Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

mathes

Hra na kočku a myš, kde se role velmi nepravidelně mění a střídají. Seriál jsem nadšeně sledoval až do vyvrcholení, které přišlo až překvapivě brzy. Bylo poněkud nápadně vidět, že tvůrci zkusili, zda by seriál fungoval dál bez Red Johna. Ne, nefunguje. ()

holka218

Simon Baker i Robin Tuney jsou skvělý herci. Každý případ Patricka a Teresy je zajímavý a něčím originální. Starší série se mi líbili více než ty novější. Potom se změnil dabing a už to nebylo takové. Ale celkově tento seriál hodnotím velice kladně. ()

blazma

Jasnovidectví a mentalismus je mnohdy věc, která fascinuje spoustu lidí po celém světě v jakémkoliv věku. Někdy to působí až magicky a nadpřirozeně, jindy si říkáte jestli to opravdu není jen otázka dedukce a opravdu dobrého pozorování a manipulace lidí. Přesně tohle všechno se najde v tomto seriálu. Hlavní zápletka s Rudým Johnem je naprosto famózní, Herecké obsazení si mě naprosto získalo, Simon Baker zejména. Opravdu si tady budete myslet, že jasnovidectví existuje i přesto že se vás tento seriál snaží přesvědčit o opaku. V tom je ta krása a genialita. ()

Scanerior

Snad jedna z nejlepších kriminálek (ze seriálů). Seriál upoutá pozornost už jenom dobrým hlavním týmem včetně hlavní postavy a zároveň největšího tahouna tohoto seriálu Janea. Jane je skvělá postava, která prostě u tohoto seriálu nejvíce zaujme a dokáže i pobavit. Hlavní dějová linka je také zajímavá a všechny další případy obvykle nejsou špatné. I po ukončení hlavní linky se pokračuje ve velkém stylu a to i přes změnu týmu. Každopádně seriál i přes slušný počet epizod neomrzí a jedná se o povedenou kriminálku. ()

slaYerko

Simon Baker je pre tuto postavu ako zrodeny. Kedze bol vraj v mladosti iluzionista, tak mu triky ktore predvadza idu naozaj od ruky. Velmi dobre pozeratelne, tesim sa na druhu seriu. ()

májovec13

No nevím, co je na tom světoborného, že to má takovou oblibu. Soudím sice jen podle jednoho dílu, ale přijde mi to jako dost průměrná kriminálka, které navíc chybí charakterní hlavní postava. ()

MAST3R

Wow! Po upoutávkách co běželi na nově sem o toho moc nečekal, ale docela mě to praštilo přes oči. Po pár dílech se nemůžu dočkat dalšího. Už se těším jak to dopadne z vrahem"Red John" co Jane-ovi zavraždil rodinu. Podařená náhrada za House! ()

petan416

Než seriál přišel do čr, měl na csfd hodnocení 79%, poté co ho shlédlo české publikum je to 67%. Velmi pozoruhodný seriál založen na zajímavé myšlence. 100% ()

luciasce

Na začátku jsem byla nadšená, první serie se rozjela velmi slibně, napětí mezi Van Peltovou (proklatě pěkná ženská) a Rigsbym (vážně pěknej týpek) se dalo krájet a Patrick se stavěl k případům neotřelým způsobem, který věčně dostává do průšvihu jeho nadřízenou Terezu. A navíc tu máme Red Johna a nevyřízené účty. Problém nastal po skončení první série a začátek druhé. Van Peltová vs. Rigsby se vyřešilo, Patrickův styl se ošoupal a už nebyl tak nápaditý, zápletky případu byly až moc prostoduché, fádní. A případ Red Johna se nevyřešil, což na diváka působí dojmem zbytečného natahování a to Red John udělal už mraky chyb. Navíc na konci druhé serie to vypadá, že se Red John potáhne i celou tu třetí. Prakticky řešeno, zmršený potenciál. ()

