Hovoria mu Vodič (Ryan Gosling). Cez deň je filmovým kaskadérom a pracuje v autoservise, po nociach si privyrába ako nájomný vodič zločineckých gangov, ktoré unikajú z miesta činu. Nezaujíma ho, aký zločin spáchali, rúti sa nocou s policajnými autami za chrbtom. Majiteľ autoservisu Shannon (Bryan Cranston) je jeho menotorm i manažérom. Dohadzuje Vodiča filmovým režisérom i zlodejom, ktorí sú ochotní dobre zaplatiť za jeho služby. Shannon chce kúpiť vozidlo, s ktorým by Vodič jazdil na profesionálnych automobilových pretekoch a presviedča Bernieho Rosea (Albert Brooks), miestneho boháča s pochybnými zdrojmi príjmov, aby do neho investoval. Aj napriek protestom svojho spoločníka Nina (Ron Perlman) nakoniec Bernie peniaze požičia. Dvojitý a rozpoltený život samotárskeho Vodiča osvieži náhodné stretnutie s krehkou susedkou Irene (Carey Mulliganová), s ktorou trávi čoraz viac času. Všetko sa zmení, keď z väzenia prepustia jej manžela Standarda (Oscar Isaac). Vodič mu chce pomôcť splatiť dlh za ochranu vo väzení, pre ktorý ho vydierajú gangstri, a dohodne sa s ním na poslednej lúpeži. Ukáže sa, že išlo o nastraženú pascu a všetko sa začína komplikovať. Standard pri prestrelke umiera a Vodič, aby ochránil seba i Irene so synom Beniciom (Kaden Leos), musí urobiť to, čo vie najlepšie - poriadne šliapnuť na plyn, jazdiť na doraz a postaviť sa podsvetiu celkom sám. (TV JOJ)

JitkaCardova

Chápu, kamera, spád, panoramata, hladkost, linie, vzrušení z rychlosti, zkrátka výborné intro do počítačové hry. ** Hm. Jenže zkusili jste si cvičně, pro kontrolu převyprávět příběh? Zkuste to. Ihned vyjde najevo, že scénář není víc než nekomplikovaná, sladkobolná a ledabyle poskládaná reklama na vyčpělé ideje konzumní společnosti. Mamka, taťka, dítě, peníze na činži, a pak zloději a lumpové, kteří tyto tradiční hodnoty ohrožují, ale ony přesto zvítězí. ** Hrdina vypadá jako tvrďák z reklamy na Old Spice, ale musí nám vonět: sice pracuje pro mafiány, ale nějak si dnes musí vydělávat každý, a srdcem je to přece zlatý hoch: je hodný na malé děti a na opuštěné manželky, nešuká za zády manželům, i když by rád, ba naopak, nezištné kamarádství mu je nade vše. Scénář mu proto soka v lásce odklidí z cesty bezbolestně: manžel té děvenky sice byl ve vězení, ale jednou uklouznout může každý a umírá jako nevinná oběť zlých lumpů, kteří si dovolují na slabé. A tak si hrdina bude moci mamku a dítě vzít jako správný americký náhradní tatínek. To je přece jeho meta - přestože vypadal jako vlk samotář, tajně se touží oženit, brát rodinu na výlety autem a vychovat dalšího amerického syna k těm pravým hodnotám. ** Pak už zbývá jen dořešit, proč tam byla ta podivně nedotažená zápletka s mafiány, celá ta jalová a scénářem nevyužitá, směšná a do ztracena vyčpělá myšlenka automobilového závodění (jako by taková esa měla tohle zapotřebí) - ovšem, je to tam čistě proto, aby vynikl hrdinův mužný charakter, odvaha, rozhodnost a intelekt - je to jen podkres, chybí vnitřní nutnost a promyšlenost jednání každé z postav, jde jenom o záběry a vykradené kousky ze starých filmů o dostizích a podrazech: záběr na nezkaleného hrdinu v kombinéze, jak si potřese rukou s mafiánem, záběr na hrdinu, jak potom postává nad mrtvou obětí-kamarádem, jak uroní kroupu, ale odhodlaně vysune bradu a vytrhne nepřátelům ze spárů nebohou dívku. Atd. ** Film, ve kterém atmosféru vytváří jen forma (hudba, jízda kamerou, záběry shora na město), aniž by vznikla přirozeně originální, nebo aspoň neprovařenou zápletkou a houstla logickou nutností vycházející ze situace a ne z pouhých žánrových a společenských klišé, nelze považovat za umělecké dílo, je to jen zručná ideologická reklama. Nic víc tenhle snímek není, než další kino spot na svět hodných a zlých, ve kterém máme chtít žít, na tradice a hodnoty, které máme chtít vyznávat. Rodina jako cíl, s bytem a autem a výlety, je základ ekonomického modelu, který si tu spousta vašnostů přeje udržet, a tak nám kážou o taťkách a mamkách v rádoby drsné divočině moderního temného velkoměsta.** Potěšil mě komentář od uživatele Krteczek. ()

3DD!3

Takový klidný a melancholický film to mohl být. Pěkně metodické přistupování k životu, žadné rušivé elementy. No a pak řidič jede ve výtahu s milou sousedkou a všechno je v tahu. Nicolas Winding Refn dostal vcelku klasický pulpový i když pořád poměrně kvalitní scénář a přetavil ho v rozjímaní nad životem jednoho ne tak úplně normálního řidiče/kaskadéra. Úchvatně snímané noční L.A. (skoro jako můj oblíbený Mann) a záře neonů rámuje elektronická hudba ve stylu osmdesátých let, ale Refn flirtuje především s žánrem noir, jen v prosluněném vydání ať už to zní jak chce absurdně. Krev cáká, motory hučí a tiché, nenápadné scény mezi dvěma hlavními hrdličkami vystupují až překvapivě výrazně. Herecké obsazení je perfektní. Gosling v roli mlčenlivého Drivera překvapuje. Carey Mulligan je jako křehká/silná motivace hlavního hridny naprosto uvěřitelná. A Bryan "Heisenberg" Cranston je hotový chameleon. Nenápadná pecka, která si, pokud ji necháte, k vám najde cestu. Znáte tu bajku o žábě a škorpionovi? ()

hellstruck

You give me a time and a place, I give you a five minute window. Anything happens in that five minutes and I'm yours. No matter what. Anything happens a minute either side of that and you're on your own. Moc bych chtěla dát o hvězdu víc, ale prostě nemůžu. První scéna mě navnadila a připoutala k monitoru natolik, že jsem si v tu chvíli byla skoro jistá, že mě čeká úžasný zážitek. Bohužel začátek nasadil moc vysokou laťku a zbytek se pak vezl a pomalu zajížděl do starých mafiánských kolejí, kdy hlavní hrdina všechny povraždí. Tady je nám sice příběh podán elegantně, potichu, umělecky, s dlouhými záběry na Ryana, ale celkově z toho vychází prostě nevšední a trochu unylá podívaná. Doslova to přetékalo pohledy přerostlého mimina Carey, která je naprosto herecky plochá a nevýrazná a já se celou dobu snažila pochopit, co na ní ten charismatický driver vidí(?). Naopak mi chyběly scény jako ta hned na začátku, ta mafiánská zápletka prostě neudržela naplno moji pozornost. Tenhle film v sobě má něco výjimečného, ale mě to zkrátka nějak minulo. ()

NinadeL

Prostě flaška Jaru, málo sexu a tradičně flexibilní sólista Ryan, který už od Herkula ví, jak na to. Takže si vybíráme filmy, které zaujmou a neuškodí. Průměrná délka záběru 4,2. #čsfdprojekce ()

