Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan (trilógia Temný rytier, Počiatok) prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje), držiteľka Oscara Anne Hathaway (Bedári, Diabol nosí pradu). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

Doutas

Otevřeně přiznávám, že Interstellar je pro mě žhavým kandidátem na nejlepší film a kino zážitek roku. I po třetím shlédnutí v IMAXu jsem odcházel z kina s pocitem takové euforie, jaký jsem už dlouho nezažil. Pro zhodnocení filmu vůbec necítím potřebu analyzovat jeho jednotlivé části, zkoumat pro někoho zbytečně složitou konstrukci příběhu nebo hodnotit herecké výkony. Interstellar je pro mně zkrátka citovou záležitostí a k jeho racionálnější reflexi se zmůžu možná až uvidím film v klidu na Blu Ray bez okouzlení monumentálního plátna a zvuku IMAXu. Interstellar není novou Vesmírnou odysseou, ale novou generací amerického blockbusteru. Budete-li srovnávat Interstellar s Kubrickovým vesmírným opusem, budete zklamaní z přílišné doslovnosti, která nenechává příliš prostoru pro vlastní interpretace a intelektuálům tak bere příležitost namastit si ega. Avšak budete-li srovnávat Interstellar s americkými filmy s blockbusterovým rozpočtem poslední doby, tak budete nadšeni dokonalým technickým provedením, snahou o vědeckou přesnost a hloubkou nastolených témat, které jdou daleko za rámec typických blockbusterů. Film i přes epické téma záchrany lidstva a objevování kosmu klade důraz na komornější elementy rodinných vztahů, otcovství a rodičovské odpovědnosti a McConaughey je v roli otce/astronauta dokonalý (ostatně stejně jako zbytek skvěle vybraného hereckého ansámblu). Na závěr musím ještě zmínit skvělou Zimmerovu hudbu, která zasáhne i při zpětném poslechu soundtracku. ()

hepi_

Skvelá pozeraná (z českého originálu - podívaná). O filme som si pred návštevou kina nič nečítal, aby som nemal nijak skreslené očakávania. Počas tých troch hodín som sa v kine ozaj nenudil. Pravdou je, že prvé 2/3 boli bravúrne. Miestami som ani nedýchal. Všetko funguje ako má až do záverečnej tretiny. Každopádne, odporúčam pozrieť_"výprava", faktickosť, pútavosť 70% ()

kiros179

Musím před Nolanem smeknout. Jako velký fanoušek žánru velice oceňuji, když se někdo odváží natočit, dnes již vcelku staromódní, klasické "dospělácké" sci-fi, které jde opravdu na dřeň. Chápu, že pro některé diváky můžou být věci jako relativní tok času vcelku matoucí, ale to je vcelku vedlejší. Nolan se naprostou většinu drží v rámci dnešní vědeckých poznatků (tam kde něco takového vůbec existuje) a ani v nejmenším mu nikdo nemůže vyčítat, že na úplném konci přeci jen pustil svoji představivost z uzdy, protože se tady bavíme o věcech, o kterých s nějakou dávkou jistoty dnes nikdo nic neví. Zpracování, efekty výborné - tam asi bez nějakého překvapení, ale věci jako samotné chování postav a chápání jejich činů je už něco úplně jiného. Musím říct, že jsem cítil někde na začátku poslední třetiny filmu mírný úpadek v tom, jak mě film držel, ale poté co jsem viděl konec jen suše konstatuji, že to byl chvilkový odpočinek na nabrání posledních sil na totálně zabijácký konec. Asi není náhoda, že film byl pro mě osobně emočně nejsilnější na samém konci, kde Nolan zabředl do (z pohledu znalostí dnešní vědy) naprosto neprozkoumané oblasti, celý film tam skvěle graduje až mě naskakovala husí kůže. V neposlední řadě hudba a Hanz Zimmer, samotného by mě zajímalo, jaké by to bylo, kdyby hudbu skládal někdo jiný, protože dle mého, je jeho hudební doprovod jednoduše geniální a v samotném závěru z vás opravdu ony emoce přímo tahá. 95% ()

