Iron Man 2

• USA Iron Man 2

Tony Stark, majiteľ veľkej zbrojárske firmy a vynálezca špeciálneho obleku Iron Mana, odmieta snahy vlády o vydanie svojej technológie pre potreby armády a tvrdí, že nepriatelia štátu sú vo vývoji o desaťročia pozadu. Na jeho veľké prekvapenie sa na pretekoch v Monze objaví podivný muž, ktorý vo veľmi podobnom obleku vyvolá najskôr autonehodu pretekárskych áut, a následne napadne Starka. Útočníkom je potetovaný rabiát Ivan Vanko, zneuznaný potomok ruského vedca, ktorý kedysi pomáhal Tonyho otcovi založiť Stark Technologies. Keďže s ním má nevyrovnané účty, chce sa mu pomstiť na jeho synovi. Okrem toho si dobre rozumie s elektrinou, má dva elektrické biče, schopné čokoľvek a kohokoľvek preťať napoly. To vysvetľuje jeho prezývku Whiplash. Vanka z väzenia unesie Tonyho konkurent Justin Hammer, ktorý chce, aby mu tajne vyrobil obleky Iron Mana. Vanko však sleduje len svoje záujmy a začne pracovať na takzvaných drondoch - vojnových robotoch. Pre seba si vyrobí svoj vlastný oblek Iron Mana a na výstave technologických vojnových noviniek pomocou svojho tajného softvéru a robotov napadne divákov aj Tonyho Starka. Čeliť nepriateľom pomáha Tonymu jeho verná a zamilovaná bývalá asistentka Pepper Pottsová, ktorá sa medzitým stala riaditeľkou Stark Industries. Nová Tonyho asistentka Natalie Rushamanová dokáže viac, než dáva najavo a jej úmysly nemusia byť celkom čisté. Jej skutočné meno je totiž Natasha Romanoff a je to superhrdinka Čierna vdova. (TV JOJ)

grogodil

Efektná štýlovosť s patričným nadhľadom, v priamočiarej militaristickej akcii, ktorej na zábavnosti a kráse neuberajú nič ani nefungujúce slovné prestrelky, ani primitívna charakterizácia postáv. Účasť Samuela L. Jacksona a Scarlett Johansson síce zaváňa zbytočnosťou na hony ďaleko, no minimálne Scarlett aspoň v dvojke doniesla vo svojom koženom oblečku a-la Underworld za vagón sexppealu. Spomínanej akcie je síce poskromne, no pri súčasnej honbe za surovým realizmom poteší aj tých pár minút prehľadných leteckých parádičiek rendrovaných plecháčov. ()

Colonist

Druhý Železňák je slabší než jednička, o tom žádná. První díl byl naprostá bomba, dvojka je už jen taková malá bombička. Největší síla filmu pochopitelně spočívá ve skvělé herecké sestavě a v kvalitních akčních sekvencích, kterých ale mohlo být o něco více. U prvního dílu mi vůbec nevadilo, že neakční "ukecané" pasáže převažují, jenže tady byly některé takové scény celkem nemastné, nudné nebo dokonce otravné. Našlo se zde i pár momentů, kdy Robert Downey Jr. nebyl tak úplně ve formě a Tony Stark ztrácel ten svůj cool status (naštěstí ho vždycky rychle získal zpět - zejména díky těm perfektním hláškám). Tím úplně nejslabším článkem filmu byl pro mě Sam Rockwell. Jeho postava mi nesedla a působil na mě extrémně trapným dojmem (jestli tak měl vypadat jeho charakter úmyslně, pak beru svá slova zpět, zahrál to geniálně, zaslouží si nominaci na Oscara). Co se týká scénáře, ten také nedopadl dvakrát slavně (po dějové stránce), leč mohlo to dopadnout i hůř. I když má druhý Iron Man v sobě drobnou pachuť, pořád se jedná o zábavný popcornáč. Případnému třetímu dílu bych se tedy nebránil. Jen by to už chtělo nějakého padoucha, který na sobě nebude mít robotický oblek a nebude jen zlou verzí Iron Mana...P.S. Aspoň na jeden den bych chtěl být Tony Starkem. Ne kvůli jeho penězům, ne kvůli jeho obleku, ale kvůli těm ženským (Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson), co se kolem něj točí :) ()

Skip

Oproti jedničce se nic moc nezměnilo, takže se opakuje už jednou viděné, ale i tak se to dá zkouknout a vcelku se i pobavit. ()

