Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan ("Trilógia Temný rytier", "Počiatok") prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey ("Klub poslednej nádeje"), držiteľka Oscara Anne Hathaway ("Bedári, Diabol nosí pradu"). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

Pavoll

Neviem ako to bolo inde, ale v kine do ktorého chodim ja tento film nepremietali v 3D. Ak by som to videl v 3D tak by som dal 6*. Hudbu asi nemusím ani spomínať, stači sa pozrieť na meno skladateľa hned viete že to bude niečo na čo len tak ľahko nezabudnete. Čo sa mi nepáčilo bola stopáž. Ked som si tu zbežne prečital nejake komenty tak som zistil že väčšine to nevadilo alebo dokonca by chceli aj viac, ale to nie je pre mňa. Ja by som tam nejake scény vystrihol a skratil film aspon na 120-140min to by bolo podla mna tak akurát. Všetko ostatné bolo take aké som čakal až na niektore prešľapy v scenari. Neviem či to bolo preto že som tak dlho sedel v kine, ale asi v 3/4 filmu ma začal hrozne bolieť krk čo mi ešte viac zneprijemnilo zažitok z filmu :( 9/10 ()

Kutkey

Nerozumím tomu jak může někdo tento film odsoudit, buď je jen tupý a nebo nedokáže absolutně ocenit kvalitní filmařinu. Interstellar je o 100 tříd výš než nějaká Vesmírná odysea a podobné hovadiny, které mají šokovat netradičním zpracováním, jak se říká, to čemu lidé nerozumí, tak pochvalují, jak je to geniální. Tento film popisuje všechno jasně a nehraje si s žádnými rádoby chytrými předpověďmi, jen uchopuje, to co se ví a dává tomu jiný rozměr, doslova. Ovládání gravitace v pátém rozměru je rovněž výborně zpracovaný nápad. Jedno z nejlepších sci-fi co jsem měl tu čest vidět. ()

gicous

Nolan se tentokrát rozmáchnul do neskutečných výšin a dálek. Interstellar je sci-fi, jaké tu dlouho nebylo a přemýšlím, jestli někdy někdo něco podobného vůbec natočil. Nejprve se zmíním o technické stránce filmu. Tvůrci se důsledně snaží držet zpátky. Žádné bombastické efekty, jako napřiklád přílety či odlety raketoplánu, výbuchy ve vesmíru nebo podobné blockbusterové chytáky nečekejte. Interstellar je nepochybně velkolepý, ale v takovém tom staromylském způsobu vypravování, kdy nám režisér servíruje klidné přelety kolem obrovských vesmírných těles. Zřejmě záměrně se vyhýbá lacině efektním záběrům. Proto žádný našlapaný start do vesmíru a nebo nervydrásající přílety na nové planety. Kamera snímá vesmírné přesuny těsně z povrchu raketoplanů. Stejně tak se ve filmu téměř nic vzrušujícího nestane. Pokud přeci jenom něco, tak je napětí navozeno nikoli obrazem ale naopak hudbou. Celkově jsou triky samozřejmě dokonalé. Za ty peníze bych ani nic jiného nečekal. Takže tady nemám žádné výhrady. Nyní příběh. Tady je potřeba říct, že si ho každý užije jinak. Kritérium je - jak dalece jste obeznámení s pojmy jako gravitace, teorie relativity, strunové teorie, černé díry, atd. Co se mě týče, děj působil neskutečně nahuštěně a to i na to, že film trvá téměř tři hodiny. Zároveň je ale třeba říct, že je tak ambiciozní až to bere dech. Hrdinové diskutují o nejdůležitějších tématech lidské existence s takovým vnitřním zápalem, že je radost to poslouchat. V tomto je hlavní síla celého dobrodružství - v Nolanovských inteligentních dialozích a samotném scénaři, jež se vyvijí naprosto nepředvidatelně. Po prvním zhlednutí nejsem schopen posoudit logické aspekty děje, případné nelogické díry či přešlapy. Napoprvé mě to víceméně semlelo i s botama. Nicméně vyskytují se tam určité místa, kde jsem byl mírně vyveden z rytmu (postava Matta Damona, Casey Afflecka a samotný závěr) a říkal jsem si, že tohle je až příliš přes mísu. Z objektivního pohledu je třeba ocenit monumentálnost a epičnost celého filmu a samotnou odvahu Christophera Nolana, že se do něčeho takového vůbec pustil. A jak to sakra protlačil skrze studiový managment? No, nic jedu dál. Heci jsou skvělí. Matthew McConaughey prožívá každou větu, každé gesto, každou odloučenou minutu ve vesmíru. Tohle je osobní procitěný výkon hodný obdivu a uznání. Líbila se mi také Anne Hathaway a samozřejmě Michael Caine (osobní talisman režiséra). Co napsat dále? Měli byste to vidět na velkém plátně s lidma okolo sebe. Je to nezapomenutelný zážitek, když se obraz roztáhne do plné šíře a před váma se začně odvíjet vesmírné dobrodružství, které tady dlouho nebylo a zřejmě dlouho ani nebude. Má to emoce (u Nolana překvapení), má to hluboké myšlenky a dalekosáhle poselství. Je to prostě megabiják s velkým M. P.S. Hodnotím v rámci Nolanovy tvorby. Ve srovnání s ostatními sci-fi z poslední doby by si Interstellar vysloužil tak deset hvězd. 9/10 ()