Freza77

Každopádně je to nejlepší film roku 2014 a bude patřit k mým nejoblíbenějším filmům které jsem kdy viděl. Od tohoto filmu jsem očekával hodně a Nolan mě ještě překvapil, takže nezbývá mi nic jiného než dát 5 hvězdiček, kteých je pochopitelně málo :) ()

Tominni

Jeden z nejlepších filmů roku 2014, tedy alespoň pro mě. Lidstvo spěje k záhubě, snižuje se možnost pěstování potravin na minimum, tak zbývá poslední šance, najít místo pro žívot v jiné sluneční soustavě. Nolan přidal ke svému vysokému vizuálnímu standardu tentokrát i dost emocí (spojení otec dcera na mě celkem vždy spolehlivě funguje) a tak těch 169 minut uplyne opravdu rychle a už se těším, až se podívám znovu. ()

Kortexo

Předem všem doporučuji jít na film do kino.Na tu atmosféru dlouho nezapomenete... Když jsem odcházel z kina, vůbec jsem nevěděl co si celkově o filmů myslet.A to mně ohromilo.Nadchlo... Takhle se poznává, že jste zažili něco výjímečného... Srovnávat tohle s Kubrickem je patetické.Každý průměrný člověk ví, že ve vesmíru se nešíří zvuk.Proto se do realněji stvárněných sci-fi filmů, vážná hudba přidává, protože to dokonale ladí s tichem a prázdnotou vesmíru.Je to logické a účelové. A Kubrick toto v žádném případě nevymyslel... Interstellar je jen další sci-fi film o zachráně lidstva.Pointa o hledání jiných planet k žití není originální a už tady byla několikrát. Ovšem největším rozdílem oproti všem ostatním je rozsah.Nolan tady představuje lidstvo, jako vládce vesmíru, kteří jsou schopní naprosto čehokoliv a hlavně beze strachů.Černá díra je považována za nejsilnější a nejničivější objekt ve vesmíru.V tomhle filmů není problém u ní na pár hodin zaparkovat, nebo do ní vletět...Tenhle absurdní nesmysl ovšem funguje geniálně a právě ukazuje pravou tvář a podstatu sci-fi a to nový pohled na vesmír, budoucnost, logiku, fyziku a vše ostatní... Postupem času mizí jakékoliv zábrany a hranice i logika a film se přesouvá do stavu intenzivního vizuálního rauše, který nemá žádné hranice a nejde z ničím srovnat. Na poprvé to rozhodně nejde vstřebat.Několikrát za film jsem si řekl, že rozhodně několik situací nedopadlo logicky a zvlášť převádění časových horizontu ve filmů v několika případech je nemožných.O některých postavách se na konci filmů mluví, jako o živých, ale měli by být jasně mrtvý... Ale tady logiku nehledejte a to je na filmů ta největší přednost a genialita... NEZAPOMENUTELNE... Nolanuv maximální výkon a umělecký vrchol.Těžko si představit, že by tohle někdy překonal... Půjde jen dolů... ()

Jarduk03

Interstellar je totální sračka. Je to typický hollywoodský "trhák", který se porušuje všechny fyzikální i nefyzikální zákony a tváří se u toho hrdě. Aby snad film zaujal i netechnicky založené diváky, hraje si na drama a jeho sledování se rovná tomu, jak kdyby někdo vzal obří hovno, dlouho ho obaloval v moučkovém cukru a pak vám ho téměř 3 hodiny patlal po ksichtu s vidinou, že se vám to minimálně na konci při rychlých tazích zalíbí. Jediná hvězda je snad za některé pěkné záběry IMAX kamerou, které prostě byly natočeny na analog film a následně odvysílány ze 70mm analog mašiny, takže ta kvalita je naprosto úžasná. Ale sebelepší efekty vám to hovno z ksichtu prostě neopláchnou... ()

