Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

Radiq

Černá smrt, podle názvu jsem čekal dvě možnosti - buď mor nebo něco s černochama. Na štěstí se potvrdilo to první. Ale dlouho jsem nejásal. Měl jsem to totiž s českým dabingem, což bylo utrpení větší, než co prožíval na konci Sean Bean. Ten tam mimochodem válel, stejně jako mučitel Andy Nyman nebo plešatej zjev Johnny Harris. Ostatní tam stáli za prt. Zvláštní kategorii tvoří John Lynch, kterej nebyl špatnej, protože vypadal trochu jak Serj Tankian z System of Down (ae fakt jenom trochu), ale ten českej dabing ho fakt pohřbil do sraček. Ani mi tady nevadilo to prosazování boha a křesťanství, protože to tak tenkrát asi bylo. No teď ještě aby se mor přesunul na mory a bude to fajn... ()

bartias

Chvílemi nechutný příběh o středověkém (ne)křesťanském fanatismu má solidní zápletku, snaživou produkci i hutnou atmosféru. Ale chybí mu tempo. Děj se zamotá a pointa přijde až ve chvíli, kdy už se to všechno zdá být moc utahané. Že scénář vyvolává dojem románu není nutně špatně. Jenže důraz kladený na postavy je jenom předstíraný. Ve skutečnosti jde hlavně o tu krev, smrt a morové boláky. ()

nineweh

Protože mám ráda, když Sean Bean nosí historický kostým. Protože mám historické filmy ráda všeobecně a tenhle se mi zrovna trefil do nálady. Protože to je realističtější než Hon na čarodějnice s Cagem. Protože závěrečný zvrat mě dostal. Koukněte se na to, jak dobro není vždy dobré a zlo není vždy zlé. ()

Nivenx

Black Dead je historické drama s rytíři, kteří byli oddáni víře a trpěli a umírali na mor. Potom se dostanou do vesnice, kde je všechno jinak, ale celé je to takové blabla. Moc mě to nebavilo bohužel a ani ta atmosféra nebyla to pravé ořechové. 50% ()

miguel_111

Temné stredoveké obdobie, bažiny, tajomné lesy Anglie, mor, čarodejnice a údajne vstávanie z mrtvých celkom lákavá kombinácia. Výsledok potešil, ale nič nové nepriniesol do daného žánru. Pre mňa 60% ()

Estrellita

Snad nikdy jsem neviděla film s takhle vzestupnou tendencí. Od absolutní nudy přes průměrné historické drámo až po strhující finále, které předčilo všechny moje představy. Mám ráda filmy, u kterých nevím, jak dopadnou... a elegance, se kterou tento film vybruslil z fantasy smyčky, byla naprosto odzbrojující. Protože tohle JE možný. 70% ()

eye candy

Jste-li alergičtí na shaky cam, připravte se na mor, Edschmidovi se totiž polámala nožička stativu, tak to prostě střelil celý od ruky, s tím, že to bude aspoň takový syrový a dynamický. Asi je to pořád lepší, než kdyby kameru pokaždé opřel někde o kámen nebo kolo od vlečky s mrtvolama a celej film by byl plnej dutch anglů, i tak to ale není žádná velká rozkoš a pastva pro oko a tenhle výraznej neduh snímku nezachrání ani můj oblíbenej herec Sean Bean v jedné z hlavních rolí. Ústřední postava mladého mnicha v podání Eddieho Redmayna je navíc celkem otravná a napřesdržku a kdyby ji tvůrci kompletně vynechali a věnovali se víc fanatickému Seanu Beanovi udělali by možná nejlíp. Na druhou stranu se mi celkem líbilo, že film neměl žádné vyloženě kladné hrdiny, všichni byli tak trochu šílení (alespoň doufám, že tvůrci takovéhle vyznění zamýšleli). Bohužel je to ale vše dosti povrchně uchopené, což je pech, protože motivy fanatismu, křesťanství, moru, čarodejnictví a roztrhávání Seana Beana vejpůl jsou docela atraktivní a dalo by se z nich vytěžit mnohem víc. Takže nakonec průměrné béčko s nevýraznou akcí a výrazně špatnou kamerou. ()

tatanapope

Doba kdy mor pustošil zemi asi pro nikoho nebyla žádná slast , ale děj tohohle filmu mohl být malinko záživnější . Nabídl pohled na nemoc , zoufalství a hledání zázraků . V životě se najde vždy někdo , kdo umí využít situace a zde to byla žena , která přesvědčila všechny o tom , že umí léčit a probouzet mrtvé , co tím způsobí zřejmě netušila . Konec filmu velmi působivý ale asi 70% filmu na začátku byla nekonečná nuda bez špetky fantazie . Viděno v rámci Výzva 2015 od Tonach ()

filmmovier

Neskutečně temná atmosféra, brutální jatka a velmi reálně ztvárněná středověká Anglie ve svém nejtemnějším období. Náboženské konflikty, mor, všichni jsou záporák a rozhodně jeden z nejlepších středověkých filmů vůbec a to nejen nesmírně atraktivním tématem. Sean Bean je tady pěkná svině a rozhodně jde o jednu z jeho nejlepších rolí. Černá smrt je neskutečně atraktivní film s obrovským potenciálem a proto je více než dobře, že se povedl a naplnil ho. Luxusní vizuál, zručná režie a vtahující děj zaujme nejednoho diváka, ať už se o dané téma zajímá, nebo ne. Jen to prosím opravdu neberte jako horor. 75%. ()

Motinski

Roztrasena kamera, vizual porovnateľný so študentskými filmami, nulová atmosféra a nudný scenár kde sa nič prevratné nedeje. Nedokázalo to udržať moju pozornosť a chcem rýchlo zabudnúť že som film videl. Námet by si zaslúžil remeselne zdatného režiséra. Toto je len podpriemerna blbosť pôsobiaca ako prvotina televízneho tvorcu. ()

Belbo

Zajímavé téma s mizernými (přehrávajícími) herci, které připomíná v třicetileté válce se odehrávající Poslední údolí, s rozdílem, že Údolí přesahuje k existenciálním problémům. B.D. se pokouší zaujmout vyhroceným postojem fanatismu církevního i pohanského, který nepřipouští možnost vlastní individuální volby. Problémem není oboustranost mince, ale kožené nevěrohodnost většiny hlavních aktérů. Jediný s lidským vývojem psychologie je mladý mnich. ()

ivan_drago

.... aneb kam může zajít fanatismus náboženství. Dle mého vcelku realisticky vykreslený příběh s pár nechutnejma scénama.... příjemné překvapení. ()

Sfinkter

Temná pohádka pro odrostlejší děti. Věřit se dá ledasčemu a víra ať už v cokoli je určitou berlí pro každého člověka, každý extrém však zavání hloupostí. Žádný optimismus, žádný happyend. Tak jak to mám rád. ()

Týnkaa

Slušný... ALE... Kéž by Osmunda hrál někdo aspoň malinko sympatisch ;) Já takové žvásty ohledně výběru herců fakt nemám ráda %), jenže prostě tady to nejde jinak... Co on to má s pusou?? A co to má celý film za ukřivděný výraz? ()

KanjiVital

Název filmu by měl znít spíše Hon na čarodějnice. Divák čeká film o moru a jeho nešťastncý následcích, nebo při větší představivosti boj křesťanských pohlavařů proti armádě samotného lucifera. Tento film chtěl poukázat na náboženský fanatismus, ale na mě to půsbilo jako kdyby společnost 21. století se, mě nevysvětlitelným zázrakem, dostala do středověku a kázala o nápravě společnosti a křesťanském fanatsimu. ()

Mrkvič

Dával jsem filmu 80 minut pořád velké šance, ale od začátku mi měla být ta pánbínčkářská agitka jasná. Tam kde Hon na čarodějnici jasně čpěl špínu na církev a její hloupé zastírání všeho možného vůlí Boha, tam Černá smrt neví coby. Parta "klaďasů" je tu celý film z Boha přímo posraná a vesnice plná ateistů má podobu ráje. Jestli mělo jít o nestrané zachycení problému, tak se to pěkně posralo tím závěrem. A nato jak byly ukázky nacpané akcí, tak ve filmu je vlastně jen jedna a ještě s moderně rozkmitanou kamerou. Nebýt pár zajímavých postav zahraných netradičnímy představitely, neměl bych z filmu asi nic. ()

Liznic

Škoda té nudné části z vesnice, jinak velmi povedená žánrovka, kterou bych si možná někdy pustil i znovu. A hlavně je tam Sean... plus parádní epilog! ()

Samuel7

Velmi zajímavý film, kde si dobře poradili i s oním oživováním mrtvých. Vše je realistické, což ještě potvrdil vynikající konec. K tomu navrch krásná hudba. Já jsem tedy spokojen. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)