Harry Potter a Dary smrti - 2.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (viac)
Veľká Británia / USA, 2011, 125 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (viac)

Prichádza posledné dobrodružstvo ságy o Harrym Potterovi. V tomto výpravnom finále eskaluje bitka medzi dobrom a zlom do otvorenej vojny čarodejníckeho sveta. Nikdy nebolo v stávke toľko ako teraz. Nikto už nie je v bezpečí. Je to ale Harry Potter (Daniel Radcliffe), kto možno bude musieť podstúpiť obeť najväčšiu, keď sa priblíži rozhodujúca bitka s Lordom Voldemortom. Tu všetko končí ... (TV Markíza)

bubun

Ok, dobře, uznávám. Tenhle díl byl přece jen lepší, semknutější, dával víc smysl, a byl dějově zábavnější (=ne tak nudný) jako ten předešlý. I když by se mi vlastně chtělo napsat "než ty dva předešlé". Nejsem fanda, takže prostě nejsem tolik shovívavá k případným nedokonalostem. Mně to prostě celé jako žádný zázrak nepřijde. Za vrchol série považuju Vězně z Azkabanu. ()

anli

Tak a je to tady!Potterovská sága nám dospěla do finále a máme tu poslední návštěvu Bradavic.A věru to stojí za to!Moc jsem se těšil a byl jsem nejen spokojený,ale nadšený.Epické finále v rukou Davida Yatese je vskutku skvělé a nebojím se použít slovo fenomenální.Takže popořadě.Tvůrci nás hned vhodí do děje,takže je dobré se před shlédnutím finále podívat na první část Relikvií.Všechno se tady totiž uzavírá a dohromady to tvoří vlastně kruh.Takže,kdo do teď něco nechápal,vše mu do sebe zpětně zapadne jako geniální hlavolam.Vizuálně film nemá absolutně chybu,včetně skvělé,živelné kamery,zvuku i hudby,která se od prvního dílu liší a je mnohem víc všímatelná,za což musím Desplata velmi pochválit.Také použil a rozpracoval několik původních Willliamsových motivů(včetně Hedwig`s theme),což byl vskutku geniální tah.neb jsme to všichni chtěli znovu slyšet(scéna kdy se poprvé objeví Harry v Bradavicích je s hudbou opravdu nádherná).Vše důležité z knihy je tady a téměř přesně takhle jsem si to představoval.Musím opravdu pochválit Steva Klovese,protože měl nelehký úkol-zavděčit se jak čtenářům,tak nečtenářům-a zejména tady,ve velkém finále..To je podle mě téměř nemožné,protože sto lidí=sto představ,že?Jeho srdce víc zůstalo nakloněno čtenářům,což je podle mě správné,protože přepis knihy na plátno by měl být v první řadě určen čtenářům a pak těm ostatním.Samozřejmě ve filmu něco chybí,to je pochopitelné,protože vyprávění filmové je prostě jiné,než to knižní.Vedlejší postavy nemají tolik prostoru,jako v knize,ale byl jsem spokojen.Film vypráví hlavně příběh Harryho,ostatní dělají vlastně jen křoví,i když velmi důležité(třeba Nevilla si tentokrát užije divák dosytosti,myslím)).Jinak by musel každý film mít několik hodin(hlavně v tom se právě filmové vyprávění liší).Vše podstatné tu čtenáři najdou a dokonce i těch několik málo vtipných momentů,včetně polibku Rona a Hermiony(i když je jinde než v knize,je super).Finále je opravdu strhující a dechberoucí.Když profesorka McGonagallová oživí sochy(vlastně jsem si až při tom uvědomil,proč je jich v Bradavicích tolik),je to úžasná scéna a vlastně tím začína více než hodinové finále,které je skvělé,monumentální a opravdu bombastické,včetně velkolepých bitevních scén s velkým komparsem.Umře tady hodně lidí a většinou mimo kameru(mimochodem stejně jako v knize),což,jak někteří tvrdí,snižuje emoce.Já si to nemyslím(a přiznávám,že se mi několikrát valily slzy jako hráchy) a chápu,proč to režisér udělal právě takhle.Protože tu zemře opravdu hodně lidí,tak by před kamerou vlastně pořád někdo umíral a bylo by to opravdu velmi depresivní.Ale,že by tu nebyly emoce?V žádném případě!Yates ví přesně,co dělá a některé scény jsou tak emotivně plné,až divák ztrácí dech.Taky je to samozřejmě snaha zpřístupnit film mladšímu publiku,i tak si ale myslím,že děti do nějakých 13-14-ti let nemají v sále co dělat.Už jen kvůli smrti Severuse,která je opravdu brutální,i když jí divák sleduje přes okno.Tím se dostávám k další věci-všichni herci jsou úžasní-od Alana Rickmana,pře trio(jsem moc rád,že zůstalo původní a nikdo z nich nebyl vyměněn,jak se původně zamýšlelo,neboť jejich růst se svými filmovými hrdiny je prostě úžasný),až po Fiennese,jehož Voldemort je opravdu slizký a úchylný padouch.Trio nám opravdu vyrostlo a je radost všechny tři na plátně sledovat,opravdu.Temnost celého příběhu je hmatatelná a Yates si s ní a divákem pohrává na té nejvyšší možné úrovni.Každý detail má přesně své místo a vše do sebe skvěle zapadá.Pro ty,co hledají chyby v logice(bezová hůlka,kouzla v bance,Harry a viteály atd.)bych poradil,aby si pořádně přečetli knihu a ne jen povrchně a pro pobavení,jak je to poslední dobou moderní.Vše je i ve filmu pečlivě vysvětleno a zodpovězeno i pro nečtenáře.JKR vytvořila svět,který je fantastický,má svou logiku do nejmenšího detailu a je neuvěřitelně živý(člověk ho ale musí vnímat a ne se na něj dívat jen jako na-byť skvělou-zábavu).A snaha ho v té podobě dostat na filmové plátno se,myslím,podařila.I když samozřejmě výhrady mám-zejména velké kusy,které vypadly ze čtvrté a hlavně páté knihy a pár dalších maličkostí,proto jsem rád(a po shlédnutí druhých Relikvií to pochopí většina),že poslední kniha byla rozdělena do dvou filmů a vše podstatné tak na plátně bylo.Taky se ohrazuji proti některým komentářům,litujícím Potterovské fanoušky,protože mě nikdo nemusí litovat,že si musím namlouvat,že se mi to líbilo(to je blábol,co?),mě se to totiž líbilo doopravdy a užil jsem si to,jako už douho nic.Opravdu nevím jestli někdy něco Harryho Pottera nahradí(tak rozsáhlou,propracovanou a kvalitní ságu si člověk užije za život opravdu jen párkrát).Já jsem každopádně ale rád,že jsem mohl být u toho.Děkujeme Joan a všem,kteří nám tohle přinesli.HOWGH!Dávám jasných 100% a kdybych mohl,dám ještě víc.A co se týče mých nejloblíbenějších dílů?Vedle"Vězně z Azkabanu"v mé topce jsou to jasně druhé Relikvie,pak první Relikvie a čtyřku uzavírá"Princ dvojí krve"(ač mám Fénixův řád rád,bohužel tam toho moc chybí-možná měl být taky rozdělen na dva filmy).Na závěr ještě říkám,že epilog byl skvělý,jak v knize,tak ve filmu a chápu,proč ho JKR napsala.Všichni přece chceme vědět,jestli se vzali a měli děti,no ne?A navíc malý Albus Severus je k sežrání.Na úplný závěr podotýkám,že 3D,ač konvertované,je velmi slušné a příjemné,i když samozřejmě tmavé scény ho nemají rády.Myslím si,že lepší zakončení ságy si fanoušci ani nemohli přát.P.S.Jen z jedné věci jsem smutný,a sice,že se v novém příběhu do Bradavic už nepodívám.Je to taková zvláštní směs smutku a nostalgie,co mě po tomhle filmu přepadla.No,takže se už těším,až si pustím celou ságu najednou.Halelujá!!!A určitě se ve volných chvilkách pohodlně usadím a znovu si přečtu všechny knihy a díky skvělé filmařské práci si nebudu muset nic představovat,ale budu jen vzpomínat-jako bych tam byl.Úžasné!!! () (menej) (viac)