darthvader77

Úžasné vesmírné a vizuálně ohromující dobrodružství, které má výborný scénář, jenž těžce těží z uzavřeného kruhu brilantně vymyšleného příběhu, podložený oscarovým výkonem Matthewa Mconaugheyho a spol a doprovázený skvělou hudbou Hanse Zimmera. Určitě jeden z filmů, které se musí vidět. ()

tombarider

Dokonalost! spojení témat vesmírného dobrodružství, kvalitního dramatu, apokalypsy a mystérie a to vše za hudby Zimmera.... Kéž by šlo hodnotit 8 hvězdami! poprvé musím o všech co dají míň než pět hvězd prohlásit, že jsou to ignoranti a ichtyláci. Jo a díky filmu jsem si koupil hodinky Hamilton :) ()

MartinTerran

Klasická apokalyptická sci-fi myšlenka o hledání nového domova pro lidstvo. Ale samozřejmě vše není jak se zpočátku zdá a zamlčování informací je nový národní sport, tak se věci začnou zamotávat. A tak to pokračuje dál a přidávají se další věci a všechno se dál prohlubuje a vysvětluje až to začne dávat aspoň nějaký smysl. Fyzikální reálnost nemá cenu řešit, protože nevíme a ani se snad nedá zjistit co se je v černých dírách a k čemu by se daly potencionálně využít. A cesty v čase do minulosti pomocí 4 rozměru čili času to je také diskuze na hodně dlouho, protože pořád nemáme o problematice dostatek informací. Závěr bych každopádně trochu poupravil, ale i tak jde o výjimečný snímek, který by měl každý fanda sci-fi vidět. A jelikož je film dost otevřený, tak by se možná hodil nějaký dovětek abychom věděli jak to nakonec vše dopadne. Herecky zahrané velice dobře. Hodnocení: 95/100. ()

makakus

Fanoušci si čím dál více pletou hodnocení kvality a hodnocení působivosti, což zdaleka není totéž. Kvalita je něco, co přetrvává roky, sesetiletí, u hudby i staletí, a třeba ke Kmotrovi nebo k Někdo to rád horké se budou vracet i naše vnoučátka. Působivost je forma, něco, co vyvane během roku, jen skořápka, povrchní efekt - a tyhle filmy po pár letech zaslouženě skončí v propadlišti zapomnění, protože pod dnes strhujícím a za rok překonaným obalem není nic. Přesně takové bylo Inception a dnes je Interstellar. Hloupě sentimentální, překombinované, hlubokomyslně vážné, nelogické a "hollywoodské" v tom nejhorším slova smyslu. Trochu mi to připomíná nějakou novou super atrakci na matějské, kde při jízdě všichni řvou nadšením a za rok chtějí nějakou strhujícnější. ()

