Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

m.marty

Mezi krimiseriály s označením mysteriózní patří tenhle k naprosté špičce. Simon Baker zahrál opravdu přesvědčivě svou roli člověka s výjimečnými schopnostmi, který se jimi snaží podpořit dobrou věc. Nechce se s nimi chlubit, ale rád se předvádí a to je na seriálu to nejlepší. Když je na scéně Simon Baker je to přímo královská zábava a když se náhodou ztratí, ani v tu chvíli seriál neztrácí na kvalitě. Trochu mě ale mrzí (stejně jako spoustu jiných diváku), že role Rudého Johna je stále zatlačována do pozadí. Co se týká dabingu, je tohle snímek, kterému český dabing mnohonásobně přidal na kvalitě, dabing přímo vystihuje Janovu osobnost a podtrhuje jeho charakteristické rysy. Viděl jsem několik dílů anglicky i slovensky a žádný tak nevyzdvihuje kvality tohoto seriálu. ()

Unrealik

Slabé 3 hvězdičky. Je to dobrý seriál "na pozadí", když člověk něco dělá. Zločiny jsou takové nic moc, napětí chybí, vyšetřovací postup stále stejný, vtipy mi vtipné nepřišly. Zatím viděno do konce šesté série (tak aktuálně už viděn až třináctý díl sedmé série, další zatím ne). ()

Andy.222

Co dodat, typický seriál - některé díly zábavné a vtipné, jiné nudné a (téměř) trapné. Suma sumárům průměrně dobrý seriál. I když musím říct, že kupříkladu epizoda se soubojem hypnotizérů mě velmi zaujala. ()

pájap

viděna první serie...je dobrá...šéfku bych bral za kámošku a s van peltovou.........dobrej týpek .některý finty se mi hůř chápou ale zvyknete si...líbí docela hodně....jdu na druhou serii..pa.... ()

Naby

Celkem zajímavý seriál, který svou originalitu staví především na jednom hrdinovi, ostatní jsou tam tak trošku do počtu (někteří více a jiní méně). Na jednu stranu je hlavní hrdina velice inteligentní, ale na druhou stranu mu občas ujdou celkem banální věci (alespoň z pohledu diváka jak je seriál natočen). Občas taky ukecá hlupáky, což si myslím, že se svým hubeným vzhledem by dostal rovnou mezi oči, protože hlupáci s rukama jako lopaty si neradi povídají ;-). Občas celkem neuvěřitelný, takže ztrácí body za realitu. Celkem 3,2* ()

Monikastu

Seriálu jako takovému tři hvězdičky, ale za obazeni hlavní role mím nejoblíbenějším hercem si zaslouží hvězdičku navíc ;D...Uvítala bych více akce trochu více RJ :) ()

njuska

Jeden z nejlepších seriálů poslední doby. Jen se divím slabému hodnocení zde na ČSFD (oproti zahraničním film. databázím). Holt, dává to Nova a né ČT2 a není to psychologické drama, tak to prostě plnej počet mít nemůže, mno... :D ()

entronov

Vítejte na mé kuchařské show, připravíme si pořádnou porci Gregoryho House, přidáme špetku Shawna Spencera z Psych a na závěr to celé posypeme doktorem Lightmanem z Anatomie lži, strčíme do trouby a za pár minut máme hotového Patricka Janea, který pronikne mezi již zmiňované tři seriály jako Mentalista. Průměrně nudné, místy zábavné. ()

Mr.Lordi

Líbí se mi zapojení psychologicko-fyzické manipulace, analýzy chování apod. Netradiční seriál výrazně přitažlivý - alespoň pro mne. 70% ()

Henriette

Po Poirotovi a Sl.Marple nejlepší detektivní seriál. Je to svěží, nadupané, moderní, nové. Nemusím aniříkat, že celý příběh stojí a padá na Patricku Janeovi a úžasně charismatickém Simonu Bakerovi. Je to moc dobrý detektivní seriál, nepostrádá temné momenty, ale zároveň je to slušně natočené - nenajdete v něm vulgarity ani nevkusné násilí. Divím se ,ale ani ve 4. sezóně neztrácí seriál na zajímavosti a poutavosti, a to by kdekdo čekal, že by mohl. Zároveň popularita seriálu dokazuje, jak je lidstvo ve svém nitru náchylné k čistotě a ideálnu, jak tíhne k nesmrtelné lásce, kdy člověk smutní po svých drahých zesnulých... ()

Ounak

V celku příjemná kriminálka se sympatickým " vyšetřovatelem " a pěknými ženami. Hezké příhody a zvláštní přístup vyšetřování. Pokud se nudíte dá se tímto seriálem hezky zabavit. ()

ReTeZa

Každý díl má svou oběť i vraha, ale co je hlavní - Red John.! S přibývajícími sériemi napětí stále stoupá a záporák pořád nedošel svému trestu.! Honem, honem... musím pomoct Janovi s pátráním... ()

ElVory

Krimi seriál, ve kterém hrají hlavní roli schopnosti Patricka Janea, prostě takový moderní Sherlock Holmes. Na první pohled se jedná o průměrný seriál, který se ovšem odlišuje Patrickovým honem na Rudého Johna. To v mých očích dodává seriálu náboj, spolu s partou celkem sympatických hlavních hrdinů se hned jedná o lepší podívanou než na Kriminálku "město si doplň sám". Bez Rudého Johna by prostě mentalista nebyl mentalistou a pokud se vám alespoň tento táhlý příběh zalíbí, u seriálu nějakou chvilku pobudete. 75% ()

chlievik

Jednoduchý spôsob ako priemernému divákovi priniesť v súčasnosti moderný spôsob vyšetrovania kriminálnych príbehov, a to cez sledovanie psychických reakcií, reči tela, reči tváre podozrivých, v tomto prípade dosť plytkým a neemocionálnym spôsobom tak, aby sa odviedla pozornosť od skutočnej zločineckej mašinérie "nad" americkým snom. Vrahom totiž je vždy nejaký mafián spodiny, alebo psychopat, alebo americký idiot, či človek nikto. Ale nikto nesleduje to, čo je podstatné, a čo sa vo svete (počnúc Amerikou) deje. Uspávanka pre priemerného Američana, a zároveň aj Austrálčana, keďže hlavný hrdina je z Aussie, bude sa to sledovať aj tam, no a keďže polovicu európskych televíznych staníc vlastnia americké korporácie ako Time Warner atd, bude to sledovať vlastne celý svet, cez CBS, čiže očko v systéme. (Chcem vás týmto pozdraviť.) Americký priemerný blbeček verí týmto lacným príbehom, ktoré sa nachádzajú dnes všade v každej televíznej ságe, v každej "telenovele" pre tých, čo majú radi jemnú akciu v zmysle pochytania "zlých ujov" s kockatými americkými pištoľkami, a čo si o sebe myslia, že sú "inteligentní" (čo žije asi každý jeden človek v tejto sebeckej a narcistickej ilúzii o sebe samom), je to pre všetkých, čo nechcú príliš veľa rozmýšľať, ale potrebujú nasúkať pre nich nezrozumiteľné fakty, s konečným riešením v priznaní alebo v "psychic" odhalení. Je to ale priemerné, a myslím, že ani herci by sa neurazili ani kebyže im to poviete do tváre, ale keď sa náhodou so Simonom stretnete, povedzte, že jeho herecké kvality nie sú zas až tak zlé. Nie je to kvalita Tonyho Shalhouba, ani Tim Rotha, ale celkom milý je v tej svojej póze ufňukaného chlapčeka, ktorému nesmiete vziať jeho autíčko na diaľkové ovládanie. :-) Vždy si niečo z hlavného hrdinu vezmem, tak tu som si vzal toto. Inak je herecký štáb nula bodov, ten číňan "Čo" je úplne bez mimiky, podobne aj Rigsby, tuctové kscihty, o to horšie, že maju "macho" štýl. Do "psychic!" seriálu treba vyberať úplne ináč, podľa emočnej inteligencie, a nie takto brakovo, takže by som dal producentom cez prsty kalkulačkou ! Agentka Lisbonová tiež nepatrí medzi "zamilovateľné", tie jej úškrnky nie je príjemné ani sledovať, a keď sa tak tvári aj v posteli, díky pekne. :-/ Hercov vybrali bezducho. Príbehy sú vcelku jednoduché, čo osobne nemusím, ale komercia to dnes vyžaduje, ale ide to dolu vodou poviem vám, pred 10 rokmi bol Monk, a dnes je to toto? Smutné. Ale nechcem seriál až tak zatracovať, niekedy mi tu a tam príde nejaká epizóda aj príjemná na zhliadnutie. Ale väčšinou nie. Red John bude nejaký šéf v FBI alebo CBI, alebo dokonca aj viacero páchateľov kvázi-vrchnosti, samozrejme hodia na zločinca typu skorumpovaný viceprezident nejakej filiálky, ktovie či nie tej samotnej, kde pracuje Jane, aj keď pointa ako sa to celé narafičilo bude spadať do sekcie "nepravdepodobné". Samozrejme skutočnej vrchnosti sa to nikdy nedotkne, taký seriál by skončil ako Lie To Me. Čo stojí za zmienku je, že všetky tieto americké seriály naparia fakty dosť rýchlo, čím sa skresľuje realita situácií, prihrávajú si teórie a vždy všetko pekne vyriešia, no ale seriál má 40 minút. Dnešné sledovanie ľudí cez GPS a informácie z databázy robia detektívov nudnejšími, a divákov sprostejšími. () (menej) (viac)

martinh8

Po první sérii jsem Mentalistu přestal sledovat, protože jsem si řekl další psycho kriminálka. Ale po dvou letech sem si řek, že mu dám šanci a mrknu na to dál a nestačil jsem se divit jak mě 3. a 4. sezóna vtáhly do děje. Líbí se mi boj s Patrikem a RJ to je právě to co odlišuje Mentalistu od jiných kriminálek. Ale abych byl spravedlivý, tak i Mentalista má díly, které by více-méně nemusely být ani odvysílané:). Ale na mém hodnocení tato maličkost nic nemění. ()

D||X

Až na naprosto ubohé, skandální a trapné vyústění příběhu okolo Red johna se jedná o skvělý a zajímavý seriál. ()

house336

V Česku to asi zapadá do odpoledního krimi, které je možná pro někoho další z mnoha. Nicméně jeden z nejlepších pilotů všech dob, sympatický hlavní hrdina a příběh v pozadí. To není jeden z mnoha ;-) ()