Bujná fantázia dvanásťročnej "budúcej spisovateľky" Briony Tallisovej je spúšťačom tragických udalostí, ktoré navždy zmenia osudy troch ľudí. Keď neprávom obviní mladého záhradníka Robbieho zo znásilnenia sesternice, mladík skončí vo väzení a život má zničený i jej sestra, ktorá Robbieho bezhlavo milovala. Keď si Briony po rokoch uvedomí, čo napáchala, je už na nápravu neskoro. Vypukne však svetová vojna... (STV)

rawen

Jsem rád, že je opět v klasické distribuci film, který nepostrádá hlavu, patu a kvalitní formu. Forma je sice mírně okopírovaná (Hodiny, Titanic), to ostatní ale "své" je, a to nakonec nejen díky výborné McEwanově předloze. Co mi vadilo byly pasáže kolem války a hlavně občas nesnesitelný patos kolem (hudba je jinak ve filmu výborná, v těchto několika scénách se ale dost shazuje...) Dalším postřehem budiž to, že se v celém filmu střídají vyloženě skvělé scény (Briony jako sestřička) s vyloženě vycpávkovými (většina války), těch skvělých je naštěstí o dost víc. Potěšil mě trojvýkon hereček představujících Briony (hlavně tedy té starší a nejstarší), zachování ducha předlohy (i když jsem předlohu nečetl :-) z toho co jsem ale ve filmu viděl a pochopil vyplývá, že režisér základní myšlenky pochopil a na plátno převedl dobře) a i výkony ostatních herců. Kapitola sama o sobě je kamera a kompozice záběrů - to je opravdu žrádlo a všimne si toho i jinak poměrně vizuálně nevšímavý divák. Abych vysvětlil hodnocení 8/10 dovolil bych si Pokání srovnat s Hodinami (jde-li to vůbec) - Hodiny jsou mnohem civilnější a intenzivnější a proto mě dostaly víc, Pokání je občas zbytečně výrazové a pozérské - díky bohu, že to všechno zachrání závěrečný zvrat a pointa, která se opravdu McEwanovi podařila... Takže tak - prostě skvělé, škoda že to nevyšlo ještě líp :-) ()

PROROK14

Veľmi pekný film. Veľmi dobrý záver. Tu sa nedá inak ako 5*. Sem tam zakopnem o romantický film a v tomto prípade som veľmi rád, že sa tak stalo. Odniesol som si veľmi pekný zážitok. 85% ()

GeusX

Uhrančivé, romantické drama s famózním hudebním doprovodem. Mistrovská práce, kterou jsem nesledoval jako film, ale celé to drama s hrdiny prožíval. 100% viděno 2x v tv ()

Tommassi3

"Kolik let ti musí být, abys rozeznala dobré od zlého ??" Briony stejně nespolehlivá coby svědek jako většinou famózní narativní experimentátor Joe Wright coby vypravěč.. Ne každý experiment se však podaří.. ()

bouncer

Nemůžu si pomoci, ale celý film mě příběh neskutečně nudil a nemohl jsem se do něj dostat. A Keira je stále vychrtlejší...no aspoň režie byla odvedená slušně a snažila se nějak zpříjemnit ten nudný děj. Závěr byl nečekaný a považuji ho za velké plus, ale celý film tím prostě nezachránil. Dále musím uznat skvělou hudbu...do filmu sedí až neskutečně, Dario Marianelli odvedl svou práci na výbornou. ()

Silence

Cestou z kina jsem mlčel... hodinu jsem bloumal beze slova po bytě... Ne snad proto, že bych nevěděl a přemýšlel, co napsat, prostě jsem v tu chvíli nemohl dělat nic jiného. Pokání není dokonalé, chvilku mu trvá, než vás přesvědčí, že teď začíná příběh osudový, a že oči od plátna neodtrhnete do posledního tónu nádherné hudby a posledního písmenka závěrečných titulků. Nakonec, když promítačka zhasne a vy stále civíte na plátno, pochopíte, že se to Joe Wrightovi povedlo. Jeho mozaika totiž obsahuje spoustu dokonalých a velmi silných dílků. Pokání není vysloveně dojemné, přestože mi oči několikrát zvlhly, nebylo to ani tak dojetím, jako spíše překvapením, intenzitou, syrovostí či upřímností okamžiku. Joe Wright má dar přenášet bezeztrátově pocity z plátna na diváka, okouzlit ho příběhem, omámit hudbou, nadchnout krásnými záběry a obdivovat výkony herců pod jeho vedením. Za to mu upřímně děkuji! ()