Lavran

Úvodní půlhodina, to je dokonalost sama! Všechno do sebe zapadá tak přesně, až se zdá, že každý obraz i zvuk je sám o sobě grandiózní pointou. Velkoměsto, noc, pátrací světlo policejního vrtulníku, záblesky pouličního osvětlení, semaforů, brzdových světel, soustředěné pohledy do zpětného zrcátka, předení motoru, hlášení z policejní vysílačky, pulzující elektronická hudba... Nedýchal jsem, čirá krása. Nijak by mě nepřekvapilo, kdyby se úvodní kočkovaná s policií používala na filmových školách jako demonstrace dokonale zvládnuté temporytmiky a práce se světlem a zvukem. Přimluvil bych se za to. A podobně je na tom i nádherná, prosluněná sekvence s projížďkou v betonovém kanálu a romantickou chvilkou u řeky. Jenže pak se cosi zlomí. Refn neudrží napětí na vrcholku vzedmuté vlny, film mrkne, aby si ulevil od slz a pracně budovaná poetika ticha a odlesků se utopí v hlučnosti samoúčelného tarantinovského násilí, které patří do úplně, úplně jiného filmu (estetika postrádající etiku). Neodolatelný magnetismus počátečních minut se sice navrátí, ale bohužel až v hypnoticky snovém závěru... <> <> Američan, se kterým je Drive vydatně a po právu srovnáván, je v tomto ohledu mnohem kompaktnější: nepustí si svou mlčenlivost a napětí v lakoničnosti do poslední minuty. Na obou filmech, nehledě na rozdílné kvality, mě však nesmírně fascinuje jejich vznešená archetypálnost a ústřední hrdinové, v jejichž charakterech a konání se zhmotňuje především. Postavy z hlubin času nesoucí znamení symbolického zvířete. Řemeslníci, kteří rozumí podle doteku. Clooneyho “Mr. Butterfly”, mrtvý muž. Ten, který se pohybuje mezi světy, ten, který jednou poznal a rozdával smrt a do smrti také nezvratně směřuje, ať proti tomu udělá cokoli. A nově Goslingův “Štír”, muž ve stínu. Ten, který se skrývá pod nedokonalou maskou, kaskadér, ten v odlesku, sluneční záři, zrcadlech a odrazech, třpytící se vodní hladina, světlonoš. Chvílemi však stín samotný; nepolapitelný, vzdálený, zádumčivý. A také nebezpečný, neboť může snadno a náhle bodnout toho, kdo se jím dobrovolně nechal přenést na druhý břeh. Vřící temnota. Přesto však (a nebo právě proto) "skutečná lidská bytost a skutečný hrdina". Osamělý tajnůstkář, kterého charakterizují výhradně činy, nikoli zbytečná slova. Vlastně autentický člověk (autentičtější než všichni, kdo jej zaměstnávají), jehož údělem je pohyb v ústraní, z něhož dohlíží na milované; anděl strážný, který si nečiní nároky za zásluhy. Tam kde se nájemný zabiják Jack pokouší spasit vlastní zmučenou duši, tam bezejmenný Řidič nezištně vykupuje životy druhých; nabírá rychlost, dál se řítí přízračnou nocí. Nejlépe ovšem jeho enigmatickou podstatu vystihuje refrén Kavinskyho písně Nightcall, která zazní pod úvodními titulky: "There's something inside you. It's hard to explain. They're talking about you, boy. But you're still the same." Nejednoznačnost aneb unikavá kvalita světla a stínu. ()

Kaka

Strhující minimalistický snímek. Pro milovníky kombinace "snesitelná art-moderna + nekompromisní realistická syrovost" jedinečná záležitost. Hlavnímu hrdinovi bych sežral naprosto všechno, hudba výborně podbarvuje a akce je bez kompromisů. Celkově stylizačně velmi vyprecizovaný film, jehož tvůrci mají feeling a filmovou estetiku v malíčku a přesně vědí co a jak mají točit. ()

Spiker01

Tento snímek svými kvalitami velice potěšil kritiky, jak ale působí Drive na obyčejného filmového fanouška? První věc je Ryan Gosling, což je velice charismatický herec, který tuto roli zvládl na výbornou, co se týče jak akčních scén, tak mluvených sekvencí, ve kterých působí velice klidným dojmem. Naopak režisérský dohled Nicolase Refna nemusí sednout každému. Film je určitých oblastech velmi brutální. Někomu taky může vadit příliš natahovaný děj, a to i přesto, že má snímek pouze hodinu a půl. Někdy se to táhne, že to až ruší. Ale pokud jste dobře naladěni, tak vás bude bavit...84% ()

Krouťák

Noční město, melancholické melodie a výtečná práce s poutavou kamerou - to je Drive, aneb nechtějte nasrat mlčenlivého prostáčka, který konečně začal žít. Po několikahodinovém odstupu zvyšuji na plný počet, protože se Gosling poprvé po roli Lelanda ukázal jako PAN herec a na film budu určitě ještě nějakou dobu myslet - 90%. ()

Eddard

There's something about it... I can't explain... They're all talking about it - but it's still the same. K Drivu jsem se dostal o několik měsíců později, než jsem měl, částěčně vinnou několika ožralých kamarádů, kteří mi jeden večer tak dlouho nadávali do křupanů, jelikož jsem ho ještě neviděl, až jsem se zařekl, že se na něj na truc nepodívám. Naštěstí pro mě jsem si to však nedlouho poté rozmyslel a... dal jsem jim za pravdu - kdokoliv si tenhle kousek nechá ujít, říká si o to, aby mu tento fakt do budoucna kdekdo otloukal o hlavu. Jedná se totiž o jeden z filmů, BĚHEM kterého si s nezaměnitelnou jistotou uvědomíte, že sledujete něco speciálního. V tomhle případě atomově charismatický herecký výkon Ryana Goslinga - který si touhle rolí definitivně zadělal na kultovní status; chirurgicky přesně vybraný soundtrack, který hraje při budování zamlžené, podmanivě tajemné atmosféry snímku první housle; a zejména pak režisér Refn sám, který tenhle filmový koncert (včetně lvích zásluh na úžasném castingu herců a výběru soundtracku) zdirigoval s jistotou, precizností a talentem, hodným režisérských legend. Osobně jsem si o něco více užíval první (nekrvavou) půlku filmu, ale na druhou stranu způsob, jakým Refn udržel film kompaktní i po dost nečekaném, drastickém žánrovém kotrmelci si zasluhuje o to větší uznání. Oscar! 90% ()

Falko

Dost dlho som sa chystal na tento film a to z viacerych dovodov. Jednak je oznacovany ako film roku 2011, ale objavil sa chvilku aj v rebricku najlepsich filmov IMDb TOP 250. Dnes som sa konecne dockal a ako som ocakaval, bol som velmi spokojny. Autonahanacka trvala sice len minutu, ale bola bravurne natocena. Pacila sa mi aj hudba so spevom vo chvilkach, kde Ryan Gosling stravil s Carey Mulligan jeden z najkrajsich dni. Chvilkami su tu sceny, kde sa herci na seba len dlho divaju, ale vela neprehovoria, ini reziseri by tieto sceny davno vystrihli, ale vobec mi to tu nevadilo. Brutalne sceny boli natocene s dost velkou odvahou, aby divaka skor sokovali, pretoze ja som to aspon neocakaval. Takze z konecneho vysledku som bol spokojny. _________ Ryan Gosling - (Šofér) +++ Carey Mulligan - (Irene) +++ Bryan Cranston - (Shannon) +++ Albert Brooks - (Bernie Rose) +++ Oscar Isaac - (Standard) +++ Christina Hendricks - (Blanche) +++ Ron Perlman - (Nino) +++ Kaden Leos - (Benicio) +++ ()

castor

Maximálně stylové. Stejně tak drzé a neustále podprahově napínavé. A koukám (čtu kolem), že s tím vydýchaným sálem jsme všichni za jedno. Soundtrack jsem si okamžitě sehnal, za volantem nutí sešlápnout plyn, mimo auto dává vzpomenout na veskrze jednoduchý příběh, který ale vyniká díky lásce k němu. A šlape si to mimo zbytek současné americké tvorby. Ústřední hrdina maká za pár šupů jako mechanik, protože skutečné prachy má z (kaskadérských) kšeftů u filmu a hlavně coby řidič nejrůznějších zlodějíčků. Zrovna se zakoukal do křehké sousedky, které nevadí, že je mužem zoufale mála slov. Mimo svou komfortní zónu se dostane poté, co se z vězení vrátí její manžel, který sekat latinu nehodlá a kterému nabídne pomoc. Podmanivá režie, minimalismus, pomalé tempo, hutný feeling a dokonalý chameleón Ryan Gosling. ()

viperblade

Drive je strašný film v tom smyslu, že se vám zaryje pod kůži už od prvních sekund a jen tak vás nepustí. První věc, která mě napadla po skončení, byla "paráda!", druhá věc "Ryan je frajer!!" a třetí, co mi přišlo na mysl, bylo, že trailer v sobě nemá dva spoilery, jak píše uživatel Mertax. Trailer vám prakticky ukáže 3/4 filmu a pak v různých scénách i konec, takže se na něj vůbec nedívejte, pokud tedy chcete mít něco (např. nějaký zážitek) z filmu. Z tohoto skvělého, podmanivého filmu, kde exceluje Ryan a Carey. Z filmu, kde muzika a (pomalá) kamera hrají prim. Až tak po hodině jsem si uvědomil, v čem je tenhle film jiný než ostatní - právě ta pomalost. Nejen dlouhé kamerové záběry, ale i prodlevy v rozhovorech mezi postavami - to se často nevidí. Například v rozhovorech mezi Carey a Ryanem, vždy jen pár krátkých, stručných vět a i mezi nimi je "pauza" (postavy nemluví jedna přes druhou a nesypou věty z rukávu). Jako by celý film hrál hlavně na tohle, na tu pomalost, na to, že mají čas. A vyplatilo se. Myslím, že z toho bude kult. 100 %. ()

Rogue

Killer inside me, vyšlechtěný Taxikář a spanilá jízda Vanishing Pointu. Bezchybný audiovizuál a růžové titulky (jak od Rudolpha). Poslední dobou se pomalost opět dostává do kin! (a Carey Mulligan se do atmosferických pomalostí očividně hodí) Btw jaktože se tak málo zmiňuje, že je Drive neonoir? :o) Goslingova postava je nápadně podobná té Delonově v Le Samourai. Jinak mě ale docela fascinuje, kolika lidem nevadí béčkovoplytký příběh, ačkoliv u Trona se na něj tolik nadává. Pomalost najednou taky nevadí, ačkoliv se na ni nadává všude jinde. Že by se normální divák opravdu cítil tak cool z toho, že kouká na rádoby art? Film roku (takže za rok Great Gatsby, eh). ()

*CARNIFEX*

Porovnávať tento snímok s Pulp Fiction mi príde prinajmenšom trúfalé. Dej sa rozbiehal pomaly a potom zas hopsa, a bolo po po ňom ( až mi to bolo ľúto ). Musím uznať, že herecký výkon, "ne - výkon" Ryana Goslinga bol nadštandardný aj napriek tomu, že vo filme povedal len o pár slov viac ako Mr. Bean. Jeho prejav vo filme pôsobil skôr v mimike tváre v doprovode vynikajúcej hudby. " Drive" je zvláštny, no parádny film. ()

CANNIBAL

Přijde mi, že tenhle film, lehce a to hlavně na začátku, při noční honičce v L. A. budí dojem, že se scénárista trochu inspiroval počítačovou hrou Driver z roku 1999. Ať už jsou to prostřihy na noční město a pak, když používá policejní vysílačku, stejně jako postava Tannera v již zmiňované hře. Také i to jakým způsobem a to v obligátních rukavicích jde v jiné části filmu Ryan Gosling ukrást Ford Mustang. Potom se scénář posune zcela jinam, což není sice na škodu, ale mohl se inspirovat více. Snad se to podaří někomu jinému. I přesto je děj filmu solidně zasazený, a krom věčně ušmudlaný bundy ( -Ryana Goslinga) a občas horší hudby se nedá moc toho vytknout. Z mého pohledu ohodnocuji tento solidní film, solidní známkou. ()

D.Moore

A teď se asi stanu nepřítelem celé CSFD, poněvadž Drive je nuda. Dlouhá, rozvleklá, prázdná a nicneříkající nuda, která mi to nejlepší nabídla hned na začátku (scéna skrývání se a ujíždění policejním vozům) a dál už nepřišla s ničím, co bych mohl nazvat zajímavým. Že je příběh fádní a omšelý až hanba, na tom se asi shodneme, ovšem že by byl natočený tak, aby mi tohle přestalo vadit, to tedy nevím. Chyba je nejspíš na mém přijímači, ale nic extra jsem neviděl. A vlastně ani neslyšel - tolik vychvalovaný soundtrack totiž podle mě tvoří jen několik krajně podivných a nehezkých písní, z nichž ta titulková je obzvlášť odpudivá. Co je ve filmu dál? Už jen to násilí. Rozstřelená hlava, rozmlácená hlava, rozdupaná hlava, vidlička v oku, nůž v krku, břitva v předloktí... A všechno kamera ukazuje. No a? Co z toho? Mám pocit, že Nicolas Winding Refn je prostě úchylný chlap, který se v těchhle brutalitách vyžívá, a zatímco u předchozího filmu Valhalla Rising násilí svůj smysl mělo (ačkoliv taky nemuselo být tak "všeukazující"), tady bylo totálně zbytečné a řekl bych účelové. Posledním hřebíkem do už tak velice důkladně zatlučené rakve pro mě byl nesympatický Ryan Gosling. Velké zklamání. ()

PinokKio

Drive je pro mě filmem okamžiku .. přesně té chvíle, kdy byly ideální podmínky si ho užít .. respektive s kým užít. Dějově jsem čekal něco jiného, možná více akce, více romance, nevím .. takže napoprvé jsem to na pět hvězdiček neviděl. Jenže .. znáte to .. ten film ve mně narostl .. uzrál. Při dalším promítání už jsem za ním neviděl jen výborný soundtrack, který si neustále broukám, najednou tam byla i ta živočišnost Ryana a Carey, dobře vypilovaný děj, správná atmosféra a i ty cákance krve mi přišly víc kůl. Drive je pro mě velkým malým filmem roku 2011. ()

Hild

Nicolas Winding Refn. Tak to je jméno, které nezapomenu a které budu sledovat. Je to totiž toto jméno, které udělalo z filmu Drive naprosto výjimečný filmový zážitek. Jeho režie je naprosto brilantní a opravdu si zaslouží poklonu, jelikož neměl ani podporu nikterak výjimečného scénáře, ale natočil film, který se ani nedá zařadit do jednoho jediného žánru. Dokážu si představit, jak by tento scénář vypadal v jiných rukou a byl by to úplně jiný film a rozhodně by neměl takové hodnocení. Refn vytvořil naprosto úžasnou atmosféru, která si mě získala už úvodní scénou a nepustila mě až do závěrečných titulků. Film je i celkem brutální a nepřipraveného diváka to může lehce překvapit, jenže ta brutalita tady naprosto sedí a naprosto chápete jednání hlavní postavy. Tím se tedy dostávám k Ryanovi Goslingovi. Ten je jedním slovem neskutečný, nepotřebuje ani moc slov k tomu, aby si naprosto získal diváky, jeho postava je odtažitá, introvertní, tajemná, ale zároveň plná emocí všeho druhu. Ryan vystihl postavu naprosto dokonale. Dalším velkým kladem je hudba, nejsem fanoušek elektronické hudby, ale tady zněla perfektně. Drive je skutečně výborný film, po prvním odchodu z kina jsem váhala mezi 4* a 5*. Po druhém zhlédnutí to však na těch čtyřech nechám a to hlavně proto, že ten film má fakt, ale fakt jednoduchý děj. Možná je to jeho největší síla, to jsem si řekla po prvním zhlédnutí, ale po druhém mi ta jednoduchost přece jen trochu začala vadit. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (viac)

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (viac)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (viac)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky