Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Iwiiik

Je logické, že snímek Moon vyvolává rozporuplné názory. Inu nejedná se o vysokorozpočtový nátěr a ani myšlenka není ohromující peckou, která by fanouška sci-fi žánru zatlačila do křesla metr hluboko. V tomto případě však dokonalá atmosféra filmu, hudba a především strhující herecký výkon Sama Rockwella, dokáží skvěle vynahradit absenci pompézních vizuálních gest či drobné chyby ve scénáři. Pro mě zajímavě uchopený kousek (zejména Samem), který se mi zaryl hodně hluboko. Po druhé projekci přidávám pátou hvězdu. Skutečně brilantní pocitová věcička. ()

Ombak▼Penari

Pecka za pár šlupek. Retro one man show, která by ráda seděla v lavici s Vesmírnou odyseou. Režisér Duncan Jones mě zatím bezchybně přesvědčuje, že dokáže dobře hospodařit s velmi málem a netočí hloupé snímky, ale originální scifi. Moc mu přeji úspěch s Warcraftem, což bude ovšem úplně jiná liga. ()

GOREGASM

Režisérův duchaplný minimalismus, precizní Rockwellova paranoia, přičemž nejen tyto dva základní prvky pojí dohromady jeden z nejlepších hudebních motivů ever od Clinta Mansella. Komorní, psychologická a naprosto pohlcující scifi, kterou ne možná, ale určitě subjektivně nadhodnocuji, ale druhá projekce mě jen utvrdila v tom, proč se mi Moon tak hluboce zaryl do paměti. Deprimující samota Měsíce se daří za pár šupů, čti 5 miliónů dolarů, přenést na diváka od první vteřiny snímku, kdy začne hrát "Welcome to Lunar Industries". Mansell je skladatelský fenomén a režisér Duncan Jones dobře věděl, že to bude společně s obsazením hlavní role jeho trumf. Sám přispěl chirurgicky přesnou režií, která zvládá jak psychedelicky nejednoznačné události uvnitř stanice, tak vesmírně intimní záběry na povrch měsíce na němž si odbývají svůj kus historie těžební stroje Lunar Industries. Srovnání s Kubrickovou 2001: Space Odyssey je i není na místě. Já zůstanu u tvrzení, že jde o jedno z nejlepších scifi, které jsem měl tu čest vidět. 100% ()

B.Wilde

Tenhle film mi doporučili v poslední době a nezávisle na sobě hned tři lidé z fandomu Sama, takže už jsem to nemohla déle odkládat. A víte co? Bylo to velmi příjemné filmové překvapení! Sice bylo brzy zřejmé, kam to povede, ale ani tak mi to neubralo na tom, že mi tohle sci-fi sedlo (a to na vesmírné filmy až tak nejsem, pokud to není nějaká bláznivina jako třeba Strážci). Sam tu byl opravdu skvělý a jen se mi potvrdilo, že je to talentovaný herec, který zvládá i o dost vážnější role (ač mi sedí na všechny ty excentrické podivíny). Jinak film doporučuju určitě v originále, protože dabing tady opravdu neměl šťastnou ruku pro výběr jeho českého hlasu. ()

ZackSawyer

Děsivé tím, že je to zase možné! Paráda, jako bych se znovu koukal na Ostrov + Gattacu, jen v jiném kabátku a to vše za doprovodu skvělé hudby. ()

Redix

Tak Moon mě na jednu stranu celkem překvapil a na druhou celkem zklamal. Ze začátku mi film připomínal dost Vesmírnou Odyseu a vlastně film tak trochu pořád vypadá jako Vesmírná Odysea. Místo Halla 9000 je tam Krychle s několika smajlíkama o průměru 1x1 metr která je někdy stejně zlá jako byl Hull atd. Nicméně dost přirovnávání k Vesmírné Odysee. Scénář mě moc nezaujal, bylo to takové o ničem. Co se týče modelu základny a jejího interiéru tak nemám co vytknout, vypadá to fantasticky stejně jako exteriéry. Hudba je taková nic moc, v podstatě jeden a ten samý motiv celý film, což ovšem neznamená že by Clint Mansell vytvořil hnusnou hudbu ale přišlo mi to prostě takové bez nápadu. Filmu dávám *** protože mě celkem zklamal. -------- EDIT --------- Tak na druhé zkouknutí musí bohužel konstatovat že je to ještě větší blbost než jsem myslel. ()

Skleni

Tento film je tech. na obrovskej úrovni. rovnako ako výkon Sama Rockwella. No žiadna hudba, ponorné prevedenie konca a strohý začiatok s takmer žiadnou gradáciou a tajomnejšou zápletkou robí z tohoto filmu..... "len" parádny začiatok sľubnej kariéry Duncana Jonesa. Teším sa na budúce projekty. 81% ()

darkreider

One man show, kde jediná odpovedajúca vec je robotická AI a jedinou živou vecou je pár kvetov. V polovici som si rýchlo uvedomil, čo sa tam vlastne deje a začal som strácať záujem, pretože som priskoro objavil to skryté tajomstvo. Toto ma ale rýchlo prešlo, pretože pán Jones to pred nami nechce tajiť a vodiť nás za nos. Práve naopak, chce ukázať presne o čo ide a ako to zvládajú postavy. Tieto premýšľajú veľmi racionálne a neurážajú diváka bezcieľnym blúdením. Jediné, čo ma naozaj prekvapilo, bol prvý stret, ktorý obaja vzali až extrémne dobre a s kľudom. Takže nosnú pointu sa síce dozvieme hneď, ale film pokračuje a rieši. Veľmi zaujímavé, vcuclo ma to a nenechalo nudiť. ()

Dimo

Z počátku nudně vypadající film, trochu levně působící, navíc s trochu divným střihem mě později upoutal opravdu zajímavou pointou, zvraty a zejména nečekanou a neobvyklou přátelskou atmosférou (ne přímočarou samozřejmě). Robot, kterého mimochodem zdařile namluvil Kevin Spacey taky dost překvapil, ovšem nebudu prozrazovat čím... Atmosféra snímku se tak dostala docela na novou úroveň a to i přes chybky již zmíněné, navíc by neškodilo více tajemna na úplném konci, na druhou stranu je tento film jak dělaný pro diváky, kteří šílí z otevřených konců a nezodpovězených otázek. Poctivý kus práce odvedl Sam Rockwel, celý film stojí jen a jen na něm a on tuto velkou zodpovědnost zvládl dobře, výborně pak jako unavený a zničený Sam. ()

foundation

Atmosfera je vyborna a tym to asi tak konci. Priemerny dej..Obohrana zapletka skoro mi to pripominalo Arnoldov Siesty Den skombinovany s Total Recall. Cele sa mi to zdalo az moc naivne na to aby z toho mohlo byt slusne scifi nebodaj este scifi thriller. Pritom sa z toho matrosa dal natocit film s originalnou zapletkou keby sa chcelo scenaristovi trochu porozmyslat. Vyzeralo to nejak tak ze na zaciatku mal dobry napad a ako to pokracovalo chcel ho rozvijat aby zaverom sokoval. Prva a druha vec sa ako tak podarila ale zaver je narychlo pozliepany a hrubo zbabrany resp. ak som nic neprehliadol vyzeralo to presne tak ako keby ten co pisal scenar sam nevedel ako sa ma dostat zo vsetkych tych volovin ktore vymyslel pocas filmu. Dokopy z toho vychadza slusne nudny dej so zaujimavou atmosferou a hned po dopozerani uvolnenie troch giga na mojom disku pretoze znova sa k tomu urcite uz nevratim. ()

Torgal

Komorný príbeh silne stavajúci na budovaní atmosféry, ktorá má blízko k vynikajúcej Gattace. Pointa je síce už v polovici filmu jasná, no aj tak je emociálne a filmársky výborne podaná. Voči Samovi Rockwellovi nemôžem povedať krivého slova, túto one-man show uhral skvele. Celý film korunuje úžasná hudba od Clinta Mansella, bez ktorej by bol zážitok polovičný. Aby som ale len nechválil tak na začiatku sa nič poriadne nedeje a film začne byť zaujímavý až po havárii. Taktiež je na filme dosť vidieť, že rozpočet bol značne obmedzený. Suma sumárum je tento film veľmi príjemné prekvapenie, ktoré dokazuje, že na dobrý film nie je treba veľa peňazí, stačí dobrý námet a talentovaný tvorca. 8-/10 ()

Blaogranas

Rozhodně zajímavé. Stojí za to Moon shlédnout, možná časem, až se vzpomínky vytratí, kouknout podruhé a stačí. Žádný kultovní snímek, nic podobného, ale jak říkám, zajímavé. Originální myšlenka a dobrý výkon jediného představitele (pokud nepočítáme super robota :-) ) určitě nenudí, především díky své příjemné stopáži. 70%. ()

Yojimbo

Tak tohle scifi si pustím, až mi Avatar zase bude lézt krkem. Jednoduché kulisy, jednoduchý, leč poutavý a dojemný příběh, jeden dobrý herec a jeden hlas Kevina Spacey - i tohle "málo" stačí na dobrý film za 4*. Tu jednu navíc totiž přidávám výhradně za hudební doprovod Clinta Mansella. ()

KOOHA

Zase tady někteří povyšují tento film na bůhvíco a přitom je to sračka. Zklamání pro mě na celé čáře, jelikož jsem si představoval něco jiného. Nic jiného režiser nanebídnul, herecký výkon nula bodou a o nějakém odkazu nebo bombastickém závěru ani nekomentuji. Nechtěl jsem být negativní, ale nic jiného mi nezbývá. ()

Cruchot

Velmi příjemná scifi se šťastnou volbou Sama Rockwella do hlavního role a Clinta Mansella jako autora hudby. Dějově je to v podstatě tak na třičtvtrtěhodinovou epizodu Krajních mezí, takže roztaženo na celovečerák jsou některé scény možná až příliš zdlouhavé, ale v tomhle případě mi to nevadilo a užíval jsem si každou minutu filmu, u něhož nebylo dlouho jasné, jakým směrem se bude ubírat. Jen houšť podobně laděných scifi. ()

LyBerion

Film sám o sobě se zdál v první třetině jako vcelku našláplý, bohužel je také zbytečně utahaný a nebyla to záležitost, kterou bych si opravdu vychutnal. Největší sympaťák ve filmu je genialní počítač Gerty, z čehož vyplívá že ani hlavní hrdina moc nezaujme, ale celkově film hlavu a patu má, ovšem pořád je to snímek na jednou zkouknutí. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)