První případ otřesného týrání dítěte, který prorazil hradbou mlčení veřejnosti, komentoval žalobce Leroy New slovy: "Tohle je ten nejodpornější zločin v historii státu Indiana." V působivém snímku Tommyho O'Havera si Catherine Keener zahrála zdánlivě obyčejnou ženu v domácnosti Gertrudu Baniszewskou, která ve sklepě svého domu vězní a mučí dospívající dívku v podání Ellen Page. Jejich postavy budou rezonovat v myslích diváků ještě dlouho poté, co zhasnou světla v sále. Jednu z rolí ve filmu také tvárnil Bradley Whitford. (oficiálny text distribútora)

iampatrik

95% Silný snímek, který však už snad raději nechci vidět znova. I takovéto (bohužel) skutečné událost mohou dát vzniknout úžasnému filmu. Svou surovostí by hravě strčil do kapsy i kde jaký horor. Film ve mě zanechával jak během tak i po filmu plno různých pocitů, myšlenek. Spolu s výbornými hereckými hereckými výkony a atmosférou se Americký zločin se zařadil mezi mé top filmy. ()

Abiosis

*BUCHNI SI AJ TY* Ak sa budete niekedy s niekým v diskusii hádať, či je človek vo svojej podstate dobrý alebo zlý, ako konkrétny príklad vašej argumentácie môžete spomenúť aj udalosti, ktoré viedli k natočeniu tohoto filmu. Pri sledovaní filmu som si spomenul na všeobecne známy Milgramov experiment (je jedno, či je externe validný, alebo nie je), ktorý potvrdil, že 65% ľudí by dokázalo človeka usmrtiť. Vo filme An American Crime úplne bežná vzorka ľudí, ktorí sa zúčastnili týrania úbohého dievčaťa, hovorí v prospech výsledku jeho experimentu, ktorý nebol verejnosťou prijatý práve najlepšie, keďže odkrýval tú stránku našej osobnosti, za ktorú sa hanbíme. Je neuveriteľné, čo je človek schopný robiť, akých neuveriteľne brutálnych vecí sa je schopný dopustiť, ak mu to je dovolené. Pustite si tento film a dobre ho sledujte, pretože niečo podobné by ste možno dokázali urobiť aj vy, nech už si nahovárate čokoľvek. Verdikt v 1 vete: Film o tom, že hranice ľudskosti sa ľahko prekračujú. 10.01.11 ()

Schuldiner

Nedůvěryhodné, nesmyslné, nelogické... Toto NENÍ skutečnost! Ale pan psycholog Shadwell by byl asi proti... Jeho komentář je úsměvný. ()

Yarushka

Silný opravdu silný příběh dle skutečné události doprovázené skvělou hudbou. Ellen Page, v roli umučené Sylvie, byla přesvědčující. Strašné, jak se takové věci mohly stát... Zvláštní je pak sledovat výpověď těch dětí, stále se sama sebe ptám, jak je možné, že ty děti toho byli schopni? ()

Piškotka

Neviděla bych to na drama, chyběly tam dějové zvraty, vše se odehrávalo jen tak mimochodem, jak šel čas. Více bych ohraničila dobu života před sklepem a ve sklepě. Jinak poměrně autentické. Zásadní chybu vidím na straně rodičů, že své děti odloží jen tak k někomu, možná na základě prvního dojmu. Postava Gertrudy obsahovala četné ambivalence, čili nevyzpytatelnost. Své děti infikovala, protože její výstřelky braly jako normu, kupř. pálení cigaretou. Následné týrání ve sklepě nabylo obludných rozměrů, kdy se i cizí děti zapojovaly a hlavní hrdinku všemožně mučily a dokonale se bavily. Zamrzela mě lhostejnost nejen ostatních dětí, ale také sousedů. Mohlo se tak zabránit tomu nejhoršímu. Soudní proces vidím jako poměrně spravedlivý, všichni zaangažovaní byli potrestáni bez ohledu na věk. Ellen Page zahrála velmi dobře dívku s duší dítěte, jež lze snadno zneužít. C. Keener hravě zahrála divnou a poběhlou ženskou, její účes zapadal do doby, kdy se zločin stal. ()

peetriss

Zatím především komediální režisér Tommy O'Haver se pustil do dramatických vod a výsledek se mu k mému překvapení povedl. Na druhou stranu měl pozici poměrně zjednodušenou faktem, že tento šokující příběh má vysoký potenciál zapůsobit na srdce diváka svým silným sdělením sám o sobě. A občas se mi opravdu zdá, že otěže této náročné látky má režisér problém kočírovat, ale naštěstí skvělé Ellen Page a Catherine Keener svými brilantními hereckými výkony vše uvádějí do patřičného souladu a Americký zločin je tak šokujícím svědectvím, kam až může vést lidská zrůdnost a jak jednoduché je se nachat svést davem (byly ty děcka z domu i okolí vůbec normální?). ()

J*A*M*A*L

Teď fakt nevím, co ty lidi v Hollywoodu pořád točí za zvěrstva. Zapnu večer televizi: zvěrstva, zkouknu program kin: zvěrstva, zapnu internet: zvěrstva. Tím však nechci říct, že takové filmy, jako i tento je něco špatného, to ani v nejmenším, já mám právě naopak depresivní filmy rád, navíc když je to podle skutečnosti. Tohle mě však moc nezaujalo, a to i přesto, že to nevypadalo špatně a že jsem se na to těšil. On to také špatný film není, ale já se u něj chvílema nudil a chvílema mi u toho něco nesedlo. Navíc jsem u něj musel mít špatnou náladu, protože když se mučí dítě ve sklepě, tak mám chuť vraždit a Catherine Keener tu zasranou svini hrála ještě k tomu tak skvěle, že jsem měl fakt chuť na něco fakt hnusného a já ji v tom filmu k smrti nenáviděl. Tyhle lidi mají končit za katem. Stal jsem se svědkem odporného zla, které stojí za shlédnutí, ale nic extra to teda není. Takový hodně povedený průměr. ()

vander19

Strašný film, nie kvalitou, ale príbehom. Koľko si to malé chúďatko od tej svine muselo vytrpäť. Myslel som si, že to skončí inak ako to dopadlo. Predsa Made In USA dokáže spraviť aj film, ktorý nekončí vôbec pekne. Je len smutné, že na to potrebovali skutočnú predlohu. ()

angloumene

Americký zločin netlačí na diváka nepředstavitelnými zvrhlostmi ani běsnícími tyrany. Vypráví příběh o násilí v jedné z jeho nejjemnějších podob. Bohužel tak, že i ten nejzarytější filmový skeptik musí uznat, že takto nějak se to celé asi mohlo stát. Film ze všeho nejvíc varuje před lidskou zaslepeností a zavíráním očí před cizím utrpením. Z filmového hlediska je třešničkou na dortu závěrečná divácká past, která poslala do kolen i mě. Tohle dílko je prostě síla i pro ty otrlejší. ()

Mauric

Hodně velká drsňárna. Špinavé, surové a velice dobře zahrané a tím pádem i uvěřitelné. A to včetně nedospělých herců. K tomu ještě smutný voiceover Ellen Page a máte zážitek, na který jen tak nezapomenete. Lepší 4*. ()

Rozjimatel

"There are things in life we have to do, whether we like it or not."     Strhujúco nakrútená dráma podľa skutočných udalostí, ktorá mnou silne otriasla a ešte dlho po jej skončení som ju musel rozdýchavať. Takéto skutočné príbehy ma zaujímajú (hoci ich sledovanie je vrcholne nepríjemné), keďže veľa prezradia o temných ľudských vlastnostiach a činoch, ktoré by rozhodne nemali zostať pod pokrievkou (toto ani zďaleka nie je jediný podobný prípad). Miestom konania tragického príbehu 16-ročnej dievčiny Sylvie (presvedčivá Elliot Page) je typické malomesto (aj keď Indianapolis nie je zrovna malé mesto) so všetkými negatívami, malomesto v tom najhoršom podaní (každý o každom všetko vie, klebety sa šíria nadzvukovou rýchlosťou, avšak ľudia vedia byť nepochopiteľne ľahostajní k zverstvám páchaných v ich bezprostrednom susedstve). Hlavná antagonistka Gertrude Baniszewski (skvelá Catherine Keener) je na pohľad obyčajná žena, starostlivá matka veľkej, ale neúplnej rodiny, vo svojom vnútri je však desivé monštrum. A vôbec tu neobstoja argumenty, ako sú jej zúfalstvo z dlhodobej núdze, či jej prípadné zdravotné problémy. A aj celá jej rodina je nadmieru vydarená - najstaršia dcéra Paula (Ari Graynor) je jej kópiou, malý synček Johnny neskutočný sadista, atď. Najdesivejšie na tom prípade je ale to, že neostal iba v rámci tejto podarenej rodinky, ale hojne sa do neho zapájali aj ďalší členovia miestnej komunity. To akože všetkým im to pripadalo úplne normálne? Vyzerá to tak, že ide o niečo silne patologické v celej tej spoločnosti. Zarážala ma inak tá nepochopiteľná pasivita jednak hlavnej hrdinky Sylvie (súvisí to nejako s vierou?), ale ešte viac jej sestry Jennie, čo bolo pre mňa až šokujúce (bolo to ešte horšie, ako to je vykreslené vo filme, keďže v skutočnosti sa Jennie aktívne podieľala na mučení). Snímka je vo svojej podstate horor, s tým, že najväčší horor na nej je to, že je to skutočnosť. Ťažko na nej nájsť niečo, čo by sa dalo vytknúť. Okrem dramatickej roviny je výborne podaná i atmosféra 60. rokov v danom prostredí, dobre je zvolená i hudba, vrátane krásne žalostných vokálov Petry Haden v záverečných titulkoch.     "You branded my daughters... now I have to brand you." ()

rybitvi

Silný skutečný příběh o zlu v lidech a kolektivní vině zpracovaný standartním způsobem, leč s vynikající Catherine Keener v roli matky 6 resp. 8 dětí. Další výrazná role pro slibně se rozvíjející kariéru Ellen Page. ()

sona123

Tak to bylo drsné! Neuvěřitelné, k čemu film spěje (podle skutečné události!!!). Jak se mi E. Page nelíbila V pasti, zde byla báječná. Pomalé tempo, spousta témat, která se nabízejí, úžasné herecké výkony. Pecka. ()

Theresia

Tak na tento film nezapomenu. Musím sice brát v potaz fakt, že je to film a skutečnost byla zajisté jiná, ale i tak mě až mrazí při myšlence, kolik zla dokáže člověka ovládnout. ()

Marys

Uf, kruté. Brr. Veľmi dobre nakrútený film prešpikovaný drámou a perfektne vygradovaný. Až mi je z toho zle. Trochu ma zmiatla tá scéna, keď Sylvie ušla k svojim rodičom, možno za to ten bodík z hodnotenia dole. ()

D3VIL

80% - Samotný příběh Gertrudy Baniszewské a jejích zmanipulovaných spratků je tak odporný, až by jeden nevěřil, že se něco takového skutečně odehrálo. Filmové zpracování podobných brutalit nebývá nikdy jednoduché, ale zde si T. O'Haver poradil dobře. Dobře v tom smyslu, že mě donutil delší dobu rozmýšlet mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale ne že by si nemohl počínat o něco lépe. Naprosto se ztotožňuji s Tosimovým výrokem „toho dramatu je tam poměrně málo“. K intenzivnějšímu prožitku přitom stačilo trochu lépe film koncipovat, možná vyčlenit delší čas na seznámení a citové sblížení s hlavní hrdinkou Sylvií, abych se jako divák necítil tak nestranně a nezúčastněně. Na rozdíl od několika lidí tady si nemyslím, že by to byla absence brutálních scén, která by srážela mé hodnocení o hvězdu níž - spíš místy chyběla prostá dramatičnost a vtáhnutí diváka do děje. Režisér podle mého až moc spoléhal na vynikající ústřední duo Keener-Page (plus skvělé ostatní herce-děti) a myslel si, že herecké výkony vytáhnou film na nějaký extra level. Abych to uzavřel, An american crime šel zpracovat o facku lépe, pořád je to ale velmi dobrý film a v mini souboji s nedávno zhlédnutým Monster je u mne vítězem. ()

Tomu.Ver

Ešte dlho po vzhliadnutí tohto filmu som sa nevedel spamätať, že takéto niečo sa mohlo stať, strašne divný pocit. Spracovanie a všetko okolo toho si myslím, že bolo zmaknuté na jednotku, preto za päť. Smutný to príbeh, ale silný, odporúčam vidieť... ()