Osudové setkání muže a ženy, dvou příslušníků konvencemi svázaných společenských vrstev, podle románu Lva Nikolajeva Tolstého v hvězdně obsazené adaptaci z produkce BBC.

Anna Karenina (Claire Bloom) přijíždí do Moskvy, aby pomohla zachránit potápějící se manželství svého bratra, prince Oblonskyho. Během nezbytných společenských šarád dochází k Anninu setkání s hrabětem Alexejem Vronskym (Sean Connery). Poté se Anna vrací do Petrohradu za synem Sergejem, a také za svým manželem (Albert Lieven), vysoce postaveným diplomatem v carských službách, kterého však nemiluje a tuto skutečnost si velmi dobře uvědomuje. Vronsky jí do Petrohradu následuje a přes oboustranné rozumové pochybnosti se brzy stávají milenci. Anna nehodlá svůj nemanželský vztah skrývat, a dočká se za to od skrupulózní ruské společnosti jen pokryteckého odsouzení. Karenin jí přesto nabízí odpuštění a druhou šanci, Anna však již nedokáže poslouchat nic než hlas svého srdce, a raději odjíždí s Vronskym za životem na venkov. (dopitak)

dopitak

Ještě před tím, než Sean jako Dr. No ohromil akční filmový svět, byl Vronskym a lovil v ulicích Moskvy a Petrohradu svou Annu Kareninu. Přesto, že jsem žádné další zpracování slavného románu neviděl, dovolím si tvrdit, že svou "výpravou" je tento ryze ateliérový kousek spíše raritní vzpomínkou na slavné televizní obsazení (kdy se vám v dnešní době povede, dostat do televize takové hvězdy) než dechberoucím dramatem. Po herecké stránce nadprůměrné, hudebně celkem bídné, kostýmově fádní, o výpravě nelze ani mluvit, ve filmu nenajdete ani jednu scénu, která by se odehrávala v opravdickém exteriéru, i scény na nádraží jsou hodně limitované postavením kamery. Máte-li rádi starou dobrou produkci BBC let sedmdesátých, vstupte. Pokud se však chcete tímto způsobem seznámit s Tolstého tvorbou, vyberte si raději něco určeného pro velké plátno. ()