Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

missbee

Co mě zaujalo: postava Patricka Janea. Co je špatně: Pokud vás nezaujme postava lehce arogantního a neovladatelného pomocníka californské CBI, tak vás už nezaujme nic. ()

Luqi

Bezpochyby veľmi dobrý ťah obsadiť Simona Bakera do hlavnej úlohy. On aj keby keby moderoval televízne noviny v STV, tak by sa na to dalo pozerať. Trochu mi pripomína P. Newmana............... Ale jeden herec sám seriál neutiahne. Postava Patricka Janea a metóda akou pracoval sa mi veľmi páčili. Ak ju však opomeniem, tak ide o veľmi priemernú detektívku. Dejová línia o Red Johnovi je zaujímavé spestrenie, ale tá sa akosi vytratila (uvidíme, či sa vráti, dúfam, že áno)............. Z tých 5-6 dielov, čo som videl boli tak na 3-4 hviezdičky. Viac bolo tých za 3, ale uvidíme............... ()

Mania

Některé díly jsou slabé, jiné obstojné a vtipné. Myslím, že Patrickovi se musí přijít na chuť. Mě to trvalo celou jednu řadu. Tenhle seriál se neřadí mezi obvyklé kriminálky, já osobně bych jej postavila vedle Castle a Life, i když o hvězdičku níže. Oh, Robin Tunney je úžasná. ()

Jeremiah

Celý film opravdu drží pohromadě pouze díky Simonu Bakerovi a jeho odzbrojujícímu úsměvu. Kriminální vyšetřování jsou pouze povrchně naznačovaná, Robin Tunney, i přes svůj hezký vzhled, nevýrazná a v roli agentky FBI silně nedůvěryhodná. Další díly přece jen trochu seriál rozpumpovaly, a proto ode mě 3. ()

Silencia90

Klidně by to mohlo skončit třetí sérií. Ale ono ne. No nevadí, jsem jedině ráda, že se můžu dále nechat okouzlovat chytrostí Patricka Janea. Je to něco malinko jiné, než všechny ostatní kriminálky, vtipné a navíc čím dál víc zajímavější. EDIT: Přes gradující super 5. sérii, která opět mohla být poslední až k 6. sérii, která mě s novými herci, prostředím i posláním snad baví ještě víc, přidávám *. ()

sirien

Hodnocení zde jsou očividně silně ovlivněna tím, že to dost lidí nevidělo v celku (a dost možná i dabingem). Původně jsem dával 3*, měním na 4* - je to jeden z těch seriálů, kde vidět jeden díl není úplně reprezentativní, protože se tam věci vážou k sobě. Namátkové případy (díly) jsou ucházející a takové "easy to watch" - správná směska humoru, dramatu a nadsázky. Hodně nadsázky. Hlavní příběhová linie s Red Johnem je trochu jiný styl - žádný humor, žádná nadsázka, čisté drama, navíc docela dobře podané. Asi by mi ani nevadilo, kdyby to celé bylo hlavně o tom a posunuté do té temné paranoidní atmosféry, která se k Red Johnovi pojí, ale autoři se rozhodli jinak - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Dokoukáno, zůstávám u 4*. Skutečně dobrej seriál na sledování, ale žádné must-see. Celkově byl pomalý začátek. Nejslabší mi přišly díly kolem finále s Red Johnem paradoxně - a Red John samotný pro mě byl dost zklamání, ten šílenec který je v úplně posledním trojdíle byl mnohem lepší. Po vyřízení Red Johna a přesunu seriálu od CBI k FBI mi přišlo že to šlo zase dost nahoru. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Série po jedné tu v komentáři hodnotit nebudu, protože jsem na to zapomněl předtím a koukal jsem na to průběžně dlouho, takže se už úplně nevybavuju... začátek byl na ty 3*, pak to šlo brzo na 4*, kolem té páté série to začalo být otravné, šestá a sedmá s dost novými postavami zase super. ()

drozdy1

Jedna z nejlepších kriminálek, neuvěřitelný herec jen vím, že by nechtěl mít mentalistu třeba jako tat´ku. to by už moc věcí nevycházelo. jaj ()

Jano...

