Duna

• Česko Duna (viac)

Brejlil

Kamera, zvuk, hudba, kostýmy, herecké výkony, paráda. Emoce trochu chybí a bez znalosti předlohy se taky zrovna nedá úplně obejít, ale co už. Kino je naprostá nutnost. Kterou možná lze nahradit extrémně drahým domácím vybavením, ale kdo z nás to má? Tak snad Warneři splní, co slíbili a druhý díl bude. ()

radekgfx

Značkový pytel s pískem. Herbertova Duna je pro mě etalon kultivovaného a inteligentního stylu psaní v rámci žánru science fiction. To samé by se dalo přeneseně říct i o Villeneuveově tvorbě, zejména pak o Příchozím (2016) a jeho úsporných dialozích, vyčištěných kulisách a celistvých plochách. Tahle sirka vyrobená v nebi nakonec hoří docela dobře, ale toho dřeva na podpal je překvapivě málo. Produkční hodnoty a měřítko se tu perou s dichotomií postav a mytologie, a to je možná ten hlavní důvod, proč Duna místy působí tak překvapivě prázdně, zkratkovitě a proč z příběhu tak okatě vystupují ta pověstná nezavřená zadní vrátka, která příběh posouvají kupředu. Není to o nedostatku emocí – Villeneuveoův přístup byl vždy hodně subtilní (viz scéna s převlékáním) –, jde spíše o kostrbaté propojení motivací postav a neustávající expozice a též o bazírování na detailech (viz snové záběry, opakující se záběry dýky, prstenu apod.) v okamžiku, kdy film nemá pořádně definovanou důležitost celku. Film tak sám sebe – možná neúmyslně – relativizuje v rovině toho, co a proč je důležité; viz Fincherova slova o detailních záběrech. Duna možná má pověst obtížně zfilmovatelné knižní předlohy, ale tohle dlouho platilo i o Pánovi Prstenů, dokud se látky nechopil Jackson. Duna dle mě na „svého“ Jacksona buď teprve čeká, nebo z ní prostě více vytáhnout nelze. Předchozí Villeneuveovy „cvičné“ pokusy Blade Runner (2017) a Arrival (2016) mají dle mě mnohem lepší atmosféru. „Villeneuve has pulled off an impressive feat of sheer craft that is very large yet very empty, full of wondrous sights but shot with a staunch lack of wonder,“ (Inside Hook, 2021). Překvapilo mě, jak moc digitálně a procedurálně Duna ve výsledku vypadala. ()

majec4

Kniznu seriu som necital, a po tomto filme si to urcite precitam. Velmi ma to oslovilo. Film je fakt poriadna pecka. Je to sice pomalsie, no hltal som to od zaciatku do konca. Od hercov, cez kostymy, zapletku az po vrtulnikove vazky to nemalo chybu. Hlavny predstavitel Paula sa mi z obrazkov a nejakych kratkych scen, ktore som videl pred pozretim filmu nepacil, no vo filme sa mi pacil. Teraz cakat dva roky na dalsiu cast. Vyplnim to ale spominanou kniznou predlohou. ()

winetach

Po Bladerunnerovi a hlavne Arrival som sa tešil na tento film od jeho príprav. Knihu som nečítal, len som započul, že je tam nejake fet-korenie a prerastené dážďovky. Po predstavení prvého traileru som žral každý záber a nevedel sa dočkať decembra 2020, kedy mala byť premiéra no c19 to presunula na október 2021. Dva týždne pred slovenskou premiérou sa Duna premietala v Nemecku a Rakúsku, tak nejaké recenzie od obľúbených recenzentov začali vychádzať a neboli úplne stopercentné, tak hype z časov prvého traileru u mňa trochu utíchol. Priateľka zaobstarala lístky na IMAX predpremiéru a bez emócii sme na to vyrazili. Celé dve a pol hodiny som bol zarazený do sedačky a všetok vnútorný hype sa prejavil až priamo v sále, kedy sme ani nedýchali s vedomím, že sa účastníme nového Matrixu/Pána prsteňou/Harryho Pottera tohto desaťročia. Po skončení filmu sa nedalo naň prestať myslieť a trvalo len týždeň, kedy sme projekciu zopakovali. Možem povedať, že jediný záber v tomto filme nie je navyše. Len škoda, že na dokončenie si počkáme ešte dva roky. Neviem ako to vydržím. ***** | 10/10 | 100% ()