Amadeo

Dojem z filmu - značne zmiešaný. Na jednej strane nádherné zábery vesmíru či samotnej Gargantui spojené s Zimmerovou skvelou hudbou. Na druhej strane prekombinované vzťahy kohokoľvek s kýmkoľvek ťahané do neskutočných doslova vedecko-fantastických extrémov ako po emočnej stránke tak aj po časovej. Výsledný efekt : kým Vás striasajú zimomriavky pri záberoch čiernej diery, skapíňate od nudy v sĺzavom údolí medziľudských vzťahov. Pán Nolan si Počiatkom dal latku kvality príliš vysoko a touto snahou o ďalšiu Vesmírnu odyseu mu to akosi nevyšlo. ()

epislav

Chuděra gravitace se vyklepáváním morseovky zřejmě tak vyčerpala, že si občas musela skočit na párek. Ale snad se pár chytrých hlav v NASA chytne za nos a příští zásobovací let k ISS poveze alespoň čtyři katapulty. ()

mikhail

Už po 40 minútach som tušil, čo za ducha sa to objavuje v knižnici malej hrdinky. Toto tušenie poznačilo zvyšok môjho zážitku z filmu, ktorý sa neskutočne vliekol. Nolan chcel do filmu zakomponovať príliš veľa, čo je podľa mňa na škodu. Rozdeliť tento film na dve epizódy, alebo sa aspoň rozhodnúť, čo chce uprednostniť (filozofiu, alebo akčnosť), by snímke veľmi pomohlo. ()

germiny

No zajímavé to bylo. I když teda zrovna ohýbání času a teorie relativity a dění okolo černých děr není zrovna má silná stránka, dobře se na to dívalo. Sice mi teda občas připadalo, že se v tom tvůrce/i trošku zamotal, ale nad tím se dá mávnout rukou, když je to tak pěkně zvládnuto :) ()

Brano

Jednoznačne najlepší sci-fi tohto roku. Nolan je úplne inde než väčšina režisérov. Geniálny pohľad na budúcnosť ľudstva, ktorý prekračuje priestor a čas. Výborný príbeh dopĺňa skvelá hudba od Zimmera, z ktorej až behá mráz po chrbte a tiež vytvára silný emocionálny zážitok. Taktiež výborne herecké výkony a otvorený koniec, ktorý núti človeka zamýšľať sa, ako to pri Nolanovi býva. Jedinú vec čo by som filmu vyčítal bol pomaly až nudný úvod, ktorý ma vôbec nezaujal, ale to čo prišlo potom to vynahradilo. Odporúčam nato zájsť do kina, kto vie ako ma tento film nadchne po domácej projekcii. Rozhodoval som sa medzi 4/5*, ale prikloním sa k lepšiemu hodnoteniu, pretože tento film treba pochopiť a nie je to celé len o perfektnom spracovaní a efektoch, ale aj o fyzike a skvelej myšlienke po ktorej sa budete ešte týždeň zamýšľať, ktorá vo svojej podstate nie je až taká nereálna. ()

Benzinka

Neříkám, že nejsem svým způsobem honibrk nad Nolanovými filmy, ovšem jeho způsobem jakým filmy režíruje a vypráví je zkrátka úplně jinde než u ostatních. Opět dokonalé představení od hereckých výkonů, přes neotřepaný příběh a digitální zpracování až po skvostnou hudbu. Pro mě pravděpodobně nejlepší Nolanovka z pohledu filmařiny. Závěr top. ()

randi64

Po delší době bych také mohl něco smysluplného (bez větších spoilerů) sesmolit. Docela chápu nevyrovnané hodnocení uživatelů ČSFD. Někteří za 5, někteří za 3. Inu každému takovýto snímek nesedne. Navíc i proto, že jde o blockbuster, hodně lidí asi očekávalo něco jiného, než co mohli poté vidět. Moje očekávání byla správná a dostal jsem přesně to, na co jsem se (něco málo přes rok) těšil. Jakožto výhradní fanoušek vědecko-fantastického cestování vesmírem a zároveň obdivovatel Nolanovy tvorby jsem spokojen. Ano, není to Nolanovo nejlepší dítko. Nepohrál si se mnou tak, jako u Dokonalého triku, nebo u Počátku. Nicméně i přes některé nedostatky mu to promíjím. Nebyl to úplný filmový orgasmus, ale i tak jsem byl uchvácen a pobaven (i přes delší stopáž). Tentokrát výjimečně musím nesouhlasit s POMEM, Nolan má prostě jedinečný talent vyprávět, vrstvit a gradovat příběh. Zimmer s hudbou také nezklamal. Jak by také mohl. Nakonec snad jen jedna výtka. Ač ho mám v oblibě, tak už by Michael Caine nemusel být v každém Nolanově filmu.. :)) ()

Stejšn

Vizuální stránka je pěkná, taky tomu samozřejmě hodně přidalo kino. ALE! Film sám o sobě nedává moc smysl, zamotává se do časových paradoxů tak, že z nich neumí vybruslit. Ufňukaný je taky dost, ale to by ani tak nevadilo, kdyby tu ovšem nebyl nechutně přidaný happy end. No ale ani to by tak nevadilo, pokud bych z toho celého neměl pocit jakéhosi naivismu, který chvílemi padal až někam k představám mezihvězdných letů žáka základní školy. Lidstvo na planetě, která se vzdala technologického pokroku ve prospěch agrikultury, ovšem létá si mezi hvězdami a navštěvuje na pár minut různé planety jak Ládínek Smolík ve svém nafukovacím Guliveru? Vážně? Přitažené za vlasy příšerným způsobem. Do toho uřvané Zimmerovy varhany s jediným motivem, které mě od půlky stopáže už vyloženě otravovaly (a díky za titulky, jelikož přes ten kravál často není slyšet dialogy). No a závěrečné rozřešení s knihovnou, které budu teda dlouho rozdýchávat... celkově tři a to jen za pěkný vizuál, slušné herectví několika postav a zajímavé (i když nesmyslné) škatulózní roboty ve tvaru štaflí. ()

Ostra

Neříkejte, že se po tomhle nechcete podívat bráchům Nolanům pod lebeční kosti a zjistit, co se jim sakra v těch palicích odehrává. To mi zase jednou lidi v kině nadávali, proč sedím ještě 5 minut po závěrečných titulcích na sedadle a čumím do plátna (v rámci obhajoby své příčetnosti dodávám, že jsem nebyl sám). Když Nolan sáhl po tomhle projektu, začala se ve mně budovat nepřekonatelná očekávání, jednak jsem čekal, že by mu to mohlo neuvěřitelně sednout a jednak je pro mě audiovizuálně napumpované sci-fi jakýmsi dirty pleasure. Odevzdaně a s potleskem oznamuji, že pokud se Chrisovi podařilo mi přesto připravit něco ještě o úroveň výš, nedokážu si moc představit, kdy se mu něco jednou nepovede. Zkrátka to, co mě trochu otravovalo na Počátku (tedy jakási banalita účelu jednání postav), toho je Interstellar pravým opakem. To, co mi chybělo na Odysei (trochu živější vývoj), toho mi tenhle film připravil tolik, že jsem občas zapomínal zavírat pusu. Celá stopáž je skvěle rozdělená na zajímavý popisný úvod, neskutečně chytlavou gradaci a... Chtěl jsem napsat něco dál, ale prostě neznám slova, která by to dokázala vyjádřit. Doslova jsem "chytil" pocit od Romillyho, že prostě při naprosto sebemenší chybě půjde okamžitě všechno do loje. A myslím, že na této schopnosti vyvolat neskutečné množství pocitů se dá solidně poznat efektivita filmu. Jedinkrát jsem se vážně lekl, a to když se Brandová snažila vyzvracet něco o propojení dimenzí láskou. No jo, to jsem ale ještě nevěděl, jak to bylo vlastně myšlěné a jak se z tohohle blábolu nakonec stala naprosto smysldávající formulace. Jsem taky strašně rád, že jsem konečně viděl Matta Damona v roli pořádného hajzla, co mu tu smrt prostě každý přeje. A pro všechny srovnávače: Interstellar NENÍ Vesmírná Oddysea. Ani si na to nehraje. Říkat, že kvůli dvěma záběrům s vážnou hudbou a kvůli podobně efektivnímu cestování v prostoru to někdo zkopíroval, je asi tak zavádějící, jako nadávat výrobcům aut, že nám tam místo motoru nezapřáhnou koně. Ono totiž když něco "funguje" na jedničku, tak se toho nemůžu bát, ale musím to použít. ()

