Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Sharkman

Jde to, ale predchozi Batmanovka je o level a pul vyse. Necekejte zazraky oni totiz opravdu neprijdou, ale jinak film prekracuje sed prumeru, ()

lumpcz

Důstojné dovršení trilogie o Temném rytíři, perfektní vykreslení nastupujícího chaosu a nejistoty. Banea nemá chybu!!! A potěšila i Anne hathaway. 164 minut v kině uteklo jak nic :-) Celkově ale o malinko(ale jen malinečko) slabší než dvojka! Hodnocení: 9/10 ()

Pandos

Bomba! Christopher Nolan opět nesklmal. Stejně jako u Temného Rytíře šla poznat propracovanost scénáře, napětí, v průběhu filmu dívák zjistí že to co předpokládal vůbec není pravdou a věci se mají úplně jinak. Krásný snímek parádně doplňovala také hudba od Hanse Zimmera která byla v některých scénách použita opravdu výstižně. Skvělou podívanou zajistil Bale, Hardy, Oldman, Gordon-Levitt a (hlavně!) Anne Hathaway v motorkářských scnénách. Zhlédnuto anglicky s českými titulky. Hodnocení 95%. ()

Pjotrik

Temný rytíř si přivstal. Už odfláknutý český překlad mě varoval. Naštěstí nejsem batmanofil a nemám přehnaná očekávání. Ale dejme tomu že první temný rytíř se svou propracovaností a dobrým obsazením postav vyšplhal u fanoušků batmana hooodně vysoko. postava Batmana nemá nadpřirozenou sílu, takže musí dost používat hlavinku, což se při boji - neboji s geniálním Jokerem krásně demonstruje. V dalším pokračování jsem tedy čekal záporáka minimálně stejně vyčůraného, popř. mocného a inteligentního. Tenhleten Bane je nějakým prototypem nasraného Ukrajince s náhubkem a slušným selským rozumem...Prdím na to, prostě napíšu co mi nesedělo - 1. Batman jako noční tvor - i když nemám rád bitky ve tmě, tak u Batmana člověk očekává, že využije noci a občas se někam proplíží atd. Nu tady se moc neplížil. 2. Inteligence Batmana - sakra není náhodou v partě DC vůdcem? to má být mistr strategie co umí předvídat a plánovat. Přijde mi, že jedná dost stupidně a vrcholem jsou jeho vyslíchací metody pomocí řevu a mlácení protivníků, kteří OČIVIDNĚ nemají z ničeho strach:) 3. Atmosféra Batmana - v prvním batmanovkách byla nádherně ponurá, temná, nepříliš krvavá... taková komiksovo - operní:)) a proto v ni níkomu nevadilo, že batman moc nezabíjí, vydává se přímo do hnízda nepřátel a pořád se bije na férovku holýma rukama. V novém Temném rytíři je atmosféra násilná a tváří se realisticky. Policisté jsou organizovaní a ne úplně blbí, zločinci též organizovaní a vyčůraní...a najednou přijde zvrat, policisté jednají úplně vypatlaně, Batman vleze do každé druhé pasti, a neumí vylézt z nějaké trapné kobky i když léta pracoval se svým vystřelovacím lanem a musí alespoň trochu vědět jak vyhodit lano se skobou nějakých ubohých 25 metrů vysoko!! Hlavní záporák se pořád producíruje všem na očích (prostě ho picnu do hlavy a je to!). 4. Hudba - Zní jako Inception...oprava. To je inception. A mě to vadí. Ta hudba je neadekvátní atmosféře, snaží se jí vytáhnout kvalitativně výš než sama dokáže. Nolan se opakuje a basta. A to nemluvím o obsazení postav stejnými herci jako v Inception...Ale závěr je opravdu povedený, to se musí nechat a všechna čest...ale jen závěr. 72% ()

Paserak

Já vám nějak nevím. Utíkal jsem do bijáčku vláčeje za ruku svoji druhou polovičku a ejhle...Polovička nadšená: "Jak tam nedáš 5 hvězd tak jsi úplně mimoň!" Já ale nemůžu. Poněkolikrát během projekce jsem otráveně vzhlédl nad klišé či naprostou nesmyslností atd. Herci super...záporáci super, letadélko Bat boží, Alfréd hrdina filmu...proč tomu dávám 3. prostě mě to nevzalo. Promiňte :-( ()

