Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

coscarelli

Univerzalne zasadna // unikatna // buddy movie seria. Koment patrí aj vsetkym vytriebrenym neupadajucim pokracovaniam.. Vypeckovana akcnarna, ktora trha branicu. Vypilovane scenare, bravurni zlosyni, prekrasny rozvijajuci sa vztah Riggsa k Murtaughovej rodine... no, je toho vela a ja som uz unaveny... ()

Jiří K.

Gloriola, jež se vznáší nad tímto filmem je naprosto neadekvátní - toť můj názor. V čem je tenhle akčňák tak úspěšný? Starostlivě přemýšlím nad vkusem (a duševním zdravím) každého diváka, který dal vyšší hodnocení než já (váhal jsem mezi odpadem a jednou hvězdičkou, z bezpečnostních důvodů jsem se rozhodl pro to druhé). Mel Gibson absolutně bez charisma. Danny Glover...vlastně všichni jakbysmet, celý děj vyšel antikoncepčně a nerealisticky (na tu upozorňuji dost často). ()

MARTIN*I

Mel Gibsen a Danny Glover tvoří úžasnou dvojku v podání dvou charakterově naprosto odlišných postav, kteří působí na plátně neuvěřitelně vtipně. Navíc nejde jen o hříčku humoru, ale i zajímavý a velice akční příběh! ()

jondoe

Vyborne nastartovanie skvelej serie. Mel Gibson a Danny Glover boly tak vyborne vybrany, ze si neviem predstavit inych hercov, ktory by sa k sebe viac hodili ako prave oni. Genialna realistycky natocena bitka na zaver filmu je ceresnicka na torte tohto vydereneho akcneho filmu, ktoremu nechyba absolutne nic. Jeden znajlepsich akcnych filmov druhej polovice osemdesiatych rokov, ktory ani po rokoch nenudi. ()

bari68

Dnes už takmer klasika tejto sympatickej dvojice v spojení akčnej krimi a komédie.Niekedy až príliš scén na efekt ,ale je to parádna zábava ,kde sa Glover a Gibson pre tento film narodili. ()

iXtr3m3

Bezpochyby jeden z najväčších Donnerových trhákov a zároveň snímok, ktorý vytiahol odnikiaľ Dannyho Glovera a z Gibsona urobil medzinárodnú hviezdu. V podstate Mel Gibson urobil snímku takú istú službu a snímok jemu, ako Bruce Willis v Die Hard. Glover a Gibson zároveň pomohli stvoriť jednu z najlepších policajných dvojíc, ktoré som za svoj život na filmovom plátne mal možnosť spoznať. Film ponúka dostatočnú dávku drámy, akcie so správne dávkovanými porciami humoru. Čo viac si môže človek priať??? :-) ()

Han22

Začátek jedné úžasné série. Riggs a Murtaugh se zde teprve poznávají, Riggs je zde navíc docela psycho a na poměry celé série je tohle ještě vcelku regulérní akční film s minimem komických vložek. Ty tu ale přesto jsou a scény především z Murtaughova rodinného života jsou nezpaomenutelné. K tomu psycho zabiják Gary Buseyho, skvělé akční scény, strhující finále. Výborná záležitost, akční film roku 1987. ()

hefoo

Skvelá dvojka resp. jedinečná! Jeden z najlepších akčných filmov, Gipson bol a bude len jeden tak isto aj Danny Glover ma zaujal, tie ich dialógy tak to som znich nemohol, som sa smial ako nikdy predtým, nato nebude ma nič! Je tu všetko čo tu má byť. 100% ()

Ragdoll

Když porovnám dnešní akční filmy, ve kterém jsou obsazeni hvězdy jako Jet Li nebo DMX a kde jde hlavně o nějakej šlohlej dope a je tam hodně niggas a shiny cars a tatoos a je to hodně classy s tímto, opravdu přemýšlím nad tím, co se tak nešťastně zvrtlo. Tady dostaneme všechno, vtip, akci, sympatii a oddych a hlavně skvělý filmový zážitek, s nímž neztvrdneme před obrazovkou pouze jednou, ale budeme si ho pouštět pořád dokola a nikdy nás nepřestane bavit, protože TO prostě má. Popis je k ničemu, to se musí vidět a pak litovat, že si ty poslední dvě hodiny nemůžeme vymazat z paměti, zmáčknout replay a v klidu pozorovat snímek, na který si čas dokážeme bezpochyby najít vždy bez zbytečných výčitek svědomí. ()

-Dawe-

Neuvěřitelné! Mel Gibson a Danny Glover jsou vynikající kombinací, asi tak jako Brad Pitt a Morgan Freeman ve snímku Sedm. Díky jejim hereckým výkonům, parádnímu scénáři a výborné režii se z tohoto snímku stal skvost, který nikdy nezestárne. ()

ElizabethBay

Co napsat? Smrtonosná zbraň (1-3) je jeden z mých nejoblíbenějších akčních (a samozřejmě komediálních) filmů. Oba protagonisty miluji, humor je naprosto perfektní, hlášky legendární. Předně chválím starý dobrý dabing, který film vytahuje nad 90% hranici. ()

Nassau

/++++/Looking for your general friend? He's barbecuing his nuts on Hollywood Blvd. Nestárnoucí akční/komediální pecka v čele s nejlepší policejní dvojicí filmových šlágrů. Lethal Weapon je prostě i po tolika letech výborným filmem. (9/10) ()

Zagros

První Smrtonosná zbraň je klasika, která dokázala minimálně z části definovat svůj žánr. Od začátku jde spíše o temně vystavěný kriminální thriller, který mě chytnul a až do závěrečných titulků svíral v napětí. Když už člověk ztratí vše a dál nemá co ztratit, stává se sám Smrtonosnou zbraní, ze které jde strach, i když je na straně zákona… Richar Donner zrežíroval své životní dílo. Nutno dodat, že s velkým přispěním ústřední dvojice Mel Gibson a Danny Glover. Nesmím opomenout ani skvělého Gary Buseye v roli jeho dalšího záporáka. Nebudu chválit jednotlivosti, důkazem úspěchu budiž i následujících několik pokračování. ()

HiddenDragon

Konecne jsem videl i nedabovanou verzi a taky je bezva. Nejen proto, ze je hlavnim hrdinou muj jmenovec Martin :) Tohle je zkratka vedle McClanea a Smrtonosne pasti klasika filmu let osmdesatych, i kdyz u nas se diky Nove dostaly tyto snimky do povedomi hlavne v devadesatkach. Sice je to nametem tak trochu klise (proti dosti originalni dvojce), protoze tu jde o narkotika, ale ustredni dvojka je tak vyborne profilovana a zahrana, ze si tu akcni jizdu musi uzit kazdy divak, ale predevsim chlapi. "Cerstvy" cernossky padesatnik Murtaugh (Glover) dostava na krk nevyzpytatelneho Riggse (Gibson) trpiciho sebevrazednymi sklony a i kdyz jsou zpocatku jak olej a voda, brzy se daji do kupy a krasne se doplnuji. Buddy cop movies maji tu vyhodu, ze se daji videt klidne desetkrat a neomrzi, protoze jsou vtipne, svizne a neni to "one-shot" detektivka s vyraznou pointou. Coz plati zcela i zde. Na tohle duo proste nebudete nikdy stari ;) ()

cab

Murtaugh a Riggs hyri ostrovtipem a bavi pres 20 let nove a nove generace divaku. Takova dobra dvojka se sejde malokdy a jeste mene ma stesti na dobre zazemi v podobe kvalitniho rezisera a bystre smyslejicich scenaristu. Tady se to povedlo na 100% ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)