se právě tam.Zážitek to byl úžasný a pro každého filmového fanouška by měl být povinností,neb možná uvidí klasický film naposledy. () (menej) (viac)

majxik

Hmm, doufal jsem že budu mile překvapen během těch 164 minut. Bohužel jsem nebyl. Hudba samozrějmě byla super, herecké výkony taky, a efekty hold jsou efekty. Teda kromě střelných zbraní a davu policistů (doporučil bych jim nějakého trikaře z Ačkových válečných filmů, a pak trošku důvěřovat treningu policistů, protože místama to byl hrozný trapas). Ale palec nahoru za sexy Cat Women. A co mi přišlo uplně hrozné? Batman je člověk, jeho základ byl založen na tréningu, chytrosti a hlavně na jeho featurkách! A co tady měl? Par kouřových kuliček které by nezastrašili ani pudla a uspávací foukačku... kam se poděli zapěstní břity, vrhací bomby, sonarové vidění? ()

MiCM

Trochu stupidní základní myšlenka filmu, kde chce každý, kdo od někud spadne z nebe zničit nějaké město, ale zpracované je to úplně úžasně... ()

Nihlathak

Patetičnost tentokrát z plátna přímo stéká a tvoří nechutné oranžovomodré louže a teče lidem do bot. Tenhle film už nenadchne, nezáleží na tom, že přichází po TDK. ()

terunka003

Batmanovské, klasické, temné × neuvěřitelně dlouhé, zmatené, divné, umělé. Já chápu, že je to pro většinu fanoušků prostě klasika, ale já byla totálně v ... Zlatý starý filmy, kdy pan Tučňák okusoval ostatním lidem nosy a na pomoc si Batmana volali pomocí "lampy". Teď na něj hážou vraždy, dávají mu vinu snad i za globální oteplování a je jen hrstka těch co mu věří. Každopádně, herecké výkony mi přišly hrozně umělé, co se týče akčních scén tak choreografie byla taková unylejší. Prostě poslední hodinu filmu, kdy se neskutečně dlouhých 11 minut do výbuchu bomby protáhlo do ještě delších časových úseků proklikávala děj. Nedalo se ale upřít nečekané konečné rozuzlení a odhalení toho, kdo vlastně vylezl z díry a vrazil nůž Batmanovi do mezižeberní oblasti. ..fakt se omlouvám.. ()

venison

Musím se přiznat, že patřím do řad skalních fanoušků „starých Batmanů“, kteří byli víc snový, komiksový, kde byl každý padouch zároveň chudákem.. Kde byl Gotham opravdu temné místo a ne kopie Manhattanu.. Navíc strhaný Batman v podání Christiana Baleho je sice velmi dobře zahraný, ale postrádá lehkost a sex appeal.. Pro mě bohužel nijak záživná podívaná a ukrutně dlouho stopáží.. Nezachránil to ani Morgan Freeman s Michaelem Cainem.. Plusem snad byly jen sympaticky obsazené hlavní ženské hrdinky - Anne Hathaway a Marion Cotillard.. Díky, ale zůstávám u starých dobrých osvědčených Batmanů.. ()

elanius

(157/2013) / Dôstojné zakončenie ktoré sa nese v trochu megalomanských proporciách, hlavne vďaka zversky veľkému Hardymu. (8/10) ()

biglion

Skvělé herecké výkony, skvělá hudba Hanse Zimmera, napětí od začátku až do konce a to je při stopáži tohoto filmu opravdu na pováženou. Režisér Christopher Nolan odvedl vynikající práci a právem si v mém hodnocení odnáší pět hvězdiček. Inu Robine, budeš mít hodně práce, dohnat skóre v této Batmanovské sáze. Laťka je hodně vysoko. ()

Fiorenza

Po tak úspěšných předchůdcích v podání Christophera Nolana, jsem čekal opravdu hodně a moje očekávání se naplnily. Skvělé herecké výkony a napínavý příběh, se skvělými efekty. Super hudbu doplnil znovu skladatel Hans Zimmer. ()

Koocik

Nolan odvedl skvělou práci a snažil se z toho vytěžit maximum. Bohužel ale natočit "něco" ještě lepšího, než je Temný rytíř, tak zde pracuje proti němu. Ono taky jen z pohledu záporáku Bane není Joker. Snímku tak chybí řada prvků, které druhý díl vynáší do výšin. Pro mě je to asi nejhorší díl z celé triologie, ale i přesto pořád kvalitní a za 4*. Ze začátků jsem nebyl spokojen s koncem, kdy vlastně Batman přežil a smrt by byla lepším zakončením, ale po čase jsem si to rozmyslel. PS: Scéna výbuchu stadiónu byla parádní. ()

Quen11

Monumentálne zakončenie výbornej trilógie, ktorá (najmä svojim druhým pokračovaním) zmenila podstatu toho, ako má moderný blockbuster vyzerať. Nolan nám v kabáte klasických, veľkolepých epík priviedol Batmana do emocionálne uspokojúceho finále. ()

Minimie

Oceňuju speciální efekty, hudbu a badass Anne Hathaway. Možná tak posledních 20 minut filmu stojí za to, ale tím to pro mě končí. Nebudu dávat vyšší hodnocení jen proto, že je to Christopher Nolan. Já se prostě nudila. Předchozí Dark Knight byl fajn, ale tohle už je jen slátanina a stroj na peníze. ()

Ceres

Bombastické završení trilogie, i když pro mě nejlepší stejně zůstane The Dark Knight díky Ledgerovi, neboť s některých okamžiků mám rozporuplné pocity, spousty vedlejších postav, Catwoman v podaní A. Hathaway, kterou já moc nemusím, ale na druhou stranu její podání role bylo ok, herecký výkon v závěru M. Cotillard byla docela fraška (alespoň to byl můj dojem, je to škoda, mám ji strašně rád jako herečku) a některé zvraty ne tak kulervoucí. Jinak Nolan opět ruluje. Viděno v CGV ve Wangsimni, Seoul, Jižní Korea. 89 %. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)