Willynka

Podle místních komentářů jsem čekala spoustu telenovelových a hluchých momentů. Naštěstí jich bylo méně, než v ostatních filmech letošního roku a hlavně mě poslední Batman narozdíl od toho druhého nenudil ani chvíli. Kdo zná původní komiks, těm zkrátka poslední zvrat zbytečný nepřišel. Naopak Nolan umožnil Batmanovi dospět a více než uspokojivě uzavřít celou již tak mocnou trilogii. Deshi Basara pro všechny! ()

Mathyen

Nolan stvořil grandiozní, pompézní a megalomanské finále neuvěřitelně realistické a temné nepohádkové ságy. Příběh je, co do velikosti a epičnosti, skutečným vrcholem, ...dává Batmanovi vážně čočku a co víc, obsahuje perfektní detaily a hlavně jejich působivé sjednocování... od Robina, přes neuvěřitelnou Hansovu hudbu, svědomí komisaře, dojemnou lásku Alfreda, špičkové efekty, masivní pouliční scény, vyobrazení minulosti, krutého Banea s brutálním hlasem, zvukové efekty dunícími hlavou až po neuvěřitelně sexy Anne (Catwoman) a plno zvratů, kterými se divák dobere k emocím, jež ságu zakončují v posledních minutách ve velkém stylu. Je to velkolepé orchestrální dílo žijící a rodící se režisérské legendy o jedné temné legendě kresleného světa komiksu... tento rok nejmaximálnější filmový zážitek, 10/10 a velký klobouk dolů! ()

meatball

Myslím, že si Nolan oddychl. V posledním díle už definitivně naráží na hranice tématu, dál už není kam. Efektem mělo jít spíš o prostřední část. Nemůžu se zbavit pocitu, že tuhle a tuhle a tuhle scénu jsem už viděl. I tak jde o víc než důstojnou tečku. ()

Mukl007

Na zakončení trilogie jsem se těšil a bohužel jsem byl trochu zklamaný. Jak mám rád první dva filmy, kde se napětí snoubí s filmařský uměním, tak ve třetím jsem se očekávaného zážitku, bohužel, nedočkal. Nechci film úplně hanět, určitě se jedná o jeden z lepších filmařských počinů, ale první dva díly prostě nastavily laťku moc vysoko. Konec trilogie tedy určitě za zhlédnutí stojí, ale neohromí. ()

milhouse86

Aj keď The Dark Knight Rises nezanechal vo mne také dojmy ako Batman Begins a ani som sa nedočkal adekvátnej náhrady za Jokera, s prižmúrením jedného oka dávam za 5. Aj za Catwoman. ()

greppi

Absolutní pecka a nejlepší film, který jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Marně se snažím najít slabinu. Skvělé zakončení nejlepší trilogie. Sorry LOTŘE :) ()

ElFifo

Sestupná tendence kvality příběhů temného rytíře přinesla nakonec zklamání největší. Neříkám, že jde o špatný film, ale ve srovnání s jinými Nolenovými počiny je to teda slabota, důvody uvedu záhy. 1. V Batmanovském světě hráli vždy prim záporáci a jejich geneze, tady teda Bane + Miranda palec dolů. 2. Kde je všudypřítomná temná atmosféra? Takhle si Gotham tedy opravdu nepředstavuji. 3. Bruce aka Batman je strašnej looser. Ať zezačátku s holí a bez chrupavek tak na konci v plné formě, stále bez koulí a stále bez klasických batmanovských gadgetů (kde je krucinál alespoň Batarang či Batclaw?). 4. Planý kecy, patetický a slzopudný scény sem prostě nepatří. No ona hlavně NUDA sem už vůbec nepatří. 5. Chybí nějaká vyloženě vymazloš scéna a bohužel přebývá pár scén, které jsou až neuvěřitelně pitomé (příkladem budiž scéna kdy kordon policistů prakticky beze zbraně útočí proti plně vyzbrojeným zlounům nebo scéna s bombou, kdy na ní náš rozmilý Batman podniká rozličně mířené útoky s takovou vervou až jsem se divil, že mu nebouchla do chrapláku). No alespoň mě tolik nemrzí, že tato Batmanovská série je u konce. ()