zodiak217

Konečne kriminálny seriál, ktorý vybočuje z bežných rutinných hraníc a máte pri ňom možnosť aj rozmýšľať, no stále vás posúva niekde ďalej. Nieje to len klasická kriminálka kde niekoho zabijú a potom to vyšetrujú overenými postupmi. Je to postupné charakterové vykryštalizovávanie jednotlivých postáv či už podozrivých alebo aj odhaľovanie skutočných vzťahov medzi kolegami. Naviac Simon Baker dáva do úlohy nielen herecké umenie ale aj niečo uveriteľné, akoby mal naozaj schopnosť logického uvažovania na najvyššej úrovni. Okúzľujúca Robin Tunney zažiarila predtým v Prison Break a angažovanie do tohto seriálu rozhodne prospelo celému projektu, je príjemným oživením a schopným doplnením celej partie točiacej sa okolo Simona. Naozaj dobrá práca a vždy si rád pozriem nejakú časť tohto seriálu. ()

benqsiemens

Tak tenhle seriál se mi nejevil zrovna moc dobře, ale po shlédnutí několika dílů jsem radikálně změnil názor a každý díl si celkem slušně užívám. Ten bláznivej dementalista má skutečně něco do sebe a lehkost toho jak lidi sráží k zemi svejma absolutně správnejma postřehama je naprosto geniální. Ten nedá šanci nikomu, vlastně ani sobě.... Je to fajn. ()

gpx

Nic zvláštního. Celý je to postavený na pozoruhodných schopnostech hlavního hrdiny, který je tak skvělý, že v přeplněném výtahu bez mrknutí oka uhodne, kdo pustil sojku. Ve druhým díle by mi to už jaksi nestačilo. ()

benda02

Vždy jsem viděl díl čas od času, žádná návaznost, poměrně se mi to zalíbilo, pobavilo, potom jsem si stáhl pár serii a začal to sledovat díl po díle, ovšem děj se pomalu ztrácí a zábava upadá ()

Sethiel

Poměrně zábavný, povrchní a jednoduchý seriál typu "one man show". To poslední obzvlášť bolí, protože si to uvědomujete mnohem citelněji než kdekoli jinde (např. v Housovi), jakoby zde ostatní postavy byly jen pro obdivování postavy hlavní a jako křoví. Žádné charaktery (naopak, jsou vidět občasné nezdařené pokusy těm postavám nějaký charakter vdechnout, což mě vytáčí), nepříliš složitý děj, do neuvěřitelna dotažené ono "čtení lidí" a hlavní představitel, nezlobte se na mě, slizký až to bolí. Velmi špatné ztvárnění velmi dobrého nápadu, po objevení Anatomie lži snižuju ještě o další hvězdičku, protože už vím, že to jde udělat líp. ()

furrec

Občas trochu trápne, občas riadne nadnesené, ale napriek tomu velmi dobré a hlavne nespoliehajúce sa na tie otrepané CSI kúzla a chodiace policajné encyklopédie... A ak to môžte sledovať s nemeckým dabingom na satelite, je to ešte lepšie, ten sa totiž neskutočne vydaril, lepší ako anglický originál... ()

Reloadet

Konečně kriminálka, která se nechová jako rádo by velká, ale pouze jako střídmá a nic nekopírující od svých žánrových kolegů. Prvek který zde oceňuji, je proměnlivost, díky které můžu skouknout i více dílů za sebou a nebudu se nudit. Občas je to sice pohádka, ale u každého dílu se i pobavím, což je vlastnost, kterou u většiny kriminálek nenajdeme. Další plus je postava Ptaricka Janea, kterou Simon Baker stvárnil na jedničku. ()

annash

Všechno stojí a padá právě s dotyčným "mentalistou", Simonem Bakerem. Seriálů s podobným námětem je plno, a tak se tvůrci rozhodli vsadit na hladce oholeného blonďáka, kterého obdařili darem jasnovidectví. V podstatě to zní pěkně, jenže on ten Baker nijak zvlášť nezáří a já ho chtě nechtě musím porovnávat s Housem, jemuž bohužel/díkybohu nesahá ani po kotníky. Mohlo to být stejně dobré jako například Anatomie Lži, ale ti mají Rotha, takže... ()