Po prijatí zákona, zakazujúceho výrobu a predaj alkoholických nápojov, nastala v USA v dvadsiatych rokoch éra prohibície, ktorá bola zároveň aj érou vzostupu mocných zločineckých gangov, ktoré mali z nelegálneho alkoholu výnosný obchod. Hlavou najmocnejšieho z nich bol známy chicagsky mafián Al Capone. Na druhej strane stoji mladý a ambiciózny policajt plný ideálov Eliot Ness. (RTVS)

speedy3

Do filmů jako Mafiáni, Kmotr... tomu přeci jenom něco chybí. Hlubší děj, více "zákulisních" tahanic tolik typických pro gangsterky a přeci jenom již zmiňovaný soundtrack byl velkým krokem vedle (místy je hudba až fakt komická). Na druhou stranu výkon Costnera, De Nira brilantní. De Niro opět ukázal, že v takových to rolích je kovaný a Costner při jednom ze svých prvních snímků, že hraní mu není vůbec cizí. Pohodové a neúplatné 4* ()

Freemind

Mafiánské filmy obecně nemám rád. Jejich tvůrci častěji věnují více pozornosti páskovaným sakům a kulometům s bubnovými zásobníky, než samotnému scénáři. Naštěstí existují výjimky - Godfather 1 a 2 a Road to Perdition, které jsou naprosto brilantně napsané i zahrané, a kde forma "pouze" dotváří dojem. Neúplatní jsou bohužel na druhém pólu, jediné, co zde mohu bez výhrad pochválit je skutečně velmi povedená kamera. Naprosto tedy souhlasím s tehdejším hodnocením kritika Rogera Eberta, který se postavil vlně nadšení "The Untouchables has great costumes, great sets, great cars, great guns, great locations and a few shots that absolutely capture the Prohibition Era. But it does not have a great script, great performances or great direction". Jen málokde lze vidět ambiciózní film natočený s takovým rozmachem, který by zároveň takto selhával z režijního hlediska. Za naprosto nejotřesnější považuju vedení herců - dokonce De Niro zde předvádí pouze oslizlou karikaturu mafiánského bosse, skutečnou třešničkou jsou ale mraky ne-herců ve vedlejších rolích. Například scéna na nádraží, ve které mafián drží jako rukojmí účetního - pohled na ochotnické koulení očima a skřípání zubama je takřka bolestivý. Je toho ale víc, prakticky všichni herci nechutně přehrávají, akční scény většinou přesahují hranici směšnosti (viz nádražní "Potěmkin", který se nekonečným tahem zpomalených grimas mění na grotesku), scénář je plný zbytečných blábolů a siláckých hlášek, které patrně měly sloužit větší dramatizaci děje, ale nakonec mu ublížily - film je v naprosté většině fikcí a se skutečným příběhem Neúplatných má pramálo společného. Dokonce i Morriconeho hudba mě ve většině scén prostě rušila - zřejmě ho práce na dokonalém soundtracku k Misi vysílila natolik, že do Neúplatných musel naházet odpadky ze šuplíku. Po Černé dahlii jsem DePalmu vyřadil ze svého soukromého seznamu "velkých" režisérů a teď vím, že jsem udělal sakra dobře. ()

Tirion

Taková sláva jaká předchází De Palmovi Nedotknutelné mi asi oslepila oči nebo prostě nevím... Tak nepřirozený film, nepřirozené herecké výkony i scénář mi absolutně pošramotili oblibu v mafiánských filmech. Costner, Connery a hlavně De Niro jsou natolik kýčovití až parodičtí, že jejich jednoduché charaktery spíše vyvolávají úsměv na tváři. Absolutně špatný scénář a ještě horší režie. Nesmyslné scény střídají ty kýčovité a scéna umírajícího Conneryho či kočárek na nádraží dokreslují naprostou nechuť. Natočit tak velký kýč s tím, že to není záměr je asi hodně velký úlet od takového odborníka jako je De Palma. Horší už zřejmě nemohla být ani Morriconeho hudba. Jedinou hvězdičku dávám za povedenou výpravu a to ještě z lítosti. ()

gogos

Tak 10-15 uvodnich minut bylo takovych nemastnych neslanych,a le pak se to rozjelo. Je to opak Kmotra, ktery je takovy poklidny, s rozsahlym a velice poutavym dejem. Tadyto je spise takova oddychovka, ktera potesi a nenuti vas premyslet. K tomu take prispiva povedeny scenar a delka. V podstate se jedna o opravdu luxusni snimek, ktery dokaze krasne vyplnit podvecer... ()

