Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Searth

Potenciální kandidát na nejhorší film, viděný v roce 2011. Při tom co dnes občas vyprodukují za blafy, jej ale jistě někdo brzy předstihne. A teď k věci. Od filmu jsem už po prvních kritikách, recenzích či trailerech nečekal nic světoborného. Vlastně bych byl nadšen, jednalo by se o průměrný film a tak jsem si ho ve světle těchto skutečností nechal vesele unikat. Jednoho dne jsem však byl krutou nudou a leností, sledovat jakýkoliv náročnější film, tvrdě donucen, pustit si tento „skvost“. Díky výše zmíněným faktům jsem se obrnil notnou dávkou trpělivosti, utlumil svojí mozkovou aktivitu na 10% a velmi pomalu a obezřetně, s pořádným despektem a odstupem, jsem film spustil. Přes všechny ochranné prvky mi nic z toho nestačilo k tomu, aby byl film přijat jakožto průměrný a zbytek mého dne se nesl ve všehovšudy dobrém duchu. Možná je to tím, že jsem velký fanda řecké mytologie, možná jsem si měl raději ten den pustit tak maximálně Tarantina nebo možná vůbec nic. Anebo to taky možná bude tím, že tohle nemělo nikdy spatřit světlo světa. Teoreticky bych mohl vypsat svůj názor na některé monstrózní nesrovnalosti v oblasti již „opěvované“ řecké mytologie, to bych ale musel sepsat všechny, neboť nerad upřednostňuju některá fakt před jinými. A tváří v tvář tomu, že těchto „nesrovnalostí“ je víc, než vitamínů v balení aktimelu, odmítám strávit zbytek dne psaním kritiky tomu hloupému filmu (velmi jemně řečeno). Pokud by se zde vůbec dalo říci, že scénáristé, potažmo režisér, někdy viděli jedno z překrásných děl antické literatury alespoň z oken rychlíku a všechnu „původní inspiraci“ nečerpali jen z povídaček u piva středně přiopitých obyvatel Texasu, nemohu pochopit, jak je někdo schopen, tak brilantní předlohu zpatlat do jakési beztvaré a bezbarevné koule s nálepkou: „Nejsem Harry Potter“. V neposlední řadě je třeba vytknout (dá se na tomto filmu vůbec něco chválit?), že do té beztvaré koule je krom scénáře zapatlaná i většina herců. Jindy skvělý a charismatický Pierce Brosnan se potápí, jelikož je chudák na stejné lodi s takovými hvězdami, jako je Brandon T. Jackson, hodící se akorát tak do reklamy na veselou krávu, naivně se tvářící Logan Lerman, který kdysi možná hrál v kvalitních filmech, ale tímhle si vykopal vlastní hrob (ach, a ještě tak mladý), Kevin McKidd, plnící dokonale funkci zahradního trpaslíka s červenou čepičkou a nebo Seana Beana, na jehož „herectví-neherectví“ jsme si už všichni zvykli, což ovšem nestačí ani z poloviny na to, aby tu předešlou bandu a pár dalších z tohohle „dílka“ vyhrabal. Snad by šlo vyzdvihnout jedině Medúzu U. Thurman, po jejímž nástupu na scénu mé srdce plesalo (bohužel to bylo dáno spíše předcházejícím zoufalstvím), a která si vystřihla roli krásně. Snad akorát ten ocásek jí chyběl, ale zase na rozdíl od medúzky ze Souboje titánů byla taková osobitější. A jako obvykle závěrem? Snažně vás prosím, nekoukejte na to a nekažte si vkus. A to ani za předpokladu, že jsou čtyři hodiny ráno a vy jste právě přišli značně přiopilí z večírku. |20%| () (menej) (viac)

Davebl

Film plný rozporů. Film je příšerně odfláknutý a příběh nedomyšlený (proč byl obviněn právě Percy, když on snad jako jediný nevěděl že je polobůh ?) a takových nesrovnalostí je tam spousta a spousta. Jediný plus tohoto filmu jsou efekty, které udržují film na hranici snesitelnosti. ()

lusenda

ach jaj...skutočne by som rada vedela, "čo" dostal Brosnan za to, že zobral úlohu v takomto nepodarenom fantasmagorizme...hviezdu dávam skutočne len za hlášku: "co to je, ty seš napůl osel?" v prvej štvrtine tohto diela...a celkom dobré efekty... ()

Kybela

Řečtí bohové v současné Americe? Zajímavé. Oživlá Medúza v podání Umy Thurman? Zajímavé. Pierce Brosnan jako vlasatý kentaur? Zajímavé. Film sice obsahuje hodně faktických chyb, ale nějak moc mi to nevadilo, protože je to jinak pěkně koukatelná pohádkovější fantasy. Je to podobně vystavěné jako všechny příběhy o řeckých hrdinech, navíc Percy je sympaťák. Mně, jakožto holce, se fakticky zamlouval. Nenáročné, příjemné. Kromě toho, v hluboké modři Alexandřiných očí by se jeden mohl utopit...dobře vybraná dcera Athény. A navíc tady Sean Bean nezemře :) ()

Dr.Abe

Zasazení řecké mytologie do současnosti (nápad zajímavý). Filmový název "Další etapa řeckých válek: tentokrá v Americe". To jakým způsobem se Medúsa usadila v americké zahradní prodejně mě zaroveň pobavilo, ale když si to vemete, co by dneska jinak měla dělat....Alespoň tam měla originální sochy :D ()

Scenixia

A to bylo proboha co??? Nic otřesnějšího jsem už dlouho neviděla. Když se objevil Pirce Brosnan jako kentaur, tak jsem se zasmála, ale už nikdy více! 1 hvězda za Umu Thurman jako meduzu. ()

Paranoir

Olymp na Empire ?? :D skoro som onemela ked som to uvidela..filmik ma par takychto hluchych pozastavujucich miest, ale ma aj vtipne sceny na ktorych sa da dobre zasmiat. Boje su niekedy az moc predlzene a tym padom nudne ale meduza v podani Umy Thurman to celkom zachranila. Vo filme mi vadilo take to grecko- americke sklbenie do jedneho ako napr. sli na vypravu aby nasli poslednu perlu a oni idu do Vegas a polokozi clovek tam tancuje na hip-hop s polonahymi babami..no dobre, ale aj tak davam 3* za celkom pozeratelny film. U mna to jednoznacne vyhrali viac vedlajsie postavy ( Uma, Pierce, Sean) ako hlavna trojica hrdinov, ktori neboli moc presvedcujuci. ()

annash

Naprostá urážka řecké mytologie. Vstup na Olymp á la Empire State Building byl kýčovitý, ďuzna do Hádovy říše á la Hollywood byla směšná a Percy 'Perseus' Jackson á la pubescentní syn vládce moří vypadající jako dvojče Justina Biebera byl přímo duširvoucí. Akce marná, scénář k ničemu. Brosnan u mě definitivně skončil, stejně jako většina jmen, která se na tomhle mladistvě nechutném projektu podílela. Nad Umou Thurman jsem zaplakala, ale budiž - jí jsem schopná odpustit leccos. Efekty poměrně slušné, jako v každé první americké fantasy. Obaleno pseudo-dojemným story o šikulovi, co jde zachránit mamku a (ne)šťastnou náhodou u toho i spasí svět, hurá, jak netradiční. Takovýhle zážitek mi stačí jednou za život. A jedna otázka na závěr: Jak se ten blbec sakra naučil tak rychle šermovat?! ()

Scaevola

Rouhání! Hrozivé znesvěcení antických mýtů... Ale jinak příjemná oddechová road-movie s partičkou ne až tak nesympatických teenagerů v hlavní roli. Athénina dcera (?!) získává pro film celou jednu hvězdičku navíc. ()

samwise

Vážně strašná slátanina. Váhání mezi jednou a dvěma hvězdičkami převážilo ve prospěch dvou snad jen kvůli tomu, že jsem se hloupostí tohoto filmu chvílemi i docela bavil.. ()

gezper

Silné kafe i pro otrlé povahy. Aneb totální blábol na dlouhé zimní či jarní večery ? Díky bohu za přitomnost v kruhu přátel doplněnou aktivním uklidňováním přijemnou chutí hruškovice. Jinak by to nešlo dokoukat. Homér se obrací v hrobě rychlostí průměrného tornáda. Producenti na 'product placement' museli mít ve štábu speciální tým. Člověk chvílema netuší, jestli to náhodou není přerušeno blokem reklam, protože s ohledem na "děj" filmu si jist být rozhodně nemohl. Btw. nechápu jak nalákali docela dost známých tváří (Bean, Brosnan, Thurman) na takovýhle nesmysl. Optimisticky vysoké hodnocení dávám především za pár - slovy PÁR - frků, pěkně udělaného Hádese a několik dalších triků, ale to nestačí ! [30%] ()

Tony.Frisco

Pekne spracované s peknými efektmi . Fajn zaujímavé prostredie a fantazijne prvky . Ale nie je to žiaden veľký boom na ktorý sa nezabudne iba priemer. ()

JP84 odpad!

Jednou ten den přijít musel. Den, kdy se setkám s absolutním dnem filmového vkusu. Takováhle p*čovina byla dost i na mne. Ve chvíli, kdy si Percy začal Medůsu prohlížet v odrazu na svém ajfounu, udělalo se mi tak špatně od žaludku, že jsem myslel, že ze sebe vybliju všechny svoje vnitřnosti. Nemám slov. ()

Monika22

Dětské publikum určitě ocení, ale řecká mytologie na půdě USA? Z toho by Zeus neměl radost :) Jedna hvězda za slušné herecké obsazení. ()

kaculinka777

Není to ani na jedničku ani na jedna minus. Ale mám ráda řecké bohy, to moje rozhodnutí radikálně ovlivnilo. Občas tam jsou scény jako pro malé děti a u herců je dost často poznat. že jenom hrají např. v Las Vegas. Ale děj má většinou i duchaplné okamžiky a zpracování podle knihy se taky nedá nic vytknout. Proto dávám 80% a to si myslím, že je to docela dobrý výsledek na takový oddechový (podle mě) film no ne? ()

Stellbory

Stanislaus to vystihl před pěti lety by tenhle film byl jednou z mých TOP pohádek. Příběh není tak úplně tuctový ale místy přišlo na řadu i pár klišé které jsou tak oblíbené právě u oněch mladších diváků. 4 hvězdy za antickou tématiku, pár známých herců a Alexandru Daddario :3. ()

ariari

no prvotriedna zábava, tak načo kritizovať? už názov napovedá , že nepôjde o utrpenie mladého Werthera, ale o čistokrvnú Rick Riordanovku..určenú hltačom pentalógie veleúspešnej sf knihy, ktorí sa v tom vidia. Dobre natočené, rodinne viackrát pozreté . ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)