Snímek Briana De Palmy svým tématem zdánlivě zapadá do současného proudu gangsterských filmů, ale zpracováním připomíná klasické gangsterky třicátých let. Vypravěčem a hlavním hrdinou příběhu je portorikánský zločinec Carlito Brigante, který je předčasně propuštěn z vězení. Vrací se do života s rozhodnutím definitivně skoncovat s minulostí zabijáka a překupníka drog. Jenže záhy pochopí, že tlak rodné newyorské čtvrti, tlak "ulice", v níž se téměř všichni pohybují na opačné straně zákona, bude velmi obtížné překonat. Carlito je mužem ze staré školy, který ještě ctí přátelství. Proto musí v nouzi pomoci narkomanskému advokátu Dave Kleinfeldovi, s nímž se zná už mnoho let. Smysl pro čest, který všichni ostatní už dávno ztratili, je pro něj víc než láska k tanečnici Gail.

Režisér Brian De Palma a scénárista David Koepp (mj. JURSKÝ PARK) vycházejí z románů soudce Edwina Torrese, který při psaní těží ze svých bohatých životních zkušeností. Vznikl klasický gangsterský příběh s lehce romantizujícím nádechem a bez módních naturalismů. Velkou zásluhu na jeho nenápadné hodnotě má Al Pacino, který si zahrál gangstera v opačné poloze než v dřívějším De Palmově remaku ZJIZVENÁ TVÁŘ. (oficiálny text distribútora)

zipper111

Brian De Palma mi vyrazil dech na dobré dvě a půl hodiny té nejčistější filmařiny, co se dá v tomto žánru natočit. To byla snad nejdokonalejší gangsterka, co jsem kdy viděl, překonávající i pecky od Mistra Scorsese. Al Pacino rozjel neskutečnej hereckej koncert, za kterej by si zasloužil minimálně tři Oscary. Carlitova cesta je příběhově velmi vyvážená, ani jediná pikosekunda filmu nenudí, tempo jede jak vynikající Sean Penn na koksu, zádrhele v příběhu nevypadají vůbec nuceně, zkrátka, scénář je vyšperkován k dokonalosti, no a přestřelka na eskalátorech, ta je natočena s obrovským citem. Vynikající. Poučení z filmu? Ani tomu největšímu kamarádovi nemůžeš nikdy absolutně věřit.100% (Opravdu hodně přemýšlím, ale žádná negativa jsem nenašel...) ()

Orlau32

Výborná gangsterka, Brian De Palma se opět vyznamenal. Ale musím se zamyslet nad obsahem filmu a došla jsem k závěru, že kdyby tam nehral vynikající AL PACINO, tak nevím - nevím. Zas tak uchvacující námět to nebyl. Ačkoliv v r.1993 se už netočily filmy tolik podobné těm ze 70. let, tento se tomu období velmi podobal, a proto tak zaujal. ()

gogos

Jedna perla vedle druhý... Jeden z nejlepších mafiánských filmů s klasickým závěrem. Suveréně nejlepší film De Palmy za posledních 20 let... De Palma patří mezi nejlepší gangsterské režiséry, ale bylo by to nic platné, kdyby nebylo Al Pacina (a Roberta DeNira) ... bez těchto 3 lidí si nedokážu definovat mafiánský film....... ()

SarumanKo

Jeden z najmocnejších a najosobnejších filmových zážitkov môjho života. Neviem definovať prečo. Alebo skôr nemám potrebu. (10/10) ()

suicide

Ale proč by nakonec ne - sice všechny filmy s námětem mafie nakonec vypadají hodně podobně a jsou točeny úplně stejně, ale občas se někomu poštěstí. Carlitova cesta k dokonalému má daleko, ale mohlo by být líp, kdyby se odpustila pár prvoplánovitotí, které se v ději nutně objevily, aby na nás na konci vyskočily stejně trapně, jako když se vylije někomu na hlavu kbelík vody postavený na vrchol dveří. Ne moc originální konec, ale když už to zavedli tam, kam to zavedli, tak možná jeden z méně horších, co šly. ()

Remedy

Velmi působivě a trochu netradičně natočená gangsterka s výborným Al Pacinem a Pennem, Brian de Palma střílí přesně a nekompromisně. Carlito, i když je (byl) vlastně špinavý drogový dealer, má své pevné zásady z ulice, na které nedá dopustit, získává zpět svou lásku a chce se živit pronajímáním aut. Jeho cesta se ale ubírá mnohými směry… Postava Carlita poskytuje poměrně obsáhlou analýzu charakteru slušňáckého a zásadového gangstera a Al Pacino je ve své roli prostě skvělý. ()

Maq

Gangsterských historek je dvanáct do tuctu. Budiž, tahle má při všem laciném sentimentu jakousi nenulovou úroveň. ()

YURAyura

5/10 - Divak se ztotoznuje, jak je u Palmice bezne, se zapornou postavu byt napravenou a uz diky prvnimu zaberu (proboha PROC???) je jasne jak to cele dopadne, takze jedine co chybi je kdo a proc, coz uz pak vyzni pekne banalne a dost nezajimave. Al to cele bravurne zvlada a parukar Sean taky marny no a samozrejme "portorikanci" maji velke plus. Bohuzel filmu chybi sviznejsi tempo a naopak prebyva nekolik fousatych klise, ktere uz by si letity rejza mohl mohl klidne odpustit. Kdysi jsem na to chtel zajit do kina, ale nehrali to kvuli malemu zajmu divaku - byl jsem znechucen a zklaman - ted uz se na to divam jinak. Zacatek a konec slusny, bohuzel stred vata, vata, vata... ()

swed

Další De Palmova svébytná variace na gangsterky, tentokrát okořeněná i něčím z noiru. Zatímco "Zjizvená tvář" mi učarovala jako celek, v "Carlitově cestě" stojí za povšimnutí zejména jednotlivé scény, ani ty ale nedokázaly vymazat pocit již jednou viděného. 8/10 ()

MATADOR

Porovnání se Scarfacem mi přijde vhodné. Pacino a Penn v příběhu polepšeného gangstera a jeho právníka. Dvojice, které to jde a i přes svou stopáž baví až do samotného konce. ()

Aiax

Gangster je puštěn z vězení, ale chce opustit šikmou plochu, začít sekat latinu, najde si ženu a sní o krásném životě někde v tichomořském ráji - námět, který jsme viděli už stokrát, a jistě ještě nejméně stokrát uvidíme. Tentokrát v tom ale hraje Al Pacino, což je automaticky hvězdička k dobru, i ostatní herci jsou slušní, má to líbivé áčkové aranžmá a vůbec je to docela koukatelné. Takže jo. ()

Skip

Filmu dominuje charismatický Al Pacino, který předvádí svého gangstera snažícího se "polepšit" s bravurou a jedinečností, dosahující až k pomyslným hvězdným výšinám. Skvěle natočený film, za který budu De Palmu blahořečit, kdykoliv si ho pustím, a to rozhodně nebude jen občas. ()

Colonist

Výtečná spolupráce Briana De Palmy a Al Pacina, tak jako o deset let dříve ve Scarface. Ale ačkoliv by se Carlitova cesta a Zjizvená tvář mohly zpočátku tvářit jako podobné filmy, není tomu tak. Dokonce je ani nelze srovnávat, každý je úplně o něčem jiném, každý zobrazuje jiný druh gangstera. Tony Montana je drsný parchant, Carlito Brigante je v podstatě klaďas s černou minulostí, před kterou nemůže utéct. Carlitovi prakticky musíte fandit a doufáte, že mu nakonec jeho sen vyjde. A jeho závěrečný osud mě emočně zasáhnul víc než konec Tonyho Montany. Tonyho (a Scarface) sice budu mít vždycky raději, ale jak už jsem napsal, tyto dvě postavy ani filmy nelze srovnávat. Oba snímky jsou výborné a v obou exceluje Al Pacino. ()

Foma

Ač nejsem na kluky, Pacinovi bych dal po tomhle filmu pusu. A když odhlídnu od něj, tak je to tak pěkně vyprávěnej příběh s takovou spoustou bizarních a přitom pravdivých postav, že je úplně požitek se na to koukat. Bravo. ()

Dont

Některé brilantně zpracované scény z tohoto snímku stojí za opakované zhlédnutí. Třeba ta honička ve vlaku a na nádraží nebo melancholický závěr za doprovodu You are so beautiful. Al Pacino i Sean Penn excelují ve svých rolích, jiskra v oku a charisma Carlita Briganteho je výstavní, stejně tak ustrašený slizký právník v podání maskovaného Seana Penna. Ne všechno od De Palmy se mi líbilo, ale tohle stálo za to, Carlitova cesta je ještě lepší než Scarface. ()

Aleee89

Do mafiánských filmů se mi nikdy moc nechce, nepatří mezi žánr, který bych tak úplně vyhledávala. Jenže pak se podívám a zas a znovu musím uznat, že ony jsou všechny standardně dobré. Hodně podobné a drží si konstantní hladinu kvality. Carlitova cesta není výjimkou. Al Pacino je velice charismatický a umí hrát, na něj je radost pohledět. Snímek mě vcelku vtáhnul do dění, mělo to spád. A mám ráda, když se objeví i milostná rovina, je to potom takové lidštější a pro ženské asi lépe stravitelné. ()

L_O_U_S

Zločinu nelze utéct a tradičně skvělý Al Pacino se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Není to tak úžasné jako Zjizvená tvář téhož režiséra, ale tu snad nejde překonat. Velkým plusem Carlitovy cesty je dokonale slizký Sean Penn a strhující závěr. Řekněte mi ale, jak může někdo vydat DVD s nekvalitním a k tomu ořezaným obrazem. To je ostuda i pro trafikový prodej. (971., 16. VIII. 2014) ()

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru

04.05.2017

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)