Stojí a padá to na titulnej postave. Ja, ako okolím silno ovplyvniteľný dospievajúci mladý muž, ktorý popri hormonálnych výkyvoch a konzumácii bielkovín pre správny rast, trávi svoj čas striehnutím na pozitívne mužské vzory, som sa do neho zaľúbil čisto heterosexuálnou animálnou láskou a... aha na mňa!  Bojím sa, že prezentovaná hyperkompetencia, ktorú mu autori pripisujú by mohla byť v takomto kontexte dosť škodlivá pre budúci vývoj mojich medziľudských vzťahov.. Každopádne, ako seriál to je veľmi zábavné a epizódy s Redom Johnom majú atmosféru, ktorá núti núti nút pátrať ďalej... ()

Snake.Charmer

Zpočátku poměrně zajímavá a tak trochu jiná kriminálka, kterou táhne Simon Baker a jeho postava. Bohužel se nemůžu zbavit pocitu, že už v první sérii se tvůrci dost často opakují. Přesto po první sérii příjemné 3*. Update: Tak jsem sfouknul všech sedm sérií jako nic a musím říct, že kvalitu se podařilo udržet a mnohdy dokonce laťku ještě trochu zvýšit. Dost možná mi seriál po 151 dílech přirostl k srdci a tím je ovlivněno moje hodnocení, ale i tak zvyšuju na 4*. ()

Bozvav

Mentalista je šaramantní, vtipný a uhlazený, jinak nic. Scénář průměrný, dialogy fungují, napětí ujde, akce vlahá, muzika vágní. Nicméně chemie v týmu funguje dobře a i přes svou velkou naivitu seriál rozhodně vybočuje z průměru. Nejlepší 1 a 6,7 řada. Takový lehký nadprůměr. Ta mne 75%. ()

Mike.mk1

Hlavní hrdina je sympaťák s neobyčejnými schopnostmi, které mu ale ne vždycky spapám, přestože se na to hezky kouká. A to je vlastně všechno čím tenhle seriál zaujme, jinak je to tuctová kriminálka. ()

Bohnice05

Seriál který mě konečne vytrhnul ze stupidního sterotypu všech kriminálek bežících v naší televizi. Konečně něco jiného a podle mě průlomového. Všichni říkáte, že je hlavní hrdina nafoukaný hajzlík, ale právě proto mi tak sedí. ()

Darkslayer

Povedzme si to na rovinu. Jediné, čo drží tento seriál mimo vôd priemernosti je Postava Patricka Janea. Jeho na prvý pohľad nadprirodzené schopnosti čítať v ľuďoch ako v otvorenej knihe, neortodoxné metódy riešenia prípadov, laxnejší prístup k zákonu, správna dávka drzosti, nedostatku taktu a dobrácka povaha robia z tohto policajného konzultanta motor celého seriálu a dôvod, prečo si každý pondelok sadám k obrazovkám televízora. Ostatné postavy su len figúrky pomahajúce Janeovi ako terče inteligentných žartíkov a ako určitý druh asistentiek pre kúzelníka. Potom tu je už je len tá šedo-šedá šed všetkého naokolo. Niekto si možno povie, že jedna postava je na 4* málo a za normálnych okolností by som s ním nemohol nesúhlasiť, ale Jane poskytuje dostatok humoru a nadhľadu za všetky zvyšné postavy (u mňa osobne má hviezdičiek 5). ()

misa_laska

Tak tohle mě prostě baví.. Svěží a nový způsob řešení případů.. Sice mě Nova štve jak neustále všechny dobrý seriály šoupe pořád na pozdějš a na ještě pozdějš, ale ještě me to neodradilo (hlavně u NCIS). Patrick Jane a jeho svérázné způsoby a jednání se snad nedají okoukat. ()

gumbo

Sice ne moc originalní, někdy až moc přímočaré. A hlavní princip každého dílu je vesměs stejný (Jane nachytá vraha ne nějakou vábničku a pak většinou o fous vyvázne, když ten na něj vytáhne zbraň). Přesto musí hodnotit kladně, má to náboj, vtip charisma, které všechny chyby v pohodě přebije. Ze všech seriálu s trochu šíleným hlavním hrdinou, co vše vyřeší (Mentalist, House, Lie to me...) se mi tenhle líbí nejvíc . Jen se bojím, že seriál nemá potenciál na moc pokračování a po dvou až třech seriích se vyčerpá a okouká. 75% ()

char_t

Díky zajímavé hlavní postavě to mohl být i výrazně nadprůměrný krimi seriál, ale nakonec se to nějak nepovedlo... Ostatní postavy nedostávají dost prostoru a vůbec jsou bez mentalisty naprosto neschopní. Takže nakonec čistý průměr, uvidíme, jestli si na něj i za pár let někdo vzpomene přes všechny ty CSI, NCIS, Dextery a další. ()