Dont

Škoda, že na celkem povedený první díl se nepodařilo navázat lépe. Něco sice klapalo i tady - Robert Downey je pořád stejně dobrý, Gwyneth Paltrow jakbysmet, objevil se charismatický Mickey Rourke a sexy Scarlett Johansson, "nového" kámoše od letectva Dona Cheadla mám taky rád, ale scénář už tady bohužel tak kulhá, že stahuje celý film o jednu hvězdu níž a nezachrání to v mých očích ani divoké přestřelky s roboty ani již zmíněné neobyčejné herecké obsazení. ()

kajas

Během mého vzdělávání se v marvelovkách jsem si zopákla i tento film a musím přehodnotit svůj názor, že byl překonán první díl. Není to pravda. Jedná se bohužel o typické druhé pokračování, které slouží jako pouhá výplň mezi neotřelým úvodem a peckovým závěrem (pokud se tedy nechystá čtyřka, v dlouhodobějším plánu jsem ji ale nenašla). V příběhu se nijak neposuneme (kromě jistého vylepšení reaktoru), záporáci neoslní a Tony vlastně taky skoro ne, pouze u úvodního soudu. Ze všech postav mě nejvíc oslovila Scarlett, a to nejsem chlap :). ()

Aleee89

Stále u mě platí, že Iron Man je nejvíc cool postava Avengers. Robert Downey Jr. má něco do sebe a jeho hrdina, který je tak trochu grázlík, jakbysmet. Druhý film z trilogie je však standardní komiksovou podívanou. Pobaví, nenudí, ale nenadchne. Každopádně na trojku se podívám moc ráda. ()

Efik_CZme

Akční nářez s cool iron-suitem, geniálním R. Downey Jr... Místy ale zmatené... jednička měla jasný děj, dvojka musela najít nového nepřítele... trochu z prstu výcuc. Tedy kalsický neduh dvojek..."Jednička je lepší:-P." Takže 4/5 ()

Huntelaar

Byl jsem velice nemile překvapen, když se tady před 14 dny začaly objevovat první komentáře a mnou nejvíce očekávaný film letošního roku posílaly do vod modrého hodnocení. Poté jsem si musel vytrpět čekání na verzi v originálním znění a zjistit, že jsem asi viděl úplně jiný film (anebo je ten dabing tak strašnej, že kazí film minimálně o 30%). Pro mě čistá guilty pleasure. Downey posílá charakterově Starka ještě o kus dál, kdy já jsem naprosto přesně vědel co, jak a proč (ad kritika dějového oblouku), Rockwell aka Justin Hammer si našel pozici jak by měla vypadat pozice protivník-zbrojař a další figury maj taky svoje místečko ve skládačce (je nesmysl tvrdit, že jsou málo využité, ten film nemůže mít 4 hodiny, pokud chcete víc, těšte se na jejich spin-offy). Nadávaní na přílišnou ukecanost na úkor akce, je stejný jako kritika TF 2 za opačný problém (moc výbuchu, málo keců). Tato forma sequelu je ta lepší varianta. A tak závěrečná scéna na střeše mé hodnocení přehoupla ze čtyř na pět alias převážila pro mě snad jedinou kritiku, a tou je bojovka v Monaku přitažená za vlasy a velice zvláštní použití laseru (musím na to jít ještě jednou, jestli jsem to správně pochopil). So I wanna more AvenGers. PS: Na podruhé jsem si to užil ještě víc, výtky šli už mimo. Hodnocení po pod 4*, u uživatelů kterým se jednička líbila, upřímně nechápu. ()

Eldrick

Reflexe americké posedlosti po zbraních. Rourkův Ivan Vanko si zasloužil větší psychologizaci a prostor, ale i tak svým charismatem strká Downeyho do kapsy. ()

Fanucci

O stupeň horší než jednička. Rourke a jeho biče byly skvělé, ale samotný příběh byl o dost horší než první díl. I neodolatelné charisma Downeyho vyznělo trochu do prázdna a opravdu silná scéna typu "Gentlemen I give you the Jericho" zoufale chyběla. Byl jsem trochu zklamaný... ()

Kopik

Výborná zábava. Začátek mě malinko překvapil, nečekal jsem že se zde objeví až tolik dialogů, nicméně to filmu neuškodila, ba naopak. Akce jsem dostal do sytosti, děj mě po celou dobu bavil, nad ničím se zbytečně nepozastavoval, humorné pasáže též splnily svůj účel. Velice mě potěšil soundtrack a přítomnost v něm AC/DC. Jednoduše řečeno, ničeho tam není moc, ale zároveň ani málo, prostě dobře vyvážený děj. Po pravdě a pouze dle mého názoru ještě lepší, než-li první díl. (Viděno: 09.09.2010) ()

Dubro

Nie som veľmi stavaný na komiks, veď po Spidermanoch som sa pol roka liečil z arachnofóbie a po druhom Hulkovi som na dvadsať týždňov vysadil z jedálneho lístka špenát a hlávkový šalát. No Iron Man ako taký nedráždi dokonca ani moje žalúdočné vredy. Zrejme pre obsadenie Róbertka D. Jr. , ktorý je schopný pobaviť, na rozdiel od Róbertka F.Rip., ktorý je schopný všetkého okrem zábavy. Dvojku ako upgrade neberiem, skôr naopak a dúfam, že trojka bude temnejšia, inak budem uvažovať o zostupe zo štvorhviezdičkovej ligy. ()

