Tlačítko "REC" stiske mladá televizní reportérka a její kameraman, kteří natáčejí noční směnu v místní požární stanici. Po chvíli přijímají hasiči tísňovou výzvu staré ženy, která je uvězněna ve svém domě. Když dorazí na místo, ozve se strašidelný křik. Tím začíná dlouhá noční múra a unikátní dramatická televizní reportáž. (oficiálny text distribútora)

shyster

Tohle byl opravdový nářez. Z úplné nuly až do 100% a to jsem měl na konci tak sevřený zadek, jak dlouho už ne. Suprově atmosferický horor, který se vyvaroval všech možných nelogičností a který diváka opravdu strachy přikove k sedačce. 90% ()

Mefistofelle

Naprosté nadšení! Rec je rozhodně jeden z těch nejlepších zombie filmů, jaké můžete vidět. Začíná to jako televizní reportáž o práci hasičů. Vše sledujeme prostřednictvím záběrů kameramana, který doprovází reportérku a hasiče do jakéhosi domu za zdánlivě rutinní hasičskou prací. Ruční kamera vás tedy bude provázet celým snímkem a velkou mírou se podílí na vzniklé atmosféře. Taky je zde trochu převráceno klasické zombie schéma - hlavní hrdinové se v baráku nezamykají před zombíky, kteří řádí venku... tady jsou zavření vevnitř i s nimi a nemohou ven. Nebezpečí je zde za každými dveřmi a utéci není kam - zbývá se jen na tomto relativně malém prostoru bránit jak jen to jde. Chování postav je logické a uvěřitelné, což vám spolu s kamerou dodává pocit, že se jedná o realitu. Děj je taky velmi dobře vystavěn, napětí správně gradováno, nenudila jsem se ani na chvilku. A závěr s nočím režimem kamery je prostě bomba, to nejde nazvat jinak. Mimochodem, pokud vás Rec naladí i na další španělské horory, neuděláte chybu, protože produkce z této země je obecně velmi kvalitní. ()

O´Neill

78%? Vážně? Tak se na to podívejme...Ať se na to dívám, jak se na to dívám - jsou tady dva klady - slušní herci (v čele s krásnou, leč místami přehnaně hysterickou, M. Velasco) a že už to konečně skončilo...Těšil jsem se na solidní hororový nášup, avšak ne - nic. Nulová atmosféra, absolutně žádné lekačky a zombie holčička je už jedno velké ohrané klišé. Sledováno v noci, v originálním znění, se sluchátky a v 720p kvalitě. LIVINGDEAD to vystihl... ()

Nach

Určitě jeden z těch zombie hororů, na které se rád podívám a budou u mě patřit k tomu nejlepšímu v tomto žánru. 80% ()

Rodriguez

Když v roce 2007 odstartovala tato krvežíznivá bestie s mastnými zuby od krve a parazitujícím virem, byl jsem velice potěšen! Už dlouho jsem čekal, že k nám dorazí nějaký pořádný krvák ze Španělska! 100% ()

humanbeing

Jako fanouška zombie subžánru mě nový španělský příspěvek dost nadchl. Takhle by měl vypadat ideálně každý zombie film, a vydržel bych se dívat i kdyby byl jen z poloviny tak dobrý. Často nedokážu pochopit, když se někdo snaží do filmu se zombiemi procpat ještě něco navíc a nakonec zapomene na zombie samotné. V [Rec] jsou nakažení nemrtví na prvním místě, zbytek je, řečeno s menší nadsázkou, sice nedůležitý, ale i tak je hodně povedený. Líbilo se mi vysvětlení původu zombií i syrová atmosféra. To, že film točila dvojice režisérů, výsledku neublížilo, ba spíš naopak. [Rec] můžu doporučit úplně všem, a těm, komu vadí číst titulky, ať si počkají na americký remake Quarantine. Kdoví, třeba dopadne stejně tak dobře, i když zase takové šance tomu nedávám. 9 ()

cubajz

s přimhouřením obou očí dávám ****, hlavně za poslední část filmu odehrávající se v podkrovním bytě - na podobně "vyklepané" klenoty jako Blair Witch nebo Cloverfield tento horor rozhodně nemá, ale snaha se musí ocenit. ()

Trainspotter

Ty vole!!! Já řval strachy, srdce mi bušilo o sto šest a nestačil jsem vydýchávat jednotlivý záběry. Blair Witch Project, Cloverfield a jim podobní dotažení do maximální atmosféry strachu a beznaděje! Totální horor s tak nudným úvodem (klid před bouří nebo možná před hurikánem), který ve vteřině přeroste v úplný chaos, je dokonalý i přes nepříliš originální námět, zpracování a hladovou holčičku už jsem viděl na Aljašce. Přes tyto nedostatky dávám rovných pět, dal bych i šest, kdyby to šlo, protože já se opravdu bál, až jsem málem kadil magi v kostkách!!! (U Blair Witch jsem se pořád smál, jak tam dokola nadávají a Cloverfield mě spíš ohromoval než lekal, ale tady... Španělé holt horor umí) --- PS: Když tak nad tím zpětně přemýšlím, tak je nad slunce jasné, že plno věcí bylo učelově vykonstruovaných a vše se řídilo poměrně velkým zastoupením klišé, ale já se tak bál, jako ještě nikdy, vždyť já jsem potom nemohl usnout! ()

bourec

Tak konečně viděnej španělskej originál.Marně jsem šátral v paměti,čim se ty dva filmy lišej,a myslim že je jeden jako druhej.Začátek je dost napínák a potom se to postupně mění v úplně běsnou záležitost,na jejímž konci jsem ani nedutal,jako bych byl v tom bytě s nima.Při pomyšlení,jak to všechno vzniklo,a co všechno se asi v tom bytě dělo mi běhá mráz po zádech ještě teď.Vzhledem k tomu ,že remaku jsem dal 4 hvězdy,tady dám stejně tak.Jen musim říct,že tenhle film je jeden z mála,kterej je točenej jako dokument na ruční kameru,a za něco stojí,většinou totiž ty filmy stojej za hovno(Monstrum,Záhada Blair Witch).80%. ()

-Bomba-

Rozklepaná kamera a děj hrající si na tvrdej reál (Záhada Blair Witch, Paranormal Activity apod.) mě nikdy moc nebrali ale po velmi dobrých ohlasech na Rec jsem se na něj začal těšit. A bylo proč, sežral jsem mu to totiž i s navijákem. Vše bylo excelentně načasované a krev tekla přesně v tu dobu, kdy by tekla i normálně. Herce jsem viděl poprvé ale své úlohy zahráli nadmíru dobře – přesvědčivě. Relativně krátká stopáž je Recu odpovídající a přesně padnoucí, někdy méně je více. Recu dávám maximální hodnocení na csfd a už se nemůžu dočkat dalšího pokračování. ()

DruidKarel

866. honocený film: Hodně syrově pojatý hororový snímek. Rozhodně něco netradičního a vlastně ani nevíte, kdo přežije a kdo zemře. Vůbec jsem nevěděl, proč jsou ti uvnitř domu zavření, ale náramně jsem si to užívat. Hlavní herečka a televizní moderátorka je nápaditá a jde na všechno chytře. Co je jí to ale platné, když nakonec dopadne tak, jak dopadne. Celej film se modlíte, aby se rozsvítilo a aby už nenásledovala další tmavá scéna ve filmu. 4* jsou plně zaslužené, i když španělské filmy nejsou a ani nebudou mým hobby. 4* ()

Amroth666

Ve filmu jsem nesnesl jakékoliv "Co to je?" Na to jsem u RECu od teďka vysazený. Vadilo mi tam víc věcí. Tenhle v podstatě dá se říct tak trochu zombie horor stál za ho**o tak do poloviny filmu. Ono je to krátký, takže místa k převratu bylo málo. Jakoby už normální éra hororu pominula a nastupují netradiční, autentické a ruční kameramanské práce, které jsem tak autentické, že to vypadá, jakobychom tam sami byli. Ať to byla Záhada v Blair Witch, Cloverfield nebo nové prvky v podobě Paranormal Activity. Vždycky je se na co koukat. 21. století filmů je právě o tohle nejvíce obohaceno. Tak hodně mně film zmátl, že jsem jim nahlas řekl ke konci filmu : ____ "Vypněte tu kameru, tohle není sranda!" ____ CZ dabing mi posral celou atmosféru filmu. Jsem z toho úplně nasranej. Dabing k tomuto filmu byla špatná volba. Dvojku rozhodně dám Španělsky. Tolik rozpačitých pocitů nemám rád pohromadě. Chtěl jsem dát 3 hvězdy, ale konec mně přesvědčil o opaku. Náboženské přednosti mi ukázaly směr, jakým se tvůrci po celou dobu vedou. ____ Strčte si ty rozkazy do prdele! ____ ()

dubinak

Absolutně nejdůležitější povinností u tohoto snímku je zhlédnout ho v noci. Ve dne to nemá ani z poloviny podobný účinek. Herci obstojní, atmosféra skvělá, nápad na námět geniální, závěr logický a silně očekáváný, pokud sledujete čas, za jak dlouho má film skončit. Už jsem ani nedoufala, že by takováhle řežba mohla ve španělské kinematografii někdy přijít. Totální nářez. U tohoto FF jsem si vážně málem nadělala do kalhot. ()

C0r0ner

Nemám rád horory, protože se u nich bojím. Vždycky, když nějaký zapnu, tak si pak po pěti minutách v duchu říkám: "Co jsem to zas do prdele udělal?" U REC jsem litoval hodně, protože jsem sice čekal pořádný masakr, ale až takový teda ne. Celou dobu jsem se třásl a moc nedýchal, rukama drtil roh stolu a nic z toho nepomohlo. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže s atmosférou, jednou kamerou, jedním domem a několika lidmi. 95% ()

Wormboy

Tak toto bolo fakt dost drsne. Uz davno som pri sledovani filmu necitil take vnutorne napatie, ako pri tejto spanielskej chutovke. Od Descent najlepsi horovy zazitok. Skoda, ze toto nebude u nas nikdy v kine, aj ked na druhej strane by som nechcel byt tym upratovacom, co bude cistit posrate sedadla, heh. 4,5/5* ()

lakikaki

Ručná kamera je najväčším kladom, ale paradoxne aj najväčším záporom tohto snímku. Jednak sa divák vďaka nej cíti byť maximálne vtiahnutý do diania, na strane druhej však nastáva istý problém s tým, že kameraman je schopný natáčať veľmi profesionálne (bez roztrasených rúk, bez rozostrenia obrazu, v stabilizovanej polohe a pod.) aj vo chvíľach, keď všetci okolo neho majú nábeh na infarkt alebo nervové zrútenie. Odhliadnuc od tohto neduhu by som ešte mohol spomenúť „náhody“, ktoré sa vo filme dejú práve tak a vtedy, ako sa to momentálne hodí, okrem toho je však [REC] veľmi dobrým a najmä veľmi atmosférickým hororom, u ktorého som sa bál tak, ako už veľmi dlho nie. Vidieť tento snímok v kine, tak sa domov pravdepodobne vrátim s plnými gaťami, počas posledných zopár minút som od ich naplnenia nemal ďaleko ani pri sledovaní v bezpečí domova. A vysokých anorektičiek sa budem báť asi až do smrti. EDIT: Druhá projekcia odhalila, že [REC] má omnoho viac chybičiek než len príliš dokonalú prácu s kamerou a „náhody“, takže sťahujem hviezdičku. Ale atmosféru filmu uprieť nemôžem, posratý som bol aj po druhýkrát. [66%] ()

agathon

Pro mě skvělá španělská variace na provařený žánr, která se v závěru ukáže možná celou dobu o něčem trochu jiném. Chvíli trvá, než si zvyknete na tu španělštinu (u tohohle typu horroru mám holt nějak v krvi angličtinu, son of the bitch!!), ale pak si užijete skvělou řežbu, u které ani nevadí, jak viditelně nízkorozpočtová produkce ji měla na svědomí. ()

Laputa

Strašidelné to vůbec nebylo. Díky čemu ? Díky tomu, že většina záběrů, která by měla být děsivá byla tak rozmazaná, že to působilo směšně a né děsivě. Jestli se mám něčeho bát, tak to určitě nebudou rozmazané, nejasné a chabé záběry... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (viac)

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011

Španělská hororová škola je momentálně žánrovou špičkou. Uvědomují si to i za Atlantikem. Už remakovali REC, teď přijde na řadu Sirotčinec. Původní film produkoval Guillermo del Toro a Belén Rueda si… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)