BigDeal

Úžasne vizuálne spracované (niektorých obrazov som sa nemohol nabažiť), taktiež vynikajúca kamera ( výborné zábery medzi vojakmi), nádherná Keira (či už s kyticou kvetov alebo zelenými šatami), takisto veľmi pôsobivá hudba (najmä keď do nej ťukal písací stroj), vďaka hereckým výkonom aj uveriteľne a nenásilne emotívne (návšteva Keiry u McAvoya po 4 rokoch)...to všetko tvorí základ tohoto krásneho snímku. ()

murakamigirl

Pokánie je príbehom veľkej vášne a lásky, lásky zaslúženej, no nenaplnenej. Príbeh obyčajnej tragickej lásky, akých 20. storočie zrodilo i pochovalo neúrekom.. McEwan napísal pôsobivý román, Joe Wright ho sfilmoval a my sme si nemohli priať nič lepšie. Autor prekrásnej Pýchy a predsudku sa asi rád ponára do anglickej histórie... Áno, Wright maľuje dychberúce dobové obrazy, dáva si záležať na vizuálnej dramatickosti nielen pri zobrazovaní vojnových zážitkov, ale rovnako strhujúci ostáva i pri pre niekoho málo dramatických scénach: Briony a Robbie pri jazere, Cecilia a Robbie cestou k fontáne a pri fontáne alebo len pri ich individuálnych záberoch- fajčiaca Keira, McAvoy pátrajúci po inšpirácii pre ľúbostné vyznanie- aj keď nie sú spolu, všade je cítiť, na čo asi myslia, po čom asi túžia. Pokánie je úchvatné vďaka týmto wrightovským obrazom a vďaka Marianelliho hudbe, čo ich tak symbioticky dopĺňa, majstrovsky dokresľuje pocity na plátne a občas i sama udáva rytmus diania. No a Brionin písací stroj sa nemilosrdne zarezáva pod kožu. Slová, slová, slová... Pokánie je nakoniec i príkladom toho, akú moc majú slová, či už písané alebo tie vypovedané. Slová však zlyhávajú pri pokuse opísať atmosféru tejto snímky. Treba to skrátka zažiť. Zaujímavé komentáre: Phillo, DaViD´82, CheGuevara, imf, EdaS, Isherwood, ()

Johny_fork

Precizní zpracování, krutý, krásný, dojemný příběh, nevšední zážitek. Vizuálně velkolepé dílo, scéna v domě, Keira v zelených šatech, ta mrazivá atmosféra a napětí, které se tam odehrává, pocit, že se stane něco zlého, taková síla v jednom záběru. ()

Terva

Režisér Joe Wright po Pýše a předsudku sáhnul opět po slavné knižní předloze, tentokrát po Pokání Iana McEwana a pro její převedení do filmové řeči zvolil zkušeného scenáristu Christophera Hamptona (Nebezpečné známosti, Tichý Američan). "Trochu to připomíná demolici, převádění 130 tisíc slov z knížky na 25 tisíc ve scénář," komentuje Hamptonovu práci McEwan, který byl nicméně s výsledkem velmi spokojen (což se podaří jen zřídkakdy). Režisér Wright se ale nespoléhal jen na sílu předlohy a celý příběh opentluje originálními (a přitom funkčními) zvukovými a obrazovými nápady. Dočkáme se i oblíbených dlouhých záběrů bez jediného střihu, z nichž zejména scéna útěku anglických vojáků z Francie do relativního bezpečí za kanál La Manche, by si zasloužila samostatnou oscarovou nominaci. Ocenění: Oscar '07 - hudba; nominace - výprava, kamera, kostýmy, film, vedlejší herečka (S. Ronan), adaptovaný scénář Zlaté glóby - film (drama), hudba; nominace: režie, herec v dramatu (J. McAvoy), herečka v dramatu (K. Knightley), vedlejší herečka (S. Ronan), scénář BAFTA - film, výprava; nominace - britský film, kamera, kostýmy, režie, střih, hlavní herec (J. McAvoy), hlavní herečka (K. Knightley), masky, hudba, adaptovaný scénář, zvuk, vedlejší herečka (S. Ronan) FF Benátky - nominace na Zlatého lva Empire Awards - herec (J. McAvoy), herečka (K. Knightley), britský film Irish Film and Television Awards - vedlejší herečka (S. Ronan), kamera Las Vegas Film Critics Society Awards - mládí ve filmu (S. Ronan) London Critics Circle Film Awards - britský herec (J. McAvoy), vedlejší herečka (V. Redgrave) Phoenix Film Critics Society Awards - kamera, hudba, mládí ve filmu (S. Ronan) San Diego Film Critics Society Awards - střih Satellite Awards - adaptovaný scénář. .... Scénář : Christopher Hampton. Kamera : Seamus McGarvey. Hudba : Dario Marianelli ()

ChArLeNe

Stačí jeden chybný krok, a môže sa skončiť všetko, čo je nám drahé. Pekne a zaujímavo zrežírovaný a spracovaný filmový kúsok, kedy sa vraciame k udalostiam pred onou udalosťou, aby sme si ju mohlo pozrieť z obidvoch pohľadov aktérov, zo začiatku aj konca. Záver a výpoveď Briony Tallisovej ma dojala. ()

Terez.S

já to nechápu .. nechápu, jak moc některé filmy můžou diváka dostat .. já jsem Atonement hltala od začátku až do dokonalého a hlavně nepředvídatelného konce. všechno, úplně všechno do sebe zapadá - příběh, kamera, atmosféra, hudba (!), výborná režie a hlavně, vynikající herecké výkony, jak Keiry, která dokazuje, že nemá jen hezkou tvář a Jamese, který je podle mě jeden z nejtalentovanějších současných herců, tak i mladičké Saoirse, která má nejspíš velkou budoucnost .. pokud neusne na vavřínech. K tomuto snímku se budu určitě vracet! ()

Gazy

Měl jsem slzy na krajíčku, už dlouho jsem nezažil, aby na mě měl nějaký film tak velký citový dopad. Pokání se u mne tučným písmem zapíše do kolonky nezapomenutelných snímků. Vyzdvihnout si zaslouží především úžasná režie Joa Wrighta, který si mé sympatie získal už adaptací Pýchy a předsudku a to jsem tehdy ještě nemohl tušit co se mnou udělá hned jeho další filmové dítko. P.S.: Knižní předlohu jsem nečetl, ale hodlám to ve velmi brzké době napravit. P.P.S.: Napraveno... ()

Folpa

Tady je plné hodnocení samozřejmostí, něco tak krásného a zároveň smutného už jsem dlouho neviděl. Pro mě jasný favorit na Oscara. ()

JayZak

Joe Wright poslal do oskarového klání romantické drama o tom, jak může být ošálená mladá mysl a hlavně jaké chování pod jejím vlivem může mít dopad na rozkvétající lásku. Snímku prospělo, že je natočen originálním způsobem, kdy mnohdy vidíme jednu událost dvěma pohledy nebo naopak jen to, co si postavy představují. James McAvoy mě přesvědčil o tom, že umí hrát a že to není jen protivný slaďoušek. Keira Knightley mě nepřekvapila a ze Saoirse Ronan tu máme i podle dalších jejích plánovaných filmů další dětskou hvězdu(Dakoto třes se). ()

moviesfan

Zajímavý film, o kterém jsem po jeho skončení nevěděl, co si mám o něm myslet. Jako drama film míří na jedničku. Vlastně i příběhem. Jen mi tam něco vadilo. Ani nedokážu říct co. Na podruhý to třeba zmizí. Uvidím. Hodnocení: 75% ()

Xquick

Velmi silný emotivní film, který se pyšní nejen svým souvislým pětiminutovým záběrem. Výborné herecké výkony a příběh, který se opravdu dostane pod kůži. opět jeden z filmů, po kterém mi zůstala jeho chuť na jazyku ještě dlouho po shlédnutí. ()

villon17

Celkem zmatený děj, při kterém mi chvíli trvalo pochopit prolínání skutečnosti a představ Briony. Námětově zajímavá myšlenka, která ale podle mého názoru nesplňuje chvalozpěvy kritiků. Škoda, protože kdyby člověk nečekal něco opravdu skvělého, nebyl by nadneseně řečeno zklamán. Přesto film patří k lepším snímkům poslední doby, ač se to červenou jenom hemží. ()

jahol

Jeden z filmů, který je filmařsky dokonalý od začátku do konce, má i spoustu jedinečných míst, ale víc než čtyři hvězdičky mu nedám, protože ve mně z neznámých důvodů nevzbudil tolik emocí, kolik by si zasloužil. A že těch silných míst je hodně - už ten fantastický hudební motiv v prvních vteřinách filmu prokládaný klapotem kláves psacího stroje jako malého, ale těžce zraňujícího kladiva osudu, později ve filmu mnohokrát opakovaný, nudou a ospalostí provoněná a současně živočišnou touhou zelektrizovaná atmosféra velké venkovské usedlosti v první třetině filmu, vojenská nemocnice ve válečném Londýně se zcela precizně vystiženou atmosférou tíhy celé války, vlastně tyhle "civilní" části filmu všechny do jedné dominují nad záběry z války, které mi přišly roztříštěné a postrádající sevřenější cíl. Až na jeden - úžasný několikaminutový přelet kamerou skrze bizarní shromáždění ustupující armády před evakuací se spoustou navzájem navazujících detailů (trošinku připomínající záběry poválečného zmatku třeba v Jakubiskově "Sedím na konári a je mi dobre", jenže tam trvající maximálně desítky vteřin). A pozor - ústřední milostná romance je pouze vedlejší motiv filmu, ten hlavní je blíže jeho názvu a je příběhem nenaplněné touhy po - odpuštění. Romola Garai i její dětská verze Saoirse Ronan hrají své role jako o život a přinutí vás k dlouhému přemýšlení o tom, jaký je význam odpovědnosti v porovnání s jinými obecnými etickými kategoriemi. Vlastně při psaní komentáře dost silně váhám, zda tu poslední hvězdu nepřihodit....Hlavní poselství filmu si vynucuje si dialog s divákem a jeho zamyšlení "Je odpovědnost za vlastní činy nade vše? ANO? Pokud ano, platí to i pro člověka nemocného, handicapovaného, v krizi, dítě? Existuje pro získání odpuštění vždy možnost dostatečně silného pokání?" A tak nějak mi pomalu dochází, že ty 4 hvězdy dám především pro trochu slabší (již mnohokrát viděnou) ústřední milostnou zápletku, která zabírala místo mnohem zajímavější, originální, lépe zahrané a hlubší peripetii provinivší se sestry, hledající rozhřešení. ()

Skrk

Miluji období před 2. světovou válkou a romantiku (nikoliv s tunou kýče a klišé), a když se to spojí dohromady, vznikne z toho krásný a zároveň smutný snímek o nešťastné lásce, kterému nepřála doba. Musím pochválit dokonale vybrané herecké obsazení (v čele s Keirou Knightley a Jamesem McAvoyem -> nebojím se tvrdit, že jsou to jejich životní role), režii, kameru a úchvatný soundtrack s motivy psacího stroje, který získal zaslouženého Oscara. Film podle knižní předlohy je až děsivě přesný, ačkoliv má jiný závěr, líbil se stejně jako v knize.(viděno v kině) ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky

06.04.2014

Saoirse Ronan patří mezi současné nejtalentovanější mladé herečky. Již ve svých třinácti letech byla nominována na Oscara za vedlejší roli ve filmu Pokání a od té doby jde z filmu do filmu. Nyní bude… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

Po včerejším Lincolnovi tady máme další sázku na oscarovou jistotu. Po Pýše a předsudku a Pokání bude režisér Joe Wright (brzy uvidíme jeho akční thriller Hanna) opět spolupracovat s Keirou Knightley… (viac)

Franco amputuje, Ronanová střílí

Franco amputuje, Ronanová střílí

08.01.2010

Oscaroví britští tvůrci Danny Boyle a Joe Wright obsadili hlavní role svých příštích filmů. Boyle začne v březnu natáčet drama 127 Hours, které je skutečným příběhem horolezce Arona Ralstona. Na toho… (viac)