ivan bohatyr

Bez debat nejlepší film o Herry Potterovi. Tato druhá část alespoň trochu nahradila slabší část první. Stejně s velkou bitvou čarodějů dobra a zla jsem vůbec nebyl spokojen, skrytě jsem doufal v něco jako maličká bitvička o Helmův Žleb (Pán Prstenů). No přece pár trolů a vojáci z hlíny mě nemůžou ohromit, čekal jsem přehlídku všech možných kouzel a ohňostrojů a hlavně rozdíly mezi čaroději, musí být patrné, že profesor, co učí magii 20let je silnější, než nějaký žák, který drží hůlku jako lžičku na polívku. Těchto věcí tam bylo více, chtělo to více promyslet a především válku čarodějů dost překopat. O tom, že nějaké kvalitní promyšlené dílo tvůrci neměli v plánu svědčí i občasné vtípky a sem tam také uvolněná atmosféra. Tímto asi měl být film více zajímavý pro mladší generace - ovšem pro mě další mínus. ()

Jennifer.S

(může obsahovat drobné spoilery) Tak na toto velké finále čekám od svých 12 let? Nemyslím si. Pro mě jako fanouška (rozuměj absolutního maniaka) Harryho Pottera, má 2 část relikvií trpkou pachuť zklamání. Namísto absolutního nadšení. Z 2 části by měly emoce, ne kapat, ale trskat po hektolitrech. Umírají přátelé, rodinní příslušníci, spolužáci... situace vypadá beznadějně a všichni jsou už na pokraji sil. Namísto emočního super koktejlu nám tvůrci naservírují slabý odvar. Navázání na předchozí část je přinejmenším nešťastné, chybí nějaká výraznější spojnice na předchozí díl (pouze náhrobek Dobbyho nestačí). Normálně bych čekala, že při rozdělení jedné kniho do dvou filmů se dočkám přesného zpracování všech detailů, všech dějových linek a odboček. Kde je Brumbálovo mládí? Grindewald? Arianin příběh? Namísto toho se dočkám pouze „efektního“ hraní si s kamerou (při scéně kdy trio vylézá z jezera a kamera kolem nich začne rotovat divákovi dělá akorát špatně od žaludku) nebo další vychytávky alá Matrix. Prostě ne. Já jsem nepřišla na Transformers ale na Harryho. Co se týče „největší bitvy, kterou kdy Bradavice zažily“ (a kvůli, které jsme o ni byli ošizeni v 6 díle) musím říci, že jsem čekala něco víc. Musím, ale pochválit za brnění (opravdu efektní). Ale! Nevím jestli se studia Pinewood nezměnila na Holywood, ale co tam, sakra, dělaly ty „vtipné“ hlášky? Neskutečně mě iritovala „šokující“ doznání postav v průběhu bitev (Neville + Lenka), hláškující hrdinové ve stylu Jamese Bonda apod. Kdybych si podobný styl měla představit např. v bitvě o Helmův žleb... Nechápu proč se to tvůrci snažili všemožně odlehčit, když by právě naopak měli přitvrdit. Co se týče hudby při bitvě – ani ta nepomohla navodit atmosféru právě probíhajícího finálního střetu dobra a zla. Něco více temnějšího by nebylo vůbec na škodu (viz 4 díl nebo smrtijedské téma z 5 dílu). Smrt Bellatrix? Zklamání. Smrt Voldemorta? Obrovské zklamání! Škoda, že v Bradavicích nefunguje elektronika, protože kdyby ano, mohly by jeho smrt zachytit alespoň průmyslové kamery. Takhle byl přítomen jenom Harry. A ačkoliv se tvůrci všemožně snažili, tak hlavní pozornost na sebe nestrhává trio, nýbrž (věčný-zloděj-scén-pro-sebe) Severus Snape (briliantní Alan Rickman). Jeho scény pro mě byly pohlazením na duši a alespoň na chvíli jsem dostala pocit, že opravdu dívám na Harryho Potter. A konec? Vyšuměl do ztracena. Střih. Vyšlo slunce, hezký den, pohled na zničený hrad. Střih. Velká síň, všichni jsou v pohodě. Střih. Záběr na trio. Střih. „O 19 let později“, ha-ha. Taky chci za 19 let vypadat tak dobře jako naši hrdinové. Celkové hodnocení je 3,5*. ()

sallyann

Konečně jsem shlédla i nedabovanou verzi, a tak mohu ohodnotit závěrečný díl ságy, která mě provázela téměř polovinu dosavadního života. Spousta lidí se zde domnívá, že pravověrní fanoušci dávají 5 * jen proto, že je to poslední díl jejich oblíbeného Pottera. Pokusím se svých 5 * obhájit. Když přišla před rokem do kin 1. část závěrečného dílu, mnozí jí hned přiřkli přídomek nudná, bez emocí, zdlouhavá. 2. díl je přesným opakem. Akce střídá akci. Emoce sice nejsou v celém dílu, ale na několika místech zafungují tak dokonale, že bez kapesníčků zkrátka nemáte šanci (Snapeův příběh, pohled na mrtvého Freda, Tonksovou a Lupina, scéna v lese s mrtvými). Délkou je závěrečný film nejkratším z celé série, což je ale i škoda, protože pár scén by se dalo ještě přibrat (např. bradavičtí skřítci, Brumbálův příběh a oprava staré Harryho hůlky). Pokud jde o efekty a hudbu, nemůžu si nijak stěžovat. Hudba výborně funguje s příběhem a v několika scénách jsem díky tomuto spojení dostala husí kůži (sochy k obraně Bradavic a sesílání ochranných kouzel, trio běžící od komnaty nejvyšší potřeby přes bortící se Bradavice a probíhající souboje dolů k přístavišti, hudba ve Snapeově příběhu). Tleskám, pane Desplate! K hereckým výkonům: celý film výrazně táhli Rickman (jak může ve svém věku vypadat tak úžasně?) a Fiennes, takže doufám, že se jim (či jednomu) dostane náležitého ocenění. Hlavní trio si drží víceméně stejnou laťku už pár dílů zpět, i když Rupert (Ron) opět skvěle hláškuje. Polibek Rona a Hermiony mi nepřišel vůbec špatný (nevím, co tady řešíte s Grintovým temenem? Přece se tam nebudou oblizovat jako v nějakém péčku!). Z ostatních ,,dětských hvězd" se mi ještě líbil Tom Felton, který jednak díl od dílu rostl do krásy, jednak mu byl dán větší prostor, takže se moc těším, až ho uvidím v jiném filmu. A Matthew Lewis aka Neville - co k tomu říct, místy působil až trapně, ale je to Neville, takže ho musím zkrátka omluvit :D Na závěr zhodnocení 3D s dabingem a 2D s titulky: Ve 3D toho nebylo moc vidět, zaregistrovala jsem jen pár scén, ale je tomu možná proto, že máme v kině malé plátno. Český dabing, ačkoliv mi snad poprvé nevadil, filmu také moc nepřidal. Takže hodnocení: 92%.....2D s titulky: Slyšet ,,naživo" Fiennese a Rickmana, to je zkrátka lahoda pro mé uši. Navíc jsem zaregistrovala pár větiček, které v dabingové verzi zmizely, nebo byly pozměněny. Hodnocení: 100%. Na závěr ještě jedna připomínka: hodnotit film podle knížky je patrně nevyhnutelné, ale pro mě jsou to dvě odlišné záležitosti jednou provždy. Knihy budou mému srdci vždycky bližší (velký DÍK madame Rowlingové, že mě opět přivedla k lásce ke knihám), ale filmy rozhodně nezatracuju a nepovažuji je za průměrné. Ještě si dovolím zmínit, že pro mě Harry Potter fenomén tímto dílem rozhodně nekončí a s filmy a knihami budu nadále vstupovat do toho koluzelného světa, jehož součástí jsem si vždycky přála být. Snad se někdy poštěstí a já se budu moci podívat do Orlanda, kde svět Harryho Pottera žije dál. NEPLECHA UKONČENA. NOX. () (menej) (viac)