SarumanKo

Zlatý fond gangsterského žánra, tipoval by som to na osobnú TOP päťku. Stopáž, ako tu mnohí kritizujú, nemožno nazvať rozvláčnou, presne opačne, film je to dokonale vyvážený, ktorý si nadupané tempo a pútavosť zachováva od prvého do posledného záberu. A má hodne nezabudnuteľných scén! Brian De Palma odvádza skutočne perfektné remeslo a hercov môžem taktiež iba chváliť. De Niro má na mafiánov patent, ale tu ho zatieňuje sympatická štvorka "nedotknuteľných", ktorým vďaka geniálnemu výkonu kraľuje titán Sean Connery. Kostýmy a rekvizity sú taktiež bezchybné, dobová atmosféra jak sviňa je samozrejmosťou. A na záver musím spomenúť vynikajúci Morriconeho soundtrack, ktorý filmu dodáva punc jedinečnosti. Nedotknutelní sú pre mňa ako žánrového fanúšika skutočnou chuťovkou. (95%) ()

Žralok

Robert De Niro jako legendární Al Capone. Proti němu se postaví Kevin Costner as. Eliot Ness. Film mapuje skutečné události, honu na nejznámějšího mafiánského bosse. Ve filmu se přesuneme do Chicaga roku 1933. V celých Spojených státech vrcholí prohibice. A mafie vládne veškerému dění. Úřady jsou bezradné. Policie prolezlá korupcí. Gangsteři si dělají co se jim zachce. Nikdo si nemůže být jist životem. Proto je povolán zvláštní zmocněnec Eliot Ness. Ten sestaví kolem sebe tým a hon může začít. Naprosto perfektní herecké výkony všech zúčastněných. Film jede podle skvělého scénáře a vše zaštiťuje perfektní režie. Nebojím se říct že se jedná o nejlepší mafiánský film hned po Kmotrovské trilogii. ()

kaylin

Film nebudu hodnotit přehnaně skvěle, ale přesto se jedná o snímek velmi dobrý. Chvílemi máte pocit, že sledujete western ve stylu Sergia Leoneho, jak jsou zde krásné, širokoúhlé záběry, ale i pomalé scény a nakonec také pořádná krvavost. Jako kdyby Brian De Palma nechal nejvíc svého talentu právě v 70. a 80. letech. ()

slord

Skvelá gangsterka so skvelými hercami v čele s Costnerom, De Nirom a Connerym. Film šlape od začiatku do konca, človek sa ani chvíľu nenudí. De Palma gangsterky vie, čo bolo vidno v každom smere. A hudba ala Morricone je len ďalšie plus. Spokojnosť veľmi veľká. 9/10 ()

RAiken

Opravdu mistrná gangsterka, která se konečně dívá na mafiány jako na bezcitné parchanty a představuje nám především tu spravedlivou stranu zákona a nikoli tu odvrácenou. Osobně mám radši Coppolův pohled na věc, ale v zájmu etiky se oficielně přikláním na stranu skvěle hrajícího Seana Conneryho a Kevina Costnera. Od počátku sledujeme pamětihodnou jízdu finančního agenta (ve skutečnosti to byl agent FBI nastrčený Edgarem J. Hooverem), který se snaží dostat na kobylku tehdy nejznámějšímu zločinci Ameriky, samotnému Al Caponemu. A že je proč ho stíhat vám dokáže slizácký Robert De Niro, který se pro role mafiánů doslova narodil a neobsadit ho v jeho tehdejší slávě do nějaké role mafiána se v podstatě rovnalo odpisu filmu do odpadu. Jinak si můžete pochutnat na skvělých přestřelkách, které mají opravdovou šťávu a tříštěné sklo uleptané v krvi létá všemi směry a není se čemu divit, nejoblíbenějšími zbraněmi v té době byly Tommy guny (jo, jo, ti, co hráli Mafii zamáčknou kapku krve v oku) a na straně zákona zase brokovnice (snad ta nejvděčnější zbraň v historii filmu). Morriconeho hudba se mi taky zpočátku nezdála, ale pak mě dostala, což jsem stejně čekal, je to přeci jenom Ennio Morricone. Na konec nezbývá než připomenout pár úžasných scén během filmu, například scéna na nádraží, baseballový úder Al Caponeho, či zajímavý konec odporného Billyho Draga. A jen tak na okraj, takhle hloupý zákon prohibice může snad vzniknout jenom v povrchní Americe. Jen si představte, kdyby nám někdo zakázal pít pivo. Všichni by vyšli do ulic bojovat za svobodu... ()

Maq odpad!

Tohleto dělám jen velmi nerad: vydržel jsem 50 minut a vypnul to. Trapností se tento klenot bez potíží vyrovná těm nejhloupějším televizním detektivkám. Lahůdka pro masochisty. ()

Katzenklo

Po trochu pomalejším rozjezdu začne příběh řádně nabírat obrátky a dá tak vzniknout jedné z nejdokonalejších a nejnapínavějších kriminálek. Málo filmů má tak skvělé obsazení. ()

slunicko2

V detailech předvídatelný westernoidní film  1)  je suché vyprávění bez šťávy a bez chuti._____ 2)  Přitažlivý 31letý Andy Garcia (nejlepší střelec v týmu George Stone) ani další herecké hvězdy se scénářem nic nenadělají._____ 3)  Historické okénko. Regulace požívání alkoholu jistě patří mezi obecné mravní a hygienické principy jako je třeba neplivat na podlahu, nemluvit sprostě a nesexovat s dětmi. V různých dobách k ní přistupovaly různé společnosti z různých úhlů (náboženství, zdraví lidu, ochrana veřejného pořádku), ale málokde to udělali tak pitomě jako v roce 1920 v USA. Výsledky jsou známé._____ Chápu, že film je o boji proti mafii a že příliš nesejde na tom, co je hlavní zdroj jejích příjmů (tady to byl alkohol), ale i tak mi vládní agenti bojující za podobnou omezenost příliš sympatičtí nepřijdou._____ 4)  Výstižný koment: lupuscanis*._____ 5)  Vzhledem k tomu, že i proslulému Kmotrovi jsem nadělil jen tři hvězdičky, kolik mohu dát tady? ()

MATADOR

Perfektní gangsterský film z dob prohibice a Al Caponea. Obsazemí a spousta dalších menších věcí dělají z tohoto filmu jednu z nejlepčích podívaných o chlápcích v černých sakách, pod nimiž jsou .45 a v kloboucích. Gangsterka o policii nahánějící jedno z nejznámějších mafiánských šéfů. ()

Thomassi

Jeden z nejlepších mafiánských filmů. Není to ale žádná sága, toto je pravdivý příběh Eliota Nesse, chlápka z ministerstva financí, který si řekl, že se musí konečně zakročit proti Al Caponovy. A za tím si stál po celou tu dobu. Většina lidí v tehdejším Chicagu měla strach nebo byla podplacena. On ale zůstal věrný zákonu. Parádně propracovaný scénář mě dokázal upoutat na prdel a celé dvě hodiny jsem se nehnul. Už od počátečních titulků, kdy hrála fantastická hudba, jsem si říkal, že to bude jízda. A ona opravdu byla. Vše je promyšlené a některé scény jsou tak napínavé (např. na nádraží nebo na závěr u soudu), až k prasknutí. No a herci? To je jedna báseň. Kevin Costner - výbornej, Sean Connery - výbornej, Andy Garcia - výbornej. Aleeeee..... Robert De Niro jako Al Capone - neuvěřitelnej. Excelentní výkon. Já nemůžu jinak, než plný počet. ()

PogoJoe

3.5/5 || Takhle gangsterka mě příliš nenadchla: viděl jsem několik lepších. Technicky dobře zpracováno, Morriconeho hudba opět krásná, herecká sestava velice zajímavá, nicméně příběhově slabé, občas i divné a předvídatelné. ()

Derek

spomínate na 80. roky? tofi bol hviezda, michal david bol hviezda (:-)) a costner točil dobré filmy. a untochables patria k jedným z jeho lepších filmov. i keď za hlavnú hviezdu by som nepovažoval ani costnera (dobrý), ani conneryho (skvelý) a dokonca ani denira (klasicky parádny), ale režiséra de palmu. ten dokáže v tomto filme vyvolať emocionálne scény (prvá akcia), scény napínavé (vlaková stanica) a vďaka jeho réžii akčné scény nepôsobia vôbec trápne, ale celkom realisticky. filmu by som vytkol možno morriconeho hudbu, ktorá miestami pôsobí lacným dojmom. ()

Aiax

Nelze než souhlasit s Pohrobkem. Řemeslně naprosto špičkový film, herci výborní, výprava skvělá, ale co chtěl De Palma vlastně natočit? Jako by odjakživa toužil po gangsterské parodii a zároveň vlastním Kmotrovi, ale dostal prachy jen na jeden film. Tak to splácal dohromady. Já mám ale pocit (i z jeho dalších snímků), že přes nesporné filmové know-how není Brian moc talentovaný "umělec", ať už si pod tím každý představí cokoliv. Osobně bych řekl, že výborný Mametův scénář spíš pokazil. Takže technický dojem plná pětka, umělecký slabá dvojka. ()

salalala

Pro mě naprostá pecka a jeden z nejlepších filmů vůbec. Precizní atmosféra, výborná hudba, úžasná a čistá režie. Costner byl tady ještě slibná naděje, Garcia taktéž, Connery dostal Oscara právem, skutečně to zahrál famózně, nejlepší ale pro mě byl opět de Niro, který si Capona opravdu užil se vším všudy a hezky si ho vychutnal. Bravurní je hlavně scéna na schodišti, ta je hodně povedená, takřka geniální, líbí se mi taky scény u soudu. Neúplatní jsou prostě klasika. Tečka. ()

FilmFan24

Jeden ze zářných příkladů, kdy se film hned po uvedení v kinech stane nesmrtelnou klasikou. Výborný scénář s výbroušenými dialogy, výpravou, hudbou a působivými scénami hodnými zapamatování. Zasloužený Oscar pro Conneryho, který spolu s De Nirem byli tehdy jediní známí herci z celého obsazení. Costner spolu s Garciou se díky "Neúplatným" zviditelnili a potom měli oba štěstí na dobré filmy. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (viac)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery