Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

Chip89

Jeden díl lepší jeden horší, dost často jsou si některé díly velice podobné..... Každopádně hlavní hrdina na mne působí dost sympaticky, občas se docela zasměji. Prostě zajímavá detektivka pro dlouhé chvíle. ()

Khalia

Zasloužil by si rozhodně vyšší hodnocení. Tohle je jeden z mála krimi seriálů, který fakt můžu, rozhodně to v jistých ohledech předčí tu "krimi klasiku", kterou vidíme všude. Možná proto u mě tento seriál zabodoval. Poskytuje nám jisté věci ještě z jiného úhlu, jinými seriály prakticky nedotčeného.. ()

Moly

Tuctová obdoba klasických kriminálek na podvečer k žehlení. Ústřední duo není tak sympatické a zábavné jako v případě jen o rok mladšího Castlea na zabití, vede však v hlavní linii Red Johna a v souladu s tím hodně hraje na tragickou strunu. Oblíbené postavy: Kimble Cho! ()

Klajondr

Výborný seriál a ještě lepší hlavní postava, díky které se nejen dobře pobavíte. Jednotlivé případy jsou dobré a jejich důsledky se můžou objevovat i v dalších dílech (takže se nejedná jen o bezdůvodné vraždy), ale občas se opakují. A k tomu všemu ještě zajímavá linka se sériovým vrahem "Red Johnem", která je podle mého názoru ovšem moc dlouhá a její konec diváka ani neuspokojí. Zkrátka seriál, který si sice nepustíte sami, ale rádi se na něj podíváte, když zrovna běží v televizi. ()

Likan7

Obyčejnej kriminální seriál? Ale notak! Dokonalej Simon Baker a jeden z nejlepších castingů vůbec. Když tě prostě baví sledovat vztahy a životy všech 5 postav v týmu, je to prostě trefa do černýho. Byl jsem nasranej, když Grace poslala do háje Rigsbyho. Když Cho neměl holku, když Jane měl rád Lisbonovou ale neřekl to. Prostě mě to bavilo, všech 7 řad, všech 181 dílů. I když po vyřešení případu Rudého Johna nebyl seriál tak brilantní, furt mě to bavilo. Teď koukám na poslední díl a mě to prostě bude mrzet, že už není nic dalšího. Patricku, Lisbonová, Cho, Brace, Rigsby, bylo to super! ()

Aleix

Šest sérií a skoro 150 epizod. Hlavní linka vyšetřování rudého Johna mě bavila a musel jsem často skousnout díly "o ničem" ,ale celkově to bylo zábavné. Simon Barker si seriál naprosto podmanil ,ale vedlejší postavy jsou také velice příjemné. Poslední sérka jak to tak bývá kdy hlavní hrdinové k sobě hledají cestu a překonávají strasti lásky ,už tak zábavná nebyla. Vcelku seriál na komerčních TV hodnotím velmi pozitivně. ()

sigin21

Nejdříve jsem od seriálu očekával, další odvar z podobných krimi, kde je hlavní postava (vyšetřovatel) trochu podivín se zvláštními schopnostmi, který každého štve, ale světe div se .. nestalo se tak. Hlavní hrdina je celkem sympaťák s taváří relativně známeho Simona Bakera, který si už z ničeho moc hlavu neláme a to i když vyšetřuje vraždu. Prostě příjde na místo činu, pokecá s pár podezřelými a má jasno monohem dřív, než jeho spolupracovníci. Teď už jim (a soudci, který potřebuje důkazy, ne domněnky) jen dokázat, že má naprostou pravdu. Tvůrci moc dobře věděli, že na "trh" nepříchází s ničím převratným a tak udělali to nejlepší možné rozhodnutí - seriál naplnili lehkou nadsázkou a pohodovou atmosférou, kde se nikdo zase nebere tak vážně, a spolu s opravdu dobrým scénářem - je to prostě fajn ....moooc fajn. Další Myšlenky zločince už bych asi nepřežil:)) Tak po sedmi dílech musím říct, že je to čím dál tím lepší. Doufám, že tvůrcům nedojde do konce sezony dech. ()

Banger888

Mentalistu sleduju od začátku a i po posledním zhlédnutém díle (2x11) se mi nepřestává líbit. Simon Baker má charisma jako prase a i když ostatní postavy mu spíš jen nahrávají a vesměs se celý seriál točí kolem něj a jeho schopností, tak nenudí. Díly točící se kolem Red Johna jsou určitě TOP celého seriálu a je jen dobře, že jsou vysílány jen občas a po malých dávkách, protože díky tomu se divák těší na každý díl s "Red" v názvu :-) Ač nejsem zažraný fanatik do detektivek, tak tahle je jediná, kterou mě opravdu baví sledovat, i díky občasným povedeným hláškám Choa, nebo zamotanosti různých případů. Dám 5*, ale upřímně říkám, že Mentalista až tak vysokých kvalit nedosahuje. Ale za Simona Bakera a za to, že mě seriál prakticky ještě ani v jedné epizodě nenudil, nemůžu jinak. ()

playboy_05

tímhle brakem nahradit na Nově Dr. House? To nemohl udělat žádný svéprávný člověk...tohle je opravdu tupost, ale jedno pozitivum to mělo, po shlédnutí (de)metalisty jsem si znovu pustil "Na doživotí", které je cca o 2 třídy výš. ()

morfas

Po první sérii snižuji o jednu hvězdičku. Ze slibně našlápnutého začátku to vypadá na další seriál s klesající tendencí, škoda. Sledovat to budu dál, uvidíme, s čím se scénáristé vytasí v druhé sérii, snad to nedopadne jako Heroes nebo Prison Break. :) ()

Rodin

Předvídatelná a jednoduchá nuda. Vývody a závěry toho slavného údajně mentálně skvěle vybaveného prcka jsou opravdu směšné. Herecké výkony sterilní, kamera tuctová, výprava jako z kriminálky Anděl, režie nepřítomná. Napětí nulové. Takže vlastně ani nevím, za co dávám tu druhou hvězdičku. ()

Don82

Jediný důvod, proč jsem se párkrát na tento seriál koukal, byla Robin Tunney, jinak je to slátanina o tom, jak bezmezně arogantní machýrek vyřeší cokoli, stačí jen aby se všem vysmál do očí a "podíval se do jejich hlavy". Nikdy víc! ()

smajliss

Celé seriál stojí na hlavním hrdinovi. Pro mě je hrozně sympatický, někdy vtipný, originálně řeší situace, prostě baví. Všichni herci ve vedlejší roli jsou nudní. Řešené případy jsou fádní. Takže jediný důvod, proč tohle sledovat je Simon Baker a pokud vám nesedne, tak vás to zřejmě nebude bavit. ()

TetherSaw

Jeden z mála seriálú, kde je oprvadu poctivě využívána psychologie, ikdyž to někdy tvůrci už trochu přehání a servírují nám scénky typu: hypnotizování apod.... což už bych ani neřadil mezi psychologii, nýbž cirkusácké triky. Nicméně, tento seriál má mnoho kladů: mimo řešení tzv. "vedlejších vražd/případů" tu máme neustále se odvíjející hlavní příběh, který se týká minulosti i budoucnosti Patricka Janea a je velmi dobře vyprávěný.Dále je tu fakt, že tvůrcům nedochází nápady, a ve směs jsou ve všem originální. No a nakonec samozřejmě úsměv Patricka Janea :P . Šlo by toho vyzdvyhnout o dost víc, tohle jsou jen hlavní pilíře, samozřejmě tento seriál má také mnoho záporů nebo spíše věcí, které někomu vadí, někoho iritují a někomu se líbí (viz . způsoby komentářů :). Vzhledem k tomu, že se zabývám psychologií a v tomto seriálu je nejlépe využívána, stává se tento seriál mím oblíbeným. Samozřejmě je to čistě osobní záležitost. Ikdyž nechápu jak někomu může vadit S.Baker v roli Janea se svým úsměvem, je to vaše věc. Mně se to líbí :) ()

LakiyL

Celý seriál je tak trochu sci-fi. Kto ho sleduje, vie o čom píšem. Nie je možné aby jeden človek vedel zakaždým správne odhadnúť osobnosť inej osoby, poprípade prostým preskúmaním tela mŕtvoly určiť jeho/jej profesiu. Ale seriál ako celok, najmä s vtipným hlavným predstaviteľom a spolu s dejovou líniou a smerovaním postupuje veľmi dobrým smerom, no chcel by som viac Red Johna. Jeho dolapením ale určite skončí aj seriál, čiže som si istý, že pár sérií sa ešte dočkáme. ()

topi80

Typ samolibého a trochu protivného vševěda je v posledních letech velmi oblíbeným hrdinou všemožných seriálů. Někteří jsou velmi nevěrohodní a některé nesnášíte už od prvního setkání. Ne každý takový seriál patří k podařeným. Ale Mentalista si mě získal. A čím? Možná právě slabinami, které mu tady někteří vyčítají. V podstatě je to oddechovka. Patrick si dělá tak trochu legraci ze všech okolo i z diváků samotných, ale jeho dedukce jsou podané velmi atraktivně, takže vás tato postava baví ve vážných i odlehčených scénách. Sekunduje mu hezká šéfka, která už ví, co od něho může očekávat, dokonce s ním nijak nebojuje a naopak s ním jeho potrhlost sdílí a sama má smysl pro humor. Dále je tady správňák se všemi lidskými přednostmi i slabinami, mám namysli Rigsbyho, rozumný, životem protřelý, zkušený, inteligentní a naoko vážný aziatský mrzout a trochu do počtu je zde VanPeltová. Tempo není nijak závratné, na celý seriál se dívá velmi příjemně. Absolutně vyvážené dílo, které jde s dobou, implementuje všechny moderní krimirekvizity, ale zároveň poskytuje pohodovou podívanou ze staré školy. ()

Margerie

Zkuste to prosím znovu a vyberte do hlavní role někoho jiného, než přestárlého blonďatého slaďouška Bakera, který neumí hrát a sází na svůj úchylný seladonský úsměv. Škoda zmařeného námětu, který vypadal docela slibně. 40% ()