bozka10

Obrazovo pútavé vykastrované Star wars.Nijako ma to neoslovilo a síce som až tak netrpel,ale raz ozaj stačilo.Drvivú väčšinu som sa nudil a akcia bola miestami smiešna.Medzi 2-3 ()

Flopik

Obrovská škoda, že som to nevidel v kine, tam to musel byť ešte o triedu lepší zážitok. Denis opäť natočil film inak a sme svedkami niečo epického. Či už vizuálne alebo príbehovo. 155 minút ubehlo hrozne rýchlo a prišlo mi to, ako keby sme aj tak boli len na úplnom začiatku. Tento svet má teda enormné množstvo toho, čo ponúknuť a ja sa na dvojku, ktorá dúfam bude viac osvetľujúca poriadne teším. Obsadenie skvelé, troška škoda ako rýchlo väčšina skončila. Celkovo z toho nie som zatiaľ tak odvarený, ale rozhodne vo svojom žánri strop. Hans opäť výborný. ()

Sunny.69

Můj první dojem z filmu byl ten, že zůstal stále poměrně "Lynchovský". Otázka ale je, jestli se Duna dá nějakým jiným způsobem natočit. Absence většiny barevných odstínů, většina záběrů zahalená písečnou mlhou. Monumentální záběry na lodě, jednotky, poušť, interiéry i extériéry. Pomalá a tíživá atmosféra v kombinaci s perfektní hudbou, vyvolává celou dobu pocit úzkosti a předzvěsti něčeho zlého. V kině to byl rozhodně zážitek a impozantní podíváná, něco tomu ale nějak chybí... ()

jacksax

Obludárium. Lynch to natočil jako otřesné divadlo, ale Villeneuve, ten se panečku rozjel. Zklamal ve všem, kde mohl podle mě zazářit a sorry, ale ten příběh byl odjakživa pro plátno bídný. Nové zpracování je ideologistická splácanina, kterou žádné efekty nespasí. Kdyby takhle například natočili první sérii Her o trůny, tak sice dostanou propustku na druhý rok, ALE NIKDO SE NA TO NEKOUKÁ! ()

Bukysh

Myslím, že začiatok niečoho veľkého, uvidíme... . Villenue má prachy a aj rozum na to aby sme boli svedkami nového kríženca Game of Thrones a Star Wars. ()

Illy

Libofka! Absolutní orgáč pro scifi fandy. Vizuálně pohlcující, perfektní herci a dokonalá režie. Trochu jsem se obával že mladej Paul bude lehce otravnej, jak to bývá v 90% filmů s teen hrdinou. Ale fakt ne! To je něco snad až nevídaného a velmi potěšujícího. Twl, švihejte točit pokračování!! ()

poet

Obrovské  vesmírne koráby, neviditeľne štíty, schopnosti ovládania mysle a chlapi si to tu  rozdávajú na nože :) To nikomu už asi nepríde trochu funny... Oceňujem obraz zvuk aj zvuk aj prostredie nehostinnej  planéty Arakis ktoré nám režisér vytvoril. Toto sú veci v ktorých je Dennis Villeneuve ozaj doma. Pre zarytých fanúšikov Duny aj žánru sci-fi to musí byť ozaj niečo extra. Oproti už kultovej verzii od Davida Lyncha je to ozaj technologicky skok. Mne tu žiaľ chýbalo to dôležite a to "príbeh" ktorý ma vedel nadchnúť  (podobne ako aj pri Blade Runnerovi). Postava ktorá by svojím spôsobom nejako vyčnievala z radu.  Barón Harkhonen skutočne vyčnieva ale skôr genialitou maskérov ako samotným herectvom. Pre mňa je to jednoznačne výhra formy nad obsahom napriek svojej slávnej predlohe. ()

helmiczka

Ani som sa s postavami nestihol zoznámiť a už bolo po nich. Uvítal by som viac pozadia (myslím príbehového, kulís a výpravy tam bolo dosť). ()

