Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Pe4Ce22

Zajímavý příběh, dobré obsazení herců a tím to bohužel končí. Stopáž je až neuvěřitelně dlouhá, jak film dopadne je jasné už od poloviny filmu jako křišťálové nebe a na soundracku se teda taky mohlo ještě trochu zapracoval. Je jasné, že ve filmech podle skutečné události jsou filmaři trochu svázáni, ale i tak si myslím že se z tohohle kousku dalo vymáčknout víc. Ve výsledku si myslím že je tohle další příklad nadhodnocených CSFD filmů i když bych se normálně přikláněl určitě spíše ke 4kovému hodnocení, tak dám 3, aby se trochu srovnalo skóre .. ()

majki41

Ta hudba ta hudba je dokonala marc streitenfeld spravil vynikajuci soundtrack frank lucas ost asi najlepsie vystihn uty soundtrack vo filme co som kedy videl spinave ulice harlemu koncom 60 rokov o filme samotnom netreba polemizovat je vynikajuci :) ()

phoenix9

Pre mna mala prvá polhodinka slabší rozjazd, možno troška chaotický , ale nasledujúce dve hodiny filmu nenechajú vydýchnúť , a v ničom nezaostáva , za podobne ladenými najlepšími filmami z gangsterského prostredia. 90 % ()

smajki

Opravdu výborná gangsterka, skvělé zpracování, scénář, brutalita a výborné herecké výkony. Především Denzel Washington byl fantastický. Jen délka mi přišla malinko přemrštěná a občas trošku nešťastný a nepřehledný střih (Crowe je na sledovačce v autě a hned potom testuje kvalitu fetu), ale to je jen drobná vada na kráse. ()

FrankLucas

Milujem tento žáner a Americký gangster je v poslednej dobe určite to najlepšie, čo v ňom vzniklo. Perfektné herecké výkony, scenár aj réžia. Dokonalá ukážka toho, čo sa stane keď sa človek dostane úplne na vrchol a toho čo sa stane, keď z toho vrcholu spadne späť na kolená. Film dokonale zachytáva atmosféru New Yorských ulíc. Nikdy nezabudnem na scénu, ktorá ukazuje Franka Lucasa, hlavu gangu zásobujúcu New York heroínom, na deň vďaky vzdania s rodinou, krájajúceho moriaka za stolom, ktorý praská pod vyberanými jedlami. A potom záber na to, ako v ten istý čas v chudobnej štvrti díleri predávajú fet, ľudia si pichajú a predávkovaná matka leží v posteli s ihlou zapichnutou v ruke a dieťa ktoré ešte nechápe, je vedľa nej. A takýchto dokonalých scén a protikladov je vo filme plno. Na jednej strane hlava podsvetia a na druhej neúplatný, tvrdohlavý detektív, ktorý sa za žiadnu cenu nevzdá. Aj nápad v ktorom Franka v podstate prezradí činčilový kožuch, sa mi zdá geniálny. A posledný záber bol ako čerešnička na torte. Jednoducho excelentné. Odporúčam všetkým, ktorý majú pri sledovaní filmu žalúdok na trochu násilia a drog. 10/10 ()

nignignigga

U tohoto filmu jsem dlouho váhal zda si ho mám pustit nebo ne a nakonec jsem se po několika týdnech dokopal a pustil jsem si ho. Udělal bych chybu kdyby se tak nestalo. Tento film je velkolepý. Už od začátku vás chytne. Denzel Washington coby hlavní šef buduje svůj byznys s drogami. Avšak tento byznys přináší jak dobré tak i zkažené "ovoce" . Kombinací skorumpované policie, nespokojených mafiánských klanů, rodiny, armády a nakonec čestného policisty Russela Crowe a jeho týmu si vás tento film uchytí a překvapí vás nečekanými zvraty a momenty.Tento film doporučuji a dávám plný počet 5/5! ()

lineker

Tady opravdu není co dodat. Stará dobrá filmařina. A přitom stačí obstojný scénář, skvělý režisér a neméně skvělé herecké obsazení. Potom Vám nevadí ani dvou a půl hodinová stopáž, protože celou dobu jste královsky baveni. ()

katkaa21

na jedné straně gangster, který přišel o šéfa a rozhodne se prodávat drogy z Vietnamu. Na straně druhé policajt, který je v práci tak čestný až má z toho problémy, ale ne zase tak čestný v soukromí. No proč ne? Vůbec nelituju těch 176 minut, které jsem tomu věnovala. ()

quido.morava

Filmy hodnotím na 5 hvězd poze tehdy, pokud k nim nemám žádnou zásadní výtku. Tady mám pouze jednu, a tou je délka. I když s napětím a očekáváním vývoje, přesto jsem se v poslední čtvrtině díval na hodinky. Nebýt toho, tak za mne po všech stránkách perfektní záležitost. ()

andy60

Dlouho jsem přemýšlel, že ještě jednu hvězdu přihodím, ale budu se držet při zemi. Úplně mě to nestrhlo, zřejmě to bylo tou stopáží nebo mým vysokým očekáváním, nebo momentálním rozpoložením. Určitě jeden z nejlepších filmů z mafiánskou tématikou, i když Kmotr u mě zůstává jedničkou. ()

Lubyk

Bez cenzury režírované. Životopis :) skutečné osoby, podle které bylo napsáno, neznám. Nicméně je mi to jedno. Dlouhá stopáž a absence frenetické akce není nic, co by vám při sledování chybělo. Zásadovost, klid a neochota nechat se zastrašit mi přímo učarovala. Pokud se chcete podívat na skvěle napsaný, zahraný i režírovaný film ze života celebrity mezi gangstery, tak toto by měl být jeden z počinů, který byste určitě měli vidět. Russell si zkusil Mirka Dušína, který ale vytahuje kolt stejně často jako kdejakou sukni. Stav jeho rodinného života tomu odpovídá. Takže vítejte v gansta světě. ()

aneta105

Nemohla jsem uvěřit, že by taková gansterka mohla být pro mě překvapením. A ona byla.... nějak jsem si přála aby jednou Russel hrál i záporáka a to se mi ještě nepoštěstilo... ale jinak nemohu odolat a dát 80% ()

BGH

Těžko napsat něco víc než, že se jedná o vynikající film. Přes stopáž se člověk nestihne nudit, všechno šlape jak má, vynikající atmosféra, skvělá kamera.. Gangsterka na 100%. BTW: Byť měl být film podle skutečných událostí, vše je asi trochu jinak. Dle soudce vedoucího proces s Lucasem je pravda tak 1%, zbylých 99% je Hollywoodskou fikcí. Pikantní je, že sám "nepodplatitelný" Richie Roberts se v roce 2017 pod tíhou důkazů přiznal k daňovým podvodům (http://www.nj.com/essex/index.ssf/2017/04/american_gangster_attorney_richie_roberts_pleads_g.html#incart_river_home)... Ale film je to skvělý, a nebýt googlu, sežral bych jim ten "příběh podle skutečnosti" i s navijákem... ()

Karlito74

Film který mi v době vzniku unikl nebo jsem ho odmítl kvůli Denzelovi Washingtonovi, kterého nemusím. Nicméně klobouk dolů, je to jízda. Russell Crowe tady ukazuje to lepší. Užil jsem si to. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz