Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Ajka13

Možná jsem ujetá na fantasy, ale Percyho mám teda radši jako knižní předlohu. Film nebyl špatný, svým způsobem, pokud teda odhlídnete od té knihy, což já prostě úplně nemůžu, no. Upřímně jsem dost zvědavá na pokračování, protože tomuhle Percymu samozřejmě NENI dvanáct (což pro samotný film nevadí, ale pro pokračování je to trošku problém). Ale nechme to na rejžovi, jak si s tim poradí. K samotnému filmu bych jen dodala, že to prostě neni napodobenina HP, jak mnozí tvrdí, je to úplně o něčem jinym, a to, že je hlavním hrdinou kluk, přece neznamená, že jde jen o dalšího Harryho Pottera! ()

Pastelka..

Natočený na motivy knížky, kterou jsem četla, ale až po několikátém shlédnutí filmu, musím říct, že ti co nejdřív četli knížku, tak museli být trochu zklamaní, je tam opravdu dost změn. Ale i tak se mi film pořád líbí a mám ho radši než knížku, jsou tam příjemné postavy, ale i nepříjemné nestvůry, občas strašidelné. Létající boty "convers" nemají chybu... Umět takhle využívat vodu, to by bylo něco... Jsem zvědavá, jak se autoři pokračování vypořádají se zápornou postavou, kterou ve filmu zabil, alespoň to tak vypadalo, i když zabít poloboha není jednoduché.. ale on v knížkách dále žije... ()

Riddler odpad!

Niečo tak hlúpe som dlho nevidel. Znásilnená grécka mytológia, príbeh nula bodov a zabil to camp X-menov ala polobohov. Dopozeral som to iba nasilu a častým krútením hlavou... Nechápem. Toto nieje dobré ani ako dačo, čím zabijete čas v nedeľu doobeda keď nechcete pozerať rovnako zmysluplné seriály. ()

Alboin

Po niekoľkých chabých pokusoch o adaptáciu gréckej mytológie ako Immortals či nový Súboj Titanov som nečakal, že môže byť niečo ešte horšie. Percy Jackson je však kráľom znásilňovania kultúr. Americkí znalci seriálov Herkules a Xena vytvorili dvojhodinový trápny výter z výteru výteru a podali ho v množstve moderných zvratkov, ktoré mali dozaista ohúriť. A tak vznikol epický grc, ktorý zachránilo iba stvárnenie Medúzy od Umy Thurman a pár ďalších nitiek, ktoré držia damoklov meč s nápisom odpad. Človek naozaj žasne nad tým čo môže americkej mládeži-spoločnosti stačiť. A znalci histórie, mytológie či umenia sa chytajú za hlavu v typicky gréckom geste zármutku. ()

Lokitre

Film se někdy od původní knihy může trochu lišit. Tady ale jde o katastrofální neshody. Tak za prvé hlavním hrdinům je v knize o dost míň než hercům ve filmu (ten je v ději velmi důležitý). Opomenu důležitý fakt, že hlavní ženská postava má mít blond vlasy (s šedýma očima je to důležité poznávací znamení všech Athéniných dětí) a přejdu hned k části, kdy se skoro půl filmu Percy a ostatní honí za perlami, které v knize dostanou od Poseidóna během několika řádků. Ve filmu zůstane v Podsvětí faun namísto matky a finální filmová bojová scéna s Lukem na střechách je v knize boj s Arésem na pobřeží. Pozor tohle se knize nepodobá ani trochu. ()

little_kitty

Nebyť kvalitnejších filmových trikov tento film by sa ani nedostal do kín. Rozhodne je však lepší ako Narnia, Čarodejov učeň a podobné slabotiny. Zápletka alebo celý príbeh nie je tak obohraný a v celku je to slušný priemerný film s nadpriemernými efektami. Tento film bol natočený akokeby narýchlo a celé to mohlo byť slušná pecka keby bolo doladené detaily okolo postáv, ich správania, charakteru či dôvode konania (niektoré dôvody boli naozaj viditeľne prvoplánové). ()

shinlove

Bylo tam sice dost nepřesností dle Starých řeckých bájí a pověstí, ale bylo to zajímavé, poutavé a na deštivé odpoledne ideální film. Jsem zvědavý na další díly, tohle byla vcelku efektní podívaná, nicméně ničím mě neobohatila a netřeba ji vidět znovu. Prostě průměr, tedy 3* ()

BlackVelvet

Dala jsem malo hvezdicek a to proto, ze jsem cetla knizku a proste tohle nesedi. Chapu, ze ne kazdy film je jak knizni predloha, ale tohle je proste moc. To je tolik totalne prepsaneho, vynechaneho deje ze prakticky je to jak vo necem jinem. Tam kde v originale neco dava smysl (tri perly darovane duchem mori, zatimco ve filmu se hledaji nekde na zemi na ruznych mistech) a ma to logiku, tak je to velmi nejak uplne nesmysne zaonacene ve filmu. Jako knizka asi pro deti/nactilete se mne to libi, jako film proste ne. Ti kdo tady posilaji autora do pekel, tak nevim jestli tim mysli scenaristu a nebo autora knih ? nicmene jsou to silna slova pro trochu neskodne fantasy. ()

AltairAhad

Děs, běs.. Nevím, ale tenhle film mě vážně iritoval, nedokázala jsem vydržet do konce! Nechápu, kde je například spojení film+kniha... aha, není. ()

TOPmoovie

az na male detialy skvele sceny, dobre triky a bytosti. urcite to nenudi, aj ked par sekund clovek rad preskoci na konci. a pozerajte az do uplneho konca, po prvych titulkoch ()

Pythonator

No to byl zase jednou pořádný hollywoodský výplach pro mladé. S námětem by se dalo pracovat i líp a mohl vzniknout dost dobrý film. Takhle je to ovšem jen další teenagerský nesmysl. Titulní představitel mi nepřišel ani trochu zajímavý, ale jeho dívčí partnerka Alexandra Daddario byla sympatická hodně. Dvojici doplňoval až přímo nechutně otravný satyr, kterého musel hrát protivný černoch jen aby se splnila americká kvóta pro počet afroameričanů ve filmu (mimochodem jeden černoch seděl i mezi bohy na Olympu, což mě naprosto dostalo), aby mládež pochopila, že existují i hodní černoši, nejenom ti z pouličních gangů co jsou jich americké věznice přeplněné. No budiž, ale to je musí srát i do starořeckých témat??? Ještěže nezačal ten rádoby cool vtipný satyr taky rapovat. Výběr hlavních hrdinů tedy nebyl zrovna šťastný, ale kompenzují to skvělé postavy vedlejší. Sean Bean jako Zeus a Pierce Brosnan s koňskou prdelí jako kentaur jsou standardně charismatičtí jak jsme na ně zvyklí. Uma Thurman je jako Medusa vražedně oslnivá a Rosario Dawson jako Hádesova partnerka v podsvětí je tak neskutečně přitažlivá, že jsem měl chuť umřít jen abych se k ní dostal. Film sám stojí v podstatě za hovno, ale právě tyto vedlejší postavy z něho dělají zajímavou podívanou. To a taky digitální efekty samozřejmě. Pořád mě to ale bavilo víc než Harry Potrat. ()

klaranapoli

Donutila jsem se na ten film podívat, jen z toho důvodu že ten den nic jiného v TV nedávali a mám k tomu jedno slovo a nic víc k tomu nemám co říct. BLBOST! ()

Doctor10

Stupidita a debilné ego čo ste sa všetci zbláznili ! parádne dielo úžasného spisovatela ricka riordana nerozmiem ako toto moze niekto hodnotiť na 57 percent ja dávam 5 hviezd ()

Alekks80 odpad!

Sračka nad sračky. Nemám nic proti tomu natočit píčovinu pro náctiletý. Ale proč proboha do toho tahaj řeckou mytologii? Kdyby to bylo jen slabomyslný a multi kulti, tak bych tomu jednu hvězdu dal. Ale za tohle si celej ten ansámbl zaslouží shořet v pekle! A to na něj nevěřim. ()

Erestarchos

Ano, tento film je blbost a slátanina. Ale je to slátanina, na kterou se dá ještě tak trochu dívat. Nejvíc mě asi dostala Uma Thurman jako Medusa. A Pierce Brosnan jako kentaur, to taky jde. Pokud byste chtěli nějak zabít sobotní odpoledne něčím totálně nenáročným, tento film je možností, jak to udělat. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)