Petroff

Hloupé... I ten Rourke musel dostat párátko, aby měl co hrát... Krom průchodu digitální kanceláří a finální piruetky na konci hromadnýho boje, mě ani vizuálně nic nezaujalo, dějová linka s uhnívajícím IronManem mě nechala chladným, bylo totiž jasný, že se to samozřejmě nějak vyřeší (ideálně samo) a milej Tony Stark přece nezařve na toxicitu krve... Dramatičnost veškerá žádná, překvapení nulový, zábava oproti jedničce na bodu mrazu. Smůla ... Tak mi zas zůstal jen Spawn... A musím tu poznamenat, že ten je pro mě mnohem lepší, než tenhle blockbuster. ()

Sheldra

Kouká se na to dobře, ale ne natolik dobře, abyste nezačali dumat, proč proboha k prvnímu, už tak nijak extra povedenému Iron Manovi, musí plichtit druhý díl, ještě o něco zbastlenější. Je tu snaha vymanit se z tradičního stereotypu nekompromisně kladného hlavního hrdiny, jenže nakonec stejně dobro zvítězí, a to ještě tak předvídatelně, až to bolí. Hlášky i Downey se okoukali, Rockwell tady plýtvá svým nebetyčným talentem, Rourke to samé, Paltrow působí jako přepjatá šprtka a na to, abych si vychutnala křivky (neříkám herectví, toho jsem si nevšimla) Scarlett, jsem moc málo chlap. ()

fmash

Velmi prostoduchá podívaná s černobílými charaktery, což by tolik nevadilo, nebýt snahy vytvořit dojem, že taková není. Oproti prvnímu dílu, kde mi výrazně vadila pouze Starkova schopnost svařit z plechu dokonalý oblek na koleni v jeskyni, se tady Rusák (kdo jiný) popasuje s podobným úkolem ve sklepě, nalitý vodkou, a ještě mnohem lépe. Stačí mu pak elektrické kšandy, aby mu rozjeté auto nezlomilo pánev, když ho párkrát přimáčkne k plotu. Ale možná je takový od přírody, když dovede srážet bičem střely v letu a jeho hlava vydrží i finální blast z Priori Incantatem, který omráčí i full-metal Iron Mana. Nebo to dělá ta vodka... Mimochodem, docela by mě zajímalo, kdy už Rourke dá pokoj s těmi připitomělými rolemi ubrečených drsňáků (čímž nemám na mysli ani tak Wrestlera, ale hlavně toho moulu z Expendables). To, že si ruský „brink my moj bord“ maník kromě bezva kérky přinese z patnáctiletého kriminálu na Sibiři také schopnost hackovat počítačové systémy zbrojních korporací na počkání a montovat robotické armády, mi vadí skoro méně, než to, že Ironmanův oblek popírá veškeré fyzikální zákony včetně těch, které si film sám nastoluje (že by nová sloj vibrania?). Konečně, jde o komiks, takže skoro vše je dovoleno, včetně pár klišé; ale proč bych pak měl odpouštět, že z toho udělali nudnou slátaninu pro osmileté děti? Po dlouhém přemýšlení jsem hodnocení snížil na dvojku a necítím lítost. ()

OG_Swifty

Pokračování tepláka Starka, nejpopulárnějšího komiksovýho hrdiny teenagerů dnešní doby. Je tu 1500 komentářů, takže nemá cenu tu smolit cokoliv duchaplnýho - zkratkovitě; Co se povedlo? Hudba, Howard Stark, Pepřanda, War Machine a epická final battle. Co se nepovedlo? Ivan Vanko (resp. Mickey Rourke - nemám ho rád a nikdy jsem neměl), Justin Hammer (resp. Sam Rockwell - sere mě už od dob Zelený Míle a pořád se mu nepodařilo se herecky vykoupit), Tony Stark na dně - nebavilo mě to (i když mě osobně Tony Stark nebavil asi nikdy). ()

Pirabin

Přežil jsem strašný dabing a musím konstatovat, že dvojka je lepší než jednička. Jednak příběhově, také záporáci jsou lepší, a celkové vyznění je nejlepší ()

iHyik

Na tyhle filmy přesně chodím do kina. Potřebuju se zasmát. Potřebuju vidět akci. Potřebuju dobrej příběh. Potřebuju dobrý herce. Potřebuju dobrou hudbu. Potřebuju slaninový brambůrky. A taky potřebuju, aby odteď všude hrál Robert Downey Jr. ()

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

20.11.2017

U filmových sérií platí jednoduchá matematika - pokud je další díl úspěšnější než ten předchozí, jede se dál, pokud ne, místo pokračování se dá chvíli pauza a potom ideálně reboot. Letos takhle… (viac)

Olivia Munn u X-Menů

Olivia Munn u X-Menů

15.04.2015

V Iron Manovi 2 se mihly hned dvě herečky, které čeká superhrdinská budoucnost u konkurence. Nejdřív se studiu 20th Century Fox zalíbila Kate Mara, která poslala Tonyho Starka na slyšení do… (viac)