uiu

Tak a máme to za sebou. Sága Harryho Pottera se uzavřela a máme zase na nějakou dobu klid, než začnou zfilmovávat i jiné knihy J.K.Rowling. Nikdy jsem nebyla Potter-maniak, ale knížky jsem si ráda přečetla a ráda se podívala na jejich zfilmované adaptace. U této poslední mi chybělo nějaké monstrózní vyústění, které trailery rok dopředu slibovali. Ono "IT ALL ENDS", které na nás všude na plakátech vybafávalo vůbec nedostálo svého slibu. Film sice nenudí, ale chybí mu pořádná špetka emoční ždímačky nebo dechberoucích scén. To, že dvě postavy proti sobě šermují hůlkami, z kterých vychází barevné obláčky, mi vždy přišlo spíše směšné, stejně jako nevzhledné efekty létání na koštěti. Zatímco v prvním dílu byla spousta času na emoce hlavních hrdinů (Harry, Ron a Hermiona), zde není čas skoro na nic. Pořád se přesouváme z jedné lokace do druhé a Harryho nejlepší kamarádi řeknou během celého filmu ani ne 10 vět. Postavy umírají, a ačkoliv vám jich je v knížce líto a se zatajeným dechem čtete dál, ve filmu to jde jaksi mimo vás, pár postav se v slzách obejme a pokračujem. Konečná scéna "o 19 let později" je spíše na škodu, než k užitku (ale chápu, že když je v knize, chtěli ji dát i do filmu), avšak i v knize mi přijde šíleně kýčovitá a hloupá. 3 a půl * ()

Pavlínka9

Monumentální závěr, který oplývá bojem, výbuchy, krví, dramatem, strachem, tajemnem, temností a touhou dosáhnout už konce se vydařil podle mě na jedničku. Není to vysloveně díl, o kterém bych básnila od rána až do večera, ale myslím si, že se jim to povedlo. Snapeovo "přiznání" bylo znázorněno podle mého názoru více než přesvědčivě a jeho "truchlení" se svou milovanou bylo obdivuhodné. Boj "dobra" se "zlem" - jako zarytý fanoušek knižního bestselleru jménem Harry Potter, jsem samozřejmě věděla, co mě čeká a co bude následovat. Děj je souvislý, posloupný a na všech mladých hercích je již vidět jejich pokrok, pokrok k lepšímu hereckému výkonu. Bohužel, co mi zkazilo určitý dojem z boje, války, která byla vytvořena, byl epilog filmu. Já bych snímek utnula záběrem na rozbourané Bradavice a trojici hlavních hrdinů...Ale vím, že podle knihy a celkovému uzavření tohoto davového fanouškovského šílenství, tam prostě Albus Severus Potter být musel ;) ()

alyssa18

Poprvé na 3D a naposled na Harrym. Je to neskutečné, že máme poslední díl HP za sebou. Přestože jsem mu věnovala všech 5 hvězdiček (ovšem nutno podotknout, že nebýt skvělé předlohy, ani zdaleka bych se takto nerozhodla), je pár věcí, které bych vytkla (naprosto nefunkční chemie mezi Harrym a Ginny, na můj vkus krátká bitva o Bradavice, neadekvátní důraz na smrt hlavních postav apod.), ale musím samozřejmě chválit, protože jsem se, na rozdíl od první části Relikvií, opravdu nenudila. 3D technika udělala svoje a zážitek byl skutečně super! Naprosto mě uchvátila hudba Alexandra Desplata, při níž běhal mráz po zádech. Z hereckých výkonů bych okomentovala pouze famózního Alana Rickmana, který KONEČNĚ dostal prostor a předvedl, že je to pan herec. Scéna, ve které učitelé ochrannými kouzly zabezpečují Bradavice, mě dohnala k slzám, ovšem závěrečná scéna o 19 let později mě značně rozesmála (jistě, odpustit si ji nemohli, ale... co k tomu dodat:-D). Ano, přátelé, tak nám filmy s Harrym Potterem končí, ale jak JK řekla na premiéře v Londýně, příběhy pořád budou žít v našich srdcích. A já jako skutečně zarytý fanoušek se tímto naivně uklidňuju a říkám si: "Ne, kdepak. Ještě není konec." :-) ()

T-pack

Jednoznačně nejakčnější ze všech dílů a nepřekvapivě mu to sluší. Vizuálně velkolepé i ve slabším 3D a to díky všemožným průletům prostředím. Dabing napáchal místy škody a snad i kvůli němu mi některé scény přišly trochu komické, i když na mě očividně měly působit opačně. Na druhou stranu z většiny filmu přímo stříká autentická epičnost. Emoce nechyběly a i mně zvlhly oči. Humor nenucený, romantika rozkošná. Při vší úctě k filmařskému řemeslu si však neodpustím odpustit plné hodnocení. Ne, že by snad poslední Potter mrhal svým potenciálem, občas mu prostě jen trvá se rozhodnout, co mu doopravdy tolik sluší. A já jsem konečně z jeho kouzla osvobozen. ()

Dawid199

Tímto filmem se mi uzavřela jedna velká (nejen) filmová kapitola. Na filmech o Harrym Potterovi jsem vyrůstal a jak vidno jsem nebyl sám. Zpočátku to vypadalo, že se k poslednímu dílu do kina ani nedostanu, ale díkybohu se tak nestalo, zpetně si říkám, že by to byla opravdu velká škoda. Poslední díl ve mně vyvolal řadu různých emocí, které asi vyvolat i měl. Byly to vzpomínky, radost, smutek. Ve filmu se objeví scény, lidé a věci snad ze všech předchozích dílů, jako například bazilišek, scény z myslánky, Brumbál. Nutno podotknout, že jsem se ve filmu "setkal" s několika postavami, na které bych jinak snad i zapomněl. Kdo od filmu nečekal/nečeká hlavně akci, tak je na omylu. Jedná se o poslední díl, vyvrcholení, takže akční scéna jedna za druhou. Ano, pár tech vtipných scének se zde najde, ale ty by se daly spočítat na prstech jedné ruky, filmu to ale dodává spirit z předchozích dílů, což jsem vřele uvítal. Při několika momentech jsem si vzpomněl na filmy jako Pán Prstenů (příprava na boj), nebo Titanic (panika ve škole). Na závěr komentáře bych snad shrnul, že mě osobně poslední díl nezklamal a přišel mi jako důstojné rozloučení s celou ságou. A že doufám, že další díly již nebudou, ať už by měly být sebelepší... ()

Phietros

Po nepříliš zajimavé 1.části relikvie, tu máme velkolepý závěr této čarodějnické fantasy ságy. Musím říct, že jsem se hodně bavil a vychutnával každou minutu. Jediné co bych vytknul: zdlouhavou scénu s Brumbálem v nebi a závěr, kterým chtěli asi režiséři pobavit, kdy je záběr po 19 letech:-) Jinak vše naprosto senzační, bitvy, akčnost, napětí, strach! Troufnu si říct, že TŘETÍ nejlepší díl! Bravo! ()

Maki89

ako som napísal v komentári ku prvej časti... nevímam tieto filmy ako kritik, staviam sa k nim ako dieťa... to vôbec nevadí.. ako ukončenie som čakal niečo viac, ale myslím, že to bolo aj tak dôstojné zakončenie série a zároveň môjho detstva... 7/10 ()

terunka003

Fanouškovské, bojující, umírající, čestné, tmavé, depresivní, krvavé. Tento díl byl dlouhý, utahaný a plný monologů o tom, jak své mrtvé přátele máme stále v srdcích, a díky za to, že jsme poznali lásku na rozdíl od velkého nepřítele Voldemorta. Přesto musím ale podotknout, že poslední díl byl pouze, a jen pouze pro fanoušky, nebo alespoň pro ty, co knihy četli a znají souvislosti. Ti, z řad zapřísáhlých negativistů a odpůrců této čarodějnické ságy, by neměli na tento film koukat, a už vůbec ne mezi prvními diváky. Když se vám to nelíbí, tak na to nekoukejte a nevyhledávejte volná místa v kinech! Harry Potter a jeho nebojácní přátelé skončili, po jejich boku jsem odmaturovala a s jejich pomocí jsem úspěšně dokončila vysokou školu. "..nelituj mrtvé, lituj živé, a hlavně ty, kteří nepoznali lásku.." Konec. ()

Hnedoocko

Rezervace vstupenek na HP maraton (1. a 2. díl dohromady) pro mě byla jasná volba! Nebyla, není a nebude premiéra, na kterou bych se těšila víc. Každou vteřinu jsem si užívala, někdy jsem ani nemrkla. Scény byly naprosto dokonalé, herci opět výborní. Už to nebyla žádná pohádka. Na úplném konci celé kino tleskalo. ()

DonHUS

Epic darkness. Yates potencionálně epické scény (banka, bitva o Bradavice) topí ve tmě a během dialogů zkouší navodit temnou atmosféru dlouhými záběry a pauzami mezi větami. Zatímco v první části díky tomu pak vynikly akčnější momenty, tady to nefunguje. Nečtenáři budou mít asi zase problém vše pochopit, i když to není tak hrozné jako v předchozích dvou filmech. Bez napětí a emocí se odškrtávají jednotlivé scény (světlou výjimkou je akorát princův příběh) a samotný motiv relikvií je zabit ještě víc než v předloze. Epilog je naopak stejný - stejně doslovný, zbytečný a pitomý. Promarněné finále. Nejlepším filmem tak pořád zůstává trojka. ()

venison

Bouchněte šampaňské sága o Harrym Potterovi konečně skončila.. Poslední díl se mi nelíbil ani za mák.. Je to děsně překombinované, chaotické a chybí mi velké finále.. Můj oblíbenec Snape se vyjevil přesně tak jak jsem očekávala, Brumbála jsem odhadovala taky přesně.. Žádný překvápko se nekonalo, i když k tomu měl film dobře našlápnuto, ale ke konci se zase vše v dobré obrátilo.. Pochvalu si zaslouží snad jedině skvělá animace (např. drak, kouzelný oheň, podzemní vozítko, trollové..) Ps: To si vážně dělaj srandu, že z hlavních adolescentních protagonistů udělali na závěr filmu rodiče ve středním věku? Naštěstí dostal Harry už normální brejle.. ()

noriaki

Završení celé ságy je sice o parník akčnější a zajímavější než díl předchozí, přesto moje základní výtka zůstává stejná - nedostatek emocí a atmosféry. Není se co divit, oba filmy byly točeny naráz a nešlo čekat, že budou radikálně odlišné. David Yates opět připomenul, že je rutinní režisér schopný natočit slušně vypadající příběh, ale jakákoli přidaná hodnota je mu cizí. Scény z obrany Bradavic jsou sice ambiciózní, efekty parádní a občas problýskne i pořádně hutná dávka napětí, ale to je tak všechno. Nedá mi nevzpomenout na Pána prstenů, který začal jako pohádka, přerostl v dobrodružný příběh a skončil jako emocionálně vyčerpávající naturalistické drama, ve kterém zoufale bojující lidé čelí absolutnímu zlu schopnému zničit vše živé. Harry Potter dospěl sotva do druhé fáze a té třetí se ani nepřiblížil. Dlužno dodat že J.K Rowling se rozhodla jít jinou cestou. První čtyři knihy jsou víceméně samostatné příběhy a zbylé tři sice stojí na společné zápletce, ale ta je násilně rozkouskovaná a brzděná odpočinkovým Princem dvojí krve. Schopný režisér by si s tím asi poradil, ne tak David Yates. ()

Monoxid

Za to jim odpouštím, co provedli s první půlkou. Dařilo se mi nekoukat na smysl či návaznost děje, jen jsem si vychutnávala tu atmosféru. Ano, když se správně naladíte, je z toho bezkonkurenční dojemný trhák. Myslím, že i přechod od Williamsovy infantilní k téhle velkolepě patetické hudbě tomu pomohl. ()

pytlik...

Film, který mě ani na chvíli nenudil, o čemž svědčí to, že jsem při něm bez problémů vydržel jet dvě hodiny na rotopedu. Trochu škoda, že ten závěr nebyl úplně podle knížky, že si scénárista vymýšlel vlastní nápady, aby ho poněkud prodloužil a zdramatizoval. Myslím třeba, že nebylo nutné zachraňovat na poslední chvíli rozhodným máchnutím meče H a R před N a závěrečnému souboji H s V by slušelo publikum a né taková komorní atmosféra. Zajímavost: Může nás těšit, že i Češi měli v tomto velkofilmu své zastoupení, vedlejší roli skřeta skvěle ztvárnil Jan Kraus. Podle svých slov ji považuje za svůj dosavadní vrchol kariéry. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

Barbie má miliardu

Barbie má miliardu

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (viac)