Camino

(festivalový názov)

Dcera náboženských fanatiků se poprvé zamiluje, záhy však musí čelit smrtelné nemoci. (Filmbox)

Kali4

Podpásovka. Ždímačka emocí, která tak hrotí životní příběh nebohé Camino, až veškerá tragika vyznívá do prázdna a naopak se dostavují slova typu: „No to snad ani nemůžou myslet vážně.“ Navzdory tomu sledujeme politováníhodný osud dívenky, která jen díky lásce nikoli ke Kristu, nýbrž k obyčejnému chlapci vydržela tak zatraceně dlouho, a to i přes neschopnost kohokoli (včetně nerozhodného otce) zasáhnout proti jedné z mnoha tváří víry – a to proti té fanatické a absurdně dogmatické – zosobněné vypočítavou a sobeckou matkou. Avšak ve skrytu jsem se stále cynicky pochechtával, když kolem mne většina lidí popotahovala, protože takhle strojený, absurdní a zbytečně dlouhý snímek se mě prostě nemohl upřímně dotknout. Ale kamera se mi líbila a Manuela Vellés, která hrála sestru malé Camino, je k neuvěření krásná a sexy, a to i v hábitu členky Opus Dei ;-). P.S. Anděl byl trapný. ()

sellsakul

Vynikajúci film, ale mohol byť geniálny, keby nebolo tej "náboženskej propagandy." Vety typu: Obetovania sa Bohu atď. sú podľa mňa choré. Mám na to svoj názor na celé náboženstvo aj cirkev a nikomu zase neberiem ten svoj, ale obetovať sa v mene Božom? Veď to rozum vypína... ()

vitekpe

A mame tu, koukam, dalsi kontroverzni zazitek (alespon dle okolnich komentaru)... Takze ve zkratce za mne: Jedna se o strasne smutnej film (urcite jeden z nejsmutnejsich co jsem kdy videl) o maly holcicce, ktera umira na rakovinu. Nerea Camacho to zahrala uplne dokonale, a to nejen diky tem prekrasnym zelenym ocim... Chapu, ze jakysi extremni priklon k motlitbam a vira ve vsemocneho Jezise, ktera je ve filmu vsudypritomna, muze u nas v ateistickem knedlikove pusobit jako fanatismus...ale ja si tou definici nejsem uplne jisty. Nicmene, ja bych v takove rodine/prostredi zit nechtel a neumel. Spis mi mnohem vic nadzvedavala uslapnutost otce te holky, ktery si proti silne verici matce vlastne vubec nesktrnul. A kdyz chtel konecne pro tu malou neco udelat, tak to dopadlo tragicky (to jsem doslova vyskocil ze zidle!) Cele je to vizualem a zpracovanim spis televizni nez filmove, ale i tak extremne smutne a dojemne. Takze jen pro silne povahy, a nebo kdyz si chcete 2 hodiny pobrecet a ztratit viru v jakoukoliv bozi spravedlnost... P.S.: film je natocen necekane dobre, takze mi prislo, ze trva tak hodinu a ne dve a ctvrt. Tot vse. 5- P.S.: ten potlesk na zaver tam davat nemeli, tim to dost pokazili, ale co, stalo se... ()

SkyLukey

Milý snímek. Camino jen dokazuje, že Španělsko patří mezi důležité tvůrce v Evropské kinematografii a že je nutné je brát vážně. Camino a její problematika mi nění nějak blízká, protože jsem tak něják nevěřící. Několik náboženských scén mi opravdu nedělalo dobře a místy mě i rozčilovaly. Camino je tkaová pohádka se smutným (nebo snad šťastným) koncem. Jestli někdo čekal, že mi ukápne slza, čekal marně. Camino mě nechala klidným i při závěrečném umírání, které mi přišlo více než přitažené za vlasy. Příběh nevypovídá tolik o boji dívky Camina, ale trýznění a diktatuře její matky a násilného potlačování dle mého názoru normálního života. Takové násilné diktování v boha neuznávám. ()

aquiver

Na první pohled krásný bolestný film. Několik snových scén, hudba a herecké výkony fenomenální. Nerad používám slovo citové vydírání, ale tady je asi už na místě. Hranici citu se nepodařilo udržet. Jako příklad si přestavte dokonalý film, skvělé postavy, ale ke konci filmu je terorista všechny jen tak postřílí. To se v tomto filmu sice nestalo, ale působí to podobně. Přehnaně. Druhou chybou je přetažená stopáž. 65 % ()

Ondis

Skvěle natočené slzavé drama s výbornými herci a silně pochmurnou atmosférou. Přesto při dlouhé stopáži jsem si všiml hluchých místeček. Nevychválím v prvé řadě časté přecházení do zvláštních snů, které dávaly Camino tolik energie do bojů s těžkou nemocí. No a pak scénář matky, který byl neuvěřitlně fanatický až tomu nešlo věřit... Závěr moc pěkný, líbily se mi dvousmysly jejích posledních slov. 85% ()

Greny

neskutečně emocionálně silný příběh, který je skvěle převeden na plátno a působí do morku kostí. Naprosto nesouhlasím s názor Marigolda a Davsona, protože jejich názory jsou naprosto irelevantní ... a to protože nedokáží objektivně zhodnotit kvalitní nezávislou evropskou tvorbu, tak předpokládám, že nedokázali přijmout to, že film dokáže velice realisticky ztvárnit životní příběh a dokonce zkritizovat katolickou církev ve velice ortodoxním Španělsku! ()

JoSte

Nějak nemůžu přijít na to, co tím chtěl Fesser říci. Příběh, který se tváří, jako že je podle skutečnosti, ale přitom je značně vykonstruovaný, aby působil na city ještě více. Například lacinou smrtí otce při autonehodě. Sledovat zpackanou léčbu rakoviny také není nic extra. Herecky převážně excelentní, ale vnitřně jaksi prázdné. ()

missbee

Někdo tu v komentáři napsal, že Camino je citový terorismus. No samozřejmě že je! Copak se dá dívat na nadšenou desetiletou holku, která se zrovna poprvé zakoukala do kluka, ale která zároveň trpí tak strašně, že by to nikdo nevydržel, s klidem v duši a suchýma očima? Nedá. Budete se zmítat mezi radostmi, starostmi, bolestí, terorem, trýzní, náboženským fanatismem, smutkem, nadějí, beznadějí, úsměvem, nočními můrami (použít anděla jako noční můru byl brilantní tah) a touhou žít. Carme Elias coby matku statečné Camino budete nenávidět a nedivila bych se, kdybyste ve snaze ji zabít prořízli v kině plátno, náboženskou fanatičku hraje úžasně. O výkonu Nerey Camacho v roli Camino nemluvě, na to nejsou slova, ta holka je božská. A na konci si jen budete marně přát, aby jí vyšel výlet do Vídně, ona se zázračně uzdravila a stal se zázrak. Poté zůstane jen kulturní zážitek, který vám vydrží na opravdu dlouho. ()

theSaint

Celý film mě neskutečně iritoval citovým vydíráním a křesťanským fanatismem. Stojí v podstatě na základech toho, co sám odsuzuje. Skutečný boj, abych film dokoukal. Nebýt hlavní hrdinky, která byla skutečně úžasná, nejspíš bych musel dát to nejnižší hodnocení. Ve snímku se pere dobrá řemeslná práce a obrovská klišé, která jsou umocněná vtíravou hudbou. A ta klišé (+ odporné náboženské žvásty) jsou tak obrovská, že onu dobrou řemeslnou práci převálcují na plné čáře. ()

xdutchx

Film který není o umírání a ani o víře v Boha. Film o lidskosti, která ve své přirozenosti je božím vztahem. Film z mnohým patosem (nebrat negativně, neboť dětský svét obsahuje velkou míru patosu a je na nás jak se s tím popasujeme), myslím, že by se mnoho dalo vystříhnout s ohledem na diváka a zbytečné propojování paralelních událostí primitivním způsobem mi trochu kazilo sledování snímku, který se dotýká něčeho moc důležitého a činí to poměrně originálně. ()

Lipi21

100% REŽIE / Javier Fesser: ****** (šest hvězdiček a šestkrát klobouk dolů) KAMERA / Alex Catalan: ****** (jedna z nejlepších vůbec, španělská kinematografie opravdu potvrzuje vysokou kvalitu v této branži, smysl pro cit, vynikající efekty ve scénách, kdy Camno sní - scény s andělem na hřbitově neo propadající se moře jsou prostě úchvatné, sledoval jsem to na 15 palcovém notebooku a byl jsem kamerou pohlcen, neumím si ani představit jaké by to bylo v kině...) SCÉNÁŘ / Javier Fesser: ***** (promyšlené, propracované, duchaplné, inspirující, vkusné, bez patosu, bez kýče...) HERCI: ***** (úžasná Nerea Camacho - ty její kukadla by si zasloužily hvězdičku navíc, skvělí i ostatní herci) HUDBA / Rafael Arnau: ***** (naprosto magická, skvěle podtrhuje napětí) __________________________________________________________________________________________________ RESPEKTUJI VŠECHNY KOMENTÁŘE - I TY NAPROSTO OPAČNÉ OD TĚCH MÝCH, ALE KDYŽ SI ČTU NAPŘÍKLAD KOMENTÁŘ UŽIVATELE TOTO, TAK JSEM NA POCHYBÁCH, JESTLI JSME KOUKALI NA STEJNÝ FILM, JESTLI NÁHODOU 95% FILMU NEPROCHRÁPAL: "AGITKA NA KŘESŤANSTVÍ"? COŽE? JAK TOHLE NĚKDO O TOMHLE FILMU MŮŽE NAPSAT?!... VŠEMI DESETI DOPORUČUJI...MIMOCHODEM SKVĚLÝ TRAILER ()

frbulka

Camino je jméno smrtelně nemocné holčičky a znamená i cestu, kterou si musela v utrpení projít. Ta cesta byla plná bolesti a strachu, ale podpíral ji Bůh a láska k malému chlapci. A proto Camino touto cestou kráčela statečně, i když matka ve snaze chránit dceři duši kradla část jejího dětství a dívenka nemohla žít jako její vrstevnice. Každá cesta však jednou končí a na konci té své Camino našla opravdovou lásku...Silný zážitek, snad až na zbytečně naturalistické scény z operačního sálu, odchod otce a závěrečný potlesk. "Závidím ti tvou obrovskou víru, Camino." ()

Dimo

Skvostné. Neuvěřitelně chytře natočený, fantastický skvost. Těsně po projekci mnou zmítá smutek a taky jen a jen další potvrzení církve jako pakáže zblblíků a tvůrci to dokázali natočit tak, že si je nepopudili proti sobě. Tedy, doufám. Vím jistě, že tento fascinující film mě silně zasáhl a už nikdy mě neopustí. Ach jo. Pět hvězd. ()

Gabretta

Na mě to bylo až příliš patetické. Dojetí se nedostavilo a postava matky mě iritovala. Některé pasáže byly lepší, ale pak se děj zase posunul nešťastným směrem. V porovnání s filmem Je to i můj život - vítěz je jasný, Camino je ze hry. I když hlavní představitelka, Nerea Camacho, hrála skvěle! ()

Orina

Absolutně si netroufám hodnotit. Chvílemi mi to přišlo jako výsměch pánbíčkářským otrokům (potom je to na 5 *), ale v zápětí nastal moment, který vypadal jako propagace (potom je to odpad!). ()

Festival španělských filmů výsostně aktuální

Festival španělských filmů výsostně aktuální

17.01.2010

5. ročník Festivalu španělských filmů La Película se zaměří na aktuální témata, jakými jsou náboženský fanatismus, střety odlišných kultur, překrucování vlastní minulosti, ale také partnerská… (viac)