1mara2

Hehe, nádhera. Sice se zde v některých momentech setkáme s logicky mírně kontroverzními momenty, ale v součtu všeho z filmu vyzařuje velká kvalita. Vesmír mě vždy fascinoval, jsem vděčný za každé dobré scifi a nepotřebuju k tomu mimozemšťany a vesmírné loďe. Stačí mi dobře natočené dobrodružství, něco, co překonává hranice lidského dosahu a chápání, Interstellar jsem si užil a rozhodně se zařadil mezi těch několik opravdu výborných filmů ve svém žánru. No a Matthew McConaughey je legendární, žeru mu každou větu. ()

PAVLIS

70% Nevyrovnaný film. S odstupem bych toho dokázal vytknout poměrně dost. Přesto se přikláním spíše k pozitivnímu hodnocení. Minimálně do druhého vidění. Ať už kvůli skvělé hudbě Hanse Zimmera, která (nejen) perfektně odvádí pozornost od některých vad nebo Nolanovi, konečně více zaměřenému na emoce než adrenalin. Divil bych se, kdyby Zimmer nezískal minimálně Oskarovou nominaci. ()

MickeyH.

Za mě je to jedno z nejlepších Nolanových děl. Už jen to, že se sice jedná o sci-fi, ale snad vše je opřeno o současné vědecké poznatky, mě upoutává. Do toho poměrně dobře propracovaný příběh rodiny, který je emocionálně silnější po různých stránkách. Zkrátka... Nolan si dal opět záležet na tom, aby to byl kvalitní film, který není ani tak pro průměrného konzumního diváka, který čeká akci a erotiku na každém rohu, jako spíš pro lidi, kteří chtějí nad filmem trochu přemýšlet. ()

katuuuska

Jsem poměrně šťoural u takovýchto témat, takže mi tam pár věcí moc nedává smysl. Nejvíce mě mrzelo, že film byl zbytečně roztáhlý a poslední půl hodina mi přišla naopak ve stylu film je sakra dlouhej, tak tam dáme rychle nějakej konec bez zbytečnýho okecávání. Přitom je to škoda. Zrovna ten konec si zasloužil mnohem lepší rozpracování, ale co už. Matthew McConaughey zraje jako víno a přicházím mu čim dál více na chuť. Do noty mu hraje hlavně fakt, že když se mi vybaví jeho jméno už si nedávám do souvislosti blaznivý teenagerovský komedie, ale Rona Woodrofa (Klub poslední naděje) či Micka Hallera (Obhájce). Těším se na další kousky. ()

vaclaw

Velmi dobrý film, ale pro mě Nolan opět dokazuje, že je jednak skvělý řemeslník a vizionář, jednak skvělý autor, ale horší vypravěč. Po technické stránce (viděno v IMAXu) dokonalost a několik scén úchvatných (Gravitace překonána...), příběh sám o sobě zajímavý a plný potenciálu, ale bohužel se Nolanovi nepodařilo jej podat tak, abych se dokázal sžít s postavami a prožívat s nimi jejich osudy, jak by se patřilo. Jinak ale i přesto skoro 3 hodiny utečou poměrně rychle a až na natahovaný konec mi neutíkala pozornost k podružnějším věcem, jako třeba k potřebě jít na záchod. I tak by ale vystřihnutí pár scén (postav) filmu neuškodilo. A Matthew pořád zraje, i když bych ho taky někdy rád viděl v nějaké veselejší roli :) ()

radys.v

Naprosto geniální film :) Další z těch, co jsem byl doslova vypleštěný až do skončení titulků. Absolutně nechápu negativní hodnocení. Komu se tento film nelíbil, tak je asi jen hlupák a tragicky nepochopil, co čem to vlastně je. A to se mi zdá smutné, že existují i takoví lidé. ()