0Fusion

Po skvělých dvou předchozích dílech je The Dark Knight Rises obrovským zklamáním. Přestože vyprávění děje šikovně buduje ponurou atmosféru, velkou část filmu divák sleduje dialogy o Batmanovi bez Batmana. Některé logické nesmysly (inspektor Gordon se rád vozí v blízkosti bomby, ze které vychází radioaktivní záření) neprominu ani komiksům. Ale skvělý závěr všechno vynahradí (takhle měl vypadat celý film!), stejně jako úžasná hudba Hanse Zimmera. ()

smlom8

Lepší i slabší než dvojka. Ve dvojce nebožtík Ledger geniálně vystihl psychopata a kolem něj a chaosu se točil příběh - což kvitovaly příznivě umělecké kruhy (např. Oscar pro Ledgera), leč komiksem nedotčený divák bez znalostí Batmana nebo Nolanových filmů občas ztrácel nit. Temný rytíř povstal pracuje s "obyčejnějším" zločincem, předvídatelným, proklamující nějakou uchopitelnou myšlenku, kterou může divák sledovat. Tom Hardy jako maskulinní záporák Bane navíc svým charismatem a kukučem získá nejedno dívčí srdce (které zpravidla podvědomně touží toho zlobivého hocha napravit) - a to bez ohledu na jeho vcelku povedenou "démoničnost". Trojka má také mnohem víc postav než předchozí díly, ale přitom dějově nepůsobí přeplácaně (třeba jako Raimiho Spider-man 3, nebo Verbinskiho třetí Piráti z Karibiku). Nolan totiž skvěle umí příběhy postavit pro laiky i pro "fajnšmekry" (Inception s vysokými tržbami a příznivou kritikou toho budiž důkazem) - některá místa filmu mi sice přišla nelogická, leč možná jen nemám dostatek informací z comicsu :-) Nolan se krom "šlapajícího děje" vyznačuje především zvraty a pointami, které závěr Batmanovské trilogie vyloženě zdobí. Hudba Hanse Zimmera je také skvělá. Z letošních premiér jde rozhodně o jeden z těch hodně dobrých kousků které Holywood vrhnul na plátna... ()

Borin.P

To, že někdo pokládá třetí díl za ukecaný, nudný a kdo ví co ještě, asi až moc propadl vysokému očekávání a doufal v kopii Temného rytíře, kterou nedostal. Poslední část série jde opět svojí cestou a rozhodně to je jen dobře. Na druhou stranu, je trochu škoda, že si Nolan lépe neohlídal děj, kde už není ta precizní jednoduchost a moment překvapení, navíc zbytečně komplikovaný až moc velkým počtem zásadních postav. O sentimentálním Alfredovi ani nemluvě, pro mě největší zklamání filmu. Pořád ale kvalitativně převyšuje rámce žánru a důstojně zakončuje celou trilogii. Lepší 4* ()

Swish

Pro mě osobně tenhle film stojí na výkonu Toma Hardyho a na hudbě Hanse Zimmera, která i když je všude kam se podívám, tak je prostě skvělá. První dvě třetiny filmu solidní, poslední třetina je americká sra*ka, u který jsem chtěl v kině křičet PROČ?! Nic moc Chrisi... ()

FuRYaN_iS_BaCK

To nejlepší, co současná světová tvorba může nabídnout. Režie, hudba, obsazení, zpracování. Velmi důstojné ukončení nejlepší trilogie od pána prstenů. Doufám v další podobně kvalitně zpracované komiksy. ()

Thomak

Velký zklamání. Sice se všechno odehrává velkolepě, se super muzikou a je to pěkně udělaný, ale ztratilo to z Temnýho rytíře všechno ostatní dobrý. Záporák nic moc, málo komiksový (mi to přišlo), seznamování diváka s dějem pomocí monologů postav shrnujících jim dávno známý věci, stupidní dialogy, triviální scénář, přímočarej béčkovej příběh, vždy nakrátko objevující se boční postavy, pokusy o hlášky..ccc. A ani sem nebyl napnutej. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)