haffen

Neviem či mám tento film otitulovať ako jeden z najlepších, alebo najzaujímavejších, či dokonca najrozpoluplnejších. Jeho vysoké kvality sa mu nedajú uprieť. Na začiatok musím vyzdvihnúť Hansa Zimmera. Už dlhie sa mi nestalo, aby v tých skutočne vypätých situáciách mi hudobná časť doslova robila husiu kožu. Tam to je skutočne bravúrne a neskutočné. Kde má byť ticho, je ticho, kde to "vypeckovať na plné gule", tam sa to tak deje a doslova to prikováva do stoličky. A to si dovolím tvrdiť, že mi z toho až padala sánka. Určite je skvelý mix "hluchých" miest, kde je vyslovene hrobové ticho, aby o niečo neskôr prišlo zvukové inferno. A už keď som pri tých zvukoch. Filmov ktoré sa odohrávajú vo vesmíre mám napozeraných celkom dosť. Asi prvýkrát som videl film, kde vo vesmíre bolo skutočné mŕtvolné ticho. Čiže výbuchy, trysky, nárazy a neviem čo ešte, nevydávali žiadne zvuky. Totálne ticho. Na tomto si Nolan dával skutočne záležať. Čo už moc neviem povedať pri samotnom deji. Pôsobil na mňa trochu rozhodene a niektoré pasáže možno ani nemuseli vzniknúť. SPOILER! Viď Matt Damon ktorý mi tam prišiel akosi navyše a pomohlo by to stopáži, keby vypadol - trošku prekombinované. Múzeum a smrteľná posteľ detto. Naproti tomu úplný záver s Anne bol neskutočne dobrý. Tak isto až psychedelická čierna diera kde sa všetko vysvetlilo a krásne zapadlo. A tam je práve tá rozpoluplnosť. Skvostné pasáže striedali tie divné. Inak skutočne skvelý nápad s robotmi a ich percentuálnymi vlastnosťami. To sa nevidí. KONIEC SPOILERU! Ak mám zhodnotiť film. Bol veľmi kvalitný, ktorý asi naplno ocenia len filmový fajnšmekri. S inými filmami sa dá akurát porovnať v tom, že to bol viac akčnejší Kontakt, komorná Gravitácia, Vesmírna odysea, kde jeden záber netrvá 15, ale 2 minúty a nezmyselnejší Sunshine. P.S. Mne sa ten film nezdal nejak moc uplakaný. Skôr to malo pri daných situáciách zmysel. HUDBA: 11/10, DEJ: 8/10, FILM: 9.5/10 SLOVENSKÉ TITULKY: 5/10 (toľko preklepov som ešte nevidel). Určite si to musím pozrieť ešte raz. Minimálne, pretože tak či tak je to z určitého pohľadu (neprelomový) skvost... P.P.S. Tiché scény som si žiaľ nevychutnal, nakoľko vedľa mňa sedel jeden DEBIL, ktorý asi vykúpil celé Tesco a mal zjavne potrebu celý film žrať chipsy z igelitového sačku a tak neustále šušťal. ()

Arccos

Asi jsem já i oba Nolanové očekávali trochu víc. Jako by se celou dobu film snažil o něco velkého, ale nenastalo to. Interstellar nejde nepřirovnávat ke Kubrickově (a Clarkově) Odysee. Tyto filmy jsou si podobné jak celkovým pojetím, tak dokonce i některými prvky děje, aniž by to snad autoři Interstellaru zamýšleli. Jenomže zatímco Vesmírná odysea znovu definovala žánr filozofického sc-fi, Interstelaru se to nepovedlo. Na druhou stranu je Interstellar především třeba ocenit kvůli tomu, že se po dlouhé době podařilo natočit hardcore sci-fi film, který si vystačí s vesmírnými fenomény a jehož děj nepotřebuje akční nebo hororové scény. V tomhle ohledu je to malý svátek pro skalní sci-fi fanoušky, který by si neměli nechat ujít. Doporučuji vidět v kině na velkém plátně. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)