Hawaj

Příběh věčného kosmonauta, aneb jak ta tak stará dobrá NASA svět zase jednou zachrání. Klasicky oldskůlově humanistické a filozofující scifi. Miniatury, spousta miniatur, triky v kameře. Konečně mrtvolně tichý vesmír bez zvuku. Ufňukaný a roztahaný jak ruskej film. Vzápětí nekompromisně intenzivní a na nic nečekající. Film začíná záběrem na Nolana, který divákům přeje pěkné pokoukání. Dost možná je tomu tak jen na klasické analogové projekci v Imaxu. Ale měl to hoch trochu zkrátit ten film, hlavně ve střední uzoufané části. Méně je někdy více. // Todle jsem musel dát v Imaxu abych si ještě jednou a možná už naposled vychutnal barvy a mega rozlišení klasickýho chemickýho filmu. Vesmír ve 2K projekci filmu Gravitace tamtéž se oproti cca 11K rozlišení Imax 70 mm filmovýho políčka krčí jak nedochůdče. Projekce byla velmi čistá až na pár žmolků kerý občas cestovali po obraze. Filmovej pás nebyl doškrábanej ani nijak viditelně poničenej jak to bylo běžný za starejch časů. Jenom ve světlých scénách bylo cítit slabé blikání obrazu. Vida vida jak už naše oko klasické filmové projekci odvyklo. // 3,5 hvězdy Nolane ()

saip88

V IMAXu na obřím plátně byl tento film výborný zážitek i přes zkažené ozvučení, kdy zejména při temných basových tónech drnčeli snad všechny repráky v sále. Zimmerova hudba je podmanivá, obrázky krásné a to ticho vesmírných dálav úžasné. O to víc mě mrzeli nelogické díry ve scénáři, naivní představy filmových tvůrců o vesmírné stanici u Saturnu a scény bez souvislostí (dron, zapálení pole) a i ten hloupě naivní a sladký konec s happyendem. A to už raději nepřemýšlím nad těmi jednoduchými časovými paradoxy, kdy vědci z budoucnosti řeknou vědcům z minulosti jak vymyslet technologii, kterou právě v budoucnosti použijí pro tuto komunikaci. Aneb: "bylo dřív vejce, nebo slepice"? Čekal jsem více, ale asi každý film od Nolana nebude Dark Knight :) ()

Patches1984

Interstellar vnímám jako film se dvěma rovinami. V té první, sci-fi rovině, kde viditelně čerpá ze špiček žánru typu Vesmírné Odyssey je vynikající. Nebál bych se říct, že dokonce těchhle špiček dosahuje. Rovina psychologická a vztahová je na druhou stranu až tucotvá. Ale proč ne, není to sice můj šálek kávy (snad až na epizodu s Dr. Mannem, ta byla přesně podle mého gusta), ale na něco ty diváky to kina nalákat musíte, a dneska už nikoho nepřitáhnete na speciální efekty, technickej a fyzikální žargon a realistický znázornění vesmíru, protože to už každej viděl patnáctkrát. Kdyby zůstalo u tohohle, tak je to pořád vynikající film. Problém však začínám mít, když se tyhle roviny z nějakýho důvodu začnou v ději kombinovat. Diletace času a z toho plynoucí důsledky pro kontakt s druhým koncem galaxie dávají ještě smysl. Ale jakmile se začne z lásky jedné ženské dělat faktor při rozhodování o budoucnosti lidské rasy, nebo se láska začne používat pro navigaci ve čtyřrozměrným (nebo pětirozměrným? Furt jsem úplně nepochopil, ajk to vlastně je) prostoru, tak je mi z té poplatnosti hollywoodskejm trendům zčásti do smíchu a zčásti ke zblití. Důsledkem jsou navíc logický kiksy v rádovy-mindblowing závěrečnejch odhaleních, díky kterejm mi nakonec dojem z celýho filmu dost zhořkl. Kdyby se ustřihla poslední půlhodina, tak možná i těch pět hvězdiček dám, ale takhle jsou to čtyři a to ještě s odřenýma ušima. 7/10 ()

rezistence

Proč mě nikdo nevaroval? Nolan byl pro mě bůh. Téměř. Inception byla hrana. Pokračování Batmana, kdyby nebylo Hardyho scén a DC tématiky, průser. Potenciál Interstellaru neskutečnej. Ale tohle, to je přestřel. Trailer předčí celej film? Ubíjející dovysvětlování. Ann Hathaway kyselá jak citrón. Propadák, pro filmový proletáře snad kult? Jo a ještě. Booooorrrreeeeeed. 20% lepších. A to jen za bundu. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)