Atheas

Před kinem jsem přečetl knihu a ta mě vůbec nenadchla. Čekal jsem že film mi nabídne něco jiného a nestalo se tak. Nějak mě to minulo, tento příběh přese mě přešel jak mlžný opar. ()

Cartmof

Vizuál, herecké výkony, akce. Vše a podotýkám vše naprosto perfektní. Nebyl moment, kdy by mne film nudil a já nechtěl víc Arrakisu a víc příběhu Paula Atreida. Duna pro mě byla takové překvapení, že překonala i všechny díly Star Wars a to jsem opravdu zarytý fanoušek. Nemůžu se dočkat až uvidím dvojku. ()

Ahsoka

Snáď mi odpustíte, ale ja sa nemôžem ubrániť porovnaniu so Star Wars, tá podoba tam proste je, netreba si pred tým zakrývať oči. Príbeh Duny ako taký je úplne originálny, ale svet (respektíve vesmír), v ktorom sa príbeh odohráva, to je už iná pesnička, a ja tam proste vidím Tatooine, Sestry noci, Vyvoleného a iné drobnosti zo SW sveta. Nejdem to ďalej rozvíjať ani porovnávať, ktorý je lepší. Mne sa páčia oba tieto svety, každý úplne iným jedinečným spôsobom. Duna je audiovizuálna lahôdka, s perfektným obsadením oplývajúca tajomnom. Tento film je treba brať ako úvod "do problematiky" a v ďalšom pokračovaní sa rozbehneme v podstate príbehu. Na úvod je toto vynikajúce, zimomriavkové a neskutočne podmanivé dielo. Som priam unesená aj po druhom zhliadnutí vrámci rekapitulácie na druhý diel. Musím priznať, že Hans Zimmer tu nie až tak exceluje ako uňho býva zvykom. Jeho hudba je síce intenzívna a najviac ma dostávajú hudobné pasáže s vokálom, no niekedy akoby až príliš intenzívna na hranici drásania uší dlhým prudkým tónom. Ale aj tak veľký palec hore, som ohromená. Sem s tým druhým dielom! ()

Kroupa

Nějak se nemůžu ztotožnit se všeobecným nadšením. Vizuál je dobrý, ale není to nic revolučního, ostatně s pískem a kamenem toho zase tolik nevymyslíte. Casting mi místy neseděl (hlavně Stellan, ale taky Momoa) a dialogy, které se výrazněji odchylují od předlohy, jsou víceméně omleté bezduché fráze. Mytologie a historie Duny jsou podávány polopaticky a i děj je posouvám dosti mechanicky, takže se z něj vytrácí přirozená návaznost. Postavy a vztahy mezi nimi jsou načrtnuty jen v obrysech, což by nemuselo vadit, kdyby měl film adekvátní rytmus. Ten je ale drcen řadou dlouhých a bezobsažných scén, které film natáhnou do neobhajitelné délky. Hodně to kritizuju kvůli vysokým očekáváním, samozřejmě se na film pěkně dívá a je to důstojné zpracování slavné předlohy. Potenciálu ale zdaleka nevyužívá. ()

Rathalos

Moje obavy pred sledovanim tohto sci-fi filmu sa naplnili,uz stvrta zalezitost za sebou od rezisera Denisa Villeneuvea,ktora ma totalne uspala a unudila,jednoducho jeho styl mi zatial nesadol a ci sa to v buducnosti zmeni,to neviem,no mozno moj pohlad na jeho tvorbu bude viac pozitivny ako doteraz negativny,tak uvidim,co prinesie pokracovanie Duny...:-) ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl