Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Flego

Len túžba po slobode môže prekonávať všetky limity. Strastiplná cesta zo sibírskeho gulagu nie je príliš nápaditá a "akčná", ide skôr o vykreslenie atmosféry a to sa tvorcom podarilo. Pre negramotného amerického diváka sú vložené vysvetľujúce titulky o udalostiach v Európe, čo považujem za škodu. S hodnotením som šiel hore, lebo podobné filmy si zaslúžia našu pozornosť. ()

Flakotaso

Weir vytvořil hodně zajímavý film. První scéna byla výtečná a hned stačila vyvolat emoce. Pak se ovšem vyprávění podivně rozstříštilo do krátkých epizodek s hrubými střihy a já si říkal, tohle že je od Weira? Poslední krásná půlhodina však vše vysvětlí a prozradí, že to byl záměr režiséra. Stejně jako předchozí tichost filmu, bez jakékoliv výraznější hudby nebo přehnaného patosu. Když potom při nástupu do Himalájí zazní nádherná hudba, je to předchozích útrapách neskutečné pohlazení. Závěrečná katarze tudíž také funguje tak, jak má. Herecká sestava si to dává výborně, hlavně trojka Farrell, Sturgess a Harris. Jediný, kdo mi tam připadal zbytečný a vražený do filmu spíše jenom z marketingových důvodů, byl Mark Strong. Suma sumárum, Weir opět natočil krásný film, ale po jeho předchozích nádherách jsme asi všichni čekali ještě trochu více. Na druhou stranu, zvolené téma je předem odsouzeno ke zkratkovitosti a lépe to asi prostě natočit nešlo. Akorát doufám, že na další Weirův film nebudeme čekat 7 let. ()

poz3n

Včera se mi podařilo napsat předlouhý nudný komentář, kde jsem vyznal svůj názor snad ke všem detailům filmu, a než jsem ho ,,odeslal,, tak se mi podařilo ho omylem smazat. Takže teď podruhý to zkusim trochu míň detailněji. Četl jsem knížku, a proto mi film nabídnul jenom lehkej odvar emocí a zážitků, kterých se mi dostalo v knížce. To, co mi štve na Útěku ze Sibiře asi nejvíc, je to, jak Weir na jednu stranu absolutně původní román ignoruje, a hned vzápětí použije naprosto detailní scénu, přímo okopírovanou z Rawiczova románu. Bohužel film se spíš drží mimo knížku a snaží se zakomponovat do příběhu hollywoodský hovadiny, nebo různý berličky, kterýma se Weir vyhýbá hlubšímu poznání reality jejich putování. A místo aby na konci ukázal, co v cíli na hrdiny čekalo (deprese, fyzický i psychický kolaps) tak film zaplácne patetickou vztahovou tečkou. I tak ale film stojí za vidění, akorát nesmíte tolik věřit tomu taháku Podle skutečných událostí. ()

honajz

Od Petera Weira bych čekal atmosféričtější věc, s více přesahy... Tohle je prostě film "co si představíte pod pojmem lidi z lágru na Sibiři uprchnou" - to, co si každý představí, tady je, jen si odškrtneme povinné položky. Nezajímavě a povrchně natočené, bez většího vhledu a hloubky... zklamání. ()

Roman.Ticka

Režisér téma zvládl dobře a živě navodil atmosféru lidského utrpení i depresivních stavů. Hned mi evokoval myšlenku na hierarchii potřeb Maslowa. Z těch základních až na samém konci chyběla pochopitelně sexuální a naopak fyzické aktivity si aktéři užili na několik let dopředu. Přidala bych ještě potřebu humoru jako důležité hnací síly jít dál a bojovat o přežití. Scény střetu člověka s přírodními živly vyvedené do krajnosti mě vtáhly do děje, věřila jsem jim. Nejvíc té v závěru, kdy se walkeři s přehledem při pohledu na Himaláje zasmáli, že přejít je, po tom všem, je pro ně brnkačka. Až na zpackaný závěr, ten mě vyloženě naštval, znegoval a zesměšnil celou myšlenku. Ještě že není dáno lidem předvídat, jinak by to dávno zabalili. Přesto hodnotím emocionální přínos filmu a kvalitní herecké obsazení, především výkon nadějného Jima Sturgesse. ()

rikitiki

Nejdřív jsou v gulagu, pak jdou horami, lesem, kolem jezera, pouští a pak zase horami. Někteří z nich zařvou, jiní adrenalinový pochod přežijí. Do toho jedno nepravděpodobné setkání s dívkou a ještě nepravděpodobnější chování uprchlých trestanců k ní. Zbytečně dlouhé, a když je příběh nejspíš celý vymyšlený, tak proč se na něj dívat? Kvůli dobrým radám, jak se zbavit vší z oblečení a jak přežít ve sněhové vánici. Ale to se ukáže na začátku, takže pak stačí skočit až na konec a dozvíte se vše, co vám tento film může poskytnout. Jo, a ještě dobrý Colin Farrell, který se nebojí zahrát nechutného primitiva. ()

Jinny

I když tahle štreka vede překrásnou krajinou a ve filmu se střídá sníh, les, poušť, sníh a tropy, je to přece jenom trochu málo. Politický komentář je v Útěku ze Sibiře příliš plochý, což je opravdová škoda. Docela ráda bych viděla, jak si naše skupina chvíli v gulagu buduje vztahy, než vezmou roha. Ona totiž ta šablona, kdy postavy mají jakési dramatické výměny názorů, pak jdou a občas někdo odpadne, je až příliš ohraná. I když je vám samozřejmě líto postavy, která se sotva vleče, bylo by fajn, kdybyste ji mohli poznat i jinak než jako "Jugoslávce Zorana". ()

HellFire

Film, který u mě selhává s těch zásadních věcech. Děj je na některých místech posunován dopředu mílovými kroky, herci jsou nevýrazní, ale hlavně - z filmu jsem vůbec neměl pocit, že by hlavní hrdinové zažily tak strastiplnou cestu, jakou musel přechod ze Sibiře do Indie být. ()

Ivoshek

Je to dlouhý, ale stejně tomu něco chybí. Možná něco, co by ty postavy víc zlidstilo... Nevím. Weir točí pomalý filmy, s tím jsem počítal a samo o sobě to nevadí. Ale normálně tam něco rozvine, nějakou postavu, myšlenku... Tady to na můj vkus jede moc po povrchu. 60 procent. ()

J.Connor

Ten příběh je prostě tak silný a tak neskutečný, že bohatě stačilo jej pojmout jen řemeslně v pořádku s trochu charismatickými figurkami a pro mě je to absolutorium, i přes pár drobností které bych mohl vytknout. Zpětně mi asi nejvíc nesedl Jim Sturgess v hlavní roli. Ne že bych ho považoval za špatného herce, ale přes všechno to prožité utrpení jeho kukuč vypadal pořád až příliš pozitivně, ovšem je pravda, že útrpnými pohledy to bohatě zachraňoval Ed Harris. A Farrell si začíná hlasitě říkat o místo mého oblíbeného herce. ()

AlfaNumerO

Příjemný film, který si tak nějak pomalu plyne na své místy dramatičtější notě popisujíc osud několika hrdinů, kteří utíkají přes skoro celou Asii až do své domoviny. Je až k neuvěření, že je inspirováno skutečným příběhem a ne spíš knižní (smyšlenou) předlohou. Mít všichni takovéto odhodlání k dosažení cíle jako hlavní postavy, teraformovali jsme už dávno celý Mars. I přes občas trochu vleklé pasáže film poměrně utíká, nenudí a provede vás navíc spoustou různorodých lokací. 79% ()

Thomick

Táhněte do háje s nějakou nudou, to je neslýchaný! Jedna z nejzábavnějc a nejintenzivnějc pojatých i natočených výpravovek. Sice se musí skákat a mnohdy vyznívat zkratkovitě, sneslo by to výraznější soundtrack a tvůrci si mohli odpustit tu úplnou tečku, jinak jde ale o stoprocentní řemeslo. Výprava přirozeně dokonalá, herecký výkony vytažený na samotnej okraj sil, z toho (u mě osobně) vyplývající plnohodnotnej zájem o osudy a konce všech hrdinů, který zároveň nejsou tak uplně zřejmý, jak by se dalo očekávat (ten Valkův a Smithův jsem neodhadl). Zkrátka ... jestli vám tu náký Verbalové budou tvrdit, že při chvilce nekoukání nic nezmeškáte a ještě si kvalitně zasouložíte, prostě jim nevěřte - The Way Back docela krásně vyžije i jen z mnoha silných detailů; ze čtiva, který poskytuje každej jednotlivej obličej každýho jednotlivýho dobrodruha; a v neposlední řadě z dalšího Farrellova galapředstavení v rámci jeho nekončících variací na psychopata. Pokud vám teda zbytek přijde "moc obyč", heh ... ()

borsalino

Poněkud zvláštní film, kterému hodně pomáhá fakt, že je založen na skutečné události Slavomira Rawicze, který v Sibiřském gulagu udělal zásadní rozhodnutí, zda zemře v gulagu nebo se pokusí utéci, byť s velmi nejistými vyhlídkami na přežití. Ale někde v hloubi duše viděl malé světýlko naděje a za tím se vydal. Je to až neuvěřitelné, jakého výkonu je člověk schopen, když bojuje o život - ujít za devět měsíců 6500 kilometrů, přejít Sibiř, Transsibiřskou magistrálu, poušť Gobi a Himálaje až do Indie, přitom jen v hadrech, bez pořádného jídla a mnohdy i vody, to je opravdu obdivuhodné. Zpracování filmu mi připadlo velmi slušné, trošku dokumentární a to pomalé tempo je celkem na místě. Ale chce to svého diváka. Ocenil jsem absenci superhrdinů, šťastných náhod a jiných připitomělých atributů. ()

Larky

Ve filmech tohoto tipu (útěkářské filmy...nezní to divně?) většinou hlavní hrdina či hrdinové nečelí lidskému nepříteli, ale přírodě, sami sobě, svým psychózám, paranoie (prostě psychice) atd., utíkají i tisíce kilometrů...úspěch a kvalita těchto filmů závisí zejména na dvou věcech a to na hereckých výkonech a nepřemršťěné stopáži.Herecké výkony jsou ve The Way Back výborné a realistické také díky hvězdnému obsazení (Ferrell a Harris - ti jsou opravdu sázka na jistotu).Poněkud diskutabilní je ovšem stopáž - jednoduchý příběh o partě uprchlíku putující přes celou Sibiř, Tibet atd. je materiál tak na hodinu a půl dlouhý film, roztáhnout tento materiál na plochu téměř dvou a čtvrt hodiny není dle mého názoru šťastným rozhodnutím a bohužel kvalitativně tento film docela sráží.Každopádně se až na občasné nudné scény budete bavit relativně dobře a budete zvědaví, jak to celé dopadne.The Way Back je film balancující přesně mezi 3* a 4*...za krásnou přírodu, herecké výkony a povedený začátek dávám - slabší 4* ()

ARI50

Zajímavé, působivé a rozhodně bych to nechtěl postoupit až na par rychlých přeblesku to ušlo škoda jen některých lehčích momentů. ()

Dharter

Velmi nevšední film. Nechápu však, co Ňína dělá v Indii. :) Takovéto filmy nejsou produkovány ve velkém, takže to mají ti sluhové vládnoucí Sumersko-faraónské (Šémitsko-chámitské) pokrevní linie dost neusnadněné. Ale co ten sonický plot ze seriálu Lost, dělal v tomhle filmu? Nebo to bylo něco jiného, a jen to vypadalo jako sonický plot? ✔ ()

Beastmaster4

Silný emotivní příběh. Nebudu zde mluvit o režii, hereckém obsazení atd., protože všechno tu funguje jak má. Film je o útěku vězňů z ruského gulagu na Sibiři (viz. výše) a ukazuje nám jejich strastiplnou cestu za svobodou, za zemí bez komunismu. Je tu vše, jak má být, nemám nic, co bych vytknul - důvod proč nedávám 5 hvězd je jen ten, že dané téma je sice hodně zajímavé, ale po filmové stránce to není to, co by mě nějak "dostalo". ()

Hogun

Pre mňa tzv. "ale príroda tam bola pekná" film. Alebo ako z maxima (námet) vyťažiť minimum (výsledný dojem). Pár vezňov unikne z gulagu (ako asi nie je podstatné), prejdú 6.500 km za cieľom jedného muža, občas niekto umrie (na začiatku dostanete "malú pomôcku" koľkí prežijú) a nakoniec sa im to podarí. A čo to boli za ľudia? Tiež asi nepodstatné, nakoľko jediná osoba, čo mi zarezonovala v hlave, bol profi kriminálnik Valka. Ostatní mi boli vďaka minimalistickému vykresleniu postáv, vcelku "ukradnutí". Mrazu, chorobo, zvierato, logiko a emócio-vzdornosť tohoto putovania, ma udržalo spoľahlivo "chladným" až do rýchlo rýchlo konca putovania. Zameranie sa na jednu alebo dve časti a nie na uponáhlaný celok by poďla mňa bola lepšia voľba. Škoda premrhanej príležitosti. 6/10 A nedá mi nerýpnuť si... šeroslepý človek, ktorý sa stratí, chodi v okruhu pár desiatok metrov, kričí o pomoc v mrazivom a tichom prostredí a nikto ho nepočuje? A svorka hladných vlkov sa nechá len tak ľahko odradiť? ()

mm13

Trochu dosť monotónne a predvídateľné putovanie, momentami ťažko uveriteľné, ale Weir nezabudol režírovať a Farrell s Harrisom (ostatní sú tiež fajn) hrajú o dušu, takže to napriek vymenovanému celkom ušlo (...a ubehlo). ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)