Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

Dejna

Prvních 5 řad hodnotím maximem, šestá řada už podle mě ztrácí trochu smysl, hlavní důvod je evidentní (nechci spoilovat :-) a ten druhý, ne, že by Rigsby a Van Pelt byly pro mě nejdůležitější postavy, ale bez nich už to přeci jen není ono.. Navíc už to tak nějak nemá šťávu, po shlédnutí posledního dílu šestky (ne, že by se mi ten konec nelíbil :-) se trochu bojím, co přinese sedmá řada.. Fanoušci mě asi ukamenují, ale podle mě měl mentalista skončit pátou řadou, zbytek už je pro mě takové vaření z vody.. ()

Mesmeric

Svižný rozjezd seriálu totálně dokurvila 5. a druhá polovina 6. série. Ne, opravdu sada dílů, kdy se konečně Patrick vypořádá s Red Johnem (takového prostoru z té postavy udělat pořádný Mind Fuck, a ne strejdu s vizáží obecního perverzního úchyláka) opravdu nezachrání, to co s tou postavou udělali. A konec té 6. série....snad jen výbuch toho letadla by to možná zachránil. Děsím se, co přijde v 7. sérii, když hlavní BADASS skončil jaksi bez dechu, takže očekávám návrat té pipky ze seznamovací agentůry, mohla by zavraždit pár lidí, aby se tomu dodala vážnost. No uff, zatím 3 hvězdy. ()

Bohulib

Některé díly jsou skvělé, jiné slabší, to už tak bývá. Simon Baker se drží své role moc dobře. Některé díly dokonce produkoval a minimálně jeden i režíroval. U seriálu mne udržoval hlavně průvodní motiv Rudého Johna, proto mne trochu překvapilo jeho uzavření uprostřed série. Ale zatím se pořád rád podívám na další díl. Dodatek po půl roce: Některé díly z konce 6. série jsou ohledně zápletky hodně odbyté a Patrickovy triky nedomyšlené ()

Gamine

Sleduju to většinou, když chci vypnout, má to takovou relaxační komorní Californskou atmosféru a kvůli postavě Patricka Janea. Baví mě, jak někdy hodně drze chodí přes čáru a víceméně mu to prochází. Linie s Red Johnem je zajímavá, ale hrozně to natahujou, líbilo by se mi kdyby o něm bylo něco v každém díle, když se to kolem toho točí. ()

Jard

Na to, že je to americký seriál, je to pre mňa príjemné sledovanie. Podobne, ako v seriáli Monk sa na zistenie príčin spáchania skutku nepoužívajú nejaké divné praktiky, ale zdravý rozum. 80% ()

rime

Nejlepší je první polovina první série. Pak už to jde příběhově rychle do háje. Serial je postaveny hlavně na sympatických hercích a jejich postavách. ()

nudlis

Kvalita serálu je v pohodě, ale po skončení páté řady nastoupila nová parta dabérů a protože jsem koukal na předchozí série dabované, ta šestá už mě tak nebaví. Je jasné, že část zážitku je síla zvyku na určité hlasy postav, ale s novým dabingem Simona Bakera (M. Sláma) se úplně vytratil vtip a lehce "rozpustilé" ironické poznámky, které mě na předchozích sériích hodně bavily. Stejně tak nový dabing Robin Tunney (P. Hobzová) stojí za hovno. A to všechno proto, že původní dabéři chtěli dostat za dabing normálně zaplaceno, ale nenažraná agentura a TV zHovna radši našli levnější nádeníky. ()

LucillaP

Původní série s motivem snahy dopadnout Red Johna byly výborné. I když RJ se stal snad nejmocnější a nedopadnutelnou šedou eminencí, bavily mě "jeho" případy. A trochu (možná oprávněně) jsem se obávala, jak bude seriál vypadat, až bude RJ dopaden. Bohužel kvalita vzala dle mého za své, ale zase se splnil sen mnohých a ústřední dvojice se konečně dala dohromady - takže možná něco za něco? Ale musím uznat, že Patrick Jane mě i postupem sérií celkem bavil, co mě ovšem přestávalo bavit, to bylo ustupování všech vládních institucí této postavě. Jeho překračování hranic mělo své kouzlo, někdy mírný ústupek ze strany vyšetřovatelů, kteří se museli držet na pozoru, ale FBI mu šla z cesty naprosto a kompletně. A poslední díl byl takovou vyslyšenou motlitbou všech fanoušků, kteří prahnou po bezvýhradných happyendech. ()

pindruche

První řady jsou na pět hvězd, ale časem asi došly nápady. Poslední 2 řady jsou pro mě nekoukatelné, už se v podstatě řeší jen Rudý John a je to otravné. ()

Colomba666

Tento seriál okatě staví na přitažlivosti svého hlavního protagonisty, což není na škodu, jelikož to je i relativně primárním tahákem. Případy jsou vesměs jako přes kopírák, jako u většiny krimi serií, ale stále se jedná o jednu z těch lepších, takže za 4. ()

DIATOR05

Na tento seriál jsem zhlédl na doporučení od kamaráda, kterého jsem donutil podívat se na Sherlocka. Když jsem čekal jeho reakci ve smyslu, že je to úžasné, po prvním díle řekl: "No, to je jak Mentalista". Tudíž jsem se podíval na Mentalistu s myšlenkou toho, že bude stejné kvality jako Sherlock. A možná toto byla chyba. V pilotním díle se mi nedostalo takové kvality na úrovni Sherlocka, jak jsem čekal, nýbrž v o polovinu kratším času vyřešení záhady bez pomoci divákům zorientovat se v tom, co si hlavní postava myslí a co dělá, jak bylo v Sherlockovi zvykem. Po pilotním díle jsem byl zklamaný z výsledku, protože jsem čekal daleko víc od televizního seriálu, a to byla chyba. Každopádně při zhlédnutí první série jsem se neskutečně bavil a bral jsem to jako televizní "spin-off" seriálu Sherlock. Mentalista, který řeší vraždy za pomoci jeho inteligence a originálním způsobem dopadení vraha + nakousnutí Rudého Johna. Navíc epizoda s odkazem na Daredevila byla a je mou nejoblíbenější. Pak ale nastal zlom - při druhé, třetí a čtvrté sérii však plamínek zábavy vyhasl. Většinu dílů jsem průměroval, jelikož to bylo pořád to samé dokola, stejné vraždy jen v jiném podání, odhaloval jsem vrahy už při první ukázce postavy, jediné dobré díly byly s Rudým Johnem a těch bylo hodně málo. Poté ale přišla pátá série, kdy nevím jak, ale znovu jsem se neskutečně bavil. Mnohem víc dílů o Rudém Johnovi a epizody byly více originální, a to nejen ty s Rudým Johnem. Šestá série je pro mě oříškem, protože odhalení Rudého Johna bylo pro mě velkým zklamáním. Ano, čekal jsem to větší, propracovanější a víc emocionální, bohužel jsem se zmýlil a toto mi nestačilo, 5 sérií po stopách Rudého Johna dopadne takto. Avšak to, co pro ostatní už není Ten Mentalista, pro mě bylo naprosto úžasné. Nevím čím, jestli režií, scénářem, nebo kvalitou obecně, ale díly jsem si neskutečně užíval, i přes dle mého na první pohled o dost horší postavy, než jsme znali. Asi to bude tím, že jsem si postavy trochu oblíbil, ale sedmá série je dle mého absolutní strop a přál bych si jí 3x delší, každý díl neskutečně originální s vizuálem připomínající film. A nakonec tu máme konec celého Mentalisty, a když má seriál skvělý závěr, většinou pro mě emocionální, či s napůl otevřeným koncem, tak to pro mě seriálu extrémně přidá. Kdybych věděl přesně do čeho jdu, nemusel se dívat na dle mého průměrnější série 2,3,4 a odhalení Rudého Johna by bylo pro mě osobně lepší, dal bych tomu možná i tu 10. No, jelikož to tak nebylo, tak po zprůměrování celku, tomu dávám 8/10. ()

Pes

Keď som začal ako násťročný pozerať všeliaké CSI, síce som mal obľúbenca ale boli na jedno kopyto. Mentalistu pozerával otec a najprv som sa k tomu seriálu nemal... No nakoniec som sa do toho zažral neskutočným štýlom. A úprimne som vždy tušil kto je RJ. ()

Tucinka

K Mentalistovi jsem si dostal v roc 2023, nevynechala jsem jediný dil, nicméně občas to bylo už moc nesmyslné a přitažené za vlasy, ale prostě mě to nějak bavilo a tak jsem přivřela oči, hodnotím tedy všech 7 sérii 3* seriálu a + 1* za Janea a Choa ()

ValtorLP

No nemám slov, prostě jeden z nejlepších seriálů co vůbec existuje, už jsem ho viděl 3 krát od začátku až do konce. Postava Mentalisty je strašně zajímavá a okouzlující, že diváka prostě drží na obrazovce od začátku epizody až do konce, nelze se nudit u žádného dílu. Za mě je to na velkého Oscara bez komentáře. 5 hvězdiček! ()

Vena69

Ze všech možných kriminálek mi sedí nejlépe ty odlehčené, ty které nejsou zbytečně depresivní a nabízejí víc než zločin, vězení a smutek. A právě takový je Mentalista - odlehčený, zábavný, ale stále poutavý a dostatečně seriózní. Celý seriál staví především na hlavní postavě a tudíž i na herci v hlavní roli  - geniální Simon Baker je jedním z těch herců, které prostě musíte milovat a když se šibalsky usměje, musíte se zaručeně usmát taky. Na Mentalistovi samotném nenacházím jedinou chybu, tato postava je dokonale promyšlená, do detailu skvěle napsaná a věrohodná. Líbí se mi, že na první pohled sympatický Patrick je ve skutečnosti docela bezohledný a sobecký, přidává mu to na věrohodnosti. Najde se tady ale i pár chyb - seriál se totiž ostatním postavám věnuje opravdu málo a některé - především Lisbonová a Cho tím opravdu trpí. Cho je přibližně od poloviny první série redukován na nevrlého svalovce a dostává minimální prostor. Lisbonová má sice mnohem víc dialogů a tráví na obrazovce víc času, ale její postava se nijak nerozvíjí. Mezi ní a Janem není žádná chemie a to je asi ta největší chyba v celém seriálu. Robin Tunney mi bohužel také není příliš sympatická. Ženské postavy, které se v seriálu objeví jen párkrát - Lorelei, Sofie, Erica, se všechny k Patrickovi hodí mnohem víc a mnohem víc mě bavily. Další problém je bohužel i vysoký počet dílů, které mě opravdu zklamaly a které prostě nedávají smysl (vrahem je často někdo naprosto náhodný, kdo se v dané epizodě téměř neobjevuje, stane se něco, co nedává žádný smysl, objevuje se hypnóza a další pavědy, aby se příběh dostal, kam musí,....) před šestou sérií se příběh hodně točí v kruhu a závěrečná série mě dost zklamala nelogickým zakončením. Mentalista však nabídne i pár opravdu geniálních dílů, pár sympatických momentů (především v první sérii), několik skvělých herců a hereček v epizodních rolích (Emmanuelle Chriqui, Morena Baccarin, Malcolm McDowell, Leslie Hope, Frederick Koehler), pár vtipných scén, a opravdu výbornou šestou sérii. Domnívám se, že největší slabinou tohoto seriálu je krátká stopáž každého dílu, což scénáristy nutí některé aspekty - většinou osobní životy hlavních postav - redukovat na minimum. Také jde poznat, že Rudý John byl domyšlen až v pozdějších sériích - vyvrcholení je super, ale chybí tady ten build-up, podezřelí nedostávají dostatečný prostor a jako diváka mě příběh neupoutal tak, jak jsem doufal. 65 % ()